Jump to content

Presiune roti - tehnologie cu azot


shkoda
 Share

Postare recomandată

Am auzit ca cei de la Sama Service ofera un astfel de serviciu. As apela la asa ceva dar nu stiu nimic despre aceasta tehnologie cu azot si as vrea sa aflu parerea unor persoane mai bine informate decat mine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SHARANEL

    23

  • teko

    6

  • GildedBullet

    6

  • stevee

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) Cred ca trebuia pus topicul la "Jante si Anvelope". Cer iertare din partea moderatorilor si ii rog sa-l mute acolo daca este nevoie :P

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe POLO de un an jumatate rotile umflate cu azot de la Sama.Nu a fost nevoie de o "reumflare" sau de reverificare in tot acest timp.Singurul lucru de care ma plang este faptul ca atunci cand trec peste denivelari sau gropi ma cam zgaltaie masina,asta pe langa faptul ca POLO are suspensia rigida.In rest nici un fel de problema,de pana nici vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am schimbat cauciucele de pe fata (iarna/vara) + echilibrat toate rotile + indreptat o janta de aliaj (era "ovala" dupa o mare groapa luata anul trecut in toamna) am pus azot in roti. Dar nu la Sama ci pe sos. Fundeni, cum vii dinspre XXL inainte de pod pe stanga (s-a mai vorbit de baietii respectivi pe forum, sint ok). Costul umflarii cu azot a fost 4 x 20.000.

Atunci mi s-a dat o fituica in care erau enumerate avantajele (vreo 6-7 la numar). Dintre ele imi amintesc:

- cauciucul este mai putin permeabil la azot comparativ cu aerul, deci nu va mai fi necesara reumflarea pneurilor;

- variatia volumului in raport cu variatia caldurii este mai redusa;

- scade considerabil riscul exploziei cauciucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a discutat mai pe larg subiectul si pe acest topic , de pe un forum drag voua :banghead:

Concluziile va las sa le trageti singur.

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi sa-mi pun azot in cauciucuri :) La Sama cereau 9 lei pe cauciuc, asa ca m-am dus pe Fundeni, unde spunea tlc. Acolo cereau 2 lei :D Mi-a placut de baietii de acolo, lucreaza f. bine si rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va intreb ceva: Fac rau daca pe langa azot mai bag si aer in cauciuc? Eu am pus azot de 2.2 in fata si 2.5 in spate, insa vreau sa plec la munte.. bagaje, persoane multe, etc. si pe capacul de la rezervor scrie sa am 3.2 la rotile din spate pt. astfel de situatii. Azotul e tocmai pe Fundeni si nu am timp sa merg pana acolo pana plec.

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda: ce roti ai de necesita 3.2 pe spate?

<{POST_SNAPBACK}>

alex unde bagam si noi azot in roti in timisoara????????????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lol... de ce se mira toata lumea cand zic ca vreau 3.2 la rotile din spate? :) Si la vulcanizare toti s-au mirat cand le-am zis, dar astea sunt valorile inscrise pe capacul de la rezervor pt. 5 pers. in masina si bagaje multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deocamdata: vorbim la telefon!

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda: daca bagi 3.2 si incarcat cu pasageri si bagaje, ai sanse maxime sa .....te dezumfli .......la roti, bineinteles :salut:

Mi se pare mult 3.2, cand aduceam masini mai bagam 2.6-2.8 ca sa consume mai putin, dar zdruncinau super tare, si ma gandesc ca la 3.2 ai sanse reale sa faci pana la o lovitura/groapa mai serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex unde bagam si noi azot in roti in timisoara????????????????

<{POST_SNAPBACK}>

Poate vor si alti timisoreni sa afle. Eu am bagat azot la Pneus, aia cu jante multe atarnate de tavan langa podul de la Dorobanti (soseaua demolata). Nu mai stiu cat era, ca am platit tot odata, dar mi-au adus si anvelope sport ieftin de tot (cele din semnatura). Si baietii stiu meserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF TOPIC

@ALL: nu era din egoism ce am zis, ci pur si simplu prima data am scris o informatie gresita si la re-editare am trecut doar "vorbim la tel" in ideea ca ma informez mai bine. Mea culpa ca am facut asa o impresie proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vor si alti timisoreni sa afle. Eu am bagat azot la Pneus, aia cu jante multe atarnate de tavan langa podul de la Dorobanti (soseaua demolata). Nu mai stiu cat era, ca am platit tot odata, dar mi-au adus si anvelope sport ieftin de tot (cele din semnatura). Si baietii stiu meserie.

<{POST_SNAPBACK}>

am fost eu astazi, mi-au echilibrat rotile si am primit un catalog cu jante insa de azot nici pomeneala :( (sau nu stiau angajatii de asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai facut curios, asa ca m-am dus pana la ei. Au azot, poate nu stiau baietii cum ii spune, ei il au sub denumirea comerciala (Pneumix). Daca tot nu te lamuresti, suna-l pe Dorel (patronul) 0721412119.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azot in roti mai baga in Timisoara si cei de la Pitstop din Calea Sagului,pretul 100.000lei/roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Tg. Mures stie cineva vre-un service care foloseste azot in loc de aer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
M-ai facut curios, asa ca m-am dus pana la ei. Au azot, poate nu stiau baietii cum ii spune, ei il au sub denumirea comerciala (Pneumix). Daca tot nu te lamuresti, suna-l pe Dorel (patronul) 0721412119.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai avut dreptate ....... MERSI

Si apropo de asta, asa de amuzament .... cand am intrebat cat costa(dupa ce am lamurit problema ca au sa nu) mi-au spus 250.000 lei/roata.Am ramas masca.

Dupa ce am discutat cu patronul mi-a spus 50.000 lei/roata ....

Asa ca m-a costat 200.000 toata afacerea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate ....... MERSI

Si apropo de asta, asa de amuzament .... cand am intrebat cat costa(dupa ce am lamurit problema ca au sa nu) mi-au spus 250.000 lei/roata.Am ramas masca.

Dupa ce am discutat cu patronul mi-a spus 50.000 lei/roata ....

Asa ca m-a costat 200.000 toata afacerea

<{POST_SNAPBACK}>

De unde diferenta asta (discreta :D ) de pretz? Erau lucratori pusi pe tras tzepe sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde diferenta asta (discreta :D ) de pretz? Erau lucratori pusi pe tras tzepe sau?

<{POST_SNAPBACK}>

In Timisoara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In Bucuresti pun azot si IPSO la iesirea spre munte. 20000 lei/cauciuc cu sefu de fata, sau 30000 toate fara sefu.

Eu am pus azot pe fata de circa 2 luni si e OK dar la drum mai dur (beton) auzi un suierat mai pronuntat. Intr-adevar cauciucurile stau umflate ca acum doua luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva intrebari legate de subiect inainte sa ma duc sa "ma umflu" si eu cu azot.

Daca se umfla rotile cu azot .. scade cumva si riscul de a face o simpla pana ? (ma refer la o pana de la un cui sau ceva de genul .. nu de la gropi sau lovituri). Presiunea din pneuri in cazul "azot" e aceeasi cu cea pentru cazul "aer" ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia aruncatzi o privire aici:

http://www.btc.net.au/tyrecare/nitrogen.asp

Pe scurt: daca nu alergatzi la curse (andurantza nu sprint) sau conducetzi o vola sau un camion de mare tonaj azotul in rotzi nu aduce avantaje.

Ce mi-a placut a fost observatzia ca atunci cand bagi azot roata aia are deja aer in ea ... Ar trebuii fie sa-i mai faci o supapa de evacuare fie sa umflii/dezumflii roata de mai multe ori ca sa ai cat mai putzin aer ... si-apoi aerul are oricum 78% azot in el :o

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!