Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

@fcdm3

Al meu este pe NEGRU si vreau sa-l schimb pe ALB. Daca vrei facem schimb intre ele... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

@iepumare - iti multumesc ca vrei sa ma ajuti dar eu nu vreau sa-mi schimb RCD 510-ul, ci decat sa schimb culoarea de fond (din alb in negru) umbland prin meniului lui sau cu ajutorul VAG-COM-ului. Daca nu se poate schimba culoarea de fond nu-i nici o problema, raman asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un tutorial dar este pentru RNS510, nu stiu sigur daca merge si la RCD510 dar puteti incerca.

Volkswagen set the colour schemes as follows, changing the colour scheme is easy to accomplish with Vagcom/VCDS.

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_highline_003.jpg

Highline: Tiguan, EOS, Golf, Golf Plus, Sharan NF and Passat

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_sportsline_003.jpg

Sportsline: Golf R32, Golf GT, Golf GTI, Scirocco, Passat R36

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_premium_003.jpg

Premium: Touran, T5 – Multivan, Touareg, Caddy, Passat CC

Using Vagcom/VCDS open Channel 37 – Navigation

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_001.jpg

Select “Coding – 07″ to start the coding process.

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_002.jpg

Click on “Long Coding Helper” to start the “Long Coding Helper”

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_003.jpg

Go to Byte 7 and select via the dropdown box the variant that you want to use.

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_004.jpg

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_highline_001.jpgvolkswagen_rns_510_changing_display_variant_highline_002.jpg

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_sportsline_001.jpgvolkswagen_rns_510_changing_display_variant_sportsline_002.jpg

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_premium_001.jpgvolkswagen_rns_510_changing_display_variant_premium_002.jpg

After you have made your selection click on “Exit”

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_005.jpg

The new long coding will be visible in the yellow box (not in this example) and press the “Do It!” button to save the changes.

volkswagen_rns_510_changing_display_variant_006.jpg

Cam asta ar fi, l-am luat si eu de pe un site. Sper sa va foloseasca si poate il muta cineva la DIY

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot asa se intampla si la ipod. Si normal ca nu e bi e sa-l lasi peste noalte in masina, dar cine are un IPhone de exemplu, e foarte lejer. Eu numai de pe IPhone ascult muzica, in plus daca e data muzica tare, si ma suna cineva, intrerupe muzica si baga soneria pe difuzoare. De pe SD sau aux, poate suna pana se plictiseste, ca naiba il aude.

bine, asta e o non-problema. s-a inventat hands free si e chiar obligatoriu. daca stii ca primesti des telefoane folosesti unul si atunci auzi. problema e ca odata cu mufa aia, s-a cam dus spatiul in cotiera. noroc ca golful sta binisor la spatii. nu extraordinar, dar inca am unele goale, ce-i drept m-au ajutat si sertarele de sub scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepumare - iti multumesc ca vrei sa ma ajuti dar eu nu vreau sa-mi schimb RCD 510-ul, ci decat sa schimb culoarea de fond (din alb in negru) umbland prin meniului lui sau cu ajutorul VAG-COM-ului. Daca nu se poate schimba culoarea de fond nu-i nici o problema, raman asa.

:)) Era o gluma.

Revenind ONTOPIC eu cred ca se poate din VAG_COM si la RCD 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si revenind la problema cu conectorul media-in, pana la urma acea optiune consta doar in acel cablu si in modificarea cotierei centrale?

ca din c am inteles, rcd-ul e capabil sa citeasca un un stick si atunci imi vine in minte intrebarea: nu se poate pune un convertor de jack pe usb in mufa auxiliara? stiu ca pare prea simplu sa fie adevarat, dar nu inteleg d c nu ar merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate, pentru ca din jack nu poti alimenta Stick`ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alecsutzu, am un mp3 player care se alimenteaza prin jack (convertit la usb). adica prin aceeasi mufa de jack si cu convertorul respectiv, se si incarca, se face si transferul de fisiere.

da, Guadalcanal, la acel cablu ma refeream. inca nu mi-a venit masina, ca sa testez ipoteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto. Chiar habar nu aveam ca se poate face asa ceva.

Rusine sa-mi fie, dar se pare ca am ramas in urma rau cu tehnologia. Trebuie sa ma apuc de citit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca treaba cu jack-ul va merge, eu imi dau demisia de la locul actual de munca. Deci, daca e sa o luam logic: pentru USB ai nevoie de 5 pini pentru functionare din care 2 sunt folositi pentru alimentare si restul pentru transferul de date. Un pin de alimentare trebuie sa aibe +5V CC si celalalt sa fie 0, masa. Jack 3.5 are 3 sarme prin el, din care unul e masa si celelalte 2 pentru audio STEREO. Acel Jack pe care l-ati gasit se foloseste pentru cu totul altceva. Este vorba de comunicarea cu un device prin Jack (care stie asa ceva) si incarcarea acestuia. Si inca ceva, vedeti ca sunt 2 tipuri de USB - A si B - unul da curent pe pinii de alimentare (HOST) si unul ia curent acei pini si sa nu uitam USB este transfer digital iar Jack este analog. Mai multe pentru curiosi: USB wiki

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamana sistemul manual antiorbire de pe G6 Highline de la oglinzi? Cu ce se diferentiaza de sistemul automat?

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul manual la oglinda interioara este o clapa care schimba pozitia oglinzii(unghiul de vizibilitate este schimbat spre plafonul masinii) deosebit de butonul electric care "inchide" de la culoare oglinda pe baza unui senzor.

Butoanele Reply si Multiquote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. poate cineva sa posteze cateva poze cu tapiteria de la pachetul Interieur? sunt curios cum arata. mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 pachete interieur: unul de 100 euro , pentru volan si cel de 260 euro. Dealerul mi a spus ca singura diferenta este ca cel pentru volan obliga la volan multifunctional. Are cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si RCD 510 cum se comporta dupa o folosire de indelungata? ma refer la touchscreen . macar 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 ani merge perfect aceeasi sensivitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. mai revin cu o intrebare. trapa e ca in videoclipul urmator? sau e genul acela vechi si simplist ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca treaba cu jack-ul va merge, eu imi dau demisia de la locul actual de munca. Deci, daca e sa o luam logic: pentru USB ai nevoie de 5 pini pentru functionare din care 2 sunt folositi pentru alimentare si restul pentru transferul de date. Un pin de alimentare trebuie sa aibe +5V CC si celalalt sa fie 0, masa. Jack 3.5 are 3 sarme prin el, din care unul e masa si celelalte 2 pentru audio STEREO. Acel Jack pe care l-ati gasit se foloseste pentru cu totul altceva. Este vorba de comunicarea cu un device prin Jack (care stie asa ceva) si incarcarea cestuia.

Ai dreptate, nu merge treaba cu acel cablu adaptor. Pentru a merge, trebuie o interfata de genul asteia dar pentru Golf 6 nu am vazut inca si la cat costa nu merita, mai bine se alege optiunea din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti norocos ca ai asa drum lung de facut. Sa ai parte de ea fara evenimente.

Offtopic:

Intrebare: Ce discount ai primit la achizitia masinii tale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Imi poate spune cineva care are trapa daca e multumit de ea? Si daca poate pune cateva poze de la

interior si exterior,sa vad cum se vede, pt ca dealerul nu arw nici un model cu trapa pe stoc. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3% (pentru ca sunt la a doua masina luata de la ei - vrajeala oricum) si inca 3% pentru ca am achizitionat-o prin programul rabla. Cam 1050 euro in total plus tichetele rabla pe care le-am cumparat tot de la ei. Scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat ai luat tichetele Remat de la ei si cand ai comandant masina de trebuie sa iti vina saptamana asta? Eu o astept dupa sarbatori...PM nu mi-a mers ca imi trebuie 2 "posturi" asa ca am scris aici :)

Modificat de 1.2TSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!