Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

salut baieti.am gasit pe ebay osram d1s cbi cool blue intense xenarc  35w xenon hid bulb 5500 k best quality doua bucati la 145 dolari.ce parere aveti?si daca au 5500 k e problema?din ce am citit ar trebui sa fie 4300.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SavuAD spunea ca un bec bun incepe de la 330 ron.nu stiu ce sa zic.asa am gasit si eu multe.

dar am preferat sa cer niste pareri.si a gandeam ca daca iau de pe ebay or fii mai bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum e cu garantia pe ebay ?

Incearca la un magazin de piese din orasul unde locuiesti .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantie la becuri ?

Cine ofera asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunem ca, cumperi de pe Ebay din germania ,montezi becul si nu merge ,ce faci ? Pe ebay sunt multe persoane fizice . Riscul e mult mai mic daca cumperi de la magazin de piese .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris si pe threadul de xenon ca mi s-a ars un bec. Le cumparasem de la niste baieti care sunt aici pe forum si au magazin, erau originale (aveau cutie cu sigla VW, Audi), model Phillips Xenstart.

 

Nu vreau sa ma plang ca de ce au tinut doar doi ani fix si cele de dinainte le-am schimbat degeaba ca aveau cinci ani jumate si inca mergeau (erau Osram).

 

Vreau sa va intreb pe cei care va pricepeti vazand imaginile de mai jos: becul din stanga e cel ars, cel din dreapta inca mergea. Am fost sfatuit sa le schimb pe ambele ceea ce am facut  si pentru ca aia aveau tot Phillips Xenstart am luat la fel. Intrebarea e, al doilea cel care mergea (cel din dreapta) trebuia schimbat sau inca mai mergea? Mecanicii au motivat ca era albit si el si ca "era pe duca". Asa e sau nu?

 

L-am schimbat degeaba, trebuia sa iau doar unul? Mentionez ca "la ochi" cand am pus unul nou alaturi de cel vechi care mergea lumina era identinca, la fel de alba, la fel de puternica. 

 

Vreau sa stiu doar pentru mine pe viitor daca becul xenon e normal sa arate nitel "aburit" atunci cand nu e nou, nu de alta dar sa nu ma mai pacalesc o data. Cel ars, din stanga, e clar e "aburit" si in mijloc si in partea de sus.

post-12120-0-54351000-1420747195_thumb.j

post-12120-0-40930400-1420747495_thumb.j

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat multe chestii si nu am avut probleme.dar asa e nu se stie niciodata.dar cu cine am vb eu daca nu e ok il returnezi daca are ceva probleme.si fiecare are calificativ pe ebay si nu cred ca se risca sa aibe recenzii negative.o sa incerc sa vad si pe la magazine.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantie nu ai nicaieri becurile in Romania daca iei. Au 6 luni garantie, dar depinde de conditiile in care le folosesti, asa ti se spune, deci nu au. Se ard, iei altele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geovadim Eu am Osram Xenarc din 2009,asa am luat masina si inca merg ok.

ligius In cazul de fata problema poate fi si de la curieri nu doar de la vanzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat becurile personal, nu au venit prin curier. Nu cred ca au vanzatorii vreo vina, ci Phillips care le fac prost. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si becurile cu xenon....au devenit produse de consum de scurta durata ca toate celelalte din ziua de azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EEXCALADE aici ai dreptate dar eu le iau din germania si predarea se face tot in germania.si acolo la ei e putin mai altfel la chestii deastea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si timp de o luna pot sa-l returnez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, EEXCALADE, nu ai nici o parere despre mesajul asta? Becul din dreapta era aproape sa se arda sau era bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa renuntati la ideea de bec xenon standard tehnologia a avansat au aparut noile becuri de la philips cu 50% mai puternice bat mai departe cu metri buni cu culoare 5000k parerea mea cea mai echilibrata aveti la philips pe site toate detalile si referitor la cum bat au exact culoarea de xenon de la Bmw care este intradevar parerea mea cea mai puternica si de calitate. Acum un bec costa 500 de lei aproape depinde de magazin exista si mai jos 450. Nu faceti rabat la calitate daca a-ti luat xenon pee masina nu cred ca se pune problema de cateva sute de lei pe un bec la cat a costat optiunea. Un sfat becurile Xenstart originale care le gasiti la diferite magazine sub 200 de lei au mari probleme din primele luni . De cat sa luati Xenstart mai bine luati China 100setu si le schimbati odata pe an. Parere personala dupa mai multe teste . Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta intre 4300 k si 5500 k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ot: de 1200 k :D

serios acum: diferenta e de temperatura de culoare.

Modificat de gaborvad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica e mai bina sa iau de 5500 decat de 4300?vorbesc de osram d1s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau un bec cu lumina alba. Care e cel mai puternic care se gaseste, dar alb, fara nuante de bleu sau galben?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina cea mai alba este la 5400K. De la Philips, cel mai apropiat este X-treme Vision de 4800 K, urmat de Blue Vision care are 6000K. Dar peste 5400K au deja nuanta de albastru. La Osram este Xenarc Cool Blue Intense despre care spun, in descriere, ca ar avea pana la 5500K. Insa in teste spun ca are 4800K.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul m-as orienta spre Philips BlueVision Ultra sau Osram CoolBlue Intense datorita temperaturii de culoare mai mare care se apropie cel mai mult de lumina naturala a zilei !

 

P.s. As merge pe Philips...

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi SavuAD si DiLivio

Am gasit osram cool blue 5500 cu 145 dolari 2 bucati.nu am cautat inca philips.dar o sa caut intr astea 2.mersi

Modificat de ligius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ligius Te asteptam cu o parere despre cum ti se par noile becuri ( in comparatie cu cele originale care au fost pe masina inainte ) dupa ce le vei cumpara si monta pe masina!

 

P.s. Sa ne spui si ce marca ai ales :)

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!