Jump to content

xenon + proiectoare


eugend
 Share

Postare recomandată

a vazut cineva golf III cu xenon??

Dar proiectoare?? nu neaparat alea din bara!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Domnule Alex222, am retzinut cum se fatce un aparat de "Proiectat Diapozitive", chestie simpla de optica, ziic io, dar oglinda de focalizare , din spatele becului, care estem o piesa foarte importanta, cum o fatcetzi?.

La proiectoare cu lentile "fresnell", v'atzi gandit.

Lupele cu pricina le montatzi intr-un tub de spray, atzi zis, dar cum fixezi lentilele alea ca lumea , ca sa nu intre apa in , instalatzie, sa nu se murdareasca pe interior,

Temperatura interioara este destul de scazuta , ca sa nu afecteze si alte obiecte aflate in vecinatatea "proiectorului", a cablajului de fire?

Nu vreau sa deranjez , cu intrebarile mele, ci doar vreau sa ma lamuresc.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici sunt mai multe de discutat..:

proiectoare: voinea stie cat ma agit eu pt astea... am reusit sa-mi pun proiectoarele din far ( nu le avea..) si e totul beton... dar vreau sa-mi pun si in bara ( Golf IV, recunosc...) ; dar ideea e ca eu pot sa fac rost de priectoare care sunt in far....si sunt beton!!! cu lentila, si bat super.. nu deranjeaza pe ceilalti pt ca sunt facute dupa modelul farurilor, si au un anumit pattern..... dar nu stiu cum sa le izolez ca lumea, pt ca se incalzec destul de bine, kiar si cu bec de 55W, darmite cu bec de 100W..... daca are cineva stiinta cum pot sa il izolez ca lumea, imi pun si in bara....!

cat despre xenon..... e un topic la Golf IV deschis de Voinea, iar daca tot nu ajunge, e un topic misto si foarte stufos pe www.autoshow.ro.... ceva cu Xenon.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric xenon arata frumos, sunt convins ca si iluminarea e mai buna, dar rezultatele sunt oare chiar pe masura investitiei? Din cate stiu eu costa o groaza de bani, si ,sa fim sinceri, nici farurile clasice nu ilumineaza chiar prost... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric xenon arata frumos, sunt convins ca si iluminarea e mai buna, dar rezultatele sunt oare chiar pe masura investitiei? Din cate stiu eu costa o groaza de bani, si ,sa fim sinceri, nici farurile clasice nu ilumineaza chiar prost... :salut:

sa sti ca e o diferenta.......MARE! am stat cu un prieten care are o Octabia cu Xenon intr-o seara de vorba, la el in masina si avea xenoanele aprinse, vreo 5 min, si apoi m-am suit in Golf-ul meu ( H7) ... si parca nu vedeam bine.. diferenta e incredibila!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea este: se poate pune xenon pe golf iii?

Eu nu am vazut nici unul... :x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu cred ca e o investitie prea mare. Trebuie sa ai si faruri clare sa lumineze bine (deci inca vro 400$ pe langa cei 500$ cat te costa instalatia de Xenon). NU merita (arata bine recunosc dar nu merita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot mai bine pui Philips vision Plus si asta e... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

iti dqu eu o solutie ieftina si buna. Cumpara Philips Vision Plus daca vrei lumina alba si pe o distanta mai mare iar daca vrei albastra ia Blue Vision, si nici nu se compara cu alea din targ. depinde de masina, te poate costa intre 300.000 si 800.000. eu am cumparat de curant Vision Plus pe Golfu meu si sunt foarte multumit, ca sa nu mai zic ca nu te sfatuiesc sa fii in fata mea cand dau faza lunga :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex222 Si lentilele unde se gasesc ?

Stii vreun loc anume? Magazin ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare, nu va suparati pe mine. Inlocuirea becurilor presupune neaparat si reglarea din nou a farurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Atat timp cat nu misti farul cand il schimbi (si nu ai de ce, ca nu se misca cu una cu doua; si presupun ca nici nu scoti farul sa schimbi un bec)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

ma intereseaza ce tip de becuri sunt la golful 3 motor 1.4 i 44 kw , am un bec pe faza scurta si un bec pe faza lunga si nu se aprind impreuna

si daca stie cineva sa-mi zica cat costa o instalatie xenon pentru golful meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai far cu 2 camere iti trebuie becuri H1, iar daca ai far cu o singura camera iti trebuie bec H4.La golf 3 nu se aprind fazele impreuna.Se comuta scurta/lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai daca tii apasat chiar la limita de a comuta :D atunci is aprinse ambele. de ex cand dai flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Numai daca tii apasat chiar la limita de a comuta :icon_thumright: atunci is aprinse ambele. de ex cand dai flash.

pentru golfurile care au doar o camera plus pozitie ce xenon trebuie ? ? h4 bixenon ? ? sau ? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf 3 1.6 75 cp din 96, am bixenon si a costat 5.5 mil cu totu. Si nici nu e greu de montat, doar alimentezi droserele si xenonu ( becu ) intra exact in far ( fara sa mai fie nevoie sa dai faru jos ) adica cam 10 minute de munca.

Daca aveti faza scurta si lunga pe acelasi bec cereti bixenon si va cumparati leduri de pozitie albe ( o sa revin cu poze )

Daca aveti scurta si lunga separat va puneti xenon doar pe scurta si pe flashuri poate ramane becu normal, sau daca aveti bani mai cumparati un kit ...

Pentr proiectoarele cu xenon aceeasi treaba, alt kit de xenon

Xenon este 400 - 500 ron si bixenon este undeva la 500 - 600 ron

in orice caz, merita investitia

revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam pozele sa vedem cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf 3 1.6 75 cp din 96, am bixenon si a costat 5.5 mil cu totu. Si nici nu e greu de montat, doar alimentezi droserele si xenonu ( becu ) intra exact in far ( fara sa mai fie nevoie sa dai faru jos ) adica cam 10 minute de munca.

Daca aveti faza scurta si lunga pe acelasi bec cereti bixenon si va cumparati leduri de pozitie albe ( o sa revin cu poze )

Daca aveti scurta si lunga separat va puneti xenon doar pe scurta si pe flashuri poate ramane becu normal, sau daca aveti bani mai cumparati un kit ...

Pentr proiectoarele cu xenon aceeasi treaba, alt kit de xenon

Xenon este 400 - 500 ron si bixenon este undeva la 500 - 600 ron

in orice caz, merita investitia

revin cu poze

sunt de acord cu tot ce spui tu, in afara de costuri...

1 faza - in jur de 300ron

bi-xenon (h4) - in jur de 400ron....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh ... acum depinde si de unde le iei, ce firma, ce magazin ... de ex eu le-am luat acum 6 luni, probabil sunt mai ieftine acum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor.. nu stiu ce sa mai cred.. pe undele site-uri unde se vand kituri xenon au si o lista cu tipul de bec.. din 3 cate am vazut toate 3 ziceau ca am bec tip h1

nu-mi ramane decat sa scot becul afara sa ma conving

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor.. nu stiu ce sa mai cred.. pe undele site-uri unde se vand kituri xenon au si o lista cu tipul de bec.. din 3 cate am vazut toate 3 ziceau ca am bec tip h1

nu-mi ramane decat sa scot becul afara sa ma conving

simplu daca ai far cu doua camere este H1pe scurta ,H1 pe lunga

daca ai far cu o singura camera (gen oltcit)atunci o sa ai becuri H7 , e becul acela cu doua filamente in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dragosica : La farul cu o singura camera e bec h4 nu h7 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!