Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

da este varianta OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut am vazut ca s'a discutat mult pe subiectul camera pentru marsarier! eu sunt destul de nou cu toate ca am contul acesta de ceva vreme. am si eu o intrebare vazand ca te pricepi destul de bine la acest subiect. am o jetta model nou si ma gandeam sa-mi pun camera la spate si am vreo cateva intrebari daca ma poti indruma. pentru camera trebuie neaparat rns 510? manerul de la portbagaj are zona pentru decupare , adica se poate decupa si ar veni camera in locul din dreapta ?! zic bine..? inafara de camera propriu zisa, vorbind de original , de ce anume as mai avea nevoie? cabluri ? si am auzit de o unitate nu stiu ce chestie pentru semnal? rgb , pal? mai e nevoie de asa ceva pentru rns? sau e plus and play? si e nevoie sa se umble pe la panoul de sigurante? multumesc stima. Sebi B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns 510 sau rcd 510 - cu intrare pentru camera (nu au toate, trebuie verificat daca au mufa dedicata). Kit-ul complet - camera plus cablaj, il poti achizitiona de aici http://www.carsystems.pl/vw-rear-low-camera-kit-retrofit-5n0827566j-sharan-7n0-golf-variant-passat-variant,id353.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de camera pe original, cea de Tiguan cred ca se potriveste cu mici ajustari. mai ai nevoie de cablul de la camera pana la HU. merge RCD510 doar daca are intrare video. RNS 510 merge, deoarece are intrare video. Nu se umbla la panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge direct, cea din link - am montat-o eu, pe o Jetta 2012 - si pretul e ok, pt tot kit-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca intra in locas, e OK. Pentru cea de tiguan montata pe skoda a trebuit decupat un pic din locasul de pe haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intra perfect, fara nicio modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin ! ai montat pe rcd? sau pe rns? pe jetta asta noua? eu am gasit la cineva cu vreo 250 roni kitu cu tot cu camera. si am inteles ca manerul la jetta la portbagaj are un orificiu acolo in spate iar plasticul sau cauciucul are zona de sacrificiu si ar intra camera. eu asa stiu .voiam sa va arat si o poza cu kitul acesta sa'mi dati o parere dar nu stiu sa atasez poze .... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat pe Jetta noua - 2012 - exact kit-ul din link-ul pe care l-am pus mai sus.

Masina era echipata cu RCD510... fara intrare video - asa ca urmasul lui este un RNS 510.

In privinta manerului, cand o sa o vad zilele viitoare, verific vechiul maner si-ti zic ce spatiu e acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha deci respectivul a inlocuit rcd-ul cu un rns sa inteleg... deci rcd-urile de pe jetta astea noi nu au intrare video... am inteles bine? ok. multumesc

si inca o chestiune.. imi cer scuze nu vreau sa fiu cicalitor. dar eu daca imi cumpar o camera sau un rns fara factura si il montez la reprezentata imi pierd garantia masinii oricum? multumesc anticipat.si este adevarat daca doresti sa'ti pui pilot automat trebuie sa schimbi si calculatorul de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai inteles, sunt si RCD care au intrare video dar slabe sanse sa fie pe masina ta.

Nu cred ca la reprezentanta monteaza piese aduse de tine, ei din ce mai traiesc.

pentru CCS, exista topic separat, trebuie vazut ce cod are calc tau actual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat si eu o camera de Tiguan pe masina din semnatura. .A trebuit sa largesc putin gaura ,dar a iesit perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera OEM de Tiguan merge si pe o replica RNS cu intrare video? Bineinteles ca mufele nu se potrivesc dar se poate adapta? Suporta replica aceasta camera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, camera OEM tiguan da semnal RGB iar replica primeste semnal video complex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate conecta si o camera OEM la orice replica. Exista o interfata care face trecere de la RGB la video complex.Daca te intereseaza, am asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru ce sa te complici cand o camera aftermarket e mult mai ieftina si se conecteaza direct la replica,fara interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde, poate omul are camera OEM montata din fabrica si vrea s-o foloseasca fara sa adauge alta aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera OEM de Tiguan merge si pe o replica RNS cu intrare video? Bineinteles ca mufele nu se potrivesc dar se poate adapta? Suporta replica aceasta camera?

Se poate conecta o camera OEM la oricare replica fara nici un fel de interfata. totul se face din montaj.

Modificat de muzica9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti detalia te rog? Multumesc mult, daca ar fi doar din montaj ar fi suuuper ca sa nu mai fie nevoie de interfata ca deja e destul de scumpa camera OEM plus interfata deja nu mai renteaza :icon_cheesygrin:

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi este foarte greu sa detaliez pe forum. daca ai avea drum in Bucuresti, treaba s-ar rezolva direct la service, la montaj.

camera exista sau vrei sa o cumperi? daca este deja instalata din fabrica si are "camera control unit", atunci se "culege" informatie video inainte de intrarea in acel box.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@micuzzu_marius

Stai linistit, din pacate nu se poate conecta direct o camera OEM RGB la o intrare video prin niciun fel de montaj, Camera OEM are semalele cat se poate de clare din specificata ei tehnica. Iar pentru cei care au pregatire in domeniul electronicii lucrurile sunt clare. Tu neavand niciun fel cablare din fabrica (camera instalata) ai nevoie de interfata. Chiar si pe masina cu o camera instalata din fabrica si o unitate RNS510, semnalul RGB de la camera OEM intra in acleasi format in RNS.Singura solutie a fost sa folosesc interfata RGB pentru a putea conecta camera la navi AS7608.

Pretul la camera OEM este cu siguranta mai mare decat interfata care costa 110RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog sa imi spuneti si mie daca si-a montat cineva aceasta camera de mers inapoi dedicata VW si cum se prezinta. Se vede ok? Se aduc modificari asupra instalatiei electrice?

Multumesc!

Link: http://caraudiomarke...old-passat.html ceva de genul. Stiu doar ca este camera dedicata de Witson.

http://www.pieseauto.ro/camera-marsarier/vw/passat/camera-video-dedicata-vw-passat-2005-2010-1361942942.html

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intradevar camera OEM e de vreo 4-5 ori mai scumpa :icon_cheesygrin: , ma gandeam ca iterfata e f scumpa la modul cateva sute de euro si mi pierise cheful, la 110 ron e un pret ok, dar am niste nelamuriri: se conecteaza aceasta interfata plug & play sau se va pierde din claritatea imaginii de la RGB la semnal video complex?

poti sa mi dai te rog un link cu interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o interfata special creata pentru navigatiile aftermarket. Vine cu conector OEM , deci se va mufa direct pe cablurile originale ale camerei VW. Iesirea video este in format RCA ca la camerele aftermarket. Claritatea este ca la orice camera rear obisnuita. Este un convertor RBG la videocomplex

Nu am link cu interfata pentru ca nu se dau separat. Eu le obtin de la furnizorul de navigatii ca optiune suplimentara. M-am asigutat sa am in caz de nevoie cand clientul are camera OEM si doreste o navigatie de la mine.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este varianta OEM

nici o veste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Montare camera video pentru mersul cu spatele
  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!