Jump to content

Am lovit Golfuletul


mihai01
 Share

Postare recomandată

Am vorbit cu Volksparts, mi-a spus niste preturi...

Dar ma intereseaza orice pista, poate scot ceva mai ieftin :D Tu cum ma poti ajuta? M-ar interesa preturi pentru bara fata, bandoul barei fata, tragger (parca asa se numeste ala care tine faruri, grila, etc)... si sper sa nu am nevoie de mai mult :somnmare: A, si ma intereseaza si ce firma sunt, daca vin bine pe masina sau nu se pupa "ca la carte".

Merci!

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai01

    16

  • PaulG91

    10

  • marius1982.11

    8

  • UbyOne

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut !

imi pare rau de incident , alta data sa ai mai multa grija pentru ca voi bucurestenii (majoritatea )conduceti foarte , foarte agresiv si prost (50 %) fara suparare.

iti dau niste site-uri de germania cu preturi fosrte acceptabile : http://www.motoso.de/ http://www.shop.avw-autoverwertung.de/ .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu Volksparts, mi-a spus niste preturi...

Dar ma intereseaza orice pista, poate scot ceva mai ieftin :) Tu cum ma poti ajuta? M-ar interesa preturi pentru bara fata, bandoul barei fata, tragger (parca asa se numeste ala care tine faruri, grila, etc)... si sper sa nu am nevoie de mai mult :Driver: A, si ma intereseaza si ce firma sunt, daca vin bine pe masina sau nu se pupa "ca la carte".

Merci!

Toate piesele sint originale, de pe alta masina, acum am orice saptamina viitoare nu se stie, suna-ma, spune exact ce vrei si iti dau preturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Golfistul: pana nu ma duc cu ea in service nu pot sa spun exact ce imi trebuie, iar in service ajung abia saptamana viitoare ca acum n-am un leu... Sa inteleg ca piesele sunt din dezmembrari? Asta n-ar fi rau, ar fi sigur originale si vin bine, plus ca ar fi mai ieftine decat unele noi :)

Pt AndreiVL: nu ma supar si sper sa nu se supere nici ceilalti bucuresteni de pe aici. Ai dreptate, unii (din pacate cei mai multi...) soferi din capitala conduc cam haotic, se baga la risc si sunt nesimtiti in trafic. Asa ne formam din cauza ca in Bucuresti, daca nu te bagi la risc atunci stai toata ziua pe o straduta laterala si nu te lasa nimeni sa intri pe bulevard. Si aici ajungem la treaba cu nesimtirea, pentru care nu mai am scuze :) Dar asa e, soferii din Buc sunt mai nesimtiti (nu toti). Poate si eu sunt la fel, dar am mers mult prin alte orase, in principal in Ardeal si Banat, unde am rude si prieteni, si imi place sa cred ca m-am mai molipsit de la ei cu ceva bun simt. Si nu conduc deloc agresiv :)

Scuze de off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

...de verificat il poti verifica printr'un soft de diagnoza si ar trebui sa primesti informatiile necesare...

Este foarte simplu, in momentul in care unul din sisteme nu functioneaza, martorul de airbag se aprinde in bord, mentionand circuit deschis. Cu VAG-COM-ul/VAS-ul poti determina exact ce componenta nu functioneaza si din ce cauza (airbag, unitate airbag, senzor impact lateral, etc)

... un golf 5 ...are fata distrusa mai rau decat a colegului nostru din aest topic plus radiator si altele si nu i-au sarit airbag-urile.

Trebuie sa intelegeti ca informatiile procesate de unitatea de airbag pentru a deschide airbag-urile nu sunt chiar atat de simple "am lovit masina in bot si nu mi-au sarit airbag-urile" ... am spus si mai sus, ceea ce este calculat este forta de decelerare si nimic mai mult. Astfel, daca lovitura a fost deasupra lonjeroanelor (radiatoare, bara, faruri, capota, etc ...) este normal sa nu sara airbag-urile ... daca ai un lonjeron mutat intr-o parte este perfect normal sa sara airbag-urile. La o lovitura in roata, la fel este normal sa sara airbag-urile. Repet, singura informatie este forta de decelerare. Nu are legatura daca porti sau nu centura, nu are legatura cu faptul ca masina este in stationare sau in miscare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Golfistul: cat ma costa o bara fata neagra, fara fusta (partea de jos) si grilele integrate? Strict bara... Si bandoul de pe bara, tot negru? Si un tregger (parca asa ii zice la ala care sustine grila, faruri etc)? M-ar mai interesa un suport de numar fata ca asta e facut praf...

Astept preturile, aici sau pe privat, cum preferi.

Multam fain!

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am dus-o in service. Am lasat-o acolo, desi se apuca de ea abia saptamana viitoare. Dar mi-au desfacut capota - dupa ce s-au chinuit muuult timp - si nu se mai putea inchide, asa ca am hotarat sa o las acolo decat sa o parchez asa in fata blocului si peste noapte sa-mi dispara bateria si alte alea :D

Ce sa mai: toata distractia ma costa 24 milioane. E bine, avand in vedere ca ma luase durerea de cap cand am vazut cate piese insira nenea ala acolo. Plus farurile, care nu sunt sparte si credeam ca nu le schimba, insa dupa ce am ridicat capota s-a vazut ca urechile de prindere sunt rupte. La amandoua.

Nu stiu sa zic exact ce schimba, o sa va spun la final, cand primesc factura :) Imi amintesc doar asa:

- grila fata (au taiat-o ca sa ajunga la mecanismul de deschidere a capotei...)

- bara fata

- bandou bara fata

- suporti bara fata stanga/dreapta

- suport numar

- mecanism inchidere capota motor

- faruri stanga/dreapta

- tregger (sper ca am scris corect)

Din fericire nu a fost atins nimic, radiatoarele sunt ok, armatura de fier a spoilerului e in regula...

Ce m-a bulversat: mi-au zis ca spoilerul (bara fata) trebuie vopsit. Eu credeam ca asta e gata "colorat", se cumpara direct in culoarea masinii si doar se pune pe masina. Ma poate lamuri cineva care-i treaba? Ca am inteles ca vopseaua si mana de lucru pentru vopsire costa o gramada :)

Multumesc tuturor celor care au sarit sa ma ajute si care mi-au raspuns la intrebari. Pana la urma cu piesele am rezolvat-o prin service...

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara fata vine doar grunduita si pregatita pentru vopsire. Costa maxim 2-3 milioane vopsirea ei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Multam frumos. Foarte prompt raspunsul... De-aia imi place forumu' asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte bine, ce ai insirat, iar faptul ca schimba tragerul avariat e lucru bun.

Parca un casco pe un an tot atita face, cit dai la service.te bate gindul sa faci unul la masina acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca nu mai plec la drum fara casco si cum scot masina din service il fac. Din pacate, iar nu mai am bani :icon_thumright: Dar o sa fac pe dracu-n patru si rezolv si cu casco cat mai repede

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Plus farurile, care nu sunt sparte si credeam ca nu le schimba, insa dupa ce am ridicat capota s-a vazut ca urechile de prindere sunt rupte. La amandoua...

Hmmm, trebuia sa intrebi,nu este nevoie sa schimbi farurile. La orice dealer poti cumpara set de reparatie, si iti vor veni urechile, care se prind in locul urechilor vechi si te va costa 120 ron la ambele faruri (60 ron / far).

Sper sa nu fie prea tarziu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni dimineata o sa ma duc in service sa platesc un vans... O sa vad atunci ce pot face. Bine ca mi-ai zis :o Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...treaba cu airbagurile,eu stiam ca la unele masini dac nu ai centurile puse...nu actioneaza...Cel putin asa a patin un coleg de al meu...La un accident n a avut centurile puse si cand a ajuns in service aia de acolo i au zis ca din cauza aia n au sarit airbagurile...

Traiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa si este cu airbagurile, nu sar daca nu ai centura pusa, altfel iti rup gatul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

NU la toate este valabila afirmatia ta.

Airbagurile (sofer si pasager) nu sar daca nu ai centura pusa DOAR daca masina este dotata cu sistemul SRS Airbag.

La restul sar si fara a avea centura pusa. :vaidecapulmeu:

SRS (Supplemental Restraint System)

Sistem suplimentar de limitare a miscarii intalnit si la airbagul soferului dar si la cel al pasagerilor.

SRS-ul pretensioneaza centurile de siguranta in 3 trepte (functie de impact - usor/mediu/violent) si dezumflarea airbag-urilor fata se face in fractiuni de secunda.Acest lucru previne ranirea/asfixierea ocupantilor fata la impact si deschiderea lor.

"A driver's advanced airbag Supplemental Restraint System (SRS) deploys in one of three speeds, depending on many factors including crash severity and driver's seat-track position. Similarly, the front passenger advanced airbag uses occupant weight and crash-severity sensors to monitor its deployment."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, azi am luat-o din service. Sunt destul de multumit, dar am si mici suparari. Evident ca spoilerul nu s-a pupat perfect pe la imbinari si la farul din dreapta am o gaurica de vreo juma' de cm :((

Pana la urma, farurile le-am schimbat cu totul, am lua insa farurile vechi acasa. Avand in vedere ca nu sunt rupte decat urechiusele de prindere pot sa le mai folosesc :)

Nota totala: 25 milioane cu tot cu "atentiile" normale.

Dar am o mare problema: capota motorului loveste un pic in grila cand o inchid. Am vazut asta abia acasa. Loveste f f putin, insa indeajuns ca sa deterioreze colturile din partea de sus ale grilei, langa faruri. Stiti daca se mai poate regla cumva, sa ridic un pic varful capotei sa nu mai loveasca?

Si alta intrebare: stie cineva cam cat e casco pt un Golf din 2003?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut domnu'...Ma bucur ca ai adus o acasa...Din cate stiu eu...se poate regla capota.Eu mi am schimbat grila,mi a lovit si mie putin,da' acum nu mai am nici o treaba,n a trebuit sa fac reglaje,acum este ok.Chestia cu casco,stiu ca la al meu era 220 ron pe luna.Este indicat un casco,cu toate ca eu n am,da' cat de curand cred ca am sa mi fac si eu...gasesti f multi nebuni in trafic...Multa bafta!

Traiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi... ma chinuie o intrebare: a schimbat cineva bara fata in urma unui accident usor si cea noua s-a potrivit perfect? Ma cam streseaza ca asta a mea nu a venit fix pe fix si chiar ma bate gandul sa o schimb cu prima ocazie. Se poate ca bara noua sa vina perfect, sa fie "ca din fabrica"? daca da... de unde o iau si cat ma costa?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este originala nu o sa iti vina indiferent de cat te-ai chinui sa o asezi.

Cauta una originala si o sa vina bine (vezi ca sunt oameni care au asa ceva pe forum)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

casco e circa 2500 pina in 3000 de lei pe an.Poti plati si in rate.Daca nu ai daune citiva ani ajungi sa ai reducere la jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti noi la preturi enorme,incearca la dezmembrari,cel putin alea stii ca vin bine pe masina...sunt originale...

Traiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Si totusi... ma chinuie o intrebare: a schimbat cineva bara fata in urma unui accident usor si cea noua s-a potrivit perfect?

mihai01 colegul WNS a schimbat bara fata cu una model american, piesa OEM cumparata de la reprezentata, care s-a potrivit perfect. Cum au mai scris si alti colegi, sunt convins ca piesele originale nu iti vor creea astfel de probleme.

La capitolul dezmembrari nu ai nicio siguanta ca masina aia nu a suferit accidente si ca piesa este in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma last,de aia are ochi,sa vada daca este in stare buna sau nu...;) No ofense !!!

Traiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!