Jump to content

Senzori Parcare Oem Octavia 2


mario75
 Share

Postare recomandată

Ai si cateva coduri eventual pe generatii care sunt compatibile? (sa stiu ce pot cumpara). merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Nu stiu ce sa aleg intre montarea unei camere pt mers spate sau senzori parcare.

Am octavia FL 2010 cu navigatie tti 8905i ca in foto.

 

Nu stiu ce suporta navigatia asta? Daca ma puteti indruma va rog frumos!

Multumesc

TTi-8905I.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba camera. Senzorii trebuie sa fie originali si OPs .. si te costa mai mult ( presupunand ca navigatia ta suporta CAN)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat un senzor de pe ebay din china. Vizual arata la fel ca cei pe care-i am eu, cu acelasi cod 7HO919275C, sigla Audi. 

Apropo, pe senzori nu scrie Valeo sau Bosch. Al Bundy, am mai vorbit o data de posibilitatea OPS-ului, asta inseamna ca senzorii sunt Bosch si trebuie schimbati? (Valeo are obiceiul sa stanteze cu numele lor cam orice). Am si poze daca e necesar.

 

Vechiul senzor e cam greu asa ca sunt toate sansele sa aiba apa in el, o sa incerc sa-l usuc. Cand era cald afara mergea fara probleme, cand ploua sau era frig nu mai mergea.

Cel nou nu se comporta bine, din cand in cand face beep-uri aiurea ca si cum ar fi un obstacol langa desi nu e, sa inteleg ca trebuie adaptat (imi amintesc ca la un moment dat am facut niste reglaje de sensibilitate parca si asta ar insemna ca ceilalti nu mai au setarile default si drept urmare au setari diferite)?

A doua varianta,desi au acelasi cod, e posibil sa nu fie compatibili cu ceilalti OEM si sa nu-l accepte in gașcă? sau e pur si simplu defect? Inca un detaliu ar fi faptul ca l-am montat nevopsit (e negru mat) si poate asta il face sa aiba alta sensibilitate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu are legatura cu vopseaua.

 

in privinta masuratorilor pe care le efectueaza, nu ai ce setari sa-i faci.

 

muta-l in locul altui senzor - daca tot asa face... atata poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ca fapt divers, O2 din decembrie 2005 are senzori cu sufixul "C" pentru codul de piesa. Avea stocata eroare de functionare intermitenta, apoi de lipsa de comunicatie cu controllerul. Dupa schimbarea senzorului cu unul original (430 lei dupa aplicare discount 20% pentru masini "cu experienta" :D ) lucrurile au revenit la normal.

 

Au existat vreodata O2 cu senzori fara sufixul "C"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Si-a montat cineva senzori de parcare OEM pe Octavia 2 FL la reprezentanta? Cei de la Compexit mi-au spus ca nu monteza senzori OEM, doar unii aftermarket si doar pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca e mult de lucru, de aia nu vor sa monteze OEM :) 

aia aftermarket ii pun pe bara, alimenteaza din becul de mers inapoi si atat. La cei OEM, gauri finute in bara, lipire suporti senzori,  trebuie trase fire pana in bord... si de asta se feresc.. munca migaloasa.

bineinteles ca se pot monta si OEM pe O2 FL

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa ma apuc si eu de acest retrofit. Bine, pe mine ma intereseaza doar senzorii, fara PLA, Si as incepe cu cei de pe spate si apoi in faza 2 cu cei de pe faza.

Am nevoie de ajutor in achizitionarea celor necesare pentru senzorii spate.

Masina: O2FL 05.2010 cu Bolero.

Va rog sa ma corectati unde gresesc ca sa stiu exact ce sa cumpar.

Senzorii:  4x 4H0 919 275 / 1S0919275 ?

Holderi: 1Z0 919 485 E 

Garnituri: 1Z0 919 485 E

Nu am gasit exact ce cablaj+mufe imi trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu vrei sa-i cumperi tot ansamblul de pe site-urile de profil?

Inteleg ca cei de la brady nu erau originali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, loghy said:

De ce nu vrei sa-i cumperi tot ansamblul de pe site-urile de profil?

Inteleg ca cei de la brady nu erau originali?

Mi-au raspuns astazi si la 2000 de lei nu sunt originali.
Sincer ma gandeam sa ies mai ieftin cumva, dar aparent ma complic si cred ca tot de pe car system ajung sa le iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din proprie experienta iti spun ca daca te apuci sa le iei pe bucatele... nu merita si cel mai probabil iesi mai scump.

Mai ieftin decat pe carsystem ii gasesti doar prin dezmembrari, dar e chestie de noroc. Eu am cautat vreo 6 luni dar in zadar, iar preturile nu erau cu mult mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, razvro said:

Vreau sa ma apuc si eu de acest retrofit. Bine, pe mine ma intereseaza doar senzorii, fara PLA, Si as incepe cu cei de pe spate si apoi in faza 2 cu cei de pe faza.

Am nevoie de ajutor in achizitionarea celor necesare pentru senzorii spate.

Masina: O2FL 05.2010 cu Bolero.

Va rog sa ma corectati unde gresesc ca sa stiu exact ce sa cumpar.

Senzorii:  4x 4H0 919 275 / 1S0919275 ?

Holderi: 1Z0 919 485 E 

Garnituri: 1Z0 919 485 E

Nu am gasit exact ce cablaj+mufe imi trebuie.

 

Cel mai ieftin iesi daca ii iei de pe aliexpres, pe cei cu 8.

ceva de genul http://www.aliexpress.com/item/VW-Golf-5-6-Passat-CC-JETTA-MK5-Mk6-Park-Pilot-Front-and-Rear-8-Sensor/938845412.html?spm=2114.01010208.3.44.JWfIE5&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_4_10017_507_401,searchweb201603_3&btsid=22c06989-b314-4e8a-9d42-89823c5702c5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta mai trebuie sa cumpere separat butonul din bord, pentru ca cel de VW nu se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, razvro said:

Vreau sa ma apuc si eu de acest retrofit. Bine, pe mine ma intereseaza doar senzorii, fara PLA, Si as incepe cu cei de pe spate si apoi in faza 2 cu cei de pe faza.

Am nevoie de ajutor in achizitionarea celor necesare pentru senzorii spate.

Masina: O2FL 05.2010 cu Bolero.

Va rog sa ma corectati unde gresesc ca sa stiu exact ce sa cumpar.

Senzorii:  4x 4H0 919 275 / 1S0919275 ?

Holderi: 1Z0 919 485 E 

Garnituri: 1Z0 919 485 E

Nu am gasit exact ce cablaj+mufe imi trebuie.

 

modulul pentru senzori numai spate... nu merge pentru senzori fata-spate... si invers - deci, daca vrei sa iti faci functional sistemul numai pentru spate... si crezi ca poti monta ulterior senzorii fata = se poate face, dar trebuie inlocuit si modulul parktronicului - deci, costuri suplimentare.

Mai bine cumpara complet, de la inceput. Cumpara kit, o sa ai mai putina bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, loghy said:

in cazul asta mai trebuie sa cumpere separat butonul din bord, pentru ca cel de VW nu se potriveste.

Poate sa caute pe aliexpress pentru octavia, eu i-am dat un exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am lovit bara fata si s-a rupt un senzor din suportul de prindere, intrebarea este daca cumpar suport prindere senzor vine si cu cercul din poza?

Inteb pentru ca daca bag mana in bara si trag de senzor iese cu tot cu cercul acela ne mai fiind prins suporul in laterale..

Multumesc.

IMG-20160727-WA0001.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inelul ala face parte din carcasa senzorului... uita-te pe net la imagini cu senzori sa vezi si cum arata ei cu totul. Daca senzorul functioneaza pune-i o picatura de adeziv sa nu iasa din vibratii si il schimbi alta data cind se intimpla ceva mai serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luciane, a rezolvat-o omul de atunci, am vb cu el.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Laurentiu Sorin

Salutare tuturor! Am si eu o intrebare vis-a-vis de senzorii de parcare. Difera cu ceva senzorii , intre ei, in functie de pozitia pe care o ocupa pe bara? Exemplu cel din stanga cu cel din dreapta? Am doi care nu mai merg si vreau sa-i cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul tau nu, toti senzorii sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Sorin

Inca ceva! Cum se masoara senzorul de parcare ,cu aparatul de masura (pe care picioruse) si ce valoare trebuie sa arate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU te agita asa. Ti s-a spus ca nu ai cum sa-l masori, decat in montajul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!