Jump to content

Am lovit Golfuletul


mihai01
 Share

Postare recomandată

Incearca sa gasesti la dezmembrari piese. Nimic nu sta pe masina ca o piesa originala. Usa aia......nu cred ca se mai poate indrepta fara 1 kg de chit. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai01

    16

  • PaulG91

    10

  • marius1982.11

    8

  • UbyOne

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Laurentiu_LWR

acelasi sfat ti-l dau si eu ca si Inginerul...

am facut eu prostia la a mea cand am lovit-o sa pun tragger afetermarket...nu pica deloc bine..a trebuit sa decupez putin din el k nu veneau farurile bine si tot felul de chestii...

bara vad ca nu este cazul dar la fel aceeasi recomandare...pe langa ce ai enumerat u..iti va mai trebui sigur si suport far si s-ar putea si suportul care fixeaza bara pe aripa...

pe langa faptul ca ai avut ghinion sa patesti asta..ai mare noroc caci golfuri sunt o gramada care se dezmembreaza..si daca o sa cauti putin...gasesti si pe culoare...

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspunsuri!

Laurentiu, despre ce suport de far vorbesti? Nu se prinde direct pe traegger farul?

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am avut si eu un accident mai serios din pacate. Acelasi sfat vroiam sa vi-l dau si eu. Nu cumparati tragger aftermarket ca nu se potriveste deloc, nici capota nu cumparati aftermarket (este foarte moale, subtire, ridicata o sa stea intr-o parte, mult prea aplecata fata de cea originala). Lista reparatiilor a fost lunga la mine. Aparatorile de noroi(carenajele) cele aftermarket nu se potrivesc, plus ca sunt dintr-un material foarte prost, dur si casant. In principal tot ce tine de caroserie nu prea merita aftermarket. Am atasat si doua poze .... inainte si dupa :icon_thumright:

post-27887-1281172518_thumb.jpg

post-27887-1281172891_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristianionut

Intr-o luna am avut 3 accidente, usoare la care nu am fost eu vinovatul.

-oglinda stanga acrosata de o blonda care vorbea la telefon intr-un matiz.

-o masina care trecea pe o aleea a acrosat masina parcata,

-la stop asteptam cand din fata a venit un tractor cu cupa si mia lovit aripa stanga, similar cu abuwz.

Citind topicul trebuie sa ma orientez catre ceva sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Din pacate am tre4cut si eu pe aici.

Am lovit o octavia care a oprit in intersectie si am suferit urmatoarele: capota putin indoita, grilajul s-a rupt, bara din fata s-a indoit si s-au rupt urechile de la faruri. Inafara de faruri am rezolvat totul, dar inca caut care e cea mai buna solutie sa rezolv farurile. Se pot schimba doar urechile? sau trebuie schimbate farurile? Si daca da, cam la ce pret gasesc un far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, se gaseste si kit de raperatie pt urechile farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Salut, colegii am avut un usor accident si am lovit golf-uletul in fata,


 


Avarii:


 


-spoiler fata, un pic avariat linga far, o crapatura de aproximativ 5 cm, (intre far si grila)


-in spatele farurului e o ranforsare, nu stiu din ce este, pare ceva elastic s-a deplasat putin spre spate, nu se mai aliniaza farul din stanga fata cu aripa


-capota fata indoita un pic in dreptul farului stanga;


-far stanga spart


-grila radiator distrusa


 


Va rog sa-mi spuneti cum ar fi mai bine sa le cumpar noi sau sa le caut la dezmembrari si sa le revopsesc


Codul culorii LC9Z, black magic pearl (negru perlat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele noi OEM is foarte scumpe, iar cele AM nu merita (ma refer la bara, aripa, capota). Mai bine iei din dezmembrari, cu putin noroc gasesti exact la culoarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le iei la pachet iesi mai ieftin

fiind oem nu o sa ai probleme cu alinierea lor

 

si de le iei sh si de le iei noi, tot le vopsesti, fiind putin probabil sa dai de una cu acelasi cod.

inainte de toate, te interesezi cit costa fiecare reper in ambele variante: OEM si producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

oricat ar fi de ieftine cele AM, nu prea merita nici una. SH OEM e cea mai buna si ieftina varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putin ,,noroc,, poti gasi AM si in dezmembrari,deci ai grija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare.

Daca mai e cineva pe aici, la un golf 4 se poate da mai jos tragerul, macar cativa mm, eventual cum ? Distanta intre capota si bara, unde vine grila, e 9,5 cm iar la alte golfuri e 11 cm. Capota aproape atinge sigla W. Pe la servisuri au zis ca nu se poate face nimic pentru ca bara, tragerul si rigla sunt de producator, ca sa iau alta bara etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin poti jongla din pozitia broastei de la capota, dar nu 1.5cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de promptitudine.

 

In cazul asta capota n-o sa fie la nivel cu aripile, zic eu. Oricum, tot e ceva decat nimic.

Ori eu am avut norocul asta sa nu se pupe elementele de caroserie ori tinichigiul nu stie meserie.

Zici ca e tunata, e ceva ce nu se poate, toate vin bine numai grila si sigla nu. N-am vazut niciun golf cu grila si sigla ca la mine. Pacat ca nu pot pune o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi m-am oprit intr-un polo.... urechi far rupte ,spoiler cu urme de lovitura,tragerul e putin in interior , a intrebat cineva si mai sus legat de acest trager-cum pot sa il aduc putin mai in fata ?,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vezi ca e putin in interior ? Nu e INDOIT in interior sau crapat ? Armatura (bara de metal de sub bara de plastic) si furca nu sunt indoite ? Ca astea sunt in fata tragerului. Incuietoarea capotei si radiatoarele sunt in regula? Ca si astea vin pe trager.

Daca-l tragi in fata s-ar putea sa nu se alinieze bine elementele caroseriei (tragerul tine farurile si bara cu grila).

Ca sa-l aduci putin in fata slabesti 2 suruburi (1 stanga, 1 dreapta) aproape de faruri, la ~3 cm interior de sirul de 3 suruburi ce tin aripa (cu torx sau fixa, asa e surubul). Tragi usor de trager in fata, tii de el si strangi suruburile la loc. Daca merge, tragerul o sa fie putin tensionat si nu stiu cat e de bine. Daca nu, dai jos bara de plastic si scoti 2 suruburi ce tin furca de armatura deasupra si dedesubtul ei, tragi tragerul, pui inapoi suruburile si le strangi. Daca nici asa nu merge, slabesti cat e nevoie cele 4 suruburi ce trec prin armatura (2 stanga, 2 dreapta, respectiv deasupra si dedesubtul ei) si tin tragerul. Le vezi usor pentru ca prind tragerul cu niste cleme metalice cu filet (singurele), te uiti pe toate partile. Fii sigur ca au cleme, nu desfa ce nu trebuie. Tragi tragerul, strangi cele 2 suruburi de langa faruri ca sa-l mentii in fata si apoi cele 4. Saibe la cele 4 nu poti pune pentru ca impingi tragerul inauntru mai rau, e un fel de prindere inversa, o sa vezi. Atat ma pricep eu sa te lamuresc, sper sa nu strici mai rau din cauza mea. Cauta pe Youtube "service position vw". Urechile farurilor se lipesc cu letconul si plasa, zicea cineva. Cand termini, da un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capota nu mai cade direct pe sigla ci putin mai in fata,armatura nu cred ca e indoita dar vad maine cand desfac,incuietoarea e ok ,se simte o doferenta fata de cum era dar e din cauza noii pozitii, radiatoarele decat fagurele la cel din fata e putin afectat,in rest,multumesc pt informatii ,e suficient sa ma apuc de lucru,revin dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat ceva ceva , armatura e indoita in mijloc-am indreptat-o putin dae e f greu de adus la starea initiala,lipit urechi faruri cu letcon apoi bizon,s-au asezat destul de bine dar catre stema stau putin sub capota, nu mai e ca inainte,cred ca acest lucru se va rezolva numai prin schimbarea acestei armaturi dar sa mai astepte .....,multumesc pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!