Jump to content

Valea Ariesului


glumaretzuu
 Share

Postare recomandată

As vrea sa merg pe Valea Ariesului si prin imprejurimi fiindca nu prea am fost prin aceasta zona si as vrea sa stiu daca exista lucruri interesante de vazut. Orice sugestie e binevenita despre locuri de vizitat,drumuri si cazare. Daca exista si alte zone interesante de vizitat in afara acesteia,dar tot prin Apuseni astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost anul trecut, dar am stat in camping.

Cazarea 80-100-110 ron camera la pensiuni.

La 110 cu mic dejun inclus.

Nu rata:

- Muntele Gaina , se merge pe drumyul lui Avram Iancu, sau ceva in genul asta.

Sunt cam 45 km de la soseaua cu Albac, Scarisoara, etc.

Din acestia cam 20-25 pe drum forestier bunicel, insa privelistea de sus e superba.

- Pestera Ghetarul de la scarisoara - nu este mare lucru, doar un ghetar pana la care se coboara pe trepte f mult - dar interesant.

- spre pietroasa, pestere Ursilor - superba dupa parerea mea, parca mai frumos ca la Muierilor. Poti incerca palica de acolo.

Daca vrei sa faci trasee iti recomand sa urci la Grajduri, Eu am urcat din pietroasa prin Boga cu un matiz. De acolo ai trasee de 1-2 ore spre principalele puncte.

Nu ai in profil Locatia sa-ti zic ce sa nu mai ratezi in drum.

Concediu Placut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, frumoasa zona.

As mai adauga Cetatile Ponorului, din cate stiu eu nu poti ajunge cu masina pana acolo insa merita drumetia, vei ramane surprins de ce vei vedea acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici un link: http://www.welcometoromania.ro/DN75/DN75_H...Obiective_r.htm

Recomandarile mele: -pestera Huda lui Papara (Baia de Aries), Pestera Scarisoara (Scarisoara), Groapa Ruginoasa (Vartop)

Toata zona Padis e superba (Cetatile Ponorului, Focul Viu); Pestera Ursilor (Chiscau BH) e cea mai frumoasa din tara dupa mine (poate si de ce sunt nascut aproape :) )

Mare atentie la drumuri, care sunt proaste, foarte proaste sau inexistente; de asemenea multi participanti la trafic care n-au ce cauta cu covrigul in mana pe drumurile publice

Sanatate si distractie placuta

Modificat de adi_golfV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi_golfV, pestera Huda lui Papara nu e in Baia de Aries, ci in Salciua, vreo 25 de km in aval de Baia de Aries. Drumurile nu mai sunt asa proaste. Iti recomand Alba- Iulia -> Campeni care a fost reasfaltat, mai sunt ceva portiuni cu denivelari, dar fara gropi. Tronsonul Turda -> Salciua e folosit de camioanele Bechtel care au devenit ciuma judetelor Cluj, Alba si Bihor in ce hal pot strica drumurile.

Ti-as recomanda Galeriile Romane de la Rosia Montana, muzeul de la Rosia Montana care e chiar langa. In Salciua mai ai Poarta Zmeilor, apoi in Avram Iancu ar mai fi casa memoriala si muzeul Avram Iancu, Muzeul aurului de la BRad daca te pasioneaza si nu e prea lunga distanta ( Ai grija la drumul Abrud - Brad care e intr-o stare foarte proasta, nu stiu daca s-a mai reparat ceva in ultima vreme).

Tronsonul Campeni - Arieseni, si pe Ariesul Mare si pe cel Mic e pitoresc asa ca ai ce face.

Si mare grija la conducatorii de Alba care sunt renumiti, mai ales aceasta zona unde nu au semafoare, treceri de pietoni nu se respecta, asa ca nu au parte de prea multe provocari, ei admira mai mult peisajul cred. desi si eu "sunt sofer de alba", nu am reusit sa ii inteleg. nu sunt insa probleme deosebite, poate m-am si obisnuit eu cu ei :icon_cool:

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa ma cazez in Rachiteni(am gasit Pens. Maria ce mi s-a parut interesanta) si de acolo sa mai merg prin imprejurimi. Am auzit ca drumurile sunt proaste de aceea cred ca voi lua Octavia 2 a lui taica-miu ca are PDG. :P Cred ca nu prea am ce cauta cu A4 cu garda la sol micsorata cu 2cm. Intr-adevar unii soferii de Alba sunt meseriasi tare; era o data sa ma faca praf 2 la interval de 5 minute fiindca nu li s-a parut important ca din fata vine un tir. :D

Multumesc pt sfaturi. :P

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citind ce am scris cred ca nu am fost prea clar. Eu ma refeream la drumurile nationale, care sunt destul de OK. Daca vrei sa mergi din Huedin spre Padis intr-adevar, sunt judetene si mai proaste, iarasi cele din Alba judetene cam la fel. Nu stiu cele din Bihor, nu am fost pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul spre Padis e nasol rau sau poate fi abordat cu o masina cu garda de ~12 cm? :) E drum forestier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost in august 2007 cu un matiz.

Am urcat din pietroasa , prin boga, drumul cel mai scurt si a fost OK. Nu stiu ce garda are matiz .. dar e drum forestier, denivelari mari nu au foat.

Daca a fost cineva mai recent ... sa ne zica si noua ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, numai ce m-am intors din acesta zona minunata, unde am ajuns la recomandarile unor prieteni - si la randul meu recomand zona cu multa incredere.

Traseul a fost la dus Galati-Intorsura Buzaului-Brasov-Sighisoara-Tg. Mures- Turda-si apoi pe valea Ariesului, Campeni si in final cazare la Garda. Drumul inapoi prin Campeni-Alba Iulia- Sibiu-Valea Oltului-Cozia... Galati. Stare drum foarte buna, doar portiunea de la Turda pana la Garda fiind cu ceva denilevari sau gropi mici insa nu pot spune ca pot pune in pericol ceva de la masina (am vazut multe masini scumpe si garda mica la sol prin acea zona).

Zona cum spuneam este superba, cu multe locuri de vazut. Cazare eu am avut recomandare la pensiunea Dobra, dar fiind foarte multi francezi in zona am fost redirectionat la o ruda (tot Dobra numele de familie) unde am luat o camera foarte draguta si curata cu baie in camera, tv, etc (cu fereastra chiar la 10 m de Aries :D ) la 80 ron pe noapte. cele fara baie ajungeau la 60 ron si apartamentele la 110 ron.

Ce am vazut eu si recomand : pestera Ursilor-70 de km de Garda - poate cea mai frumoasa din cate am vazut, 10 ron/bilet si 10 ron taxa de fotografiat (si aceasta taxa daca nu o dati cu chitanta la intrare o veti da fara chitanta inauntru de la cei care va urmaresc si ghideaza- ca nu va veti atine sa nu fotografiati), accesibila cu masina; pestera Scarisoara 7ron/bilet pentru niste conditii mediocre de vizitat si un ghid total neprofesionist, dar merita vizitata pentru ghetar (traseu max 100 m) si pentru faptul ca a inceput iremediabil sa se topeasca... aici peisajul pana la pestera (traseu 2 ore) este frumos - insa penru cei care nu doriti drumetie aveti alternativa Aro/Nissan/Range Rover dus - intors la 150 ron / 6 calatori = 25 ron/persoana - plecarea este chiar din Garda ( nu va aventurati cu masina proprie! am vazut pe drum parcate pe masura ce urcam masinile celor ce au renuntat sa le mai omoare, iar din spusele localnicilor cam o data la 3 zile urca platforma pentru cei ce-au spart baia de ulei - si-i cred); cascada Varciorog -20 km de Garda- si apoi traseu lejer si frumos de 1 ora; cheile Odancusii (ca de altfel multe alte chei prezente prin acele locuri); Poarta lui Ionele; muzeul Avam Iancu; ... lista poate continua, dar cam aceste puncte l-am mi-ai placut mie intr-o saptamana care nici nu stiu cand a trecut :P.

Aproape in fiecare zi am mancat cate o specialitate la Mama Uta (care chiar apare in pragul terasei si ureaza pofta buna turistilor)... dar aici trebuie sa va inarmati cu rabdare pentru ca, pe cat de buna este mancarea pe atat de lenta este servirea - dar berea este rece si ieftina asa ca dupa vizita la un reper turistic dimineata, petreceam cu placere dupa-amiaza la acest restaurant cu un istoric interesant, poate cel mai cunoscut de pe toata valea Ariesului.

Numai bine, si mergeti cu incredere in Tara Motilor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost si eu in aceasta zona 5 zile si mi-a placut f mult. Am facut pe drum destul de mult(540 km in ~11ore cu o singura oprire de 20 minute) dar a meritat. Portiunea Brasov-Sibiu e nasoala din cauza semafoarelor(se executa lucrari intr-un milion de locuri).

Am avut cazare in Arieseni,Pens. Geanina-f multumit si de camera si de mancare,preturile nefiind cele mai mici dar ok per total. Am vizitat casa memoriala Avram Iancu, cascada Pisoaia(marfa numele) tot in comuna Avram Iancu, mina si muzeul de la Rosia Montana, Pesterea Ursilor, cascada Varciorog(drum usor de ~45 minute pe jos). Am mancat si la Mama Uta si intr-adevar e f buna mancarea. Am vrut sa vizitez Cetatile Ponorului dar drumul era inchis pt asfaltare pana pe 20sept. si ar fi trebuit sa merg mai mult de 16km pe jos numai dus:(

Foarte frumoasa zona,drumul Arieseni-Stei nefiind prea bun dar cu rabdare se trece fara sa superi prea mult suspensia. La intoarcere am fost si pe Transfagarasan si mi-a placut f mult(am mai fost o data dar nu ai cum sa te saturi de peisaj). Foarte frumoasa zona si merita vazuta! Vedeti ca prin zona Arieseni nu gasiti benzinarii(este una in Campina dar nu am avut curajul sa alimentez de acolo fiind o firma no name).

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Alba, la micesti dreapta, Ighiu->iezerul Ighiel, va asigur ca nu ati vazut asa ceva in viata voastra! Apa verde-smarald, crapi imensi si clean, pastravi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Alba, la micesti dreapta, Ighiu->iezerul Ighiel, va asigur ca nu ati vazut asa ceva in viata voastra! Apa verde-smarald, crapi imensi si clean, pastravi...

confirm spuele lui RIon... lacu iezer e superb, grija la drum, nam mai fost de cativa ani...dar nu cred ca sa facut mare lucru pt al inbunatati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am fost acum 2 ani la arieseni si am regretat din mai multe motive:

1. drumurile f proaste

2. cazare nu prea grozava; depinde cat de pretentiosi sunteti

3. vremea urata; am prins o singura zi frumoasa in care ne-am plimbat si am vazut peisaje superbe; dupa 2 zile de ploaie am plecat spre oradea/baile felix/1 mai (recomand 1 mai pentru cazare)

m-as intoarce in zona? NU prea curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hello,

fusei si io in vara asta prin zona . vizitate : pesteri in numar mare (scarisoara, ursilor, meziad, focul viu + alte 10 neamenajate)

urcat la Padis dinspre pietroasa - atentie mare la drum , daca nu te tin amortizoarele : abtine-te. campat langa rau, baut lapte proaspat de vaca, mancat placinte (a se citi gogosi) cu gem de afine. trasee montane = cat sa iti ajunga 1 saptamana.

nu ratati zona remetea (dreapta din beius cand mergi spre oradea) - are multe pensiuni

am trecut prin stana de vale si baile felix fara sa ma opresc - chiar nu le inteleg popularitatea.

recomand din toata inima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Doar ce m-am intors de pe Valea Ariesului, si cum am gasit aici multe informatii utile, a venit si randul meu sa scriu. M-am cazat la Pensiunea Onelia (la iesire din Garda de Sus spre Arieseni) pe care o recomand cu multa placere atat ca si cazare cat si ca masa. Chiar proprietara prepara bucatele si credeti-ma ca sunt excelente si la un pret mai mult decat decent. Camerele sunt toate de hotel (detalii: www.onelia.ro)

Am stat 8 zile in care am vizitat cam tot ce era in zona respectiva, obiective care sunt amintite mai sus de colegii nostrii. O singura dezamagire am in legatura cu mizeria de pe rauri si pe traseele turistice. Ma asteptam ca in Apuseni (nu am mai fost), avand influente vestice, sa fie mai curat dar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in Februarie 2009 - absolut superb, si drumul, si peisajele, nu vedeai gunoaie... cei mai frumosi munti ai tarii

La inceputul lui Aprilie 2010 - drum cu mult mai prost(e circulat continuu de niste camioane care transporta piatra), parca si peisajele sunt mai sterse si gunoaie pe absolut toata lungimea Ariesului(cred ca s-ar strange zeci de tone fara sa exagerez).

La un moment dat am oprit sa luam o gura de aer, ne dam jos din masina, cat vedeam in jos(fiind pe munte) doar gunoaie pe versantul ala - e posibil ca localitatile din zona sa nu aiba groapa de gunoi si sa revarse jegul "undeva"?.... nu vreau sa cred asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E intradevar incredibil ce se intampla pe raurile din jud Alba, dupa iarna asta lunga cand s-au topit zapezile si s-au umflat apele au devenit niste gropi de gunoaie miscatoare. Din ce am vazut au inceput sa le curete, de ex rau Ampoi a fost curatat foarte bine de PETuri, si sper ca si pe Aries pentru ca zona muntilor Apuseni e splendida, de acolo ma trag si iubesc zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In apuseni am facut eu primele ture la munte cu parintii pe la varsta de 7 ani. Pribegeam toata familia prin munti 4-5 zile la cu cortul in spate si nu vedeam alti oameni decat ciobanii. Am vizitat de multe, multe ori locurile magice din Padis, din cheile Somesului, au fost muntii mei de suflet.

Apoi am fost acolo dupa o pauza de vreo 6 ani, in 2007. Am plans. Padisul e plin pana la refuz de gratarari manelisti, padurile se taie cu impunitate chiar si in parcul national (erau urme de tractor la 200m sub Focul Viu) mizeria acopera peisajul, amenajarile turistice s-au dezintegrat complet (de la Focul Viu, la Cetatile Ponorului, Cheile Galbenei, Cetatile Radesei, totul e in paragina si ruina).

In apuseni se defriseaza intr-un mod absolut barbar. Se doboara un fag secular si se extrage doar trunchuil principal de 1m in diametru, tractandu-l in toata lungimea lui pe pamant, rupand zeci de arbori mai tineri si dizolcand solul si asa foarte expus la eroziune.

Nu voi mai merge a colo prea curand. A fost prea dureros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Spuneti-mi va rog si mie, daca stie cineva, drumul spre pestera Scarisoara s-a asfaltat?Din Cata, sau Carta parca, nu mai stiu exact.Eu am fost acum vreo 12-13 ani si nu era drum asfaltat, pe drum chiar am intalnit o caravana de masini de teren, faceau ceva teste cei de la Auto Motor&Sport.Am trecut intr-o portiune chiar peste niste bolovani tasati,iar pe drum am fost doar noi si astia cu masinile de teren.Tare as vrea sa mai incerc in vara asta zona aceea dar nu sunt informat in privinta drumurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asfalt? Cred ca glumesti? E la fel cum il stii. Anul trecut am urcat pana sus cu masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te-ai incumetat cu masina personala inseamna ca este acceptabil totusi...Apropo, cati km aprox. de drum neasfaltat sunt pana la pestera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-amintesc de o distanta mai mare de 20-25 de km., de undeva de pe soseaua Campeni-Nucet, faci dreapta si incepi sa urci spre Scarisoara.Parca Garda se numea localitatea.Iar pe drum pe stanga undeva este si Huda lui Ionel, iar pe drum am trecut prin niste sate neelectrificate.Dar peisajul a fost de mare vis!!Iar masina a fost un Rover 216.Superscula de masina cu motor de Honda!Iar drumul de la sosea la pestera a fost o mare aventura,adica ceva de genul "Hai p-aici,fie ce-o fi!!".Iar pestera mi s-a parut nebunie, zona salbatica, fara neamuri proaste si alte specii urbane cu gratare si muzica orientala!!!Vara asta incerc un tur de pesteri in Apuseni, adica astea care se pot vedea si de catre "pantofarii" de oras care parcam chiar la gura pesterii! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost vara trecuta in Garda, am stat la o pensiune ( nu mai retin numele ). Proprietarii foarte de treaba, am facut turul pesterilor din zona cu masina lor ( Jeep Cherokee ) si am mers pana la Pestera Scarisoara pe jos. Locurile sunt superbe, recomand sa mergeti :)

Mi-am adus aminte, pensiunea se numeste Casa de Piatra :)

http://www.turistinfo.ro/garda_de_sus/caza...tra-c51315.html

Modificat de vlad_pvs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!