Jump to content

Am lovit Golfuletul


mihai01
 Share

Postare recomandată

Poate sa fie deformata de asa natura incat sa o vezi acasa, cand o pui pe masina si se vede ca dracu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai01

    16

  • PaulG91

    10

  • marius1982.11

    8

  • UbyOne

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hmm...si asta i drept,da' daca stii ca nu te pricepi,iei pe cineva cu tine care se pricepe...;) Eu asa fac. :angry:

Traiti! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati asa ca deocamdata a cazut treaba cu spoilerul. Pentru ca am observat alta tampenie: capota, desi nu a fost lovita, sta un pic stramb :D(. Sta cu 2-3 milimetri deauspra liniei aripilor :D . O sa incerc maine sa o reglez din suruburi - ca azi a plouat - si daca nu... banuiesc ca e de la trager, nu e original si probabil de aia tine incuietoarea un pic mai sus si asa capota sta un pic mai ridicata in partea din fata. Caz in care chiar nu stiu cum sa rezolv :D

Simt ca innebunesc. De la o lovitura mica-mica sa am atatea probleme... nu m-as fi asteptat niciodata :o

Modificat de mihai01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna forumisti.

Nu am postat de mult timp, dar iata ca indraznesc sa va cer ajutorul. In seara asta mi-am lovit Bora :vaidecapulmeu:. Pe scurt, ca nu e spectaculos: veneam de la serviciu, ieseam de pe un drum fara prioritate ce intersecta un bulevard intr-un unghi destul de mic, am asteptat sa treaca masinile ce veneau evident din stanga si un Pathfinder trece ultimul (eram convins ca a trecut de mine) dau sa intru pe bulevard, dar el de fapt imi taie calea sa parcheze in dreapta mea pe trotuar si imi rade fata cu partea laterala spate. El: mici julituri pe spoiler (bara) dreapta, eu ceva mai nasol: capota indoita putin in fata, asa de vreo palma, grilaj fata spart, o bucatica sarita, bara (sub numar) zgariata destul de urat, sigla VW smulsa si zgariata rau. Stiu ca nu pare mare lucru dar fac pariu ca o sa ma coste ceva. Sper sa nu vad si alte lucruri maine la lumina zilei, nici nu am incercat sa vad daca se deschide capota, de suparare am plecat in casa, dar sper ca se deschide totusi.

Daca aveti idee ce ar trebui sa schimb, vopsesc, etc si cat m-ar costa si mai ales unde as putea gasi piesele mai ieftin , ca nu stau prea bine cu banutzii acum, v-as fi foarte recunoscator.

Merci tutror.

Modificat de Valentin Huciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut domnu' Vali...ce pot sa zic,ca sa scapi mai ieftin,vezi ce este spart,rupt...incearca prima data la dezmembrari,au preturi ceva mai mici si originale,da' la mana a 2 a...Cu vopsitu'...nu stiu cum sunt preturile la voi,cel mai bine este sa mergi sa te interesezi in mai multe locuri...

Multa bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aflati un pret pt vopsire spuneti-mi si mie. Acum 2 zile am gasit masina in parcare frecata de alta ... erau urme de culoare alba pe ea.

Nu e nimic grav, doar ca m-am ales cu 2 dungi de lungimea unui pix care din pacate sunt si pe usa si pe aripa din spate ( a mea e in 2 usi) care trebuie chituite si vopsite. De asemenea mai am si aripile sterse destul de adanc chiar in dreptul rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La service-ul la care am fost eu mi s-a zis ca este cam 5 milioane vopsirea unui element de caroserie (aripa, etc). Parca asa imi aduc aminte, dar evident ca depinde si de suprafata de vopsit. Piesele de plastic sunt mai putin - mie mi-au vopsit spoilerul.

Valentin, daca citesti mai la inceputul topicului o sa vezi pagubele mele. M-a costat reparatia aproape 25 milioane cu piese neoriginale! Din fericire, n-am avut table indoite, doar plastice rupte, plus broasca inchidere capota si alte nasolii.

In plus, vezi radiatoarele, sa nu se fi spart din cauza impactului. La mine cel de clima (ala mic) s-a arcuit un pic, dar din fericire se tine inca foarte bine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi topicul se numeste <am lovit Golfuletu'> eu pot sa spun ca mi-au lovit golfuletul'.

acum mai bine de cateva saptamani m-a pocnit un domn cu un audi a6. Nu zic nimic ca nu a fost vina lui: fufa trage de volan el trage spre mine sa fereasca.... si poc e vina lui, fara sa vrea evident.

Acum vine problema, unde naiba imi fac si eu masina. Domnul avea sigurare de la ASIROM, dar nu prea lucreaza service-urile cu asiromul. Am fost la AVIA si m-au incurcat enor dupa ce au spus ca lucreaza cu ei si am asteptat sa faca comanda lapiese, au revenit si mi-au spus nu numai ca nu lucreaza dar trebuie sa imi si platesc reparatia in avans. Ma rog, daca stie cineva un service ok care sa si lucreze cu asirom pls help me. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vwForum.ro > Lucruri generale > Dealeri si Service-uri > Service-uri :)

Cel mai indicat este sa te interesezi la Asirom cu care service-uri au ei decontare directa.

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut surpriza neplacuta in urma unui accident in care am fost tamponat puternic din spate sa aflu ca masina mea a mai fost sifonata nitel inainte sa o am eu la fusta spate la mijloc, prezenta un mic petec aplicat, masina fiind lovita acum in partea stanga spate foarte serios, stop spart usi impinse, aripa spate ondulata rau, colt fusta impins pana in roata etc. Faza este ca cel ce a facut constatarea refuza sa-mi despagubeasca fusta spate din motiv ca a mai fost lovita, platind in schimb 4 ore de reparatie, cei de la service refuza sa repare fusta spunand ca repara masina doar daca inlocuiesc total fusta, am acceptat sa platesc eu piesa, are cineva idee cat costa un astfel de element ca vreau sa-mi repar masina bine nu sa o petecesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fapt divers...

Tamponat usor stalp beton cu fata -> suport numar/ grila/ semn/ bara/ spoiler/ far stanga (Valeo- proiectoare ceata)/ radiator clima indoit/ plastic sustinere, indreptat capota in fata, vopsit capota+spoiler+grila = 6400 Lei. Mi s-a parut scump, bine ca am avut casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a ciocnit cineva la o bariera eram im spatele lui stationam amindoi iar el a dat inapoi si m-a lovit usor ,mi-a spart suportul de la numar,atit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am patit-o acum 2 saptamani in Baia Mare. Faceam sensul giratoriu si m-a lovit un tip in partea dreapta. Avarii: usa dreapta fata trebuie inlocuita plus partea electrica din interior, aripa fata de indreptat, usa spate dreapta de reglat plus vopsit. Toate astea se fac pe asigurarea celui care m-a lovit. Sper sa fie gata saptamana asta pt ca m-am saturat sa tot astept...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi s-a trezit unu de pe banda 2 sa intoarca masina sa o ia in sens invers. eu veneam pe banda 3 care era libera si m-am trezit cu el in fata.

am pus frana am tras stanga de volan, insa tot l-am atins bine cu farul dreapta al masinii.

Bilant:

bara dusa, far dus, aripa stanga dusa, aripa dreapta putin indoita, capota indoita si ce e mai rau mi-au sarit ambele airbaguri, desi in dreapta nu statea nimeni. Ba mai mult airbagul din drapta a busit in oglinda si a aruncat-o in parbriz.. deci trebuie schimbat si parbrizul.

Masina e un golf 5.

Intrebare, pot face masina pe casco si sa-si recupereze banii din asigurarea alora?

Cam la cat ma duce dupa voi reparatia? aproximativ.

Multumesc,

Scuze acum am vazut ca e topicul la golf 4

Modificat de rhunder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, poti face reparatia pe asigurarea facultativa (casco). E optiunea ta. Costul reparatiiei cred ca este in jur de 15.000-20.000 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei sa zici 9000 euro

acum vin de la constatare

Cica numai airbagurile cu plansa bord, calculator, pretensionare centuri face in jur de 3500 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ca......daca masina este noua, mai bine faci pe casco, ca pe rca-ul celuilat sa nu iesi in dauna totala.

sunt tare nasoale rca-urile la chestii de acestea. si eu am avut accident tot ceva in genul tau....numai ca eu eu eram pe contra sens si m-a lovit altul care a fost lovit de vinovat. detalii PM.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut colegilor,am o veste foarte proasta.Azi noapte mi-a fost lovit Golful in parcare de un sofer beat,care a"ras" trei masini,a mea fiind cel mai tare avariata.Rog colegii din Cluj care stiu un service bun unde sa o fac cat mai repede sa-mi spuna.Din pacate nu am casco,ca nu mi-am permis.Soferul fiind baut,cu 0.5 alcolemie pe etilotest,politia a zis ca asigurarea lui nu va plati,deci trebuie sa o fac pe banii mei :) si dupa ce va ajunge la proces penal,sa ma constitui parte civila pentru a recupera suma.Asta va putea dura si un an doi cred... :icon_thumright: Deci daca stiti un service in Cluj ieftin si bun(si seriosi,sa nu mai descompleteze din ce am pe ea...),sa refac golfuletul ca nou,va rog sa postati.Si daca a mai patit cineva asa ceva,as vrea sa stiu:ar fi interesat respectivul sa-mi plateasca reparatia ca sa nu ma duc la proces?L-ar afecta cu ceva la pedeapsa daca nu ma despagubeste si-i cer asta la procesul respectiv?Ca daca nu,nu cred ca va fi interesat sa-mi plateasca.Mi-a spart fata:masca spoiler,far dreapta capota deplasata putin in sus(nu se mai deschide din interior,nu se aude motorasul)farurile nu se mai aprind,doar pozitia,asta din ce-am vazut noaptea.Din izbitura,mi-a urcat-o cu spatele pe trotuar cam 1m(sper sa nu fi afectat ceva la puntea spate,cum a urcat-o asa din soc.)Motorul vad ca merge,in trafic o sa incerc maine sa merg sa vad daca mai are ceva.Cam la cat credeti ca ma pot astepta?vreo 5-6000 RON?mai mult,mai putin?Oricum m-a distrus sa gasesc atatia bani si poate-i vad cine stie cand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu o victima a strazilor din Romania in care orice sofer se crede pilot de F1 si se crede pe circuit unde nu are semne de circulatie si nu s-a auzit de prioritate.Agresorul,un tico putred care s-a infipt in spoilerul meu din fata dupa ce a virat dreapta fara a se mai asigura.Eu am scapat doar cu cateva zgarieturi pe spoiler , suport numar spart si numarul ciufulit rau dar bestia agresiva are nevoie serioasa de transplant(spoiler fata+intaritura spoiler,far dr,aripa dr si o verificare a directiei deoarece am impresia ca s-a strambat din lonjeroane sau asa era dar oricum e stramba).De luni incepe distractia,asigurari ,service,vreo 2-3 zile fara masina si pe urma iar asigurari-service cu accept de plata de la asigurari,dar asta e.

Drumuri bune la toti si fara evenimente rutiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi pare rau ca m-am hotarat prea tarziu sa-mi cumpar scut metalic. Din pacate am fost unul din cei care si-au pierdut scutul prin zapada iarna asta si pe principiul lasa bre ca merge asa am zis ca pana in primavara merge si fara. Si a mers dar numai pana de Craciun cand o mare creasta din piatra cubica mi-a zdrobit practic baia(6cm). Dupa ce am sudat baia si totul parea ok am avut surpriza sa constat un scartait ciudat la roata din dreapta care avea sa zica cum ca nici puntea fata nu a scapat. Am atasat o poza cu masina pe dedesupt. Stie careva daca se mai poate indrepta? Un service sau ceva de dezmambrari? Multumesc.

post-43723-1270724468_thumb.jpg

post-43723-1270724468_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Nu esti singurul care a pierdut scutul de plastic prin zapada. 2 la mana, ala nu iti proteja masina de ce ai lovit tu acolo de ai reusit sa perforezi carul de fata. Bucata aia mare de fier care iti tine si basculele si caseta de directie deci cam tot ce te tine drept pe sosea trebuie schimbata pentru ca nu mai are aceeasi rezistenta si s-ar putea ca la o groapa mai mare sa te trezesti cu roata pe langa tine (Spun asta pentru ca vad perforarea si indoitura foarte aproape de articulatia basculei, la bucsa. Schimba carul de fata, nu il suda ca vei avea surprize neplacute.

Tot aici exista si o arie de Dezmembrari, incearca acolo, poate ai noroc.

Drive Safe! :icon_thumright:

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unui accident a trebuit sa schimb:

fuzeta stanga

bieleta

telescoape fata

capat planetara stanga

radiator

aripa stanga fata

Usa sofer

Din pacate aripa stanga fata nu a "venit" cu bumper holder, iar pe unde m-am interesat, acesta nu se gasea decat impreuna cu bumperul. Aveti idee de unde as putea sa achizitionez doar aceasta piesa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

la orice magazin care se respecta, sau reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Speram sa nu ajung sa scriu in topicul asta, dar shit happens. Azi dim am lovit un Freelander in coltul spate dreapta cu coltul meu fata stanga la un semafor cand amandoi am franat pt a opri. El a oprit mai repede, mie mi-a intrat ABS-ul si m-am oprit in el. Nu imi dau seama de ce nu a oprit masina in timp: discuri fata si spate brembo max si placute textar inlocuite acum 10000km, cauciucuri energy cu profil mai mult decat ok. Avand in vedere ca a intrat abs-ul, cred ca amortizoarele fata nu si-au mai facut treaba (sunt inca cele originale ... :cool:).

Mai jos aveti 2 poze cu masina avariata. Bara fata a intrat sub bara lui spate. Asa cred ca se explica faptul ca e doar zgariata. Usa soferului am indoit-o eu cand am dat sa ies. Aripa intrase sub ea, iar eu, ca un dobitoc, nu m-am gandit ca se va indoi daca fortez usa.

M-am uitat la preturi pe un magazin de piese online. Si am vazut mai multi producatori la piesele din tabla. Klokkerholm, Europarts si Jesselai. Pe care il recomandati. Ma gandesc sa cumpar initial traeger, aripa si far. Usa si capota sper ca se pot indrepta.

Astept sfaturi. Thx

post-11830-1280579217_thumb.jpg

post-11830-1280579395_thumb.jpg

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!