Jump to content

fise din silicon


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Pai dovada este la cei care se plang ca le creste nivelul la ulei :D.

Serios vorbind acum, benzina in baie nu are de unde sa ajunga decat pe traseul carburator, camere de ardere, pe linga segmenti in baie.

<{POST_SNAPBACK}>

eu stiam de membrana de la pompa de benzina fisurata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tipatescu

    16

  • MikeRG

    10

  • forumist tacut

    9

  • tonic

    8

forumist tacut
eu stiam de membrana de la pompa de benzina fisurata....

<{POST_SNAPBACK}>

posibil, dar nu musai de acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se fisureaza membrana popei de benzina ar trebui ca benzina sa curga pe o mica gaurica aflata in partea inferioara a capacului pompei, gaurica pusa acolo exact pentru asta (eu am cap de pompa de dacie si asa este la mine, nu bag mana in foc ca si la ce aoriginala este asa, dar ma gandesc ca asa ar fi frumos). Mai mult membrana fisurata inseamna ca pompa nu baga benzina inseamna ca masina merge in "salturi" sau nu merge deloc. In plus cand se fisureaza membrana se scurge benzina si pe la imbinarea dintre partea sup a capacului si cea inf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(eu am cap de pompa de dacie si asa este la mine, nu bag mana in foc ca si la ce aoriginala este asa, dar ma gandesc ca asa ar fi frumos

<{POST_SNAPBACK}>

Ai capac de pompa de dacie, ca si la mine, gaura e in soclu care e vw, nu in capac. Dacia are alt sistem, un inel care cu 2 orificii care se intercaleaza intre cele 2 menbrane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este chiar asa mare diferenta cu benzina care ramane "nearsa", sau altfel intrebat, ramane chiar asa multa benzina nearsa...

<{POST_SNAPBACK}>

Ramine, ramine...

Eu la un momentdat am bagat 2 litri de ulei, si cind l-am schimbat am scos 3, datorita amestecului prea bogat.

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Aveti cumva de unde sa cumparati fise la metru dar nu din silicon si nu grafitate?Un prieten si-a cumparat fise siliconate noi si una era inrerupta! As vrea daca poate cineva sa le cumpere si sa mi le trimita ramburs prin posta!!! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut mi-am gasit si eu pana la urma fise.Am cumparat un set de Champion cu 800.000 .Cele Bosch erau cu 1.900.000 si cu 2.100.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa te enerveze turcismele. Daca sta sa se rupa capul metlic, il poti inlocui cu altul de la o fisa veche. Totul e sa faca contact. Eu am vazut niste fise transparente pe metal, fara silicon. Se pare ca sunt artoase rau. Ce stiti? dau randament?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am investit si eu de curind in capac distribuitor bosh(25ron) si o pipa beru(15ron)

si i'am luat bonus niste fise cahmpin(75ron) din silicon roshu .. un pic de culoare pt motor

caci oricum aveam partile alea de pe bujii al e fiselor ciobite, sparte

urite galeriile alea dar o sa iau altele in curind sunt vreo 3ron una

vazusem undeva ... imi aduc aminte (am o memorie)

Modificat de UKWarrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urite galeriile alea dar o sa iau altele in curind sunt vreo 3ron una

vazusem undeva ... imi aduc aminte (am o memorie)

:P si cartonul din spate?

imi pare rau, dar nu m-am putut abtine

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cartonul ala, azbest ce'o fi, o sa'l duc si pe el la un salon de infrumusetare, daca insisti

Modificat de UKWarrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

uite galeriile .. brand new

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Avand in vedere ca am modificat aprinderea si folosesc Megajolt, am nevoie de fise mai lungi din cauza pozitiei bobinei. Din pacate fise cum imi trebuie mie nu gasesc, asa ca trebuie sa mi le fac singur la dimensiune. Am gasit cablu la metru, dar este cu sarma (metalic) nu siliconic. De ce se considera ca fisele siliconice sunt mai bune? eu as face cu cablu din asta cu sarma, ciar mi se pare ca ar trebui sa am conductivitate mai buna si rezistivitate mai mica la cupru decat la cablurile siliconice (nu stiu din ce material este elementul conductor in cazul asta).

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti pe str. Agricultorilor la Promotor fise de silicon la metru. Dar se pare ca trebuie sa cauti fise de Ford ca sa nu ai probleme cu capatul de la bobina; acolo stiu ca e diferita treaba.

Cand am montat la mine, a trebuit ca impreuna cu Alex sa facem niste artificii.

Nu imi convine pozitia actuala de pe turbina si as vrea si eu niste fise mai lungi ca sa pot monta bobina cat mai ascus, poate pe firewall la interior...

Tinem legatura, in curand poate vorbim la garaj in fata unor sticle de bere...

Te caut eu cand ajung in Bucuresti, poate gasim o rezolvare impreuna.

http://www.thesamba.com/vw/forum/archive/index.php/o-t--t-391248--.html

Modificat de dihorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vis! am sunat acum si au cablu siliconic la metru, deci maine iau cablu si imi fac singur fisele. Multumesc Gabi si ne vedem cand vii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cati bani 1 m ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tentati si pe mine sa incerc... de ani de zile folosesc fise cu cablu de cupru. chiar si cu aprinderea cu senyor ahll. cablu la metru bosch ce e drept dar avenit vremea sa le schimb.

asadar mai astept (si) opinia tepesh-ului dupace se siliconeaza :8:

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intamplator,seturile de fishe de pe ebay, hoffmann speedster, dileri, etc, pt. broasca de la mama lor sunt tot cu cablu cuprat in centru - old school.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 9 lei/metru.

Sergiu, eu am fise siliconice de muult timp si se simte foarte bine! Cumpar acum la metru pentru ca imi trebuie mai lungi si cu capete de ford, altfel le lasam pe astea normale. Oricum o sa le refolosesc in viitor, dar merita. Ale mele sunt Champion, nici nu mai stiu de unde le am (vad aici pe forum ca zicea Alex ca imi cumpara...). Set in cutie, nu am taiat nimic la lungime. Foarte putin mai lungi decat aveam nevoie, dar nu incomodeaza. Si se pot agata de clipsurile originale de broasca, pe turbina.

Totusi am avut o problema, cel putin una dintre fise pierde curent. M-a piscat rau cand am pus mana pe ea sa ii schimb pozitia, probabil ei ii placea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la Promotor, cablul pentru fise siliconice pe care il au este defapt cablu cu sarma, transparent, dar e mai moale si de-aia au zis ca e siliconic. Se uitau foarte mirati cand le-am zis ca nu e, oricum am impresia ca nu prea au idee ce vand. A, si era cablu "special", pentru motociclete :lol: . Ce ti-e cu taningu asta, numai experti si reisari.

Alta sursa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar era cablu de fishe ? Cu sarma foarte subtire si izolatie groasa, de cativa mm ? Sarma era de cupru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, era cablu de fise, cu sarma multifilara si camasa groasa, dar nu imi inspira incredere. Prefer sa iau din alta parte cablu 3M, 40 lei 4 sau 5 metri, nu este siliconic dar macar pare mai serios omul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Există vreun magazin online românesc la care aş putea comanda un set de fişe de bujii pentru un motor tip 3? Un link? Mulţumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!