Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

amortizoarele tocmai le-am schimbat, se inchid mai greu si se deschid relativ OK doar ca tot trebuie sa pui mana

setarile din VAGCOM le am facute pt ca si acum se deschide din cheie doar ca sare c-am 1 cm, restul cu mana

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca se poate deschide din cheie, mai poti sa o deschizi si manual...sau a fost blocata functia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu sunt din cluj si as vrea si eu sa imi activez optiunea asta de deschidere?ma puteti ajuta si pe mine va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De unde exact pot achizitiona pistoane de portbagaj originale pt Golf V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori magazin piese, ori reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta la Cardinal:

1k8 827 761C - 27,22 Ron/buc

1J6 827 439A - 31,25 Ron/buc

6Y0 827 550C - 105,15 Ron/buc (telescop)

Modificat de harap09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat si eu codarile, dar nu se mai deschide normal de la semn, doar daca tin apasat pe telecomanda. Exista vreo solutie ?? Sau trebuie ceva debifat? Poate cineva care ii functioneaza sa puna printscreen-urile de la confort? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Confirm si eu ca merge pe golf v si nu am cumparat decat telescoapele si nimic mai mult.Telescoapele le-am luat pe producator(cele pentru fabia), cum a procedat si un coleg cu golf VI la pretul de 55 lei bucata si functioneaza foarte bine.Producatorul este Magnetti Marelli, ceva de genul.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am o problema. In urma unei tamponari in partea din spate- a intrat in mine un Aro 240 al Armiei romane am schimbat hayonul si implicit incuietoarea. Toate bune si frumoase, am luat masina din service, totul bine insa dupa un timp incercand sa folosesc functia de deschidere numai a hayonului din telecomanda - NIMIC. Nu mai vrea sa mearga. Am revenit la service insa nici nu au vrut sa auda, am luat masina din service si sanatate buna. Am inteles ca trebuie codata cu vag, ma poate ajuta cineva cu procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

Era deja topic...daca dadeai search la deschidere hayon din telecomanda gaseai procedura :)

46 - Central Convenience

CODING

LONG CODDING HELPER

Byte 2 Bit 3

TRANSFER CODDING

DO IT

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult, nu am gasit aici, vina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut,am atasat si eu o poza cu diagnoza pe un golf 5,incercand sa ii fac sa se deschida porbagajul din telecomanda,dar nu mi-a iesit deloc.Am incercat mai multe combinatii,ce as putea sa mai fac? I-am dat un output test si s-a deschis porbagajul singur.dar din combinatiile de Biti bifati nu a vrut.Am incercat Bit 1,2,3,4 bifati,apoi impreuna cu 0,apoi fara 1,etc de combinati si nimic

Modificat de Cristian09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu o poza sa se intreleaga ceva din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare se poate instala asa ceva si pe o masina care nu a avut din fabrica deschidere din telecomanda? spun pt ca am instalat un modul de deschidere din telecomanda si as vrea sa pot deschide si portbagajul de pe telecomanda. am citit toate postarile de la 1 pana la 14 si din cate am citit nu a instalat nimeni pe o masina care nu a avut telecomanda originala din fabrica. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai G4 si aici se vorbeste de G5. Toate G5 au telecomanda din fabrica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ! Poate cineva sa ma ajute sa fac setarile corecte in Vag-Com ? Am montat kit-ul similar pe baza codurilor de piese cu al celor de la ECS. Am incercat varianta cu Byte 1 - Bit 4, Byte 2 - Bit 3 si separat si amble bifate. La prima varianta, cea cu Byte 1 - Bit 4 functioneaza deschiderea hayonului doar din butonul de la cheie, dar nu functoneaza deschiderea clasica. Hayonul ramine incuiat. Mentionez ca am Vag-Com versiunea 11.11.3 iar Golful este 1.9 TDI Comfortline.

Atasez alaturat printurile cu setarile pe care le avea inainte de modificare.    

 Va multumesc anticipat !

post-37074-0-02196100-1365611385_thumb.j

post-37074-0-17662800-1365611391_thumb.j

post-37074-0-17095600-1365611402_thumb.j

post-37074-0-95306600-1365611411_thumb.j

post-37074-0-35136400-1365611423_thumb.j

post-37074-0-37686500-1365611430_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e din 2003 sau 2004 nu se mai poate deschide si din emblema.

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ! Deci nu are rost sa mai chinui Vag-ul :-) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
tofanlucian12

as dorii sa stiu daca e buna ideea cu arcuri sau alta varianta. daca ma poti ajuta te rog sa imi lasi un mesaj sa pe email tofanlucian12@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tofanlucian12  Varianta cu arcuri nu este recomandată întrucât nu o să te țină mai mult de 6 luni. Folosește codurile recomandate aici, iar pentru a scădea prețul poți folosi amortizoarele aftermarket dar să aibă 500-600 Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

merge si la polo varianta asta? daca apar pe cheie se deschide dar ramane intr o treapta inchisa tb neaparat sa trag de incuietoare ca sa se deschida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am facut acum aproximativ o luna modificarea asta, cu toate piesele oem, de la dealer vw. Am modificat cu vag com. Primele cateva incercari au mers spectacol. Acum din cand in cand la apasarea butonului se deschide cativa cm si trebuie sa astept pana isi da drumul si o ia in sus(cateodata nici nu se duce). Dupa ce il deschid o data si il inchid, imediat dupa aceea merge usor.mentionez ca am urmat absolut toti pasii din tutorial. Vreo idee, ceva? Sa ung bara de la telescop ca sa alunece mai usor, sau nu are legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil din cauza frigului se intampla asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil, din cauza frigului, amortizoarele de la hayon nu mai sunt atat de eficiente....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!