Jump to content

xenon + proiectoare


eugend
 Share

Postare recomandată

@Dragosica : La farul cu o singura camera e bec h4 nu h7 ...

m-m trezit cu noapte-n cap si am verificat becu.. este h4 , pacat as fi vrut sa fie h1.. e mai ieftin

plus ca era mai usor de legat .. in momentul acest intra in far o mufa cu 4 fire plus pozitia.. nush cum o sa le nimeresc

pana tunci trebuie sa iau kitu ceva recomandari ? ? sunt o multime de firme .. dar care ar fi una serioasa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt de parere ca farurile cu bec h4 au cea mai slaba vizibilitate (golf 3, bora, skoda octavia....) o solutie ar fi la golf 3 schimbarea farurilor cu faruri cu alt tip de bec, cele cu look de golf4 sau am vazut si cele cu look de golf5 sau orice altceva sa aibe alt bec decat cel h4.

legat de xenon daca puneti un kit xenon h4 (fara lupa) pe farurile originale o sa orbiti ceilalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ danpuf: gasesti xenon pe H4 cu xenon numai pe faza scurta iar pe celalat este halogen si in pret de H1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat farurile original cu o singura camera se vad prost pe faza lunga,solutia ar fi niste proiectoare.

Legat de xenon pe faruri stock pot sa zic ca am vazut destule si te orbesc bine ziua dapai noaptea nu mai zic.Trebuie sa ai macar faruri cu sticla clara nu mai zic de lupa si instalatie spalare faruri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu se poate monta proiectoare de ceata la golf 3?am vaz ceva improvizatii la cineva cu contacte montate..si alte inprovizatii.datimi un sfat cum sa le montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai proiectoare pe masina, nu ai nici pozitia pentru proiectoare fata la comutatorul de lumini.In caz ca iti pui proiectoare poti sa le legi pe pozitia de ceata din spate sau sa iti iei alt bloc de lumini care are si pozitia pentru proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă interesează pe cineva:

Proiectoare HELIX Golf3

Aşa arată: post-31330-1247125918_thumb.jpg

Şi o schemă electrică pentru legarea proiectoarelor,

e pentru orice proiectoare, nu neaparat g3

post-31330-1247125517_thumb.jpg

Modificat de Copax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si proiectoare FK cu sticla clara, depinde de preferinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in farurile originale nu are rost sa te gandesti ca faza scurt ,faza lunga pt ca are h4 la care

se poate pune bi xenon

dar daca te gandesti ca ai nevoie de de 2 seturi la h1 si h7 sa faci bi xenon nu stiu cum iesi mai bine ca si pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine imi sosesc xenoanele... am optat pentru xenon faza scurta si halogen faza lunga

amblele pe acelasi bec h4

o sa va tin la curent

urati-mi bafta maine la montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui dupa ce le`ai reglat bine daca supara la ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui dupa ce le`ai reglat bine daca supara la ochi.

am montat xenoanele .. treaba de 10 minute

un mic inconvenient ... sau nush cum sa-i zic balastului de pe dreapta trebuie sa-i gasesc un alt loc, e prea ascuns si se incalzeste putin

merg super si nu sunt suparatoare la ochi... sa asteptam pana deseara cand o sa merg cu un prieten sa le facem proba

fac si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam pozele :beerchug: . Sa le stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite poze facute pe zi.. mai fac cateva deseara

post-37260-1247322972_thumb.jpg

post-37260-1247322989_thumb.jpg

post-37260-1247323013_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat te-a costat ?

310 lei cu tot cu transport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai cumparat ca ma intereseaza si pe mine, multumesc

Silviu

Modificat de Silviu_yoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se vad noaptea ?Nu supara la ochi ceilalti participanti la trafic?

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu supara ca am si eu, si se vad ok,

vroiam sa te intreb, e xenon la 310 ron, nu e bixenon nu ? :P

adica ai doar pe scurta xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-a zis ca ii xenon simplu[doar pe faza scurta], si pe faza lunga are halogen :) "am optat pentru xenon faza scurta si halogen faza lunga

amblele pe acelasi bec h4"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa metionez ceva legat de xenon. s-a montat bixenon pe feruri hella noi (530 ron) cu o singura camera. dupa 6 luni proprietarul a vrut sa vopseasca marginile de la faruri cu negru, a desfacut sticla de pe far si in interior surpriza:((( oglinda incepe sa se exfolieze. si e toata afumata. deci in concluzie eu unul nu as pune acum decizia va apartine. pacat ca nu am facut poze la faruri. plus ca farurile de golf 3 oricat le-ai regla tot deranjeaza la ochi ( nu se creaza acea perdea ca la lupa) macar daca ar fi sticla clara, dar acele sriatii o reflecta in toate directiile. eu unul am becuri philips de 5 stele albe nu cu blue vision si sunt ff multumit. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa metionez ceva legat de xenon. s-a montat bixenon pe feruri hella noi (530 ron) cu o singura camera. dupa 6 luni proprietarul a vrut sa vopseasca marginile de la faruri cu negru, a desfacut sticla de pe far si in interior surpriza:((( oglinda incepe sa se exfolieze. si e toata afumata. deci in concluzie eu unul nu as pune acum decizia va apartine. pacat ca nu am facut poze la faruri. plus ca farurile de golf 3 oricat le-ai regla tot deranjeaza la ochi ( nu se creaza acea perdea ca la lupa) macar daca ar fi sticla clara, dar acele sriatii o reflecta in toate directiile. eu unul am becuri philips de 5 stele albe nu cu blue vision si sunt ff multumit. spor la treaba

frate spune-i proprietarului ca si-a luat tzeapa cu farurile hella.

atat! nu imi bat capu cu sceptici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile alea erau orice marcă, doar HELLA nu.

Iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca din cauza xenon-ului se exfoliaza oglinda pt ca din cate stiu becurile de xenon sunt de 35 sau 55/w pe cand becurile normale au 55 w faza scurta / 65 w faza lunga...deci mult mai multa caldura degajata de becurile pe halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare. dar intreb: cum poate un far cumparat de la reprezentantza hella sa se inegreasca in partea de sus? dupa 6 luni de la utilizare? se vad pete cum incepe sa se exfolieze. paralele in aceeasi zi au fost cumparate faruri ptr un alt golf cu becuri stoc si nu are probleme. cum se explica asta. as intelege daca e un far defect de productie (ceea ce nu cred ca fac nemtii) dar ambele?

o alta paranteza mai cunosc un coleg de pe forum are un golf 4, aceeasi problema de la xenon, se afuma oglinda, dc oare? cum se explica asta?

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!