Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

cosmin_golf. un pret cat ai dat pe ea ? ;d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am cumparat piesa respectiva.mie imi functioneaza trapa doar cu un ghidaj.cel din partea dreapta.si functioneaza perfect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu o problema cu trapa si am rezolvat-o inlocuind acel cauciuc din imagine.

Cand vroiam sa cobor trapa se auzea o trazneala si dupa aceea se pitea linisitita in plafon.Am inlocuit acel cauciuc cu unu mai mare in diametru dint-un furtunas si problema s-a rezolvat,acum merge si nu se mai aude nici un zgomot.

Poate mai sunt si altii cu aceeasi problema si ca sa evite neplacerile cauzate de trapa,poate pot rezolva problema asa simplu ca mine. :angry:

Bafta tuturor

post-23977-1262682368_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare...oare trapa trebuie sa se ''ascunda'' in plafon la maxim sau nu cand o deschizi ?

La mine mai ramane vreo 10 cm afara cand o deschid, ii normal? M-am uitat la un prieten ,la trapa lui, pe un bmw si se "ascunde" de tot cand se deschide. Incep sa cred ca a mea ii stricata...o prostie trapele astea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal sa raman afara cand culiseaza.La toate golf3 ramane afara cand este culisata de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi fain! Credeam ca are trapa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit mufa scoasa,am bagat-o la loc,trapa merge ,dar ajutata pe partea stanga,plus ca la mine e belita tabla aia din fata cu gauri lungi care atunci cand trapa inchide, nu mai coboara sub ea,si foarte greu ii gasesc pozitia ca sa se inchida trapa.Aia ce rol are, ca nu am gasit pe aici?Daca as desfiinta-o ar fi o problema?Plus ca U-ul ala din plastic e undeva pe sub plafon nu dau de el,intr-o vreme imi iesea cate o margine in fata,nu l-am putut scoate nici atunci,acum s-a dus in spate.O sa repar trapa cand va da caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa pui neparat U ala la loc cand da caldura..io nu am mai avut chef anu trecut,si mi-a parut rau dup-aia.cand ploua mai mult,sau mai tare,sau spal masina,imi ploua in cap....

cat despre piesa de care zici tu...nu imi dau seama care e...fai o poza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa-i fac poza ,ca daca trag trapa ,iar o pun cu greu la loc.E o tabla cam de 5 cm latime,lunga cat trapa,care atunci cand deschizi,se rabateaza in sus.La mine,cand inchizi trapa,nu se mai baga la loc ,si trapa se blocheaza in ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala este un fel de paravant, se afla in partea din fata a trapei.Fara acea tabla, vantul intra in masina la viteza si creeaza zgomot asurzitor.Culisele trapei actioneaza tabla care atunci cand inchizi trapa, o inchide si pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia e...ca la mine suportii bratelor de metal ale tablei sunt rupte,disparute,nu stiu, ca atunci cand inchid trapa nu se mai baga sub ea ,ci o blocheaza,daca as vedea o poza mi-as da seama ce lipseste de pe acolo.In forumul ala rusesc nu se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. am si eu o intrebare ....la mine la trapa se deschide totul ok ... dar cand vreau s`o inchid ... in dreapta se inchide iar in stanga ramane ridicata ... daca ajut mecanismu ala ce se plimba pe sina cu o surubelinta .. pleaca , adika se inchide. A mai patit cineva asa ? Imi poate spune si mie cineva ce pot sa`i fac ? sau ce trebuie sa schimb la ea k sa mearga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la inceput fenomenu asta .. dar am ridicato , si am dat cu vaselina pe toate "canalele" si acum nu mai am probleme.In schimb uneori cand o deschid pana in capat ramane blocata.. adica apas butoanele de inchidere si nu actioneaza .. dupa ce astept cateva min isi revine.Are cineva idee dela ce poate fii??

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca zici ca daca "o ajuti" putin cu mana inseamna ca se blocheaza undeva.. daca o ungi teoretic nar trebuii sa mai faca asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda ... am unso dar degeaba ... Imi spunea cineva k este ceva spray de curata rugina si etc. ... oare ar fi bine sa dau cu asa ceva acolo ?si`ar da drumu? sau e ceva stricat la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa faci poza la locul unde daca impingi cu surubelnita isi da drumul .. in poza poti vedea mai bine decat cu ochiul liber datorita pozitiei .... poate e ceva acolo care agata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, a gasit cineva piesa aia care se rupe (si eu am probl asta) la vreun magazin de piese? cam care e pretul? tot 2mil cum zicea zbeng acum 2 ani? :))

a facut careva operatiunea aia de inlocuire a piesei, prezentata in rusa :unsure: ca pare destul de complicata mai ales ultima parte..

nu de alta dar vine vara si de cand am masina nu am apucat sa ma bucur si eu de trapa aia electrica :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit pot sa pun si eu cateva intrebari legate de trapa mea :rolleyes: in primul rand va salut, sunt nou pe aici asa ca va rog daca gresesc sa nu ma injurati, omul cat traieste invata.. stiti si voi. si acum sa revenim la problema mea..

am citit de la inceput discutiile legate de aceste trape, si la mine ca si la restul din voi adica 90% cred sa rupt chestia aia argintie care trage trapa, clasic desigur. prima problema ar fi, am vazut ca multi sau plans de chestia asta, ca daca actioneaza butonul de la trapa se aude doar un click.. la mine cate odata functioneaza cate odata doar clickul acela.. chiar azi am incercat sa vad daca merge, am dat motorasul jos de pe plafon am dat de buton si nu a mers, dupa cum spuneam merge doar cand vrea el nu cand vreau eu.. am facut cateva poze la partea electrica si sa imi spuneti si mie daca credeti ca e ars vro ceva de pe acolo ca eu nu le am cu asa ceva, am mai vazut ca multi au spus ca la ei merge manual ceea ce la mine nu merge cu cheia acea imbus sau cum se nuemste.. si mai nasol e faptul ca orificiul unde trebuie sa intre cheia (imbus) e crapat (asa este si la voi?) o sa vedeti in pozele de mai jos.. deci manual nu merge deloc, asta vara o mai ridicam trapa, dand de vro 20 30 de ori pe butonul ala cand o dadeam in jos tot la fel ca si cum nu primea curent continuu, numai ca in partea la sofer trageam cu o surubelnita.. in partea dreapta se lasa singura.. e vrun remediu ? adica daca e sa curat sinile alea trebuie sa dau trapa jos ? sau o pot curata sau sa o dau cu vaselina si asa cum e, ma gandeam ca poate-i dau doar geamul jos.. astept niste sfaturi, raspunsuri.. :icon_thumright:

post-63005-1265040294_thumb.jpg

post-63005-1265040310_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu, curentul intrerupt, pare a fi de la vreun releu de pe placa aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima problema ar fi, am vazut ca multi sau plans de chestia asta, ca daca actioneaza butonul de la trapa se aude doar un click.. la mine cate odata functioneaza cate odata doar clickul acela.. chiar azi am incercat sa vad daca merge, am dat motorasul jos de pe plafon am dat de buton si nu a mers, dupa cum spuneam merge doar cand vrea el nu cand vreau eu..

ai aici cate ceva legat de problema cu motorasul:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=56703

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc de sfaturi, o sa vad ce pot face cand da putin caldura.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, a gasit cineva piesa aia care se rupe (si eu am probl asta) la vreun magazin de piese? cam care e pretul? tot 2mil cum zicea zbeng acum 2 ani? :lol:

a facut careva operatiunea aia de inlocuire a piesei, prezentata in rusa :P ca pare destul de complicata mai ales ultima parte..

nu de alta dar vine vara si de cand am masina nu am apucat sa ma bucur si eu de trapa aia electrica :lol:

macar stie careva codul piesei respective??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura solutie cand trapa ramane blocata,se inchide intr-o parte,etc...atunci cand motorasul e bun,e sa demontezi si apoi sa montezi toata trapa,cu rabdare...ca in manual.e bine sa ai un ajutor cu tine.succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!