Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Scriu si eu aici sa nu mai deschid alt topic, saptamana trecuta la spalatorie un angajat de acolo a incercat sa imi inchida sigla de la portbagaj si a apucat destul de tare sa apese pana am iesit la el. Nu a fost nici o problema pana azi cand cu s-a mai deschis complet:

20170331_183236.jpg

am coborat, am incercat sa mai salt de sigla dar parea ca e iesita complet. A doua oara nu a mai facut dar as vrea sa rezolv cumva problema asa ca orice sfat e bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ca sa nu mai deschid alt topic, ma poate ajuta cineva cu schema electrica la mufa ce intra in modul highline? e mufa aceea cu 54 pini, albastru cu negru. M-ar ajuta si o poza, orice, ca sa pot reface cablajul la mufa. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am citit, dar nu am gasit raspuns. Recent am achizitionat un VW Passat Variant din 2010, are camera standard instalata, RNS 510, dar cand pun pe R, nu apare nimic legat de camera. Am oprit si senzorii si am activat parktronicul, dar tot nu apare nimic pe display. Are cineva idee cum as putea activa si camera cand comut pe R?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O scanare iti va rezolva misterul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, alexbelean said:

Salut! Am citit, dar nu am gasit raspuns. Recent am achizitionat un VW Passat Variant din 2010, are camera standard instalata, RNS 510, dar cand pun pe R, nu apare nimic legat de camera. Am oprit si senzorii si am activat parktronicul, dar tot nu apare nimic pe display. Are cineva idee cum as putea activa si camera cand comut pe R?

Merci!

ce inseamna camera standard ? Lowline ? daca te referi ca e bagata in clapa si de aceea este low line.... te inseli - la Variant si camera Highline, tot in clapa este - iar la acestea se intampla sa ajunga apa la modulul camerei si il strica.

Codarea camerei standard - lowline-se face pe RNS si pe 10-modul parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Standard insemnand ca asa a venit masina din fabrica. Modelul e Passat Variant Highline. Camera e in clapa de la portbagaj. A fost facuta o scanare cu VAG COM, dar nu am primit nicio eroare.

Zici sa intru iar cu programul si pe modul 10 sa bifez bit-ul aferent camerei/modului parcare?

Merci,

Alex

Modificat de lupo_bv
QUOTE MESAJ ANTERIOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, deci nu stii ce model ai pe masina. 

Ok, ca sa identificam ce ai tu, fa o scanare completa la masina - un autoscan - si da-mi sa ma uit pe ea.

Nu are importanta echiparea masinii ci tipul modulului - camerele OEM (cele de fabrica, sa le zicem asa), la modelul tau se impart in doua categorii - Lowline - camera fara modul separat si Highline - cea cu modul - care iti arata si liniiile directionale, cand mergi cu spatele, care se misca in functie de miscarea volanului, etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva va rog frumos cum treci la Passat variant cu cablul de la camera prin burduful de la haion? Nu am reusit sa imi dau seama...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu greu. Intai desfaci cablurile si invelitoarea lor din banda cu care sunt matisate si apoi prin interiorul acelei plase se trec firele/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Dintre colegii care au mai montat, imi puteti spune va rog care varianta se potriveste pentru S II Combi ? Trebuie sa recunosc ca nu as desface fata de capac de partbagaj daca unul dintre voi mi-ar putea spune cu certitudine care dintre cele 3 dimensiuni ar potrivi.

Multumesc.

$_3 (1).JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la 27.05.2012, este comutatorul cu 2 suruburi de prindere, 5J0827566E - cauti pe net cum arata

dupa acea data s-a montat comutatorul 5J0827566 , fara suruburi, cu clips.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ca idee, nu gasesti comutator/clapa cu camera integrata si sa fie de dimensiunea gaurii care o ai tu acum in hayon - care este foarte mica.

Eu am montat ieri una pe un Superb 2014 Combi si a trebuit sa decupez hayonul pentru a putea integra clapa cu camera

Asta daca vorbim de camera OEM

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf tuning

Salut! Cer ajutor, am o camera de retur , nu este originala, este cu RCA si sa crea sa stiu daca radio are intrare RCA sau trebuie un alt cablu?? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Scuze de intarziere, dar am fost plecat in concediu.

Am facut upload la fisierul generat de scanarea masinii.

Merci!

Log-ALEX B-WVWZZZ3CZAE042421.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera asta de VW flip, ar merge teoretic montata si pe Skoda? Aici ma refer la faptul ca tai in tabla unde-i semnul de Skoda, montezi camera VW si-i schimbi emblema cu una de Skoda. Cred ca ar fi unicat asa ceva :)) Dar ar arata cool zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idee asemanatoare realizata pe Golf 4 prin 2009.

Donator: hayon G5, taiat piesa din hayon de G5  montat camera VW flip. 

In fata, la G4, navi RNS MFD2, de Touareg , TV tuner, camera, cu interfata simulator CAN, interfata multimedia Dietz, integrare perfecta OEM, modificare custom ornamente aluminiu bord R32.

Doar bugetul conteaza.....!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, Aerofan said:

Camera asta de VW flip, ar merge teoretic montata si pe Skoda? Aici ma refer la faptul ca tai in tabla unde-i semnul de Skoda, montezi camera VW si-i schimbi emblema cu una de Skoda. Cred ca ar fi unicat asa ceva :)) Dar ar arata cool zic eu.

corect - se poate face - asa cum a zis si Mecatronic... bugetul este limita, in aceste cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca te referi la unitatea originala (nu stiu de care ai, nu ai scris), nu merge pe RCA - daca e unitate orginala (RCD 510/RNS 310/315) trebuie kit camera originala - RGB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf tuning

E unitatea originala, cum se cheama, MMI 3G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrucat exista un topic cu acelasi subiect, avand mai multe pagini, discutiile pot continua pe topicul respectiv.

Montare Camera Mers Inapoi

Acest topic se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic

Salut!

Stiti cumva care ar fi problema pt care apare eroare la camera de mers inapoi?

Precizez ca e camera originala si dintr-o data nu a mai mers.

Merci!

Log-ALEX B-WVWZZZ3CZAE042421.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie verificate alimentarile modulului, cablajul, etc.

cazuri intalnite - intra apa in modul si il strica - trebuie sa desfaci capitonajul de pe dreapta din porbagaj si verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu merge pus asa ceva - camera simpla RCA - pe MMI 3G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf tuning

Multumes!!! O sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!