Jump to content

xenon + proiectoare


eugend
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare: Care este diferenta dintre H7 si H7R?mai precis ce inseamna acest R?

uite ce am gasit "Becul H7R rezolva cu succes problemele de orbire in farul reflexiv"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca asta i-ar ajuta pe cei care vin din sens opus si pe mine mai deloc,sau e si lumina mai buna decat in cazul kit-urilor h7 normal?ma gandeam ca difera modul de prindere sau alte chestii de genul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit pe mai multe forum-uri cica ar fi un bec mai special pentru farurile fara lupa care cica defapt ar avea o tablita ceva de genu in fata becului cum exista la becurile cu sticla striata ca sa nu orbeasca pe cei din sens opus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va zic o umila opinie, ca brav posesor de xenon H1 in far cu lupa.

Am xenon 6000k 35w. Ultra reglat: lunar ma duc in service si se regleaza pe stand (pt. ca am un prieten si nu ma costa, dar si pentru ca farurile nu mai au motorase de reglaj si vreau sa fiu sigur ca nu se modifica nimic).

Grija mea provine din nervii pe care mi-i provoaca ailalti participanti la trafic, noaptea, cand ma intampina cu xenoanele lor montate de alde vecinul Dorel in far standard, cu oglinda si striatii (in genere Logan - neaparat cu xenon si in proiectoare, iar mai nou Golf3).

Vreau sa va zic atat: nu fiti convinsi de valabilitatea testului cu flash-urile celor din sens opus. Nici eu n-am luat flash vreo 2 luni, cu cel putin 20 de iesiri noaptea la drum lung. Eram tare mandru de reglaj si de lupele mele.

Pana odata - cand am mers eu cu masina unui prieten iar el, cu a mea, dupa mine. Asta dupa ce in prealabil l-am vazut venind cu a mea din sens contrar. Infiorator cat erau de deranjante, mai ales din anumite unghiuri.

A doua zi m-am dus in service si i-am rugat sa le mai coboare. Oamenii din trafic cred ca nu ma semnalizau din bun-simt. Si oricum, chiar si acum, cand urc sau dau peste un hop sunt sigur ca le scot ochii, ca doar auto-leveling... nu exista.

Modificat de CruiserGTI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becurile H x 'R' sunt becuri facute special pentru far cu oglinda.DAR sticla trebuie sa fie clara(vezi laguna 2) ca altfel din cauza striatiilor degeaba ai H x'R' ca tot este deranjant.

Acum ca si eu am lupe+xenon(35w), am pastrat si motorasele si merge perfect leveling-ul.Nu stiu cum este la alte lupe dar, la mine se vede perfect unde se delimiteaza lumina si nu ii deranjeaza pe ceilalti.Chiar am intrebat pe mai multi prieteni daca nu ii orbesc farurile si mi-au spus ca bat ok si ca lumina este bine delimitata; deci nu prin copaci.

Referitor la autoleveling;nu cred ca functioneaza autoleveling-ul pentru un hop sau groapa, trebuie sa fie o panta sau rampa, ca poate motorasele sa regleze farul, altfel nu apuca asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vasy: si la mine e delimitata lumina, e focalizata foarte limpede de lupe - sunt acele dreptunghiuri sau trapeze ce se vad pe sosea / zid / masina din fata.

Si totusi, crede-ma ca tot deranjau...

Eu tin xenoanele pentru ca altfel, cu halogene, farurile astea de "fitze" cu care am luat masina sunt lumanari.

Ma rog, ar putea fi chiar asta: tu sa ai un model de far cu lupa reusit, iar eu unul mai... de pe vaporas.

-:)) Either way, era pur si simplu o avertizare, o punere in garda. Nu neglijati niciodata efectul pe care-l au farurile voastre asupra celorlalti. Si daca totusi puneti xenon - verificati si ras-verificati cum si pe unde bate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la mine bat chiar bine, nu deranjeaza pe ceilalti.Am facut schimb de masina cu un prieten sa vad daca deranjeaza si este ok, ca si oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat de diferenta pentru ca vreau sa imi pun xenon si am faruri golf4 look fara striatii si se pare ca ar fi bune alea H7R...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt bune.Nu stiu ce H ai; H1, h7, etc.Daca esti sigur ca ai H7 atunci merita xenon H7R.Aceeasi intentie am avut-o si eu,dar am preferat faptul sa am lupa +xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am H7 pe scurta si H1 pe lunga,dar vreau sa pun decat pe scurta ca pe cealalta nu prea o folosesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si am H7 scurta si H1 lunga!Poate e greseala pe autokarma!Ale mele sunt tot Hella dar difera becurile...

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e greseala! Care sunt hella originale au 2 H7..am avut farurile si am avut si bi-xenon pe ele (2 h7). Ce ai tu cred ca sunt replici.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-au cum sa fie replici,scrie pe ele pe toate partile inclusiv si pe oglinda in interior si sunt luate din Germania nu din Romania!Poate n-am vzt eu bine,dar e clar ala pe scurta are ca o caciulita in varf si calalt nu are...In fine,acum conteaza ca pe scurta e h7 si pe aia vreau sa pun xenon...pe lunga nu ma intereseaza...

Later edit: Revin cu o prostie de neiertat din partea mea,pe care o recunosc public:am fost la masina si am desfacut si ati avut dreptate e h7 pe ambele,numai ca eu am si un golf4 in familie si confundam cu cele de acolo pe care le-am desfacut odata.Credeam ca le desfacusem la mine,dar le-am incurcat cu ala!Imi cer scuze pentru greseala! :tomato: :banghead:

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nui nimic :D mai greseste omu.replici n-au cum sa fie,adica cel putin eu nu am vazut.bafta cu xenoanele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o instalatie de xenon 35w de 6000k si nu stiu ce tot are de imi cam face figuri...in ce sens: cateodata dau faza scurta si apoi cand dau lunga se stinge scurta si lunga lipseste :))...iar cateodata dau scurta si cand o las pe pozitie ramane farul din stanga aprins! stie cineva ce ar putea avea?ati m-ai intalnit asemea chestii ?cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima problema pot sa iti raspund.Este din comutatorul de faze.Ai probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima problema pot sa iti raspund.Este din comutatorul de faze.Ai probleme cu el.

si este scump ?se schimba greu?cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu putina indemanare poti sa il schimbi si tu, dar ar fi de preferat un service. Pret nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal. dupa ce mi-am montat si eu proiectoare la g3 meu a intervenit o problema MARE. S-au topit dar nu stiu din ce cauza. poate ma ajutati cu o explicatie. Proiectoarele sunt originale Hella cu becuri H3 de 55w. cand am cumparat proiectoarele, au venit si cu becuri si cica amandoua becuri au costat 8 lei. sa fie problema asta din cauza becurilor ca-s ragalii? va atasez cateva poze. va sal

> tin sa precizez ca instalatia este facuta ca ce-a din fabrica adik + luat de la burduful ala de fire de deasupra radiatorului iar - de la semnalizare

post-48993-1266500072_thumb.jpg

post-48993-1266500080_thumb.jpg

post-48993-1266500087_thumb.jpg

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer cred ca din cauza becurilor.Eu acum cateva luni mi-am cumparat un bec facut pe vapor si dupa ce l-am montat cand sa pun capacul am observat ca iesea fum,l-am dat repede jos si l-am dus inapoi.Am luat un osram care era dublu la pret da macar nu imi topeste oglinda.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in manual scrie ca iti trebuie becuri de 25W deci tu ai dublat puterea si becul emanand mai multa caldura a topit invelisul de plastic

imi cer scuze,de 21W scrie

post-55197-1266506510_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de 21W (P21W) pe care le-ai dat tu sunt pt. semnalizare fata-spate si pt. lampa de ceata spate.

Pentru lampile de ceata din fata sunt H3 de 55W (nici nu exista de 21W).

@genu : daca becurile nu sunt facute de vreo firma cunoscuta si sunt luate din piata (targ,...) e posibil sa aiba mult mai mult de 55W si caldura emanata e pe masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect,acum m-am uitat mai in detaliat,la lampi ceata face referire la lampa spate ceata,scuzele mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la acelasi lucru m-am gandit si eu si anume ca sunt becuri degeaba. oricum vroiam sa le schimb cu niste phillips-uri dar totul s-a intamplat prea repede- intr-o singura zi de mers cu masina. (incepuse sa miroase in masina a clocit si prima mea idee a fost ca s-a spart caloriferul dar dupa o ridicare de capota am obs ca e de la proiectoare)

gasesc sa cumpar partea care s-a topit, ca nu as vrea sa mai stau sa 'vanez' in proiector cu totul. va salut si atentie la lucrurile ieftine pe care le cumparati ca la noi nu e ca in alte tari, sa aiba aceeasi calitate cu cele scumpe :)

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!