Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Am o mica problema daca se poate spune asa.Acum cateva zile dupa de a nins abundent si a fost o temperatura destul joasa am deschis portbagajul sa iau racleta si nu mai vroia sa se inchida.Am reusit totusi sa blochez cu mana iala,am deschis-o din buton si apoi s-a inchis.Astazi din nou de 2 ori am deschis portbagajul si de 2 ori nu s-a inchis si nici cu mana nu se mai bloca , pana nu am incalzit-o cu un feon nu si-a revenit.Mie si frica sa mai deschid portbagajul.Ce ii pot face sa nu mai patesc asa ceva? Trebuie schimbata?

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie inca nu mi-a facut probleme, am dat cu spray pt dezghetat ca nici eu nu mai puteam sa il deschid si dupa ce am curatat de gheata acumulata fecare latura a portbagajului acum se inchide si se deschide fara probleme...oricum este exculsa chestia cu schimbatu, toate aceste probleme se trag datorita faptului ca yala ingheata

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e ca nu se deschide ci ca nu se inchide.O sa cumpar maine un spray anti-inghet sa vedem daca se schimba ceva.Eventual o sa-i bag WD40 ca din cate stiu am prin garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Am si eu o problema cu portbagajul, cand am plecat azi de la niste prieteni am inchis portbagajul si cand m-am suit la volan am vazut martorul de portbagaj aprins. Am coborat sa inchid din nou bortbagajul si era inchis, problema este ca nici nu se mai deschide. Am citit ca ar exista o maneta interioara care deschide manual dar nu stiu unde sa caut si in cazul in care modelul meu nu are nu stiu ce sa fac. Emblema se misca dar nu actioneaza nimic. Va rog ajutati-ma !

Modelul meu este B6 1.9 TDI din 11.2005. Nici macar nu stiu ce linie de echipare este pentru ca am luat masina la mana 2-a de la Cardinal Motors din Constanta (WeltAuto) si ei au spus ca nu stiu. vreo idee cum as putea sa aflu ce linie de achipare este masina mea?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca rabati bancheta din spate si bagi capu in portbagaj ai sa vezi ceva verde situat chiar in mijlocul usi portbagajului (seara se vede mai bine, este fosforescenta) iar daca nu o observi inseamna ca nu ai,este vorba de acea maneta verde din poza, de sub triunghiul reflectorizant

post-19020-1261251099_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit acum vreo doua zile solutie WD 40 si de atunci nu am mai avut probleme cu inchiderea portbagajului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot, am gasit manerul si s-a deschis. Am sa cumpar si eu solutia WD40.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de vreo doua zile am folosit un spray pt dezghetat de la Prevent si acum numai am nici o problema, emblema de pe portbagaj pt deschis, manerele exterioare de la usi se deschid acum fara problema, am dat cu acest spray si pe chederele de la usi, la fel nici o problema nu a mai aparut acum la deschiderea acestora din cauza inghetului

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la portbagaj, cand dau sa se descuie nu se mai ridica automat pana sus, trebuie ridicat manual, stie cineva care este problema? s-au dus telescoapele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din telescoape pentru ca, din cauza frigului, s-a ingrosat uleiul.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca odata cu incalzirea vremi o sa mearga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si siliconul este o solutie ok iarna, pt portbagaj si usi.Eu dau cu silicon pe chederele de la usi si portbagaj si nu am probleme iarna.

inghetatul usilor apare iarna mai ales dupa ce spal masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca odata cu incalzirea vremi o sa mearga?

da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci astept sa treaca iarna si sa vad rezultatele. :rolleyes:, sunt curios daca isi revine.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste posturile scrise mai sus, s-a mai discutat, este posibil sa fi inghetat incuietoarea, in concluzie foloseste un spray de dezghetat sau WD40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut si La multi ani tuturor! De ceva timp nu se mai ridica nici la mine portbagajul decat de la jumatate in sus. Am pus asta pe seama temperaturilor scazute. Am 3 vecini cu passat ca al meu si la ei se deschide fara probleme chiar si pe frig.

1. Cum ajung la acele amortizoare? Stiti ceva gen DIY?

2 Pot da cu ceva gen WD 40 pentru ungerea tijelor pentru o reparatie provizorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cele ale vecinilor tai sunt mai noi de 2006 si deci mai putin utilizate .E simplu de ajuns la ele adica mocheta care imbraca portbagajul e prinsa in niste cleme de plastic .Le scoti pe alea ,dai mocheta la o parte si ai sa vezi amortizoarele.Eu o sa le schimb pana la urma pt. ca ale mele nu mai ridica nici vara si le-am dat si cu WD-40 si degeaba.Pret 140 ron bucata OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci TVS! E adevarat ca un singur vecin are masina de o varsta cu a mea, dar la el merg fara probleme. M-am uitat in portbagaj la mocheta aia, si sunt mai multe care nu cred ca sunt asa usor de rezolvat (cel putin nu am eu idee si nu vreau sa rup ceva). In primul rand este bricheta in portbagaj care nu stiu cum se scoate. Mai sunt clemele de prindere a plasei de portbagaj, bandoul de plastic din gura portbagajului. Clemele de plastic de care zici, trag pur si simplu de ele? Mi-e frica sa nu rup ceva si sa imi para rau ca m-am bagat. Oricum vreau sa le schimb pe amandoua si sa pun noi. Poate cand se face mai cald o sa ne intalnim ( daca vrei) si imi arati live cum se face :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interesat de un diy cu privire la schimbarea telescoapelor astea.

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

referitor la incuietori ; am si eu o intrebare , nu imi functioneaza cum trebuie inchiderea si deschiderea porbagajului. are momente cand merge . Stie cineva daca trebuie schimbat motorasul ?

Inca o rugaminte are cineva manualu de passat 1.9 diesel 105 cp 2006 , al meu este in germana.

Modificat de dm76ro
Mutat in topic adecvat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manualul se gaseste in Cereri manuale.

Despre inchiderea si deschiderea portbagajului da mai multe detalii. Doar cu propozitia "are momente cand merge" nu cred ca te poate ajuta cineva.

Modificat de dm76ro
Adaugare link
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Desi, pana acum, toata lumea zice ca nu se mai dechide/inchide portbagajului din cauza frigului, la mine nu se mai deschide acum cand afara e cald. Prima data nu s-a deschis sambata, duminica +luni+marti s-a deschis iar astazi nu s-a mai deschis (vorbesc de deschidere din butonul telecomenzii si prin apasare pe semn). Cand deschid din telecomanda masina nu se aude nici un "click" la portbagaj. Care credeti ca e problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Eu sunt cel cu portbagajul independent si suveran care se deschide in mers, spre rusinea mea nu am reparat portbagajul (fiind mai mult plecat), tot ce am facut a fost sa decuplez cuplajul electronic atunci cand am descoperit de unul singur ca portbagajul se deschide mecanic din interior. Am sa il curat cu spirt si cu aer comprimat asa cum unul dintre voi spunea ca a facut si la uscat apoi pe calorifer. Problema mea este cum il scot de acolo???

Si daca cumva.. cineva a gasit alt motiv pentru care portbagajul se comporta asa sau alta solutie problemei sunt nerabdator sa o aud . Multumesc!

Drum bun si fara evenimente nedorite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!