Jump to content

Fata Asigurari vs Generali Asigurari


Clodius
 Share

Postare recomandată

Si eu sunt interesat de un CASCO la Generali FATA...am si prieteni care au deja. Este un singur amanunt care ma deranjeaza... neavand si RCA, nu ai asigurare externa decat daca platesti suplimentar din ce am inteles. Are cineva mai multe detalii legate de asta? In principiu as vrea sa pot iesi linistit din tara macar o data pe an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    7

  • D@ny

    7

  • Executron

    6

  • AndreiO2

    4

@Rapier - Daca vrei sa inchei casco pentru masina ta ( audi din 2004 ) la Fata Generali nu vei mai putea , din decembrie nu mai asigura auto mai vechi de 2006 doar in cazul reinnoiri de polire , dar chiar si asa , cel mai vechi autoturism asigurat la ei nu va fi mai vechi de 2005 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu de unde ai tu informatiile astea insa si in decembrie si in ianuarie am asigurat masini ale unor amici chiar daca erau mai vechi de 2006. Probabil fiecare broker are contractele lui insa la brokerul la care fac eu a fost posibil, deci nu e regula generala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de un CASCO la Generali FATA...am si prieteni care au deja. Este un singur amanunt care ma deranjeaza... neavand si RCA, nu ai asigurare externa decat daca platesti suplimentar din ce am inteles. Are cineva mai multe detalii legate de asta? In principiu as vrea sa pot iesi linistit din tara macar o data pe an

Pentru o extindere externa de 15zile a CASCO la Fata platesti 5% din valoarea politei. Pt o extindere externa permanenta platesti 30%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La valoarea de 1200 a politei pentru extensie permanenta trebuie sa achit suma de 264 de euro. Mi se pare ok, iar daca se pleaca rar o extindere ma costa 120 de euro ceea ce mi se pare inca ok:D.

Modificat de Baracuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La pret FATA este foarte atractiva dar cand este vorba sa plateasca se lasa greu. Eu am stat 10zile pana pana a confirmat reparatia unui amarat de prag. Nu mai spun cate telefoane am dat! Ca sa nu mai spun ca inspectorul de daune nu mi-a raspuns niciodata la telefon sau mail. Singurul mod in care am reusit sa vorbesc cu el era prin alti colegi si atunci ma ia cu "Ce vrei domnule! Fac si eu ce pot!". Nici seful lui nu mi-a raspuns la telefoane. Niste nesimtiti toti de la FATA. Mi-au facut o gramada de nervi.

Probabil pe viitor am sa aleg Generali sau Alianz pentru ca au decontare directa cu Porsche si nu mai este necesar nici o confirmare de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am la FATA...sunt la a doua masina cu ei si i-am ales pentru ca nu au fransiza aia care o au altii si care mi se pare ca e cea mai mare prostie/furaciune.decat sa va faceti casco cu fransiza mai bine nu va mai faceti.nu prea am ce sa spun despre FATA pentru ca nu am avut niciun accident pana acum.sunt si foarte atractivi la pret si pentru ca nu prea am avut accidente nu vad nevoia de a da o suma imensa doar pentru ca e alt nume (firma de asigurari)...

Modificat de Wayne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pret FATA este foarte atractiva dar cand este vorba sa plateasca se lasa greu. Eu am stat 10zile pana pana a confirmat reparatia unui amarat de prag.

Ce inseamna confirmarea unei reparatii? N-am auzit un astfel de termen in asigurari. Ai vrut sa spui ''accept de plata''?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut; In legatura cu Fata Asigurari companie la care am/avut Casco am si eu o problema : Am facut asigurarea anul trecut prin august printr-un broker: 600E, fara fransize, in patru rate egale: 150E la 4 luni; Ieri ma suna brokerul, se prezinta si eu ii raspund: "Stiu, trebuie sa platesc ultima rata de Casco", dar SURPRIZA! nu trebuie sa mai platesc, pentru ca polita va expira in 24 de ore (normal trebuia pe 29 iulie 2009), deoarece Fata se retrage de pe piata cu produsul CASCO si-mi face o oferta de 870 de Euro la o alta companie! Voi ce ziceti? ati auzit ceva de retragerea FATA de pe piata, sau e o problema intre broker si Fata Generali? Si daca da, eu ce pot face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa am patit si eu. cu ce broker ai lucrat, cu ASIGEST? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BINGO!

Am sunat si la fata asigurari si mi-au spus ca din pacate nu mai pot continua polita de asigurare, eventual sa deschid una noua, la noile conditii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe data de 22 aprilie Fata Generali a operat o modificare substantiala de tarife .

Masura rezilieri contractelor deja existente este un pic cam abuziva din pct. de vedere al clientului insa datorila clauzelor contractuale este perfect legala .

Acum au fransiza la Furt partial de 20% din dauna dar nu mai putin de 2% din suma asigurata si fransiza la daune de 10% din paguba dar tot asa , nu mai putin de 2% din suma asigurata .

Daca in trecut Fata Generali era o alternativa buna avandu-se in vedere raportul calitate / pret acum nu mai este asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarea asta e doar la Fata sau e si la Generali avand in vededere ca fac parte din acelasi grup?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal all,

E vorba doar de Fata Asigurari.

Ce tipuri de polite se reziliaza: polite incheiate in 2008 cu plata in rate. Pt cei ce au incheiat polite si au platit toti banii nu se reziliaza.

Eu am facut in 2009 feb si nu mi s-a reziliat.

Motiv: In feb au schimbat tarifele si modurile de calculare si comisioanele brokerilor - astfel incat o polita la ei a ajuns sa coste cat una la Generali sau in unele cazuri chiar mai mult. Astfel ei iti rezilaza contractul si daca vrei tot cu ei inchei alta polita cu alti banii...e simplu.

Concluzia: Ca in orice lucru e vorba de bani.

Cunosc din interior ca si eu sunt broker de asig.

PS: De curand a trecut prin insolventa - adica nu mai avea bani sa plateasca daunele(deocamdata a facut firma mama o infuzie de capital de vreo 2 mil euro...dar...nu se stie cat o sa mai reziste)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incheiat polita in noiembrie 2008 si inca nu s-a reziliat nimic (am facut cu plata in rate)... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va rezilia la prima dauna... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandesc si eu singura mea intrebare e daca nu fac dauna vor mai accepta sa prelungeasca polita si pe anul viitor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor accepta dar la noile conditii Casco (care sunt dezastruoase pt client- fransize mari).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare

Vad ca nu s-a mai scris nimic pe acest topic de mult timp. Am si eu CASCO la Fata. Facut la sfarstiul lui 2008 dar cu plata integrala. Nu m-a sunat nimeni in Aprilie sa-mi spuna daca s-a reziliat unilateral sau ca s-a modificat ceva etc.

Intre timp am patit o mica avarie la masina si as vrea sa o fac desigur pe CASCO (am dat vreo 7-800 Euro si stiu ca era fransiza 0). Intrebarea mea este :

- mai exista aceasta societate (cineva spunea ca e in insolventa pe acest topic)

- am vreo sansa ca vreun service sa-mi repare masina avand CASCO la ei si fiind zvonurile ca au falimentat sau vor falimenta ?! Eu asa am inteles de pe acest topic desi nu am auzit nimic pana sa citesc aici

- pe scurt mi-am luat o teapa de aproape 800 Euro sa inteleg ca asa e pe la noi ?! Ce se intampla daca o societate de asigurari intra in imposibilitate de plata apropo ?

Rog eventual PM de la cineva care a facut o dauna de curand la Fata (vara aceasta) si/sau stie mai multe detalii despre ce ar trebui sa ma astept :(

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei incerc sa-ti raspund eu la o parte dintre intrebari...

..daca ai avut o avarie al masina o poti repara pe banii tai si dupa aceea sa recuperezi bani dandui in judecata...ceea ce nu cred ca vrei

..daca ai platit pana la sfarsitul anului toata suma o poti recupera(desigur o parte) depunand o cerere aici..http://www.csa-fga.ro/..eu sunt patit cu alta firma si am recuperat o parte din bani prin aceasta metoda...SUCCES!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu inteleg.... E oficial in faliment sau ce?

Ai incercat sa te duci la sediul lor din Dorobanti si nu mai era nimeni sau cum? Ciudat ca eu mi-am platit ultima rata la ei acum 1 luna si totu parea in ordine... :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am casco la FATA, o sa imi expire in decembrie. plata a fost facuta integral, si nu m-a sunat nimeni dupa cum vad ca au patit altii. eu ma gandeam ca pana la sfarsitul anului sa mai rezolv cateva zgarieturi adunate prin parcari sau diverse alte locuri (pe CASCO, ca doar de aia am platit). am zis ca daca fac ceva dauna sigur nu o sa mai reinoiasca contractul in iarna... dar daca tot o sa ceara cu totul alte preturi/conditii, sigur fac dosarul si ii pun la plata (daca mai am pe cine). totusi sper ca e un zvon chestia asta cu problemele FATA...

Modificat de gamer555
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gamer esti EXACT in situatia mea ca si tip de CASCO , cand expira , ce ai vrea sa faci pe el :)

Florin75 m-ai speriat si repet si eu intrebarea e oficial in faliment sau nu e in faliment dar nu mai face nimic pe CASCO la cei vechi care au fransiza 0 (vechile tipuri de contracte "atractive") ?! N-am sunat inca la ei (oricum sunt in concediu momentan si nu vreau sa-mi fac nervi ca intuiesc ca va fi cazul :D) dar am zis sa vad care e treaba cu fata si am gasit acest topic.

De altfel un topic de acelasi gen este si pe forumul de pe reno.ro....Tot asa unii au primit scrisoare ca s-a denuntat unilateral etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata Generali NU este in procedura de faliment sau in incapacitate de plata , intradevar s-au reziliat anumite contracte deoarece erau incheiate cu prime de asigurare destul de mici si aduceau mai multe pierderi decat profit insa cei care au ramas cu contractele in valabilitate pot sta linistiti .

Pana la faliment societatea trece prin mai mute etape , etape controlate de CSA insa NU este cazul aici .

Fata Generali nu s-a vrut niciodata o societate de asigurari auto , es se numeste Fata Generali - Asigurari Agricole , ea se axeaza foarte mult pe acest secment insa a intrat si pe acesta piata a asig. auto .

Cei care au contracte : repet : pot sta linistiti , vorbe aruncate in genul "mi-au reziliat contractul - cred ca intra in faliment" sunt nefondate .

Nu sunt agent fata generali si nici nu am nici un interes sa le promovez in mod expres produsele insa pentru lnistea colegului am postat aceste lamuriri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!