Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

nu se aude nimic

- nici din butonul dinauntru

- cand ridic emblema sa deschid sta inchis. Si ma gandeam sa nu trag ca animalu de emblema sa nu o rup. Credeam ca exista un locas pentru cheie (speram).

- sa inteleg ca s-a dus motorasul care actioneaza portbagajul - nu mi se pare prea logic sa nu ai un fail safe system.

- bine macar ca a ramas pe inchis.(desi pe bord sta tot timpul aprins ca e deschis - alta distractie ca nu mai vezi nimic cand mergi decat ca e portbagajul deschis).

- o trimit la dealer :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei carora nu se deschide portbagajul, imi dau si eu cu parerea: in manual scrie ca se poate deschide prin interior. Banuiesc ca tot trebuie desfacut capitonajul capacului portbagaj si in dreptul emblemei se vede mecanismul. Se actioneaza o clapa si se deschide. Verificati manualul 3.3 pag 87 "Descuiere de urgenta a capacului portbagajului"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci vladpo trebuie sa faca toata operatiunea asta prin bancheta din spate , din ce zice el nu se deschide deloc , cel mai bine este o vizita la service si probabil se rezolva pe garantie daca mai este cazu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema cu inchisul portbagajului. Sau mai degraba ne-inchisul portbagajului. La mine s-a schimbat incuietoarea pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa cred ca nu stie nimeni cum deschizi portbagajul din interior! Sub triunghiul reflectorizant din portbagaj exista o parghie pe care o tragi si se deschide portbagajul .Si mie mi se intampla cand vine frigul si mi s-a intamplat acum vreo 2 saptamani si intr-adevar martorul ramane aprins in bord ca si cum ar fi deschis si partea proasta e ca ramane aprins si becul si pana dimineata papa bateria.Deci cand se intampla,dai jos spatarul banchetei din spate jos si te bagi in portbagaj si tragi parghia aia la tine si se deschide portbagajul.Si ca o rezolvare eu dau de fiecare data cu mult WD40 in broasca si pe langa emblema si dupa vreo 15 minute se rezolva garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea asta e buna cand merge motorasul de actionare al incuietorii. Colegii mai sus au spus ca nu se aude nimic, si deci trebuie dechis mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai deschiderea din interior este MECANICA, nu are legatura cu actionarea electrica a portbagajului. :blah:

Oricum, din ceea ce am inteles din postul lui vladpo, trebuie ajuns la un service pentru remedierea deschiderii electrice pentru ca nu cred ca prietena lui va sta tot timpul sa intre in portbagaj sa il deschida...si nici un tratament cu WD40 nu va rezolva o problema electrica. :argue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-treaba asta cu NEDESCHISUL portbagalui este de la un simplu arc(vb vine simplu :screwy:....am desfacut mecanismul si am schimbat arcul ala..

-sunt 2 modalitati de deschidere a portbagajului

1.cum spuneau si colegii mai sus : intrii prin interiorul masinii in portbagaj si unde e triunghiul e un "plastic" aproape verde fosforescent ... tragi pur si simplu de el si se deschide portbagajul

2.ti din telecomanda pe deschis portbagaj apasat si in acelasi timp apesi cat poti pe portbagaj gen iti lasi toata greutatea in maini pe portbagaj.

-ca varianta de rezolvare trebuie sa desfaci mecanismul si sa inlocuiesi arcul.... sau mergi la un service capabil , e cam migaloasa treaba sau pur si simplu se schimba intreg mecanismul dar e mai costisitor.

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aude nimic

- nici din butonul dinauntru

- cand ridic emblema sa deschid sta inchis. Si ma gandeam sa nu trag ca animalu de emblema sa nu o rup. Credeam ca exista un locas pentru cheie (speram).

Aceleasi simptome le am si eu de fiecare data cand se intampla si pana sa ma gandesc sa dau cu wd40 trebuia sa ma bag de fiecare data prin masina sa trag parghia si de asta am spus si sa aiba grija cu becul pt. ca ramane aprins, si da,dragul meu dm76ro WD40 rezolva partea electrica pt. ca degreseaza tot ce este circuit electric ,adica praful depus pe acele circuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Maine o sa incerc sa deschid portbagajul prin metodele indicate si daca nu merge cu WD40 pana ajunge la service (luni), macar descoper problema si o trimit cu rezolvarea in plic la service. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu va dati seama cat e de simpla problema.

Sistemul de deschidere al portbagajului e proiectat astfel incat, o conditie esentiala in functionare o are switch-ul din broasca. Daca switch-ul "citeste" ca portbagajul e deschis, nu mai actioneaza nici o comanda de deschidere. Din simplul motiv ca odata deschis, nu mai e nevoie sa-l deschida. Se poate vedea la orice portbagaj deschis: odata deschis, nu mai actioneaza nici o comanda de deschidere.

Ceea ce s-a si intamplat in cazul de fata. Switch-ul din broasca ori e murdar, ori e uzat, ceea ce face imposibila comanda de deschidere, din moment ce modulul confort "vede" ca portbagajul e deja deschis (lucru afisat si pe bordul masinii).

In consecinta, dragul meu TVS, se poate incerca si cu WD40, dar daca e uzat sau distrus switch-ul, poti sa dai si cu mama WD-ului, ca trebuie schimbat ori switch-ul ori broasca intreaga, ori arcul de care spune OviDU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dm76ro: mie mi s-a intamplat sa aud de mai multe ori sunetul mecanismului de "deblocare" cu portbagajul deschis si apasand pe emblema. Un sunet ca de motoras electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau_75: mi-e greu sa cred asta, dar maine testez si postez rezultatul.

Later Edit: clau_75: ai dreptate. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am nici o problema cu incuietoare dar nu se mai deschide ca la inceput adica apas sa se deschida se deschide si se ridica putin nu ca inainte se ridica la maxim voi a.ti patit la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e asa , are unele zile cand se deschide la maxim si unele cand nu , legat de sunetu mecanizmului , si cand e portbagaju deschis si apesi sa-l deschizi se aude sunetu asa e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dm76ro: m-ai facut curios si am incercat din nou incuietoarea. De fiecare data cand o apas cu portbagajul deschis se aude sunetul de deblocare. Motorul oprit, fara contact. E posibil sa fie diferente constructive, cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, toate fac la fel. dm76ro s-a incurcat putin. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam sa fac o adaugire mai demult, dar am uitat. Nu toate variantele de echipare ale lui B6 au maneta de deschidere a portbagajului din interiorul lui. De exemplu, pentru 05-06 aceasta maneta nu este decat la echiparea HighLine. Restu au loc liber sub triunghi. S-ar putea sa se fi schimbat asta cu timpul, dar inainte asa era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din profil -confortline an 2006 luna IX - are acea "maneta" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta aceea verde fosforescenta o am si eu masina e fabricata 11.2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ma scuzati pentru greseala. Highline si Confortline o au, Trendline insa nu. E dubios pentru ca dupa mine e element de siguranta. Adica cele 2 variante care o au nu sunt masini de gangsteri si Trenline este? Lasand gluma la o parte, eu chiar nu inteleg.

:P Si acum, sa va arat portbagajul meu. ;)

post-15522-1259625545_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:RO flag: tare poza nu prea intelegeam cum de vad spre portbagaj dar vad niste pe cineva stand in picioare in "interiorul" masinii, oglinda aia induce in eroare :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alinushu, asa arata acuma portbagajul meu.:P "Oglinda" e defapt un amplificator.

Btw, am gasit o utilizare pentru maneta mirifica: Te bagi in portbagaj, astepti pana trec oameni, deschizi brusc portbagajul si ii sperii. La asta probabil ca s-au gandit nemtii. :)

Spunea un coleg pe undeva pe aici ca fantele acelea de la luneta, care comunica intre habitaclu si portbagaj sunt pentru dezaburire. Eu le-am astupat cand am construit sistemul audio si mi-am dat seama ca defapt acele fante sunt pentru eliminarea presiunii excesive create de inchiderea usilor si de climatronic. Pe laterarele masinii, in spate, ascunse de bara sunt trapele de contra-presiune. Pe acolo iese presiunea creeata de ventilatie si inchidea usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!