Jump to content

xenon + proiectoare


eugend
 Share

Postare recomandată

buna seara ,fratilor eu va spun sincer sa va puneti XENOANE ca nici nu au consumul unui bec normal pe care il aveti in far ,nici nu incalzeste asa tare incat sa topeasca plasticurile din far sau din proiectoare, nici nu va ia militia la intrebari pentru ele si pe deasupra aveti si o lumina de invidiat ,iar daca reglati farurile pe un aparat de reglat faruri ,nu o sa deranjati pe absolut nimeni in trafic.Eu sant foarte multumit de ce lumini am pe masina ca mi-am pus XENOANE.

Modificat de spionu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Mi-am re-instalat niste proiectoare de ceata pe masina dupa ce cele vechi mi-au fost furate insa am constatat ca nu am niste conectoare adecvate pentru ele.

Aveti idee de unde as putea gasi niste mufe din alea cu 2 pini pt proiectoare?

post-60834-1283410259_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintr-o instalatie veche de la dezmembrari, merg cele de la semnalizari fata sau de pe aripi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal vreau sa iau 2 proiectoare ceata sint din alea nichelate :) vreau sa iau plusul din butonul de la ceata, stop spate sau cum sa trag fire de unde minus si de unde plus?Vreau sa le pun in bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimc mai simplu.pai daca vrei sa le aprinzi cand aprinzi ceata din spate iei plusul de la firul din blocul de lumini care iese curent pe el atunci cand aprinzi suplimentul de ceata,iar minusul de la masa caroseriei sau de pe firul maro de la semnalizare cel mai indicat.sa stii ca daca nu ai avut proiectoare pe masina ,iti recomand sa montezi un releu de protectie ,asa este normal si practic

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc e simplu ptr tine dar ce trebuie sa fac sa desfac blocul ala de la ceata ptr plus sau cum? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te inteleg;fii atent;langa blocul de lumini,in stanga este un capac ,acel capac il scoti afara si apoi prin gaura acea cu o surubelnita potrivita apesi pe o gheara care este pe bloc in partea de sus a gaurii daca ai degetul subtire poti sa o apesi si cu degetul ,apasand acea gheara deblochezi blocul de lumini din locul lui deci tii apasat pe gheara si in acelasi timp tragi de bloc spre afara si apoi gasesti firul cu plus de la suplimentul de ceata cu o lampa de control

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca treci pe la Ploiesti :icon_thumright:

nu am cand mersi pofta buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A montat cineva xenoane pe faruri OEM cu o singura camera?Intreb pt ca as vrea sa imi pun si eu,dar nu vreau sa-i deranjez pe ceilalti in trafic.Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai discutat despre aceastra problema. cauta un pic inainte de a posta, sunt multe intrebari la care s-a raspuns. NOTA: xenon pe far oem cu oglinda si sticla striata este interzis conform reglementarilor in vigoare.

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat pe golf becuri Philips Night Guide si se vede diferenta fata de ce aveam inainte. Se vede in 3 culori si bate mai mult pe partea dreapta ca sa vezi marginea drumului si pe stanga bate mai putin ca sa nu deranjeze participantii la trafic. Parerea mea ca nu merita sa pui xenon pe o masina asa veche si pe farurile alea , e o investitie prea mare. masina aia nu se stie cat o sa mai mearga si ramai cu banii inchisi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai discutat despre aceastra problema. cauta un pic inainte de a posta, sunt multe intrebari la care s-a raspuns. NOTA: xenon pe far oem cu oglinda si sticla striata este interzis conform reglementarilor in vigoare.

cand si unde ai vazut tu reglementarile in vigoare.nu vreau sa jicnesc pe nimeni,dar iti zic eu ca nu esti nici bine informat si nici bine documentat pt ca MERCEDES C CLASSE 1999-2002 , PRIMELE TIPURI DE RENAULT LAGUNA II AU FARURILE CU OGLINDA SI STICLA STRIATA ORIGINALE DIN FABRICA CU XENON.MAI NOU INFINITI QX 56 FABRICATIE 2008 ARE STICLA SI OGLINDA CLARA SI de asemenea AU XENOANE DIN FABRICA .(nu te sup dar iti zic din experienta auto)

scz de off topic!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare ,cum pot lega proiectoarele astea, asa fel incat, cand aprind pozitia sau faza scurta se se aprinda odata cu ele?trebuie vreun releu pus sau cum fac legaturile?

post-66494-1284756591_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. din cate vad sunt "proiectoare" cu 12 led-uri, care au un consum foarte scazut de tensiune. le poti lega direct pe pozitie, insa daca doresti sa nu incarci instalatia masinii poti sa construiesti o instalatie de protectie cu releu http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=149191, este postata schema. insa mare grija cu ele, daca tind catre alb-xenon sau albastru, unul din colegii nostri tot din zona moldova, i-a fost suspendat talonul (a deschis si un topic).

cat despre xenon pe far cu striatii, da masinile enumerate de tine au din fabrica faruri proiectate pentru xenon, acestea nu deranjeaza si au protectia pentru filament mai complexa, insa cert este golf 3 vine din fabrica cu becuri h4 respectiv h1 standard. recomand lupa cu incredere, se vede diferenta, plus de asta e un trafic mult mai sanatos cu lupa+xenon.

o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare ,cum pot lega proiectoarele astea, asa fel incat, cand aprind pozitia sau faza scurta se se aprinda odata cu ele?trebuie vreun releu pus sau cum fac legaturile?

Asa ceva are seful meu pe pe un Touran. Nu sunt proiectoare. Sunt niste lampi. Dau un design frumos pe timp de noapte. Leaga-le pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ spionu

exista din fabrica xenon pus pe far cu oglinda si sticla clara, dar crezi ca farul este la fel cu cel pt halogen?

farurile difera ca si constructie chiar daca au sticla clara si oglinda.Sunt si eu obligati de niste reglementari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vasy asa este ai dreptate dar daca mai citesti odata postul meu ai sa intelegi ca vreau sa il conving pe colegul care spune ca nu e deacord cu farurile care au xenon montat in ele si acestea au oglinzi si sticle striate ba mai mult mai spune ca asa ceva este interzis;MULT RESPECT PENTRU TOTI BAIETII CARE DETIN XENOANE PE MASINI SI AU SI FARURILE REGLATE CORESPUNZATOR!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primu rand asta este cel mai important sa fie reglate corespunzator.Insa unii vor sa vada pasarile care dorm din copaci.Nu cred ca asta este important ci craterele de pe sosea.

Nu stiu daca este interzis sau nu sa ai xenon pe far cu oglinda si sticla striata, n-am avut curiozitatea sa citesc nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma enerveaza aia cu b6 si golf V care au xenon in proiectoare si mananca castane de ceilalti care au xenon pe faruri cu oglinda...

Un lucru e clar.Daca tot vreti sa fiti complet legal:

Pentru xenon iti trebuie lupa,auto-leveling si spalare faruri.Daca nu le ai pe astea toate tot esti in neregula.Si cu lupe cand urci la deal ii spargi pe toti la ochi,nu cred ca stati tot timpul pe buton sa reglati farurile mai jos la fiecare deal.

La noi in tara nu cred ca sunt inca atat de stricti ca in celalalte tari europene...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ByZ@

1) Daca ai autolevelling nu mai ai butonul de reglaj, se regleaza automat (cel putin asa ar trebui, dar ai dreptate, nu se intampla intotdeauna si raman sus)

2) Atata timp cat farul (oglinda sau nu) este acelasi si cu un bec mai putin puternic (halogen) nu bate aiurea, ma scuzati, dar nu inteleg de ce un bec mai puternic ar tb sa bata aiurea :D ...nu inteleg si pace.

3) Matiz-ul de exemplu din fabrica bate sus, pot sa-ti recunosc noaptea dupa faruri care e Matiz....

Cu Stima,

Dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos ma refeream de cei care au doar lupe pe xenon fara autoleveling.Ce fac la deal?Dau la buton de fiecare data ?Sau le lasa pe "3" tot timpul si vad doar in 2 metri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrebarea 2 nu m-a lamurit nimeni, de ce farul fara lupa ar bate aiurea doar pt ca becul xenon este mai puternic decat becul halogen?

Inteleg rolul lupei de a concentra lumina, am observat chiar si diferenta pe masini, pot sa-mi dau se ama de la distanta care are xenon pe far cu lupa si care nu are, dar nu pt ca m-ar deranja lumina, doar se vede ca la cel cu lupa nu este atat de dispersata lumina, dar nu in sus sau aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul cu halogen are un filament care devine incandescent si produce lumina pe cand xenonul nu are filament ci se produce un arc electric si lumina se imprastie altfel decat la halogen. Detalii prea explicite nu stiu dar daca vrei poti sacauti pe net si te lamuresti cum functioneaza HID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!