Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Se poate dezactiva ulterior cu vag-comu. Majoritatea vor sa activeze functia, nu invers :) Sa stii ca e utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Am un bun prieten cu un G5 cu functia activata prin vag-com - si nu m-a impresionat. Prefer sa aplic mai putine cicluri de aprindere/stingere becurilor :)

Btw - varianta de soft+hard vag-com valabila pentru G5 este functionala si pe G6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

initial am fost si eu sceptic in privinta corneringului cu proiectoarele. Ulterior, m-am convins ca fac o diferenta, mai ales cand e sa faci manevre mai delicate noaptea pe strazi inguste, parcare si pentru Bucuresti e buna functia pt ca poti vedea gropile mai bine la un viraj :D. Oricum functioneaza doar sub o anumita viteza asa ca deranjante nu au de ce sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am comandat si eu un G6 Variant 1.4 TSI Comfortline + ceva optionale.

Deoarece l-am comandat saptamana trecuta, mai pot face mici modificari. Intrebarea mea se refera la comenzile pe volan (am ales doar pachet cu volan din piele): daca ai comenzi pe volan si RCD 310 iti afiseaza melodia sau postul de radio pe CB plus ? Daca nu ai comenzi poti face sa vezi numele melodiei pe CB? Va rog sa dati reply daca aveti asa ceva, as vrea sa stiu sigur.

Alta intrebare : la Comfortline are sau nu rama cromata in jurul geamurilor laterale (ca in poza)?

post-3891-0-65220800-1308513051_thumb.jp

Modificat de george d.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu stiu la variant, dar la golf simplu comfort nu vine cu marginile cromate. Cat despre comenzile pe volan, daca nu te deranjeaza ca buget, ia-le.

Ai posibilitatea din cb+ sa schimbi posturile de radio/melodia si intr-adevar ti-o afiseaza pe display, dar e dificil sa tot umbli prin meniu de fiecare data ca sa ajungi la audio si in plus nu ai volum si altele.

Modificat de MarZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti vedea melodiile/ posturile de radio pe cb+ si e simplu sa schimbi din comenzile de pe volan.

Legat de rama cromata, nu stiu cum este la variant, insa nicio linie de echipare pe golf nu vine cu rama cromata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

eu am pe G6 CL combinatia CB Plus si RCD510 (fara volan multifunctional)

De la butoanele din virful manetei CB Plus se poate accesa submeniul "Audio", iar in acest moment si pe displaiul de tip maxi-dot

dintre cesurile de bord ai afisate info audio: sursa (fm/am / cd / sd), numele postului radio sau info melodiei de pe CD/SD.

Actionind butonul +/- al CB plus, poti schimba inainte inapoi melodiile de pe CD/SD sau posturile radio.

Comutarea intre diferite surse raddio/cd/sd si volumul audio NU o poti face de la CB plus, doar de la panou central al RCD.

Mentionez ca posturile de radio pe care le poti accesa prin CB Plus sint toate pe care le receptioneaza unitatea audio si NU doar cele memorate(presetate) pe cele 6 butoane de pe panoul RCD (pentru mine e util cind vreau sa "navighez" pe la toate posturile de radio ca sa caut ceva de ascultat).

grig

Modificat de grig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grig, poti sa fi mai explicit, te rog?

Si eu am combinatia ta (CB Plus + RCD510 fara volan multifunctional) si nu reusesc sa controlez sistemul audio din maneta din dreapta. De fapt, mie nu-mi apare submeniul AUDIO si nu stiu ce-i ala "display maxi-dot". Eventual, trimite-mi un mail pe adresa din "profile" cu mai multe detalii, daca poti. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspunsuri,

Pana la urma m-am dus la dealer si am schimbat comanda (am pus volanul multifunctional).

Si volanul are altfel forma, si controlul functiilor la lumini, si faza cu controlul pieselor..etc, m-au convins pana la urma.

Iar cu rama cromata am lamurit-o (am gasit intr-o brosura vw golf variant): e standard la Comfortline si Highline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva daca la modelul Golf Variant VI HL Ed. 2.0 TDI/140 CP ,M6 , 140 CP/ 103 kW, 6, Cutie de viteze manuala vine cu trapa panoramica ca dotare de serie? Pe una din brosurile lor asa este trecut dar nu reusesc nicicum sa gasesc informatia asta.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.

Informatia o gasesti pe site-urile reprezentantelor (in configurator sau in lista de preturi).

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TDR

mersi. intradevar pe configurator apare ca optional, doar ca in brosura golf variant apare la versiunea HL ca dotare de serie si de aceea sunt nelamurit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HL wagon vine cu panoramica pentru Germania, de exemplu. posibil si alte tari, nu stiu. Insa e si la un cu totul alt pret, iesi mai ieftin luandu-l din romania cu panoramica aleasa de tine separat. In romania nu vine, e vina lor ca nu fac pliantul adaptat cum trebuie, lasa loc de interpretare. Pt romania nu prea poti merge cu ala deschis, pana la destinatie ai numai praf in masina. Pe afara e misto, chiar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o completare si venind sa intarescu spusele lui mandelu,cataloagele care se aplica pentru comenzile/preturile din Romania sunt cele existente pe site-urile porsche romania si midocar .Cele din alte tari contin alte variatiuni pe aceeasi tema,bineinteles cu preturi diferite fata de preturile de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. multumesc de ajutor. oricum e prea tarziu sa mai fac ceva ...e comandat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor.

Astept si eu sa vina intr`o sapt masina mea. Am ales pachetul sport interior cu scaune cu tapiterie "Me2". Insa, nu reusesc deloc sa gasesc niste poze cu acest model.

Asa ca, fac apel la bunavointa unui coleg care are aceast optional sa-mi trimita si mie niste poze.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ai gasit pe cineva sa te ajute?

Daca nu da-mi un semn: 0722.563.151.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PB0 Pachet sport "Interieur"pentru volan 86,-- 106,64

multifunctional-scaune sport fata,

tapiterie"Me 2"scaune fata cu reglaj pe

verticala si suport lombar,bancheta

spate rabatabila asimetric,inclusiv

cotiera centrala cu posibilitatea

transportarii obiectelor lungi.

Banuiesc ca asta e pachetul ales de tine. Eu l-am vrut initial cu tapiterie gri dar mi-au spus ca la acest pachet trebuie obligatoriu tapiterie neagra. Care nu e in totalitate neagra. E mai mult pepita. Si mi-au bagat pe gat si calculator de bord + = 49 eur.

post-83623-0-14248700-1311843698_thumb.j

post-83623-0-20927200-1311843716_thumb.j

post-83623-0-55159600-1311843726_thumb.j

post-83623-0-92378500-1311843740_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Arata bine. Multumesc pt ca ti-ai facut timp de foto.

Mai am o intrebare: care e diferenta intre pachet sport interior si pachet sport pt volan multifunctiona? Pentru ca pe configuratia mea (din stoc) e ales pachetul cu volan multifunctional insa nu exista si volan multifunctional ca optiune.

Ce e curios ca nu gasesc nici in configuratorul de pe vw.ro volanul multifunctional ca si optional pe Trendline insa poti pune Pachet sport vol. multif si te obliga sa adaugi si volan in 3 spite dar "ne"multifunctional.

Very very weird.

Salut

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

N-as vrea sa te contrazic dar eu am comandat:

PU2 Volan multifunctional piele(3 spite) cu 371,-- 460,04

control pentru display,radio si telefon

maneta frana de mana si levier viteze

imbracate in piele

ceea ce inseamna ca se poate. Nu stiu ce ai comandat tu ca pachet (ce intra in el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie o eroare de scriere/configurare. Nu am configurat`o de la 0 eu. Am gasit modelul deja in stoc cu chestii pe care le vroiam. Una din optiuni destul de ciudata era aceea despre care am zis. Pack. sport interior pt volan multifunctional dar fara niciun volan multifunctional.Astept saptamana asta sa vad cum o sa fie. In cel mai rau caz e doar o eroare si e Pack sport interior (si atat, ceea ce nu e rau pt ca vreau scaunele acelea sport) sau o eroare de fabricare si imi pun si volan multifunctional :)) hope so ultima varianta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

observ ca acum la dotarile optionale la versiunea highline apare si "Lampi spate in tehnologie LED" la pretul de 323,64 EUR.

Astea sunt cele ravnite de la versiunea de Golf R? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt chiar ca cele de pe .:R, nu sunt smoked. Vezi la mine pe topic cum arata.

Ti le recomand, dat fiind ca ulterior ajung in jur de 550 euro, ce-i drept cele de .:R. :vaidecapulmeu:

Daca le vrei neaparat mai inchise poti sa le aplici o folie / spray dedicat.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca ma duc acu sa le schimb (acu un an nu erau in oferta) o sa dau mai mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta mult mai mult; am auzit ca cer in jurul a 3000 RON. Pe internet sunt ~470 de euro cu tot cu mufa adaptoare.

LE: Merci @George.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!