Jump to content

Montare Ac


sabinescu
 Share

Postare recomandată

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu schema electrica oem a a/c-ului pentru un 16v kr electric 1.

Va rog :)

Modificat de eugen_zim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • eugen_zim

    14

  • maibunu

    10

  • milika

    6

  • ovidiucotet

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine oare???...da-mi un semn,cand poti trece pe la mine si iti fac un xerox,la tot ce ei nevoie! :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cate grame de freon intra la instalatia de aer conditionat de golf 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1120g freon R12 si 350ml ulei

astea sunt valorile pt o instlatie de corrado care e aproximativ asemanatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra ceva...Atentie, uleiul nu se scoate niciodata, decat in cazurile in care inlocuiesti compresorul, dar si atunci compresorul nou vine cu ulei in el, prin urmare nu e necesar sa completati cu asa mare cantitate de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a completat cam cu 100 g de ulei si s-a bagat vreo 650 de freon (era gol) si nu baga fff rece. O sa merg sa mai complecteze. Da sa intre oare ~1100 grame ca la golf 3 intra 700 parca sau 750.

Modificat de ksi_id
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra ceva...Atentie, uleiul nu se scoate niciodata, decat in cazurile in care inlocuiesti compresorul, dar si atunci compresorul nou vine cu ulei in el, prin urmare nu e necesar sa completati cu asa mare cantitate de ulei.

Instalatia se spala, exista o solutie speciala si este eminamente necesar pentru noi cei care am mers pe instalatie cu freonul de tip vechi.

Se spala, se inlocuieste cu noul tip de freon si concomitent se inlocuiesc si ventilele vechi :D ,,PAUL stie'' :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de cantitatea de ulei care intra in instalatie, nu am abordat subiectul curatire care este f sensibil la instalatiile de A/C. Iar cand speli nu demontezi compresorul sau sa intorci masina cu susul in jos ca sa golesti compresorul, prin urmare uleiul ramane acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

instalatiile mai vechi datorita utilizarii indelungate au reziduri si tot felul de impuritati asa ce este foarte bine sa speli absolut toate componentele instaltiei de AC cu alcool tehnic inclusiv compesorul pt ca el este cel mai sensibil la impuritati.

Compresoarele din generatia asta MK2-Mk3 care functionau pe R12 au pistoane din aluminiu cu segmenti din teflon iar camasile compresorului unde lucreaza pistoanele sunt tot din aluminiu asa ca in cazul in care ai impuritati iti zgarie peretii comasilor si chiar ai pistoanelor.

eu am desfacut integral compresorul si am inlocuit rulmentii si garniturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la instalatiile mai noi e aceeasi problema, reziduurile ramase pe instalatie sunt principala problema in caz de recidiva la defectele de sistem A/C. La inlocuire de condensor sau conducte se schimba uscatorul, detentorul sau ce mai e pacolo, in functie de tipul instalatiei. Orice expunere indelungata la atmosfera a unui orificiu de pe instalatie inseamna obligatoriu o curatire completa a sistemului inainte de punere in functiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am terminat de montat aeroterma pentru a/c ,m-a rupt.... ,intrebare :comutatorul de la aeroterma se poate folosi daca A/C -ul este cel pe buton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ksi_id " -- am gasit astazi undeava langa radiator un stiker unde scrie cantitatea de freon pentru instalatia mea (presupun ca e la fel si la tine) 1100 de grame plus minus 50 de grame , am facut o poza dar e foarte neclara asa ca am sa mai incerc maine sa fac o poza clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu schema electrica pentru A/C ,1.8 8V ,sistemul pe buton?

Pentru golf mk2

Modificat de CATALINRX25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu schema electrica pentru A/C ,1.8 8V ,sistemul pe buton?

Pentru golf mk2

plangi la eugen, se prea poate sa aiba.

Sa inteleg ca nu a mai montat-o "NENEA"?

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat eu si este tot pus pe masina ,treaba este ca m-am impotmolit la electrica , :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica pentru instalatia vacumatica pe electric 2 ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu a mai scris nimeni in acest topic..ce ati rezolvat cu instalatiile de AC? Functioneaza ? acusi trece vara. Saptamana asta sper sa reusesc sa o incarc si eu pe a mea . Am sa va spun finalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am terminat cu instalatia de AC, am bagat si freon acum 2 sap.

Dar atat a mers, 2 sap, acum am probleme, se blocheaza compresorul dupa 10-15 min, mi-a rupt pana acum 2 randuri de curele.

Ma enerveaza ca nu merge, m-am chinuit sa montez intalatia asta, instalatia electrica (mersi Eugen), modificarile pe la motor, radiator cu filtru nou.

Pentru masina asta am facut o pasiune, iar acum am asa o dezamagire............

Aveti ideea din ce cauza se blocheaza compresorul????

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vezi ambreiajul de la compresor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsa ulei,freon necorespunzator,instalatie murdara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii!

Am constat ca nu imi cupleaza termocupla treapta 2 de la ventilatorul de racire, se poate sa fie asta cauza ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut. de curand am achizitionat un vw jetta 2, an 1987 model american cu AC, motor de 1,8 benzina , de 79 kw. Fostul proprietar a schimbat motorul cu unul diesel de 1,6 TD tip JR, omologat la rar si toate actele ok, insa nu a mai montat compresorul de ac, intrucat a motivat ca trebuie un suport special. As dori sa-l instalez eu, insa nu am facut rost de acel suport. poate ca o sa ma ajute cineva cu acel suport. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acel suport e FOARTE SPECIAL, si foarte foarte rar.

Un sfat prietenesc..... ca sa nu te chinui, monteaza suportul de la G3 1,9 D, sau TD sau TDi, care au aer ,complet, cu tot cu intinzator.

SIngura munca care o ai de facut sunt schimbarea fuliilor.

Dar satisfactia e mare, pt ca tine mai mult si e mai eficienta, curelele de anexe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare colegii

Stie cineva daca carcasa de filtru polen de pe Golf 3 motor 1.6 ABU(model fara A/C),se poate monta pe un Golf 2 din 1989-1990 tot fara A/C ,va intreb pentru ca as vrea sa-mi cumpar una si sa o montez pe golful 2,dar din pacate nu am vazut cum arata una de Golf2 , aia de Golf 3 am ceva idee cum este,dar nu stiu care ar fi diferentele intre ele si daca merge adaptata.

Multumesc mult!

Modificat de nik87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu aceeasi intrebare...chiar nu stie nimeni/nu a facut nimeni aceasta modificare?

Mi-ar parea rau sa daca s-ar potrivi sa nu il pun...as avea nevoie de un raspuns azi cel tarziu maine dimineata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!