Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Diferenta la ce ai spus tu este undeva la 300 de euro cu TVA in avantajul CL, dar fara jante si tapiterie. Oricum, totul e o chestiune de gust, iar gusturile nu se discuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Da,corect .Din cate tin minte ieseam mai ieftin cu cateva sute daca luam HL cand am luat masina.La jante diferenta e in functie de motorizare,spre exemplu mie mi-a venit cu jante pe 16 (se pot vedea in avatarul meu)dar sa se pot comanda cleveland si pe CL cu diferenta ca vor veni cu interiorul spitelor negru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o intrebare legata de adaptorul USB #000051446B (scuze daca s-a mai discutat, dar cu greu rescolesc cele 60+ pagini cu tot cu cautare).

Si-a cumparat cineva asa ceva odata cu masina? Sau daca ati mers after, la ce pret se gaseste in Romania? Daca e sa compar preturile, 153.76EUR ~650RON (VW) si 22.5USD ~65RON (eBay), e cam mare diferenta si m-ar interesa avand in vedere ca am optat pentru RCD310. Chiar si cu RCD510 tot e mai util decat un SD Card Reader.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu, dar pt IPod. Eu spunn ca merita sa iei din fabrica pentru ca oricat de atent la detalii ai fi, nu poti sa-l montezi mai bine, dpdv estetic, decat in fabrica.

E montat in cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am mai cautat un pic si revin cu alta intrebare. Conectorul MDI din cotiera este disponibil pentru orice RCD310/510 sau RNS310/510 si aici ma refer la mufa mama (vezi filmulet)?

http://www.youtube.com/watch?v=WSHQrxjfmRs

Adaptoarele se gasesc usor de cumparat pentru orice :) de aceea ma intereseaza daca acel connector este disponibil standard sau se monteaza toata poartea respectiva in cotiera.

Cred ca m-am lamurit. Am mai sapat si de fapt treaba aia MDI face 150+ EUR. E ceea ce vroiam eu. Cablurile adaptoare vin in pachet pentru IPod sau USB :(

Modificat de MarZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am USB din fabrica. M-a costat 146 euro si e montat in cotiera centrala ca in filmulet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e optiunea? pt usb din fabrica? si pot pune de exemplu un stick cu muzica pe care sa-l citeasca radioul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunea este Conector multimedia MEDIA IN,cu cablu adaptor USB, prezentata in filmulet, adica partea cu mufa mama la care se pot conecta diverse cabluri pentru IPod/USB. In momentul in care conectezi un astfel de device Radio/CD-ul o sa ti-l citeasca si o sa poti asculta muzica ca de pe un CD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gxg_10, ca sa vezi cat e de misto sa ai USB cu RCD 510 poti sa-ti sortezi muzica pe genuri: dance, slow, romance, calsic etc. Eu mi-am facut pe stick in Windows Explorer cate un folder cu fiecare gen de muzica iar pe ecranul touch screen-ului vad aceste foldere si-mi aleg muzica favorita. Si cu un stick de 16 GB iti dai seama cata muzica am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. la asta ma gandeam si eu. dar la RCD510 vad ca are conector multimedia. mai trebuie sa iau optiunea USB ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pe langa sistemul audio RCD 510 (care vine dacat cu un mufa MEDIA AUX - buna pentru un MP3-player, de exemplu) trebuie sa alegi si optiunea "Conector multimedia MEDIA IN, cu cablu adaptor USB" care vad ca s-a facut 153 euro. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu! :vaidecapulmeu:

	
Radio CD RCD 510,functie mp3 ,CD-changer
prntru 6 CD-uri,,8 incinte acustice,
antena Diversity si [u]conector multimedia
pentru surse externe[/u]

Deci acest "conector multimedia pentru surse externe" este, de fapt, AUX IN si nu MEDIA IN? Daca da, se pare ca am luat o mare teapa :huh:.

Aftermarket banuiesc ca e destul de mare investitia si nu merita - probabil e nevoie sa desfaca bordul/consola centrala si nu sunt de acord.

Eh, ghinion. :angry:

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike. Cam asa am gandit si eu, dar aparent nu ai decat cu optiunea MEDIA IN. Acum nici eu nu o sa umblu sub bord/consola, cel putin nu in viitorul apropiat. Cu un mp3 player mic, rezolvi o mica parte din problema. Cel mai rau e ca nu poti schimba melodiile prea usor. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi-am facut griji nicio clipa pana cand am citit ultimele pagini din topic-ul asta, din pacate prea tarziu pentru a modifica configurareacred.

Tocmai am citit undeva despre un adaptor OEM ce foloseste CD-Changerul si pune la dispozitie o mufa MEDIA IN. Pacat ca dealer-ul la care am fost era mai slab informat decat mine si nu a stiut sa ma faca atent. :(

Traiasca iPod-ul, meh

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, AUX IN, reprezinta mufa Jack pt intrari externe gen mp3 player, iar MEDIA IN reprezinta conectotul din cotiera, dedicat pt USB sau IPod, evident se folosesc cabluri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta am luat la cunostinta. :icon_thumright: De-aia si spuneam "Traiasca iPod-ul" - pentru ca va fi sursa de muzica incar, folosind jack-ul. Ca idee pur informativa: a facut cineva / stie cineva cam care sunt costurile si ce implica montarea aftermarket a optionalului asta? Merci :rolleyes:

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai RCD 510 cu slot SD nu stiu ce-ti mai bati capul, e excelent. adaptorul ala USB daca e in cotiera iti mananca tot spatiul ei, nu mai poti baga mai nimic in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba poti...niste maruntis :)

Scuze de off.

ON. E mai misto cu conector dedicat Ipod, pentru ca poti controla muzica direct de pe volan, iar playlisturile direct de pe unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 are slot SD ? stiam ca doar navigatia are ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si RCD510, in partea de jos. Cu un SD de 16/32/64GB nu mai ai nevoie de nimic altceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba poti...niste maruntis :)

Scuze de off.

ON. E mai misto cu conector dedicat Ipod, pentru ca poti controla muzica direct de pe volan, iar playlisturile direct de pe unitate.

din punctul asta de vedere nu e nicio diferenta, si pe SD o poti controla de pe volan, presupunand ca ai si comenzi pe volan. La SD iti face resume de unde ramasese chiar si dupa ce opresti motorul si pleci, la conectorul ipod se intampla la fel?

ideea e ca eu nu m-as risca sa las ipodul in masina, chit ca nu e la vedere, dar sd-ul nici nu se vede bagat acolo, trebuie sa stii ce e ala si oricum sunt asa ieftine ca nu ai ce face cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot asa se intampla si la ipod. Si normal ca nu e bi e sa-l lasi peste noalte in masina, dar cine are un IPhone de exemplu, e foarte lejer. Eu numai de pe IPhone ascult muzica, in plus daca e data muzica tare, si ma suna cineva, intrerupe muzica si baga soneria pe difuzoare. De pe SD sau aux, poate suna pana se plictiseste, ca naiba il aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RCD 510 a reusit cineva sa afle cum se schimba culoarea fondului meniurilor din alb in negru sau invers? Sau fiecare nivel de echipare a Golfurilor are o culoare predefinita?

Ma intereseaza pentru ca eu am meniul pe alb si as vrea sa schimb pe negru, care mi se pare mai interesant.

Nu stiu daca am pus intrebarea in topicul care trebuie dar aceasta intrebare a mai fost pusa in sectiunea Passat si nu s-a primit raspuns iar eu m-am gandit ca poate aici, in sectiunea Golf 6, se va raspunde.

Multumesc anticipat.

post-43843-0-46018800-1302078782_thumb.j

post-43843-0-08715700-1302078793_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus mie mi se pare mai util sa ai spatiu in cotiera..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fcdm3 Am cautat... pentru RCD 510 n-am gasit pe nimeni care sa-i fi schimbat culorile care au venit din fabrica. Aparent nici in VAG-COM nu ai optiune pentru asa ceva, sper sa ma insel si astept sa ma contrazica cineva (sursa - zeci de forumuri). La RNS 510 se poate usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!