Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

In VCDS pot activa camera de mers inapoi.

E posibil ca Bolero al meu sa suporte camera de mers inapoi?

Cum pot sti sigur? E ceva fizic de verificat?

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy are Skoda si cu siguranta stie ce vorbeste.

Ce vezi tu acolo in VCDS este controllerul si poti bifa/debifa. Daca nu exista echipamentul hardware pe masina nu are nicio importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca ce vad eu acolo ACUM este un BOLERO de pe octavia 3, as aca trebuie vazut si in spatele unitatii daca exista mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu ma mai agit degeaba...

La RCD510, daca nu ai senzori de parcare, poti monta camera de mers inapoi?

Eu la Bolero nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are intrare de camera, da - trebuie sa verifici in spatele unitatii, daca are sau nu, intrare video - sunt cu intrare si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un site din Germania care vinde camere de mers inapoi pt Octavia:

http://juk-performance.com/epages/7793cde8-268a-4ca9-9950-5706415616e3.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/7793cde8-268a-4ca9-9950-5706415616e3/Products/10021

Din ce scrie acolo, ar merge si pe unele versiuni de Bolero.

Le-am trimis versiunea mea de Bolero si cica al meu nu are videoconvertor si nu se poate.

Asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul ala e imens pentru o camera VGA..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e VGA, e camera originala.

Oricum nu intentionam s-o cumpar de la ei. O luam de la carsystems sau ebay.

Pe mine ma interesa doar daca merge sau nu pe Bolero meu.

M-ar tenta sa montez chinezarisme care merg cu camera AV, si as mai avea si alte avantaje, gen mirrorlink, GPS, android...

Dar mi-e frica de chinezisme, prefer sa ma lipsesc de avantajele lor.

Voi ce parere aveti? Ma gandesc ca s-au mai montat prin tara o gramada de chinezisme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camera originala este AV (VGA) nu este RGB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din ce am citit pe forumurile germane, camera pt octavia 3 este identica cu cea de superb 3 si tiguan 2016, si are iesire FAB, care este composit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.10.2016 at 7:05 AM, xxfiles said:

Pentru camera asta https://www.aliexpress.com/item/Rearview-camera-For-VW-Passat-Tiguan-Golf-Touran-Jetta-Sharan-Touareg-Car-parking-camera-Trunk-handle/1382702582.html?spm=2114.13010608.0.0.i1hthH

 

trebuie un modul de conversie CVBS to RGB pentru a fi montata pe un RNS 510 Jetta 2012? Multumesc.

Cine ma poate indruma  ce codari  cu VCDS trebuie facute la o camera aftermarket si un modul de conversie CVBS to RGB? Navigatia este RNS 310 si camera este cea inglobata in manerul de deschidere de la portbagaj. Am senzori spate, fara modul OPS. Multumesc.

Modificat de xxfiles
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi ca la o camera normala, codezi navi cu camera low.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce solutie recomandati pentru un un retrofit la un Tiguan fabricatie 2013 cu RCD510 pentru montarea unei camere pentru mers inapoi ?

As dori sa conectez o camera aftermarket (sau originala - daca pretul nu este foarte mare) la ecranul actual de pe sistemul RCD510.

Aveti recomandari de o camera de calitate ? poate fi si fara liniile de ghidare, atata timp cat imaginea este buna.

L.E.: Masina are senzori de parcare din fabrica si Park Assist, daca are relevanta.

 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variante de montaj si bugete aproximative:

1.Camera AM dedicata -250 lei +modul conversie Video Composite la RGB -600 lei + cablu Turin Dietz 5,5m, releu , alte materiale mici -50/100lei

Preturi pentru produse NOI!

Afisare linii de ghidaj static sau lipsa !

2.Camera OEM-HL( produs SH) -450-500 lei + idem varianta 1....

Afisare linii de ghidaj static sau lipsa !

3. Camera OEM-HL -450/500lei + calculator RVC (150 euro)  + cablaj dedicat 100 euro 

Toate produsele SH cu exceptia cablului RCV

4. Kit nou import cars equipment....

La acestea se adauga manopera, care este mai simpla in cazul 1+2, interfata fiind montata langa RNS 510.

Pentru alte aspecte tehnice poti sa scrii pe PM.

Spor la retrofit !

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, DOL said:

Ce solutie recomandati pentru un un retrofit la un Tiguan fabricatie 2013 cu RCD510 pentru montarea unei camere pentru mers inapoi ?

As dori sa conectez o camera aftermarket (sau originala - daca pretul nu este foarte mare) la ecranul actual de pe sistemul RCD510.

Aveti recomandari de o camera de calitate ? poate fi si fara liniile de ghidare, atata timp cat imaginea este buna.

L.E.: Masina are senzori de parcare din fabrica si Park Assist, daca are relevanta.

 

Sa te asiguri înainte ca RCD510 are intrare pentru camera!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă voi găsi un tutorial să scot unitatea, intrarea pentru cameră ar trebui să fie ca aici ?de379dd5-12f8-4626-8f6f-a5d65d87ba5e[1].jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o camera de CC HL(cod 5k0827469ap) ,daca scot camera pot pune una lowline de scirocco ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ii pui si cablajul de low line, da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@krimss ai reusit sa repari camera? Aceeasi eroare am avut-o si eu din cauza apei care intra in portbagaj. Mi-a ars si mie cred calculatorul camerei. Cum ai reusit sa desfaci si sa scoti afara calculatorul? eu m-am chinuit sa desfac tapiteria, dar doar in partea de sus am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul asta de camera a montat cineva?  Pe un CC 2009 cu Rns 510 as mai avea nevoie de ceva mufe?

IMG_5202.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claribel, exact asta caut si eu, dar la ce ne arati tu acolo, nu mai trebuie si unitate de conversie a semnalului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este necesara o interfata ce transforma semnalul video composite in video component.

Sistemul de camera wireless este o mizerie chinezeasca, recomand doar montarea ,spre exemplu, pentru a 2-a camera pe rulota , remorca cai, platforma auto, etc, Asta pentru a nu a avea nevoie de a 2-a mufa la remorca, ecranata, IP65,... etc.

Receptorul la luneta, emitatorul cat mai aproape posibi tehnic. Alimentarea cu separare releu, fire de sectiune OK, torsadate, eventual filtru...

Nu folositi niciodata cabluri video " de gunoi" chinezesti din kit! Cumparati cablu video de marca, unul la 5 m incepe de la 50 lei! In imagine este un exemplu de la Dietz, model Turin.

Folositi camere wired cu cabluri de marca , separare sursa  alimentare cu releu, ..., oricum calitatea camerei China este mediocra, daca si semnalul il distorsionati, mai bine faceti o revizie cu banii de camera, e mai utila.

DSC_0797.JPGDSC_0798.JPG

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau - sa cumparam camerele OEM - chiar daca optam pentru varianta de pus in bara (din ratiuni financiare)- decupaj - tot sunt mult peste camerele de 2 lei.... care te vor tine un an.

Cu pretul camerei de 2 lei... plus interfata si cabluri bune - ajungi peste cel al kit-ului OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun model VW care are camera OE incorporata in soclul de lumina al numarului de inmatriculare? Daca da, sunt curios pentru generatia 2009-2010, pentru RNS 510.

Am tot cautat, dar in afara de anunturi dubioase pe e-bay, ramane doar carsystems.pl, care are preturi destul de piperate (mai ales la camera incorporata in emblema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!