Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Am patit un lucru foarte neplacut.Asta vara,la un service de cartier mi-au cerut o suta de lei ca sa-mi schimbe bujiile.Mi s-a parut exagerat asa ca le-am schimbat eu,fara cheie dinamometrica.N-am avut nici o problema pana azi,mi-a sarit o bujie din bloc.Am strans-o la loc,motorul functioneaza normal.Pana la ce valoare trebuie stranse bujiile cu cheia dinamometrica,va rog?Of,of.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am cautat sa vad daca s-a mai scris despre problema, dar in miliardele de informatii functia search nu si-a facut treaba. Pe scurt, O2 FL, motor 1.6 TDI, am observat ca in computerul de bord nu am decat o singura memorie si anume memoria 1 (specificata si in manual), cea care se reseteaza daca masina este oprita mai mult de 2 ore. In manual scrie si de existenta memoriei 2, cea care stocheaza informatiile (consum mediu, km parcuris, viteza medie etc) pentru un interval de 99h sau 9999km. La mine nu exista, sau cel putin nu am reusit sa i dau de cap. Maneta de stergatoare nu are nici acel buton lateral in partea de jos si nici butonul de comanda din capul manetei. Pareri? multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai volan cu comenzi ? daca da, apasa butonul OK si trece din BC 1 in 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata volanul iar acestea manetele laterale.

post-149214-0-54034200-1424689112_thumb.

post-149214-0-97368200-1424689758_thumb.

post-149214-0-66310000-1424689764_thumb.

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotitele de pe volan au 3 functii: sus, jos si apasat. La cea din stanga acestea sunt volum "+", "-", respective "mute". La cea din dreapta sus si jos te "plimba" prin meniu, iar apasat-ul pe ea e un fel de "enter". Back este tasta din stanga cu sageata.

 

Ideea e ca trebuie sa intri in MFD, iar miscand de rotita ajungi la consum si distanta parcursa. In coltul dreapta sus trebuie sa iti apara 1 sau 2. Ca sa treci de pe una pe alta apasi pe rotita. Daca apesi lung pe rotita se reseteaza memoria selectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neobluenet - esti prea tare! :)) cred ca asta a fost singura varianta pe care nu am incercat-o! BINGO! multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceea este OK-ul si Reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o am de-o saptamana! cred ca vor urma noi dileme, mai ales ca vreau sa mi pun leduri pe DRL si am auzit ca vor aparea erori de bec ars. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le pui la cine trebuie, nu o sa ai eroare de bec ars:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca sunt doua posibilitati: ori cu niste rezistente care anuleaza eroarea, ori direct din VAGcom se debifeaza senzorul de bec ars pe DRL. Eu vroiam sa le comand de pe net si sa le pun eu, dar nu cred ca o sa mi iasa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

fa-ti timp si studiaza asta

Te va scuti de mult timp pierdut si iti va raspunde multor intrebari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu - ai dreptate. am citit varianta in romana, dar observ ca are multe lipsuri fata de manualul in engleza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca sunt doua posibilitati: ori cu niste rezistente care anuleaza eroarea, ori direct din VAGcom se debifeaza senzorul de bec ars pe DRL. Eu vroiam sa le comand de pe net si sa le pun eu, dar nu cred ca o sa mi iasa. :)

Cu rezistente nu se mai practica de mult timp iar eroarea nu se anuleaza cu VCDS, ci cu vas-pc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja lucrurile sunt mult mai clare pentru mine :))))) Dar exista astfel de becuri led pe piata pe care le montezi pur si simplu si sa nu apara nicio problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la bujii...nu stie nimeni cum trebuie stranse,la ce valoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 mpi este 30Nm sau conform indicatiilor de pe ambalaj adica, se strânge la mână până la poziţie maximă apoi se pune cheia şi se mai strânge încă 2/3 de tură, aproximativ 240°

 

 

LE la 1.9 este doar 15Nm

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am schimbat deloc bujiile in 6 ani si vreo 3 luni, e cazul sa fiu pro-active si sa le schimb fara sa dea vreun semn de oboseala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti verifica/curata, ele se inlocuiesc la fiecare 60 000km daca vrei sa respecti manualul.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzatie, ma gandesc ca ar fi zis aia la revizie ceva... La 60k am schimbat placutele de frana, nu-mi aduc aminte de bujii, o sa incerc sa gasesc factura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujiile de preincalzire nu se inlocuiesc decat in caz de defectiune. Sunt lifetime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare. cum se dau jos ceasurile? Cand mi-am pus senzorul de nivel de apa parbriz a trebuit sa scot mufa din spate sa bag firul in pinul care trebuia. Am dezsurubat suruburile de sub ceas (ce se afla sub acoperitoare) dar nu au iesit ceasurile cum ma asteptam. Am bagat o surubelnita deasupra (am vazut ca are ceva clema acolo) si era sa sparg geamul. M-am lasat pagubas si am montat firul prin spate. Acum vreau sa le dau jos sa le desfac sa le suflu de praf ca nu stiu pe unde a intrat praf si habar n-am cum se dau jos :). Inca o intrebare, cat timp am pana pierd codul de la navigatie? Cred ca-l am pe undeva scris dar nu sunt sigur.

Merci

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pierzi codul, poti sa scoti linistit borna. e stocat in ceasurile de bord, la reconectare il da automat.

iei un card bancar, il rupi in doua pe lungime si introduci bucatile pe deasupra ceasurilor, exact la capetele laturii drepte, pana simti ca misca ceva. AColo sunt 2 cleme de tabla elastica prinse de cochilia bordului, care stau proptite in niste denivelari de pe ceasuri. Cand bagi cele doua bucati de plastic, se ridica clemele si permit ceasurilor sa iese.

 

post-17228-0-48899200-1424801762_thumb.j

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, merci. Eu am incercat pe mijloc, nu mai stiu unde am vazut ca pe mijloc e ceva ce tin ceasurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!