Jump to content

Am lovit Golfuletul


mihai01
 Share

Postare recomandată

Şi revin cu o completare, pe lângă armătura îndoită şi tragerul a păţi acelaşi lucru, aş încerca să trag din mijlocul lui dar poate îl rup ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai01

    16

  • PaulG91

    10

  • marius1982.11

    8

  • UbyOne

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu il rupi fiindca are armatura metalica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu poti trage tragerul de la mijloc, scoate suruburile ce tin furca de armatura, trage tragerul si apoi pune suruburile la loc. Daca nu se rezolva, scoate grila cu W din cele 3 clipsuri de sus si o sa stea mai in fata dar instabila. Totusi nu te baza prea mult pe ce zic eu ca nu-s de meserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă are armătura metalică e ok , s ar putea să reuşesc, grila am tras o puţin mai în faţă , vine destul de bine dar problema e cu spoilerul care are sus stânga/dreapta lângă faruri prindere în trager şi între acestea este tragerul în interior pt că urechile farurilor sunt în apropiere şi sunt puţin sub capota, aceasta nu mai cade pe far decât la aripa iar pe urmă se pierde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...am si eu o poveste pentru voi :)

In urma cu cativa ani...am avut un accident aparent minor...am sarit o bordura si m-am oprit intr-un stalp de beton...

Masina arata cam asa...

post-14266-0-94391900-1383162717_thumb.j

post-14266-0-64472300-1383162718_thumb.jpost-14266-0-11880300-1383162717_thumb.j

La vremea aceea nu prea stiam eu cum sta treaba cu piesele si mi-am cumparat piese noi...dar AM...si am dus masina la niste unii la un garaj sa o faca...mi-au zis ca am un lonjeron deplasat dar se descurca ei sa il traga...

Dupa ce au facut-o arata oribil....nu mai avea linie...totul pica prost...si au spus ca e de la piese si nu au ce sa ii faca...

Acum putin timp am avut iar un mic accident...si am zis sa profit sa indrept si ce s-a intamplat prima data drept pentru care mi-am luat toate piesele originale ...din dezmembrari ce-i drept dar originale si cum am mai crescut si eu m-am apucat sa mi le schimb singur...

Am pus totul la loc..pana cand a venit vremea sa pun armatura...ea se prinde in 6 suruburi de tragger si in 4 de lonjeroane si aici au inceput problemele...

Noua armatura nu vine la nici o gaura cu lonjeroanele...de unde am impresia ca aia cand au reparat au indreptat cat sa vina la gauri cu armatura aia AM...si acum de asta nu pica la gauri cea originala...

post-14266-0-38870100-1383163351_thumb.jpost-14266-0-84134100-1383163352_thumb.j

post-14266-0-42358400-1383163354_thumb.jpost-14266-0-35813900-1383163355_thumb.j

post-14266-0-49604500-1383163356_thumb.j

Eu acum as vrea sa o fac bine....dar cum?

Sa caut un service mai capabil care sa indrepte lonjeroanele sau sa iau unele din dezmembrari...si sa mi le sudeze direct?

Stiti undeva sa iasa treaba buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu in TM, cam departe.

Nu are rost sa iei lonjeroane, ele se pot intrepta perfect(de cine stie meserie) daca nu sunt facute acordeon, doar putin deplasate, stanga-dreapta.

tragerul e cel original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...tragerul este original...deci armatura se pupa perfect cu traggerul in toate cele 6 suruburi...dar nu se pupa cu lonjeroanele...

Faza nostima este ca am auzit pe multi...da...se face de cineva priceput...dar nu l-am gasit inca pe acel priceput...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua!

Cu o saptamana in urma am plecat pana la Mures,intro intersectie trebuia sa acord prioritate de dreapta unui Ford dar fiind zapada pe jos nu l-am putut opri si i-am tras una mai serios.toate bune si frumoase..am facut constatare amiabila..omul nu a chemat politia..

Astazi mi-au ajuns piesele iar cand sa le pun la loc(capota,aripa dreapta,far) am constatat ca lonjeronul drept este putin mai bagat inauntru fata de cel stang...

Dupa accident am mai circulat cu masina vreo 5km pana am ajuns acasa..si nu am observat sa aiba vreo problema..

Este corecta pozitia lonjeronului drept fata de cel stang? Multumesc

Modificat de helpher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evindent ca nu este normal...ce intrebare e asta?

du-te la niste baieti cu recomandari care sa ti-o "traga" la cotele initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pt marius1982.11 ... daca nu este cu suparare. Am si eu o problema asemanatoare cu a unui user de pe aici (Lawrentzyu_86). Am cumparat o masina  (cea din semnatura) care a fost lovita bara din fata si inlocuita, dar din pacate a fost lucrata de un necunoscator si acum bara sta putin mai deplasata fata de cum ar trebui sa stea pe masina, are niste lufturi mai maricele, iar la viteza mai mare se aude un suierat ciudat. Am inteles ca tu cunosti pe cineva in TM care se pricepe (adica sa o puna cum trebuie sa stea) ... si eu tot din TM sunt. Cum pot lua legatura cu tine ?

La reprezentanta nu vreau sa ajung, pentru ca aia sunt convins ca vor lua si pielea de pe mine ... no offense !!!

Multumesc anticipat.

Modificat de leonmaximilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit masina lovita in parcarea unui hipermarket si cum pe cel ce a produs minunatia nu l-am gasit, nu-mi ramane decat sa o repar singur. Aripa se poate indrepta in vreun fel fara sa trebuiasca revopsita? Am fost in vreo 3 locuri si toti au spus ca trebuie data jos, indreptata, chituita si vopsita, insa pretul este prea mare pentru mine. Nu tin neaparat sa iasa perfect, vreau sa nu se mai vada adancitura aia de zici ca a bagat cineva pumnul in ea. Cat despre bara din fata, "juliturile" alea se pot corecta cu ceva (vreun marker special sau vreun fel de vopsea ce sa o pot aplica doar unde sunt zgarieturile, fara ca apoi sa se vada ca vopseaua a fost "peticita")?

 

http://postimg.org/gallery/49nxykuo/d376989a/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar fi mai usor sa dai de baut la aia de la hipermarket ca sigur exista vreo camera de supraveghere si se va gasi vinovatu si nu doar ca va repara perfect masina va mai plati si o amenda frumoasa pt fuga de la locul accidentului. Daca cei de la magazin refuza sa iti arate imaginile poti apela si politia ca tot fuga de la locul accidentului se considera si sunt obligati sa cerceteze cazul, ca asa orice prost poate distruge masini si scapa nepedepsit. Eu am patit asa in cluj, si ala a regretat mult mai mult momentul in care s-a trezit sa plece, ca pe langa masina mea a platit si o amenda frumoasa si a lasat permisu la politie 30 zile

In general procedura de indreptare a aripii in service-uri mai bune se poate face fara sa demontezi aripa de pe masina dar in continuare trebuie vopsita. Scula folosita in general este un dispozitiv ca un cilindru(plin) cu varf ascutit, care se conecteaza la aparatul de sudura, si varful acela se sudeaza efectiv de tabla masinii. acest cilindru are si un fel de greutate mobila care se misca pe suprafata acestuia,avand rol de ciocan(in sens invers) tragand tabla in afara. Dar inainte de asta trebuie curatata vopseaua deoarece varful respectiv nu se poate suda de vopsea, si desi scoate aproape la linie tabla tot trebuie dat un strat usor de chit deoarece suprafata nu e 100% uniforma.

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai poate sa sune la politie si sa spuna ce s-a intamplat pentru ca si el a plecat de la locul accidentului, legat de aripa, probabil se gaseste unul care sa ti-o repare pe masina dar nu o va face bine si iti va lua si banii aiurea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incidentul s-a petrecut acum vreo 4-5 luni, nu am cui sa mai dau bere  :lol: . La momentul respectiv am fost la cei de la hipermarket, dar din ce mi-au spus camerele din zona unde am parcat eu masina erau puse sa bata intr-o alta portiune deoarece cineva le tot fura din magazin si cum aflasera cine (prin nu stiu ce metode), aveau nevoie de dovezi concludente care sa-i incrimineze. In orice caz, m-am resemnat cu ideea ca o s-o repar eu, acum caut doar cea mai avantajoasa metoda pentru mine din punct de vedere financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinde-l pe unu care iti sare in fata din partea stanga(la viteze mici sa nu faca daune prea mari). :))

 

Si acum lasand gluma, sau nu, iti urez sa ai noroc dar poate e mai simplu sa cauti la dezmembrari o aripa cu totul, fiind gri poate ai mari sanse sa gasesti rapid, la preturi de 100-150 ron si sa fie si la culoare si doar o montezi, cu siguranta iesi mai putin decat cei 500-600 ron pe element cat cer astia in serviceuri, sa nu zic ca am auzit si preturi de 1000 ron.

 Pt suma asta cu siguranta cine o repara nu o va repara bine, si te trezesti numa dupa o iarna-2 ca da rugina, asa sti o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit preturi intre 300 si 600 RON (de la oameni ce au atelier si se ocupa cu asa ceva) doar pentru aripa, iar la Cardinal Motors in jur de 700 RON mi-a spus cel ce s-a uitat la ea, evident tot doar aripa. Cand am auzit, am fost atat de dezamagit (mai ales ca eu ma dusesem cu gandul ca e ceva banal ce se poate repara direct pe masina folosind vreo "scula minune" pentru cateva zeci de RON) incat nici nu mai am intrebat daca se poate face ceva si la bara din fata fara sa trebuiasca si aia vopsita toata. Acum insa ma gandesc la vreun marker corector sau ceva de genul cu care sa dau sa nu se mai cunoasca juliturile. Exista asa ceva?

 

Cat despre aripa din dezmembrari, nu stiu cat de adevarat e, dar multi mi-au spus ca e cam riscant, spunand ca din varii motive (gen an de fabricatie, etc) e posibil sa nu se potriveasca perfect pe masina mea. Recomandarea lor a fost ca mult mai bine o repar pe asta (mai ales ca e originala), insa aici intervine problema pretului :D  .

Modificat de The_Wolf_PoP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista dar in acelasi timp fiind o culoare...sa ii spun comuna, te poti duce cu bara la magazine de vopseluri auto si sa le ceri sa iti faca un spray de culoarea masinii. Eu la vechea masina am facut cu 30 ron, dupa care acoperi anumite zone unde nu vrei sa dai cu vopsea (gen far) si pulverizezi prin miscari stanga dreapta cu spray-ul dar fara sa stai prea mult in zona respectiva pt a nu aparea picuri de vopsea. acele creioane corectoare nu sunt prea magnifice. 

 

uite aici un exemplu : http://www.pieseauto.ro/aripa/vw/golf-4/aripa-fata-stanga-dreapta-vw-golf-4-1222405417.html. stiu e neagra, dar cu siguranta se gaseste si una de culoarea ta, sau daca nu in cel mai rau caz iei un smirghel fin, dai peste vopseaua neagra si apoi vopsesti cu spray-ul aripa. Griul nu este o culoare pretentioasa si desi se va vedea diferenta, nu va fi una foarte mare si va arata mai bine decat asa indoita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-ar interesa sa fac un asemenea spray de culoare dar nu cred ca se face pentru verdele meu. Am ceva zgarieturi pe la colturi la bari facute de tata inainte sa imi dea mie masina :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta. La mine pe langa codul de culoare a venit cu paleta sa vada culoarea pe masina(stim cu totii ca fata de culoarea de pe cod ce avem pe masina e altceva deoarece sta in soare ani de zile si nu numai). A iesit identic, diferenta vanzandu-se doar la soare si din anumite unghiuri, in vopsea fiind introdus si lac si nu a mai trebuit sa mai dau separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi super, o sa vad daca gasesc la mine in zona magaine care fac asa ceva, chiar am nevoie. Mersi de pont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit in Petrosani, deci sigur vei gasi in TG Jiu cel putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa dau cu spray-ul trebuie sa dau cu smirghel ca sa curat stratul actual de vopsea din zona respectiva sau se poate aplica direct fara sa mai fac nimic in prealabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai macar o singura data cu un smirghel fin, pentru a ,,matui" vopseaua, nu trebuie insistat prea mult, pentru a adera mai bine noul strat de vopsea. dupa ce ai dat, iei un servetel umed, o carpa, si degresezi suprafata(si sa cureti de praful rezultat dupa smirgheluire, si apoi dai cu vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita...fereste-te de cele care au rugina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!