Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Da,de Tig. Nu stiu daca merge flash pe 3c0/3c8..dar pot incerca. Am un 3c0 si in functie de timp,pot sa incerc un flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, spido said:

Da,de Tig. Nu stiu daca merge flash pe 3c0/3c8..dar pot incerca. Am un 3c0 si in functie de timp,pot sa incerc un flash.

Am găsit un 5N0, azi îl montez. Sunt curios. Mai trebuie să-i fac ceva codări suplimentare?

Modificat de s0n0r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calibrare camera dupa montaj. Codare, daca e necesar. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat! Merge cu modulul de Tiguan și recodat CAN. Mai trebuie doar recalibrarea, pe care o s-o fac zilele viitoare.

Cu mulțumiri pentru Florin și spido!!!

 

received_115919998033720.thumb.jpeg.2f8d32ab36bd47bc24f3f800351c3722.jpeg

Modificat de s0n0r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, F l o r i n said:

Modulul nu este compatibil cu masina ta.

Cu drag. 

Pune-i plansa de calibrare, efectueaza procedura cu Odis ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am ODIS, doar VCDS (oficial, nu clonă).

Modificat de s0n0r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut cu vcds niciodată,  numai cu Odis le fac. Si eu tot originale le am.... pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/3/2020 at 6:40 AM, F l o r i n said:

Convertor semnal, se pierde din calitate

 

Se păstrează camera actuala si se transforma in low line.

 

Se schimba modul camera + camera de b8 si ramane highline.

Salut.Poți să-mi dai cod pentru modul + camera de B8 Variant ? Te rog !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog, explica ce doresti sa faci, pt ce masina, ce an... etc. La B8, camera highline nu mai are modul, este integrat in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7 2012 ,2.0TDI, CFFB.Am facut retrofit de la RNS 510 la MIB 2 si nu se mai vad liniile de ghidaj la camera.Aș vrea să incerc cu camera de B8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate monta camera HIGH de B8 pe B7

Daca vrei camera HIGH (cu linii de ghidaj mobile) pe B7 cu MIB2 trebuie sa instalezi modul 6C 7N0907441B (modul care s-a montat din fabrica incepand cu 2016 pe masinile non MQB cu navigatie MIB2)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Donkey68 said:

Passat B7 2012 ,2.0TDI, CFFB.Am facut retrofit de la RNS 510 la MIB 2 si nu se mai vad liniile de ghidaj la camera.Aș vrea să incerc cu camera de B8

Doar low de MQB, dar nu te ajuta cu nimic 

Zenith - de la sf lui 2014 s-au montat, pe Tiguan 1 fl, Scirocco, CC, Caddy, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am montat (un electrician) camera reverse de pe Ali. Totul ok - cablajul tras frumos pana in quadlock, toate cablurile conectate exact asa cum era schema "de la chinez". Camera nu functioneaza 😞 - adica nu poate fi adaugata in 6C pentru ca nu o vede.

 

Am atasat o poza din ODIS si ce imi spune "fratele chinez". Voi intelegeti ce vrea el? Eu ii tot spun ca tot cablajul este montat ok si camera este "faulty", el o tot da ca nu s-a cablat CAN-ul corect.

 

Merci!

A1EFC9DB-D97E-4F0E-880C-A1397584B2A1.jpeg

E43BF529-E362-4025-BAC4-C802AE786F53.jpeg

Modificat de Xman_ghio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca can-urile sunt verificate,alimentare,masa..ok, fie ai o camera defecta,fie incompatibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Xman_ghio said:

Salut!

Am montat (un electrician) camera reverse de pe Ali. Totul ok - cablajul tras frumos pana in quadlock, toate cablurile conectate exact asa cum era schema "de la chinez". Camera nu functioneaza 😞 - adica nu poate fi adaugata in 6C pentru ca nu o vede.

 

Am atasat o poza din ODIS si ce imi spune "fratele chinez". Voi intelegeti ce vrea el? Eu ii tot spun ca tot cablajul este montat ok si camera este "faulty", el o tot da ca nu s-a cablat CAN-ul corect.

 

Merci!

A1EFC9DB-D97E-4F0E-880C-A1397584B2A1.jpeg

E43BF529-E362-4025-BAC4-C802AE786F53.jpeg

Despre ce masina vorbim? Ce part number are camera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Masina este cea din semnatura - un Touran 2017. Camera este cea despre care v-am intrebat in pagina anterioara - este camera de MQB, mufele sunt ok, camera high, etc. Part number-ul este de Tiguan cred: 5NA 827 566 D 

 

Incompatibila nu prea vad de ce nu ar fi. Oricum seller-ul de pe Ali este "specializat" in camere pentru grupul VAG asa ca nu cred ca asta sa fie problema. Incerc sa mai vad inca odata can-urile si cablajele sa fie ok, daca nu sa ridic disputa si sa inlocuiasca camera. Aveti alte idei ce as putea incerca?

 

Merci!

L.E. Voi intelegeti ce zice chinezu' cu mesajul asta?

- can high: T20/20

- can low: T20/10

Modificat de Xman_ghio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ataseaza si schema pe care ti-a trimis-o chinezul

15 minutes ago, Xman_ghio said:


L.E. Voi intelegeti ce zice chinezu' cu mesajul asta?

- can high: T20/20

- can low: T20/10

zice sa fii sigur ca ai pus CAN-urile corect in mufa de la gateway

eventual sa inversezi intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Xman_ghio said:

Salut!

Masina este cea din semnatura - un Touran 2017. Camera este cea despre care v-am intrebat in pagina anterioara - este camera de MQB, mufele sunt ok, camera high, etc. Part number-ul este de Tiguan cred: 5NA 827 566 D 

 

Incompatibila nu prea vad de ce nu ar fi. Oricum seller-ul de pe Ali este "specializat" in camere pentru grupul VAG asa ca nu cred ca asta sa fie problema. Incerc sa mai vad inca odata can-urile si cablajele sa fie ok, daca nu sa ridic disputa si sa inlocuiasca camera. Aveti alte idei ce as putea incerca?

 

Merci!

L.E. Voi intelegeti ce zice chinezu' cu mesajul asta?

- can high: T20/20

- can low: T20/10

Ti-a scris exact unde sa le legi in can gateway. Dar le legi direct la MIB,  nu la gateway 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana ajung la electrician inapoi o sa imi expire disputa pe Ali. As fi vrut sa verific daca camera in sine este functionala sau nu: am cum sa modific din codari pe camera LOW (care nu are nevoie de CAN) ca sa verific daca camera functioneaza? Sau nu am cum asa ceva?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu ai cum. Daca ai camera HL, asa va lucra. Nu o poti face din codare LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n chinezul imi zice sa “temova canbus to gateway plug” si sa fac T20/20 Ce inseamna asta?

 

Ideea este ca acum un mufa neagra cu 3 pini eu am "orange brown" in pin 1 si "orange purple" in pin 3. Dar nu mai stiu exact in mufa can (cea gri) unde erau cele doua fire. Imi poate confirma cineva va rog ca "orange brown" era in pin 6 si "orange purple" in pin 12?

 

Merci!  

 

Modificat de Xman_ghio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Xman_ghio said:

chinezul imi zice sa “temova canbus to gateway plug” si sa fac T20/20 Ce inseamna asta?

Zice sa legi direct in mufa T20 de la can gateway. Dar ...nu are treaba. Se leaga direct in MIB, la can uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma pe instructiuni si apoi pe pozele de la montajul camerei cred ca exista posibilitatea ca cele doua fire can (orange-purple si orange-brown) sa fie inversate in mufa neagra cu 3 pini care face split-ul. 

Exista vreun risc daca le inversez eu? 🙂 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!