Jump to content

Fata Asigurari vs Generali Asigurari


Clodius
 Share

Postare recomandată

Care este totusi diferenta intre cele 2 companii? Daca sunt identice, de ce primele de asigurare sunt diferite?

Spre exemplu la un autoturism de provenienta straina, de 3 ani, asigurat la o valoare de 12.000 euro, primele sunt 648 euro vs 804 euro.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diesel

    7

  • D@ny

    7

  • Executron

    6

  • AndreiO2

    4

Din cate stiu eu nu sunt chiar identice, Fata apartine de Generali, dar nu e in totalitate Generali. E simlar cu grupul VAG: Seat, Skoda si Audi apatin de VAG si folosesc piese comune, dar nu sunt VW :D Scuzati va rog, comparatia mai plastica.

Referitor la Fata, nu am auzit lucruri rele pana acum despre ei.

Numai bine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger, nu era neaparata nevoie, se poate chiar muta acolo daca se crede de cuviinta, dar acolo se discuta la modul general despre companiile de asigurari. Eu voiam sa stiu doar care sunt diferentele intre cele 2 companii si daca diferenta de 150 euro cum este in cazul exemplificat mai sus este justificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Una dintre diferente este urmatoarea: Generali nu asigura masini mai vechi de 5 ani, pe cand la Fata nu conteaza varsta.

Este o strategie de marketing.

Trebuiau sa gaseasca o solutie ca sa acopere si acest segment de piata, si asa a aparut Fata.

Eu unul am casco la Fata, cei tari de pe piata in momentul de fata, super service, super rapizi, super de treaba, fara nicio franciza !

Daca esti interesat de mai multe detalii, cu mare placere te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Il lasam asa deocamdata.

Un alt exemplu: Orange Shop si Partener Orange. Acesta din urma face contracte de servicii numai la preturile impuse de Orange, dar poate sa aiba telefoane si alte produse la preturi diferite. Deci Fata Asigurari de un fel de dealer Generali si e posibil sa existe diferente intre sumele asigurate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FATA Asigurari este divizia de asigurari agricole ale Generali, desi si Generali are asigurari agricole. Treaba sta cam asa: asigurarile agricole sunt putin mai speciale, adica inspectiile de risc ridica ceva probleme pentru un om care vinde alt gen de asigurari (e vorba de perioada de germinatie, cate fire sunt pe mp, ce soi se cultiva, etc), asa ca unele societati prefera divizii sau infiinteazasocietati separate.

La intrarea FATA in Romania asigurarile agricole nu erau asa dezvoltate, asa ca au venit si cu alte forme de asigurari, inclusiv casco. De unde provine diferenta de pret:

1 retea redusa - cheltuieli mai mici

2 daune mai mici in segmentul auto si pe total linii de afaceri (sunt putine daune pe agricole)

3 nu vinde RCA

4 merg mai mult pe preturi "de piata" nu pe preturi stabilite de catre actuari (cu calcule care tin si de profitabilitatea respectivei linii de afaceri)

5 asigurarile agricole se fac in anumite perioade, nu poti tine o retea inactiva pentru mult timp, asa ca ii dai ceva de lucru - profitabilitatea pe casco nu conteaza, atata timp cat nu se merge pe pierderi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am incheiat la Passat CASCO la FATA.

Sunt f. multumit. SA=10 mii euro. Suma de plata anual 800Euro. Fara fransize. De asemenea service-urile cu care colaborez eu au o relatie f. buna cu FATA si brokerul mi-a spus ca sunt f. seriosi.

Sper sa fie intr-un ceas bun :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca-ti tai din avant, dar eu la 10200=SA, am rata 590 de euro fara nicio franciza tot la Fata prin brokerul asigest; am avut si dauna intre timp (parbriz si aripa stanga fata) si nu a fost nicio problema. Deci eu zic ca sunt OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-mi tai din avant :rolleyes:. Nu stiu EXACT cum calculeaza ei dar conteaza si ce masina e si pretul de nou. Stiu sigur ca Octavia 2 din semnatura din 2005, are SA 13 mii euro (noua 19 mii) si plateam 900 euro pe an la Generali (vreo 700 cu reduceri dupa ani fara dauna).

Passatul meu a fost 29 mii euro de noua si sumele propuse de asigurare au variat intre 700 si 1500 Euro, depinzand de asigurator.

Anul trecut la BCR am platit 1000 Euro si acum 2 ani tot 1000 Euro la Asirom. Anul acesta ofertele se invarteau tot in jur de 1000 Euro asa ca sunt multumit :)

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:

toate companiile de asigurari mi se par jalnice

Modificat de Roger
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce, pentru ca in UE este dublu pretul sau pt. ca un golf 3 nu poate fi asigurat? serios...ce e jalnic?

Si eu am doua oferte bune de la FATA si BCR, acum platesc mai mult la BT si sunt tentat de fara fransiza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand Fata Generalli nu mai asigura casco autoturisme mai vechi de 3 ani , Generali insa asigura .

Asa cum mai s-a spus , Fata Generalli se vrea o firma pentru asigurarile agricole , dupa cum se sugereaza si din nume : Fata - Asigurari Agricole membra a grupului Generalli .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand Fata Generalli nu mai asigura casco autoturisme mai vechi de 3 ani , Generali insa asigura .

Eronat...sunt pe cale sa asigur batranica din 2001 la FATA...mi-au facut calculul si ma asteapta sa semnez contractul.

ONTOPIC.

Din ce am vazut eu, FATA ofera un bun CASCO pt cei care nu calatoresc in afara tarii. Pt ca nu ofera RCA-carte verde extinderea CASCO in afara tarii costa de la 5% din valoarea politzei (15 zile) pana la 30% (pe un an calendaristic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am primit instiintare direct de la sucursala Bucuresti. Faptul ca nu toate sucursalele/filialele din tara nu au luat la cunostinta de aceste noi prevederi este altceva . Probabil fiind o prevedere recenta introduc politele in sistem antedatat avand au un timp de raportare mai mare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am realizat de curand polita caassco la FATA. De asemenea si alti amici au procedat la fel si nu a fosst nici o problema. Am avut in trecut o daune la FATA si s-a rezolvat totul destul de ok iar la capitolul preturi, stau ff bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FATA este o societate din grupul Generali care este foarte serioasa de la intrarea pe piata de asigurari auto si pana in prezent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la polita Casco:

Am achizitionat auto din semnatura de la reprezentanta Avia din Pantelimon in 2007 si am intrebat acolo cu ce firma de Casco au decontare imediata. Raspunsul: Tiriac si FATA, prima de asigurare la prima 1000E si la a doua 645E. Din motive financiare, am ales pe cea de-a doua. Acum am facut prelungire la FATA si prima este de 540E iar suma asigurata de 13500E fara fransiza, ceea ce mi sa pare foarte bine. Pana in prezent nu am avut incidente.

PS: Inainte sa reinoiesc m-am interesat la reprezentanta daca mai au decontare directa si raspunsul a fost ok.

Deci.... :) drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Referitor la Fata Generali imi puteti spune si mie cum calculeaza costul politei ? Procent fix dintr-o suma rezultata din valoarea de catalog de nou modelului - depreciere sau la mica intelegere pe o suma convenita impreuna ca "fiind rezonabila" ?! Iti trebuie alte date mai exotice , gen varsta, de cati ai permisiul, unde ai domiciliul etc Multumesc anticipat, rog cine si-a facut de curand la ei un PM eventual ma bate si pe mine gandul de un CASCO full la ei, mai ales ca am inteles ca nu ar practica fransiza (ceea ce est eextraordinar de dubios , din moment ce in acest moment din cate m-am interesat NIMENI din piata nu mai are fransiza zero!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot doar sa zic ca "NIMENI nu are fransiza zero" este complet eronat. Am mai avut oferta de la broker fara fransiza de la Delta, de la Ardaf (...), de asemenea chiar si d-astia mari nu impun fransiza in toate situatiile... de exemplu la Alliantz poti opta fara fransiza la daunele partiale DACA ai varsta mai inaintata + pret ceva mai mare si exemplele pot continua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc anticipat, rog cine si-a facut de curand la ei un PM eventual ma bate si pe mine gandul de un CASCO full la ei, mai ales ca am inteles ca nu ar practica fransiza (ceea ce est eextraordinar de dubios , din moment ce in acest moment din cate m-am interesat NIMENI din piata nu mai are fransiza zero!)

Sunt societati la care poti renunta la fransiza de 100euro contra unui cost suplimentar. Exemplu care s-a dat e Allianz dar la fel procedeaza si Omniasig de exemplu (la ei fransiza de 100euro se elimina pt un plus de 20% din valoarea politei insa putini stiu acest lucru pt ca cei de la Omniasig prefera sa nu comunice acest lucru clientilor, citez o prietena ce lucreaza la Omniasig). La fel la BCR asigurari se poate scoate fransiza de 100 euro daca ai la ei 2 ani de casco fara daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ca PF nu o sa pot scoate mai nou fransiza se pare la Allianz. Poate daca esti firma, pensionar sau vechime la ei. Facand abastractie de cazurile cu steluta ce tin de PF vs PJ , varsta, vechime in conducere, oras de resedinta etc va rog sa postati cei care stiu sigur in acest moment unde iti poti face CASCO cu fransiza 0 venind ca PF so fiind prima colaborare cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei nu poti face Casco la Allianz fara fransiza deoarece ai sub 30 de ani sau ai avut anul anterior mai mult de 3 daune sau rata daunei depaseste 80%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata Generali este o soc care accepta incheierea contractelor fara fransiza obligatorie si mai sunt si alti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e si ardaf ...dar politzele CASCO sunt substantial mai scumpe la ei...si oricum NU RECOMAND ardaf NIMANUI pt nici un fel de asigurare chit ca e o firma ce isi are originea in urbea mea (acum cumparata de altii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!