Jump to content

Schimbat Rulmenti Roti Fata/spate


rycco4u
 Share

Postare recomandată

Buna!

 

Nu am gasit un alt topic pe subiectul meu,asa ca am postat aicia. Detin un golf3 1.8 benzina,an 93. Problema mea este ca schimb rulmentii de pe spate   in continuu... dupa montaj,functioneaza aproximativ o luna normal,dupa care apare un huruit puternic. Sunt la a 5-a pereche,si ultimul montaj a fost facut joia trecuta,iar azi au inceput sa sune. Mentionez ca pe spate am discuri de frana. Care ar putea fi cauza distrugerii rulmentilor cu care nu fac nici macar 1000 de km? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    16

  • AdryanDim

    16

  • b-66-six

    12

  • denismoc

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca ii montezi la acelasi mecanic...si cand ii monteaza da cu ciocanul in ei...asta ar fi una din probleme.

Ce rulmenti ai incercat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Monday, May 02, 2016 at 3:03 AM, popasorin said:

Buna!

 

Nu am gasit un alt topic pe subiectul meu,asa ca am postat aicia. Detin un golf3 1.8 benzina,an 93. Problema mea este ca schimb rulmentii de pe spate   in continuu... dupa montaj,functioneaza aproximativ o luna normal,dupa care apare un huruit puternic. Sunt la a 5-a pereche,si ultimul montaj a fost facut joia trecuta,iar azi au inceput sa sune. Mentionez ca pe spate am discuri de frana. Care ar putea fi cauza distrugerii rulmentilor cu care nu fac nici macar 1000 de km? 

Verifica bucsele de pe punte spate...Eu am tambur pe spate si am aceeasi problema cu rulmentii iar de curind am vazut ca am bucsele praf, poti verifica astfel: trage frina de mina iar poi impinge cu picioru roata spre inainte cu putina putere,iar daca ai joc sau se aude scartait de cauciuc este posibil sa fie bucsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ti-i strange prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 04.05.2016 at 22:12, baltaretu a scris:

Verifica bucsele de pe punte spate...Eu am tambur pe spate si am aceeasi problema cu rulmentii iar de curind am vazut ca am bucsele praf, poti verifica astfel: trage frina de mina iar poi impinge cu picioru roata spre inainte cu putina putere,iar daca ai joc sau se aude scartait de cauciuc este posibil sa fie bucsa.

Si ce legatura au bucsele cu rulmentii? am dus-o in service si baietii de acolo mi-au zis sa imi cumpar discuri,placute,cabluri de la frana d emana si bineinteles rulmenti. Deocamdata e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza la bucse am schimbat 3 seturi de rulment in 3000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1000 km sa schimbi rulmentul...Mă cam îndoiesc ca de la bucse era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

De ceva timp aud un vâjâit pe fata, am ridicat mașina pe cric iar când învârt de roata se aude un zgomot nu prea tare ca un huit deci e un "pic dus", joc nu are deloc . Beleaua e ca nu am timp de mers la service. 

Cam cati km ar mai duce fără sa-l schimb?

Stiu ca întrebarea e cam .... dar poate careva pe aici are experiență în rulmenți duși :)

Mulțumesc anticipat! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze eram pe telefon si la funnctia search nu a aparut nimic legat de ce cautam, acum spre sa se gaseasca cineva care sa ma ajute cu un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut mihai, deobicei rulmentii pe fata se aud in viraje la 30-50Km/h,iar daca iti cedeaza vre-un rulment risti sa faci accident sau mai rau. Fa-ti timp si schima rulmentii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!