Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

CB premium cred ca voiai sa zici. Si nu aduce nimic in plus fata de CB+, decat un ecran color.

Jantele sunt acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Ok alecsutzu, cu jantele m-am lamurit ! In pdf-ul de configurare este trecut Computer de bord "Plus", dar probabil ca asa cum ai zis si tu este un ecran color ! Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar cred ca era vorba de Computer de bord "Plus" care nu este standard pe Confortline. Modelul de jante indicat de tine este varianta veche, acum vine echipat cu acestea (mi-am permis sa iau poza din topicul unui coleg si care se gaseste aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa este. Acela este modelul nou. Sorry. Eu am luat imaginea de pe Vw.ro, dar se pare ca ei nu prea stiu sa actualizeze informatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CB premium cred ca voiai sa zici. Si nu aduce nimic in plus fata de CB+, decat un ecran color.

Eu din cate stiu CB+ nu are display color. Poate ne lamuresc si alti colegi.

LE: CB premium are display color

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis CB premium are diaplay color, nu +.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar in seara asta am vazut prin oras vreo 2 Golf-uri cu jantele de pe Comfortline, dau foarte bine. Computer de bord premium nu am reusit sa gasesc pe lista de optionale. Acum cred ca m-am lamurit si cu RCD 310 care ocupa tot spatiul de pe consola centrala, astfel incat nu mai exista spatiul acela dreptunghiular de depozitare care apare pe Trendline. Volanul si schimbatorul de viteze in piele le voi comanda cu siguranta, si inca ma gandesc la pachetul de drumuri grele. Am avut asa ceva pe Octavia, si a cam fost util :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand un RCD 510. Nu e chiar ff scump, dar schimba total aspectul consolei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul ala de jante este varianta veche de echipare My2010 cu jante de tabla cu capac,varianta actuala de echipare (my2011) vine cu jante din aliaj pe 15 sau pe 16 in functie de motorizare.

Mai exact :

Jante aliaj u[or Wellington 61⁄2 J x 15 cu

anvelope 195/65 R15

Jante aliaj u[or

post-6094-0-42781500-1297185276_thumb.jp

post-6094-0-81727000-1297185284_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 sau Golf Variant.. aceasta decizie o poti lua doar tu.

Eu am un bebe mic .. si automat la orice deplasare trebuie sa car dupa mine patut mobil, carucior, scoica si bagajele noastre si iti spun ca portbagajul este total insuficient, mereu ajung sa pun pe scaunul din fata diverse.

Pentru o familie de 4 cred ca va fi foarte greu cand veti dori sa plecati la drum lung.. nu neaparat confortul fiecaruia va avea de suferit ci mai ales cate bagaje veti lua cu voi.

Varianta Golf Plus eu zic ca merita daca ai vrea golf si nu variant.

Legat de reducerea de 2000 de euro ea este deja inclusa in pretul masinii, oricum poti obtine de la dealer inca 2-5% in functie de cat de bun negociator esti si cat de scumpa este masina..

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta ca si spatiu interior are aceleasi dimensiuni. Diferenta este la potbagaj, care la Jetta este imeens! Merita de luat in considerare. Plus ca arata demential.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu nu as lua o masina facuta in Mexico, dar la ce probleme am avut eu cu Golful nici Germania nu e departe.. totul depinde de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o arata demential, din nefericire e mai low-level decat golful. am vazut niste review-uri pe net si erau lipsa anumite chestii care sunt la golf, nu tin minte detalii, dar gasiti pe net. si ma refer la reviewuri in romana, pe site-urile romanesti gen promotor.ro, drive-test.ro, automarket.ro etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat de vorba putin cu dealerul meu despre Jetta noua si a zis ca nici pe golf 6 cand a fost lansat, nu a avut dotari prea multe. Urmeaza sa se introduca toate dotarile pe care le are golful. Inclusiv xenon cu led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ma gandeam la ce masini sa cumpar m-am tot interesat de Jetta. Din pacate, la vremea aia, se zvonea ca o sa vina la preturi mult mai mari decat Golful asa ca nu am asteptat.

Acum ca a aparut ma cam gandesc la un buy-back. Nu ca golful nu e o masina buna dar intotdeauna mi-au placut mai mult sedanurile, asta e primul hatchback pe care il am, si imi place foarte mult cum arata.

Cat despre calitate cred ca e vorba de varianta americana. Cea pentru Europa este egala golfului din toate punctele de vedere: materiale de interior, suspensie etc. Mi se pare o masina foarte decenta la un pret decent. Si este aproape cat un Passat la interior si la portbagaj. Cea mai apropiata masina de Jetta este Octavia 2 care, fara suparare, este muuuult mai urata. Mi se pare un compromis bun intre un Golf si un Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi senzatie am avut-o si eu cand am vazut-o prima data. Ca e un Passat putin mai mic. Si daca te gabdesti la un buy-bavk, parerea mea e sa mai astepti macar 2, 3 luni, sa apara ceva dotari pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz acum.

Nu vrea nimeni nici sa-mi confirme nici sa-mi infirme daca apare un 2.0 TSI pe Jetta. Cea veche a avut.

Daca apare nu mai stau pe ganduri si sar pe ea cand apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat de vorba putin cu dealerul meu despre Jetta noua si a zis ca nici pe golf 6 cand a fost lansat, nu a avut dotari prea multe. Urmeaza sa se introduca toate dotarile pe care le are golful. Inclusiv xenon cu led.

nu e vorba de dotari in sine. si nu, nu e vorba de varianta americana, ci de cea europeana, nu ati afost atenti la ce am zis cu reviewurile romanesti. nu face nicio revista romaneasca review la varianta SUA. puteti sa cautati si cititi, nu e vreun secret, eu am fost neplacut surprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am facut zilele trecute test-drive cu Golf-ul 6, dealer-ul spunea ca fabrica din Mexic este cea mai noua din grupul VW, si cea mai avansata tehnologic. Plus ca tot ce iese de acolo se verifica la standardele VW. La Tess era expusa Jetta, la interior e Golf curat, insa portbagajul este foarte incapator, atata doar ca are deschiderea cam ingusta !

Modificat de sidneyshaw55
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de dotari in sine. si nu, nu e vorba de varianta americana, ci de cea europeana, nu ati afost atenti la ce am zis cu reviewurile romanesti. nu face nicio revista romaneasca review la varianta SUA. puteti sa cautati si cititi, nu e vreun secret, eu am fost neplacut surprins.

Fara suparare dar am destui ani in media romaneasca sa stiu cum se fac review-urile auto. Pentru mine ProMotor sau alte emisiuni sau reviste din Romania nu sunt decat un prilej de a ma uita la poze cu masini, atat.

Varianta de Europa de la Jetta este o masina facuta la fel ca Golful, are aceleasi materiale la interior si tehnic este identica. Despre fiabilitate nu poate spune nimeni nimic, de condus se conduce aproape la fel(e cu 7cm mai lunga decat Golful).

Din punctul meu de vedere nu dau 2 bani pe ce spun "review-urile" de masini. Ma duc in showroom, o ating, o miros, merg cu ea si asa vad cum e construita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, cofirm cele spuse de Mandelu. Am fost astazi in showroom interesat sa vad Jetta (am comandat un Golf si am vrut sa vad daca am luat o decizie gresita sau nu). Poate ca sunt subiectiv, dar calitatea materialelor din interior este sub Golf, atat la plansa de bord (plastice mai tari si mai urate) cat si la fetele de usi (mentionez va varianta de echipare pentru Jetta era Highline). Scaunele, desi au un suport lateral bun, nu imi par la fel de comfortabile ca cele din Golf HL. Ca aspecte pozitive: portbagajul este imens, iar impresia de spatiu interior este mai bine pusa in valoare. Cred ca ca cei de la Vw urmeaza aceeasi filosofie ca si Renault cu modelul Fluence: o masina mai mare, cu spatiu de depozitare mai bine adaptat pentru clientii din Est (Jetta, Fluence) dar cu un nivel calitativ inferior (chiar daca nu cu mult) "fratilor" din care provin (G6 si Megane).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce showroom? Ultima oara cand am intrebat la PBN cica nu era inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN. Au adus un HL de culoare neagra.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de dotari in sine. si nu, nu e vorba de varianta americana, ci de cea europeana, nu ati afost atenti la ce am zis cu reviewurile romanesti. nu face nicio revista romaneasca review la varianta SUA. puteti sa cautati si cititi, nu e vreun secret, eu am fost neplacut surprins.

Fara suparare dar am destui ani in media romaneasca sa stiu cum se fac review-urile auto. Pentru mine ProMotor sau alte emisiuni sau reviste din Romania nu sunt decat un prilej de a ma uita la poze cu masini, atat.

Varianta de Europa de la Jetta este o masina facuta la fel ca Golful, are aceleasi materiale la interior si tehnic este identica. Despre fiabilitate nu poate spune nimeni nimic, de condus se conduce aproape la fel(e cu 7cm mai lunga decat Golful).

Din punctul meu de vedere nu dau 2 bani pe ce spun "review-urile" de masini. Ma duc in showroom, o ating, o miros, merg cu ea si asa vad cum e construita.

lasand la o parte aiurelile din diverse reviewuri care sunt cum zici tu si asta nu e doar la masina, chestii de genul:

"Partea ceva mai proastă este reprezentată de unele materiale utilizate de Volkswagen, inferioare celor de pe Golf, de exemplu, fratele de platformă a lui Jetta. Vorbim mai ales de unele plastice cu textură solidă, dar cu aspect plăcut şi de o imitaţie ieftină de piele amplasată

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!