Jump to content

intrebari ale unui viitor posesor de A6


hro
 Share

Postare recomandată

@ pca

iti multumesc pentru raspuns, insa trebuia sa te uiti la data postului, respectiv cand am initiat topicul.

se intampla in urma cu 2 ani

intre timp mi-am cumparat masina din semnatura de care sunt foarte multumit.

nu ascund, si am mai spus-o , ca 70 de cai in plus nu m-ar deranja - diferenta pana la 3.0 -, dar asta e, si pretul la momentul respectiv a fost de nerefuzat fata de un 3.0 - diferenta de 3-4000 de euro.

conteaza mult si dotarile - si acum nu as schimba masina mea cu un 3.0 fara trapa, fara piele, fara webasto sau fara parking plus.a mea le are pe toate astea.nu mi-as fi dorit in plus decat piele bej si suspensie pneumatica, dar nu le poti avea pe toate.

P.S. nu exista 2.0 cu 170 de cai la A6, si nu am inteles de ce.

Modificat de hro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si A6 cu 170 cai,mai exact C6 facelift de prin 2009:

diesel engines

all common rail (CR) Turbocharged Direct Injection (TDI)

2.0 16v TDIe Inline 4 DOHC 136 PS (100 kW; 134 hp)

2.0 16v TDI Inline 4 DOHC 170 PS (125 kW; 168 hp)

2.7 24v TDI V6 2xDOHC 190 PS (140 kW; 187 hp)

3.0 24v TDI V6 2xDOHC 240 PS (177 kW; 237 hp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzele de rigoare, eram pe fuga si nah(si eu ca musca-n lapte) :)

Am scris postul pentru ca in ultimul post inaintea mea inca era o dezbatere.

Masina din semnatura ta este torpila!!! S-o ai fara probleme.

Corect, fara 70 de cai dar cu mai multe optionale la un pret bun.(si eu faceam la fel) Caii aia ii pui fara probleme inapoi(optionalele mai greu si mai costisitor).

Salut,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de urari

am renunțat La tuning sa nu stresez cutia dar mai ales Turbina care am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las-o asa ca e prea bine. Arata si bine e si confortabila si e si puternica si fie vorba intre noi asta nu-i masina s-o tunezi (fara ofensa pentru cei ce deja au facut-o). Simti din plin quattro, este ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

este.

l-am simtit iarna trecuta cand mergeam ca buldozerul prin nameti si imi croiam loc de parcare prin manevre de marchearriere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianiorga22

salutare...vreau sa imi achizitionez un a6 avant neaparat cutie manuala si cu o motorizare medie spre mica......nu neaparat in ideea consumului dar sincer pentru mine s-a incheiat era depasirilor si a "crosetatului".

Vreau sa stiu daca a6 avant quattro cu motorul de 2.5 tdi din 2001-2003 este o alegere ok?

Dar de a6 avant aceeasi ani dar motorizare 1.9 tdi 130 cp??

Sau a6 avant motorul de 2.0 benzina????

Astept sfaturile si parerile voastre....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare!am un audi A6 din anul 2000,benzina,motor 2.0, cu serie motor APU si as vrea sa l inmatriculez,stiti cumva ce euro are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

euro 4. nu l-am gasit in lista de euro3 de la rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna dimineata,

Se potriveste fusta spate a unui A6 din 2002 pe un altul din 2001?

Ideea e ca asi vrea sa scot la vedere capetele tevilor de esapament.

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Scriu cu speranta ca imi v-a raspunde cineva...

Trebuie schimbate axele cu came plus toata shandralaua :P la cod motor AKE?

Masina e un A6 din 2003 cu 190.000 Km, dar nu stiu daca e inainte sau dupa luna a 8-a.

Proprietarul zice ca nu trebuie schimbate axele cu came dar ma cam indoiesc.

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu doar ce am schimbat axele la acelasi motor AKE doar ca din 2002 cu 165 mii km care nu cred ca sunt reali. La mine au fost schimbate pentru ca dupa ce s-au dat capacele jos la motor axele aveau uzura vizibila, din cate stiu este boala generala la 2.5tdi

Modificat de Sunpall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit un 2.5 TDI din 2001 (la un Passat ce'i drept) cu 290.000 km fara axele cu came schimbate.

Proprietarul, avand masina de 220.000 km, zice ca nu e necesara schimbarea pentru ca motorul trage ca in prima zi.

Tipul a mentionat ca schimbul de ulei il face la 15.000km nu la 30.000 cum scrie in manual.

Logica zice ca uzura apare din cauza lubrifierii proaste. deci un ulei bun, schimbat mai des si scapi de schimbat axe cu came. :icon_thumright:

Off: Parerea mea e ca ii o crima ca iarna sa mergi cu acelasi ulei cu care ai umblat vara. Cel putin la diferente mari de temperatura (+30/-20)

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut si eu un A6 2.5 tdi la care la 300 000 a inlocuit doar tachetii insa axele cu came au ramas aceleasi si proprietarul spunea ca nu e nevoie insa daca turai motorul se cunostea ca nu e mers perfect rotund.

Si pe forumurile din vest este dezbatuta problema asta si este omniprezenta . Nu cred ca e doar de la ulei , cred ca le mai pastreaza si daca mergi km la drumm lung in loc de mers prin oras , mers la regim de turatii medii...etc. Oricum nu e de bine , motorul asta chiar a avut hiba asta si toata lumea o stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e motorul de 177cp TDI de pe A6? Ce bube cunoscute are masina asta? I se duc injectoarele ca la Passatul de 170cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

din ce stiu eu injectoare siemens sunt cele cu probleme.pe a4 motor de 2.0 di de 170 cp sigur sunt injectoare siemens si au probleme la fel ca la passat.cele de 2.0 tdi au inj bosch si nu sunt probleme.pe a6 de 170 sau 177 nu stiu ce inj sunt puse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

... mi-e greu sa inteleg legatura dintre motor cu 16 valve si schimbul la 120000 km... cureaua de distributie se uzeaza din alte motive si NU MAI PUTIN pentru ca motorul e pe 16 valve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate ajuta si pe mine sa imi spuna un pret aproximativ pentru o turbina de a6 2.0 D din 2007?

Noua,fara reconditionat....cam la ce pret se ridica?

Incepe sa imi faca un sunet ciudat la decelerare la turati mai mici si sunt sigur ca e turbo. Banuiesc ca e descentrat axul si la decelerare freaca palele pe carcasa.

Un pret aproximativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

E posibil sa faca tot felul de sunete, dar sa spui ca se freaca palele pe carcasa asta este prea de tot :) pana acum era zob la turatiile la care se invarte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ma bate gindul la un A6 alroad dar sunt intr-i dilema intre motorul de 2.7 L sau 3.0L . Am gasit unul si totusi ma uit si in afara de citiva cai putere nu vad diferenta intre ele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Sunt pe cale sa schimb masina cu un A6 combi. (2007-2010)

Va rog sa-mi recomandati un motor bun, silentios si puternic.

Pot afla undeva care e nivelul de zgomot la interior? (asta fiind unul din motivele pentru care vreau sa schimb masina)

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, sunt nou pe acest formul si va cer ajutorul intr-o problema. Am un audi 100 avant din 1989 (imi place mult modelul - e mai patratzos). Vreau sa pun 1.9 tdi pe el. Problema care am intimpinat-o este legata de suportii motorului. Nu potrivesc pe audi 100. M-am gindit ca pe A6 fiind motorizare 1.9tdi, suportii ar trebui sa potriveasca si la mine. Rugamintea mea mare mare, este: poate cineva sa faca un efort si un bine, sa-mi trimita niste poze de pe masina lui (un A6 1.9 tdi 1z) ca sa vad cum arata suportii astia de motor !? Povestea mea e lunga si nu va obosesc cu ea dar de 11 luni stau cu masina si nu pot sa o folosesc si am decis sa trec de pe benzina pe 1.9 tdi. adresa mea de mail este dgruian@gmail.com Multumesc anticipat. dg

Modificat de dgruian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sti poanta aia cu bunicul cu loganul?

la semafor se opreste un bunic cu un logan si linga el opreste unul cu ferrari... si bunicul il intreaba pe 'asta' din ferrari... ma baiete, esti multumit de masina ? mere ? ii buna? ca nu prea am vazut sa-si cumpere lumea masini deastea... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!