Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Probabil cele ale vecinilor tai sunt mai noi de 2006 si deci mai putin utilizate .E simplu de ajuns la ele adica mocheta care imbraca portbagajul e prinsa in niste cleme de plastic .Le scoti pe alea ,dai mocheta la o parte si ai sa vezi amortizoarele.Eu o sa le schimb pana la urma pt. ca ale mele nu mai ridica nici vara si le-am dat si cu WD-40 si degeaba.Pret 140 ron bucata OEM.

L-am schimbat pana la urma ,cred ca de Paste,160 lei OEM(s-a mai scumpit din ian. pana in aprilie).M-a ajutat taica-miu,destul de usor ,cum am mai spus se da jos mocheta .Norocul meu a fost ca era doar unul defect si l-am nimerit chiar pe cel defect adica cel care nu mai avea nici un pic de presiune in el,pur si simplu se inchidea -deschidea cu mana.Acum se deschide ca in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vin si eu cu o problema la portbagaj adica nu mi se mai inchide decat daca dau cu el tare de vreo 4 ori, vara nu am problema asta numai cand da frigul .Asa am patit si iarna trecuta daca s a mai intalnit cineva cu aceeasi problema sa mi spuna si mie .

Ms anticipat! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata mecanismul de inchidere - lubrifiaza cu WD40.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se mai inchidea uneori nici cand era cald afara si pana la urma am schimbat broasca de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine tot la fel nu se mai inchidea portbagajul.. pana la urma am schimbat broasca 40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se curata eficient mecanismul de inchidere?

Si eu am aceeasi problema trebuie sa trantesc portbagajul de nenumarate ori sa se inchida ... si cateodata cand eu cred ca l-am inchis ma uit pe comp de bord si imi arata deschis ...

Cum se desface mecanismul de inchidere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

casper_bdc in perioada asta rece uleiul din telescoape se ingroase si astfel portbagajul nu se mai ridica singur, mie mi se intampla asta in fiecare sezon rece, ai sa vezi atunci cand se va incalzi vor reveni la starea de functionare initiala, cat despre problema cu inchietoarea portbagajului nu am avut nici o problema pana acum merge perfect la temperaturi scazute, in schimb am un vecin acelasi model numai ca model 2006 (fabricat in 2005) care are aceasta problema odata cu sosirea sezonului rece, deci s-ar putea ca cele model >2007 sa numai aibe astfel de probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie desfacut nimic acelasi lucru l am patit si eu si am rezolvat cu WD-40 si de atunci functioneaza perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am facut si eu la inceput, a tinut cam 1 an si ceva.oricum tot la schimbat broasca ajungi. trust me

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma tine un an e perfect pana iesim din criza apoi cumpar broasca :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am probleme cu portbagajul il deschid si nu se mai inchide(cand e frig,inghet etc) :frigbaitata: ............tre sa il trantesc d vreo 5-6 pana se inchide :vaidecapulmeu: ..... cred ca ingheata incuietoarea aia..... ca e electrica

salut, cum s-a rezolvat problema? am aceasi situatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar atat de greu sa citesti cateva posturi mai sus?

Scoate protectia de plastic, da-i cu WD40, Lubritall sau orice alt spray de lubrifiere. Inchde-l si deschide-l de cateva ori manual pana ajunge sa se deblocheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut va rog sa ma ajutati am un passat 1.9tdi an fabricatie 2007 am probleme cu portbagajul cand deschid masina se deschide si portbagajul,acum mai nou daca bag cheia in contact se deschide portbagajul sau daca stau la semafor sau daca stationez fara sa inchid masina aceiasi problema se deschide se aude zgomot cum inchide si deschide incuetoarea de la portbagaz ,inchide si deschide de mai multe ori fara sa o actioneze cineva am fost la reprezentanta mi-sa zis ca e devina motorasul geam stanga fata dar nu cred deorece nu am probleme cu deschiderea geamului am gasit un motoras secand hand de la o masina an fabricatie 2006 dar motorul e de 2 tdi iar masina mea motorul e de 1.9 tdi nustiu daca e compatibil ,va rog daca ma poate ajuta cineva va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul de la incuietoare nu are treaba cu capacitatea cilindrica a motorului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladutsava: Caroseria de "sedan" (sau variant dupa caz) este aceiasi chit ca sub capota era un 3.2 FSI v6 :Driver:

Pana sa te apuci de schimbat motorasul, incearca intai sa vezi sa nu fie alta problema ;)

Ca si mie geamu' din dreapta imi face figuri, dar am descoperit ca ar fi cablu' care e mult prea lung si nu motorasu' cum banuiam ;)

Poate sa fie si broasca de inchidere/deschide portbagaj (cea care face corp comun cu emblema de pe spate la sedan), deci verifica mai intai toate cauzele.

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si la mine cind e frig, face figuri portbagaju,usa, ciudata chestie, numa cind e frig nu mi se inchide cum trebuie, si la fel se blochaza si nu se deschide, l-am scos o data l-am spalat si iarna trecuta nu am avut probleme, dar iarna asta iar si-a facut de cap, pina i-am dat niste benzina cu siringa, si acu se poarta frumos, nu stiu pina cind..

Modificat de ertypolys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa-mi spuna care este siguranta de la motorasul mecanismului de inchidere al portbagajului la passat B6? va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
nicolae.adryan

ma-m uitat dupa dispozitivul de deschidere in caz de urgenta din portbagaj, si nu am asa ceva este doar tapiterie acolo,se :rolleyes: poate sa nu am ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. Am vazut si alte masini la care acest dispozitiv nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este TL nu ai sigur.CL si HL au ,nu stiu la SL cum o fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat...a mea e TL si am acest mecanism de deschidere din interior.

Am si eu o problema cu portbagajul...nu se mai ridica singur...o fi problema de la amortizoare? sau se poate sa trebuiasca uns putin sistemul de parghii si ce mai e pe acolo?

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si SL are acel sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea de exemplu nu are nicio maneta (confortline), in schimb are un capacel care se scoate si de acolo se deschide. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicolae.adryan

am serie motor BKC , si am observat ca am in spate 2 holsuruburi prinse in tapiterie .o fi acolo dispozitivul de deschidere manuala ,dedesupt? o sa incerc sa demontez cele 2 holsuruburi sa vad... :icon_thumright:

Modificat de nicolae.adryan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideți să nu poluăm topic-ul cu posturi inutile de genul eu am sau eu nu am, de ce?

S-a mai discutat această problemă

post-14429-0-42344100-1304013959_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!