Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

deci ai modelul pana in 11.2009

ala e codul, dar la 20Euro pare cam ieftin.

 

Dupa ce o cumperi , o pui pe cheia ta, pui contactul si apesi 2 secunde pe buton.   si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da ca e fabricata in 09.2009. 

Na ca am gasit si mai scumpa :P.

post-19648-0-53594100-1425586001_thumb.j

Sincer astea sunt preturile, nu mint. Scrie ca-i originala, chiar au si poze de pe carcasa care sunt identice cu ce am eu :).

Atat numai sa-mi mai spui te rog, de ce crapa.

Merci mult si o seara frumoasa.

post-19648-0-53594100-1425586001_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie nimeni. Crapa cipul de RF sau de criptare. incepe sa piarda sinrocnizarea. O inveti, o vreme se tine cu masina, pe urma iar incepe sa vorbeasca alta limba.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da ca e fabricata in 09.2009. 

Na ca am gasit si mai scumpa :P.

attachicon.gifUntitled.jpg

Sincer astea sunt preturile, nu mint. Scrie ca-i originala, chiar au si poze de pe carcasa care sunt identice cu ce am eu :).

Atat numai sa-mi mai spui te rog, de ce crapa.

Merci mult si o seara frumoasa.

 

una originala - noua - este in jurul la 250 lei - numai partea cu telecomanda... nu si capatul cu lama si cip - in formatul asta, cred ca este in jurul la 500 lei.

 

deci, originala nu are cum sa fie.... China - da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e originala china, la fel cum sunt si  manetele de tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de la FAW China. Dar sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt la fel ca majoritatea produselor de retrofit care se gasesc la vanzare.... acceptabile la preturi mici....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe net nu gasesc numai din astea. Poate ca ma duc la Skoda si comand una originala. Ieri am vazut o cheie originala, care avea in canalul unde e lama asezata pe inchis, codul PN. La mine la ambele chei nu e asa, e fara scris. In schimb daca o desfac in 2 are pe ea codul si scrie Hella. 

post-19648-0-34062100-1425717411_thumb.j

Inseamna ca si ce am acum nu e original... cine stie. Principalul e sa functioneze, chiar daca cumpar 3 chei cu 20 de euro principalul e sa trec cu ele pana termin de folosit masina :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta doar partea cu telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vor tine si alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o problema cu switch-ul din cotiera centrala, nu merge decat inchiderea (mereu) dar nu si deschiderea (niciodata). Eram convins ca este butonul, am luat altul nou si cu sfatul primit aici, am desfacut rama cu burduful de la schimbator, si mai greu decat am crezut am reusit sa-l schimb. Surpriza, face exact la fel! Prin urmare cu refuz sa cred ca este aceeasi problema cu cel nou inseamna ca este o alta problema. Comanda de la acea pozitie a switch-ului sa ajunga catre computerul masinii ?! A mai patit cineva asa ceva , vreo idee ? Firele pareau OK, bine prinse in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erori ce ai? ala e doar un buton ar trebui sa mearga si al meu a decedat,  de obicei se largesc si pinii, el se aprinde ok? poate e stricat si ala nou.

Pe blocurile de masura ar trebui sa il poti monitoriza apasat stanga sau dreapta ce face. Parerea mea cel mai prost buton amplasat se zgarie se murdareste iese urat etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o problema cu switch-ul din cotiera centrala, nu merge decat inchiderea (mereu) dar nu si deschiderea (niciodata). Eram convins ca este butonul, am luat altul nou si cu sfatul primit aici, am desfacut rama cu burduful de la schimbator, si mai greu decat am crezut am reusit sa-l schimb. Surpriza, face exact la fel! Prin urmare cu refuz sa cred ca este aceeasi problema cu cel nou inseamna ca este o alta problema. Comanda de la acea pozitie a switch-ului sa ajunga catre computerul masinii ?! A mai patit cineva asa ceva , vreo idee ? Firele pareau OK, bine prinse in mufa.

Verifica firele din burduful dintre usa soferului si stalp, cat si contactele din mufa aceea de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu o intrebare pentru cei cu O2 facelift faruri normale (halogen) cu lupa (cred ca toate sunt cu lupa pe facelift), daca li se regleaza electric faza lunga pe inaltime?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza ansamblul oglinzii cu totul, deci si lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi merge reglajul pe faza lunga si am sunat la reprezentanta Skoda din Timisoara si mi-au confirmat ca faza lunga nu se regleaza, au verificat si in service pe o octavie si ziceau ca nu se regleaza.

Nu stiu ce sa mai cred, si eu stiam ca se regleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine faza lunga batea in copaci la un moment dat, mi-a reglat-o Al Bundy in 3 secunde, eram la el cu alte treburi.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a reglat-o electric sau manual de pe far? Pe mine ma intereseaza daca reglajul electric include si faza lunga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manual de pe far, nu stiu sincer sa-ti raspund la intrebarea despre reglarea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza manual de pe far, si apoi se poate regla si electric de la buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu merge reglajul electric pentru faza lunga. Faza scurta se regleaza pe inaltime de la butonul(rotita) din stanga volanului dar cand schimb pe faza lunga se regleaza doar cea scurta, cea lunga ramane la acelasi nivel.

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca e o problema la farurile tale, desi cam greu la amandoua....

poate nu vezi tu ca se regleaza....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat de 10 ori, lumina de pe faza lunga nu se reglează. Mi-au mai confirmat câțiva colegi de pe alte forumuri ca nici ei nu au reglaj electric pe faza lunga. 

Mi se pare ciudat sa nu aibă. Unii zic ca are, alții ca nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o problema cu switch-ul din cotiera centrala, nu merge decat inchiderea (mereu) dar nu si deschiderea (niciodata). 

Iti impartasesc din experienta mea :). Am legat de firele de la butonul de deschidere, ledul care lumineaza bricheta (nu avea lumina bricheta dar am vrut eu sa pun). Cand am aprinse pozitiile, adica butonul e luminat nici mie nu-mi merge sa deschid. Cand nu sunt pozitiile puse merge deschiderea si inchiderea. Probabil ca ledul consuma din semnalul butonului in cazul meu. Ca sa vezi care e problema vezi traseul firelor de sub consola centrala si vezi daca nu ai legat, tu sau daca e masina cumparata de la altcineva, ceva consumator in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza manual de pe far, si apoi se poate regla si electric de la buton.

 

Am verificat de 10 ori, lumina de pe faza lunga nu se reglează. Mi-au mai confirmat câțiva colegi de pe alte forumuri ca nici ei nu au reglaj electric pe faza lunga. 

Mi se pare ciudat sa nu aibă. Unii zic ca are, alții ca nu are.

Ai dreptate. In seara asta am verificat si eu, si chiar daca am autoleveling, pe faza lunga nu se misca farul, doar lupa de pe scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!