Jump to content

How to / DIY : Lumini marsarier stanga-dreapta & aprindere completa stop frana


im.guzu
 Share

Postare recomandată

Ai pus acele pdf-uri dar nu mi le deschide, nu stiu ce are, imi deschide o pagina cu link-ul respectiv dar ea e defapt cu tot felul de caractere ciudate. Si nu e calculatorul de vina, am incercat si de la altul. Merci anticipat! Astept un raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • im.guzu

    28

  • fanta

    21

  • tzacanel

    18

  • Cristian-Vn

    17

Sincer chiar as vrea sa incerc si eu dar nu sunt sigur ca va merge pe modelu meu tinand cont ca sunt aftermarket dar mi-as dori din tot sufletul sa scap de lampa de ceata care se aprinde odata cu proiectoarele din fata o sa incerc astazi sa vad ce pot face sper sa se fi gandit si astia de la Hella la eventuale modificari :)) o sa pun si doua poze poate-mi dati ceva idei ...

Nu prea ai ce sa le faci . Doar dc modifici din 2 seturi de triple sa faci unul , trebuie desfacut stopul si schimbat cercul rosu cu cel alb dar la hella nu poti sa faci asta prin spate ci doar dc dezlipesti carcasa la stop lucru destul de migalos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codare aia de care ziceai Steamroller se mai rezolva?!? Multumesc anticipat! Chiar nu am idee ce sa codez din VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexis491 : Mergi in long coding helper si la Byte 19, bifezi Bit 3 .

scuze de intarziere , trebuia sa dai un tel. daca ai vazut ca nu raspund aici :offtopic: daca ai drum prin sibiu da un tel. si povestim mai multe !

G5_US_Leuchten.pdf

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru ajutor si multumesc si pentru invitatie! Am sa ma gandesc la onorarea acesteia dupa ce ma intorc din vacanta! Vorbim... Te salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am modificat faza cu stopurile pe frana cercuri complete si nu mi'a dat nici o erroare de bord masina e din 2004, tin sa ii multumesc, arata super .......modificarea a avut loc acu cateva luni dar nu am mai apucat sa intru pe site.

multan angel eye.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca va mai place :icon_thumright:

cred ca ar trebui sa mai fac topic-uri de genu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vin si eu cu 3 imagini cu stopurile modificate. am folosit cate 22 leduri smd pentru fiecare stop in parte, ledurile le-am alimentat fara nici o rezistenta la firul pozitiei (3,2 V). practic schema este urmatoarea: 22 leduri in paralel (ledurile dintr-un stop) inseriate cu alte 22 leduri in paralel (celalalt stop). rezultatul este cel din imaginile de mai jos. mie imi place la nebunie cum se vad. daca le-as fi alimentat pe firul care aprinde si stopup pe frana ar fi fost 2 probleme: consum prea mare, diminuare intensitatii luminoase pe stopul cu bec; la 3 v ledurile ar fi luminat bine, insa la 12v in timp ar fi cedat, iar o rezistenta pentru ele nu am gasit (cele 22 leduri absorb destul curent - I este mare si rezistenta se incinge).

daca are cineva vreun sfat eu sunt dispus sa modific si stopurile exterioare dar imi trebuie leduri mai puternice. pentru lucrarea de mai jos am folosit smd 3528, provenite din benzile acelea de 60 led/1m ce se pot sectiona din 3 in 3 leduri si alimenta la 12v. practic cu smduri folosite de mine o lumina mult mai puternica de atat nu se poate obtine (fara a strica ledurile), asa cum ar trebui sa fie un stop pe frana vizibil.

asadar imaginile (in realitate se vad muuult mai frumos).

1285862044995.th.jpg 1285862099984.th.jpg 1285862181333.th.jpg 1285868190613.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

o sa pun imagini mai multe pe topicul deschis de mine http://vwforum.ro/index.php?showtopic=67555&hl= . vreau sa il transform intr-un DIY (este dar nu ca nume - aviz administratorilor pe care ii rog inca o data) mai cuprinzator.

In imagini sunt doar pozitiile aprinse. stopul pe frana se aprinde doar in lampile exterioare, intreg cercul (in ambele becuri - intrerupt circuit si pusa o rezistenta de 80ohm asa cum se arata intr-un port anterior - altfel eroare in bord). nu am optat pentru modificarea mersului inapoi/ceata pentru ca imi e util si becul de ceata. in schimb voi cauta solutii (leduri) sa se aprinda in ambele parti si rosu (ceata) si alb (mers inapoi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare imi spune si mie de unde pot achizitiona banda de 60 cm led ??

merci mult

pentru lampa de pe haion am gasit in afara... o folie din plastic ce se lumineaza in totalitate, si se poate taia din orice loc si si orice decupaj.... ar merge niste inele de genul asta facute? hai sa ne strangem mai multi si as putea sa aduk ( e in jur de 20-25 euro cu transport inclus- o coala A4 iar din ea se pot face aproximativ 4 inele )

instalatiile sunt din cate am inteles si pt auto (12V)........ e cam aceeasi folie ce e folosita si la ceasurile de bord custom.

doritorii sa lase un PM.

post-76277-0-71823800-1288732099_thumb.j

post-76277-0-77647500-1288732106_thumb.j

post-76277-0-76952200-1288732114_thumb.j

Modificat de costas1989
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@angel eye: azi am modificat stopul pe frana, superrrrrr, fara erori pe bord (deocamdata). Sa-ti dea D-zeu sanatate si te mai asteptam cu tertipuri de genul asta. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai debifat bitul ala din byte-ul 19 de care se vorbeste in topicul asta cu VAG-COM ca sa nu ai erori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu i-a dat eroare de bec ars sigur nu o sa ii mai dea. Pentru golfurile din 2004-2005 nu da eroare de bord. Pentru astea mai noi din cate stiu da sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat pt. ca masina mea e din 2006 iulie, m-am uitat la bitul respectiv si nu mi-e bifat (nu-mi amintesc acum exact al catelea e, dar nu l-am incurcat, sunt sigur). Poate fi asa pt. ca masina mea e trendline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz ptr intarziere, nu mi-a aparut nici o eroare in bord, deci, nu am umblat cu vag-com-ul pe masina. Am cositorit 2 bucati de lita intre cele 2 trasee, si atat, exact ca in materialul de mai jos. Dar nelamurirea este, de ce nu au proiectat-o neamtii de la inceput asa??? Ptr ca esti mult mai vizibil cand franezi, ptr cei din spatele tau :scratch: Asa e , masina mea este din 2005 , si-a mai facut un prieten aceeasi modificare si masina lui este din 2004, fara nici o eroare pe bord. :Driver:

modificare stop frana G 5.pdf

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspuns si documentul atasat. Explicatia la intrebarea ta o gasesti in postul #101 al acestui topic (pagina 6).

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@asap03 : ms ptr indrumare , m-ai pus pe ganduri. :scratch: , materialul atasat de mine este in germana, deci si unii nemti incurajeaza aceasta modificare, ce este drept, ca nu am tradus ce scrie in material dar banuiesc ca e de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 6 zile de cand am facut modificarea stopului se pare ca mi-a aparut o anomalie electrica la semnalizare, am dat semnal dreapta si a semnalizat stg, avariile mergeau fara probleme , numai semnalizarea era praf. Nu imi aparea nici o eroare in bord si problema sa indreptat de la sine. Sa fie coincidenta sau sa aibe legatura cu modificarea stopului??? :scratch: As vrea sa reeaduc la starea initiala ( de fabrica) a stopului dar vad ca problema s-a indreptat de la sine , sa mai apara iarasi??? A mai patit cineva asa ceva?? Coincidenta sau modificarea nu face "bine" instalatiei electrice ????? Ms anticipat ptr sfaturi sau/si critici.

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca modificarea facuta de mine nu a facut "bine" instalatiei electrice , asa ca am readus la starea initiala functionarea stopului. Am cules info de la anumiti "meseriasi" in electronica care m-au sfatuit sa nu ma joc cu instalatia electrica............asa ca, mare atentie viitorilor doritori de modificari. O seara buna va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut modificarea in 2008 si inca e functionala fara probleme . Cum am discutat si cu rata am avut si o problema cu semnalele dar nu pot spune ca e de la aceasta modificare . Si daca ar fi o problema vad ca se rezolva de la sine si ulterior nu mai apar probleme (cel putin in cazul meu). Nici o problema sesizabila pe partea electrica sau erori semnalate cu VAG-COM

Cu stima

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu modificarea in week-end si vreau sa va intreb ceva. Unul din becurile de pe interior nu mi se aprinde cand apas frana si imi da eroare pe bord. Am observat ca becurile de pe exterior/interior nu-s identice (ca si putere sunt identice P21W). Cele de pe exterior sunt ceva mai robuste, cu filament mai gros. Azi am sa schimb toate cele 4 becuri de pozitie cu modelul de pe exterior si asa sper sa rezolv problema.

Intrebarea mea, la voi erau identice toate cele patru becuri de pozitie sau cele de pe exterior sunt diferite fata de cele de pe interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ignorați potul meu anterior.

Doar acum m-am prins și eu ca dezactivarea diagnozei de "parking lights" se face prin bifarea byte-ului 19 bit 3. Eu am crezut ca se face prin de-bifare. Scuze pt. confuzie.

Totuși poate știți de ce nu se aprinde unul din becurile de pe interior c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai facut bine lipitura pe stop. Scoate stopul si verifica daca e ok treaba intre elementele alea ce trebuie lipite.

Nu stiu ce anomalii aveti voi dupa aceasta modificare. Eu nu am nicio problema si am de cateva luni modificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, de eroarea in bord am scapat prin bifarea bitului 3 in byte 19. Confuzia vine din postul #101 dupa care m-am luat cand am facut modificarea:

-explicatia la intrebarea de ce la noi e separat circuitul cercului in 2 ? este simpla : noi avem lumini de parcare jumatatea exterioara a cercului si ei nu au aceasta functie , ei nu au parking lghts pe pozitie , le au pe becurile de semnalizare adica ala din mijloc subtire in cazul lampii spate...

-rezolvare : daca dezactivam diagnoza lampii de parcare spate (byte 19 bit3) practic anulam diagnoza pe acel fir de + care este la noi doar pt pozitie dar totodata prin punerea in paralel a celor doua becuri obtinem lumina de parcare cu cerc complet deci 10W consum in loc de 5W cum a gandit-o vw

Acuma confuzia vine din faptul ca diagnoza pe becurile din interior nu se dezactiveaza, ci se activeaza (prin bifare) astfel incat sa nu mai apara eroarea in bord cand se apasa pedala de frana. Poate ar fi bine sa se corecteze informatia din postul #101 de catre un moderator, altfel cei care vor mai citi procedura in viitor s-ar putea sa pateasca ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am incercat cele 2 modificari facute de @angel eye

1. la tripa stanga de ceata - nu este prinsa in 3 hodsuruburi, este lipita cu nituri de plastic (nu am riscat sa o deslipesc)

2. stop-frana cu cerc complet functioneaza aprox 3 sec fara sa dea eroare (am oprit motorul , pun contactul = eroarea a disparut pana la urmatoarea apasare a pedalei de farna mai mult de 3 secunde).

Pe viitor vreau sa incerc deschiderea haion din telecomanda dar nu gasesc arcuri.... :angry:

Aceeasi problema o am si eu. Partea cu capacul cromat de la tripla de ceata e prinsa in nituri, nu in 3 suruburi. Din pacate nu cred ca e o solutie prea buna ruperea niturilor. Poate are cineva de pe aici o solutie mai simpla, in afara de cea de a renunta in cazul asta la iluminarea triplelor :icon_cheesygrin:

Multumim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Rog pe cei care au facut modificarea cu aprindere cerc complet frana sa-mi spuneti ce trebuie bifat pentru a nu primii eroare de bec ars.Am facut modificarea pentru aprindere stop frana complet, functioneaza, dar primesc eroare de besc ares.V-am atasat cateva poze cu telefonul(sper sa se inteleaga) de la byte 13 la byte 19 cu long coding si va rog pe cei care stiti sa-mi transmiteti ce trebuie bifat.Multumesc anticipat :icon_thumleft:

post-21441-0-98681500-1341072163_thumb.j

post-21441-0-41530100-1341072164_thumb.j

post-21441-0-14315900-1341072165_thumb.j

post-21441-0-68931700-1341072165_thumb.p

post-21441-0-91755300-1341072166_thumb.j

post-21441-0-34099300-1341072167_thumb.p

post-21441-0-50936500-1341072168_thumb.j

post-21441-0-91803100-1341072168_thumb.j

post-21441-0-31028700-1341072169_thumb.j

post-21441-0-72914700-1341072169_thumb.j

Modificat de pr_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!