Jump to content

Senzori Parcare Oem Octavia 2


mario75
 Share

Postare recomandată

corect. Si pe viitor poti sa ii folosesti pe o eventuala navigatie. La chinezi ii gasesti in jur de 150 dolari, kit complet

https://www.aliexpress.com/item/4K-8K-12K-OPS-PDC-PLA-Reversing-Radar-Parking-Aid-Warning-Buzzer-Alarm-Kit-For-OCTAVIA/32853382536.html?priceBeautifyAB=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit senzori cu modulul plus buzeer la 400 ron si ma gandeam daca merg sau nu. Navigatie nu as cumpara dupa china ca vad pe grupuri de pe facebook cum se plang de ele si eu aveam in plan sa cumpar un bolero. Acum spun spun pas la senzori asta si incep sa ma documentez ce, cum si in ce fel sunt senzorii astia :D  daca puteti sa imi dati un sfat ce tip de senzorii cu OPS merge la batranica mea Va multumesc!!. Oricum apreciez raspunsurile voastre  si multumesc inca odata!

Modificat de mikutzu99
Greseala de tipar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mikutzu99 said:

 daca puteti sa imi dati un sfat ce tip de senzorii cu OPS merge la batranica mea Va multumesc!!. Oricum apreciez raspunsurile voastre  si multumesc inca odata!

Vezi ca ai un link deasupra postului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc, o sa incerc sa iau sa le caut pe la dezmebrari. :D Va multumesc mult pentru  ajutor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai inteles nimic din ce am discutat ........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma feresc de chinezi ca am comandat un bloc de lumini de la ei cel pentru proiectoare si plasticul se simtea altfel, diferit mai low cost, si din cauza asta incerc sa evit sa comand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura. Senzori si modul care se integreaza in reteaua masinii nu face orice chinez. 

Pe Aliexpress senzorii sunt originali de FAW , adica de VW China.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, era frumos sa fie asa... atentie ca am avut oameni care au venit cu unii senzori cumparati de pe Ali... si erau pocnitori. Din 4 bucati, abia am gasit 2 functionali. Senzorii erau fara niciun marcaj pe ei, etc. Erau copiile copiilor....

Deci, atentie si la ce cumparati de pe Ali.... - cel mai mic pret, poate garanta achizitia unui produs de slaba calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trecand peste acest lucru. De asta exista recenzii ale vanzatorilor si note acordate de catre cumparatori.

Ma indoiesc ca persoanele respective au cumparat KIT MONTAJ OPS. Eu nu am gasit niciunul fake. Daca cumperi senzori de schimb, atunci da, acolo este altceva si nu trebuie sa comanzi din China  ca sa iei asa ceva, gasesti la fel de ieftini si in tara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vb despre achizitionarea de senzori.

Pana acum, in KIT MONTAJ OPS, ai gasit cablaj facut gresit, de poporul chinez ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niciodata, dar iau doar de la anumiti vanzatori. 

In fine, vorbim despre senzori, nu despre achizitii de pe Aliexpress  :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hello,

 

Din cate stiu Octavia 2 vine cu Stream din fabrica iar senzorii de parcare afiseaza ceva pe acesta chiar daca nu sunt OPC.

Eu am tot o Octavia 2 dar care am luat-o (SH) cu Radio Swing....pe acesta nu afiseaza nimic la cuplarea senzorilor.

Se poate face ceva?

Offtopicul se sanctioneaza, citeste Regulamentul!

 

Modificat de vdragos
Offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu, doar Retrofit la sistemul de senzori OEM cu ops, can gateway mai nou, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau revii la aparatul de fabrica, Stream MP3 sau Audience. Si rezolvi cu afisarea. Problema este daca ai senzorii originali si nu alte chinezarii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

Am o Octavia 2 Pre-FL din 2008 care are senzori din fabrica.

Pentru ca mi-am gasit-o lovita in parcare in bara spate si trebuie sa o vopsesc, ma gandeam sa imi pun bara de Facelift (2009-), care am vazut ca se potriveste.

Cum sunt prinsi senzorii de parcare? Din ce am vazut pe net, bracket-urile din jurul lor par sa fie lipite cu o banda adeziva pe interiorul barii, ceea ce inseamna ca ar trebui sa dau gauri si sa lipesc senzorii vechi pe bara noua.

Au cumva vreo prindere in plus sau sunt pur si simplu lipiti acolo?
Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, deci sa inteleg ca mutarea ar insemna pur si simplu decuparea unor gauri in bara de facelift si relipirea.
M-as putea lovi de altceva la schimbarea barii sau e plug and play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti mai trebuie suportii de bara si alte aparatori de noroi daca retin bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Sper sa nu fiu in afara subiectului:

Am avut un accident sâmbătă și trebuie sa schimb bara spate pe O2 combi și am găsit in dezmembrări una cu tot cu senzori.

Omu a zis ca sunt functionali și ca bara e in regula.

intrebarea mea e: cum fac legăturile la senzorii de pe bara SH? 

Dupa montare o sa ii recunoască unitatea automat ?

la mine nu se mai aude niciun piuit nimic când bag in marșarier. Sa fie și buzzerul ars? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand trebuia sa faci o scanare, sa vezi ce problema ai cu ai tai.

da, daca sistemul tau e ok, era suficient sa ii bagi in mufe.

eu zic ca mai ai si alte probleme - pune bara sh cumparata, sterge erorile, bagi in marsarier si scanezi iar.

cum adica cum faci legaturile cu senzorii din bara SH ? ...au conectori.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa repar masina pe asigurare ce bara si senzori imi pun baietii acolo ? 

eu ma gandeam sa o repar in regie proprie din dezmembrari cu parti originale. 

oricum deseara o sa pun tester pe ea sa vad ce erori imi arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde sa stim noi ce iti pun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam ca sunt baieti care au reparat in service-uri si stiu ce au acum pe masini; daca sunt piese originale sau chinezarii ieftine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa monteze piesele cele mai ieftine, iar unde nu au alternativa aftermarket o sa puna originale. 

Cum masina este veche si foarte populara, se gaseste totul pe Aftermarket

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!