Jump to content

Camera marsarier - montare / probleme


hristash
 Share

Postare recomandată

Salut colegi !

De cateva zile sunt posesorul unui passat B7 sedan, venind de pe un audi a6 c7...pe audi aveam camera de marsarier...si ii cam duc lipsa . Vreu sa vad intreb daca stie cineva, se poate monta camera de marsrier de pe un golf 7 pe passatul meu ? Am navigatia RNS510 . Multumesc anticipat de raspunsuri ! Mentionez ca este vorba despre camera originala VW ,flip .

Modificat de Gica2290
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge camera de Golf 7,dar exista kituri ptr B7.Vezi in aria comerciala sau pe site-uri de profil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am montat o camera aftermarket in emblema pe golf 6 și se deschide mânerul la contact fara sa fie în marșarier, după care se inchide în 15 secunde si cu cheia scoasa (ciclul asta e aceleași și în momentul în care o pun în marșarier). Am respectat schema de conectare (rosu 12v din mufa iso de la radio, albastru la marsarier si negru masa), e posibil sa aibă un defect sau asa sa funcționeze ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. stiti vreun service sau pe cineva care stie pe cineva care imi poate monta o camera la un seat leon 2015 (asta daca suporta unitatea multimedia)?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am reușit în sfârșit să montez camera marsarier cu convertor cvbs rbgs .. o întrebare... când dau prima treaptă rămâne vreo 30 secunde conectată pe marsarier.. am Rns 510. Se poate face ceva ?

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Asa fac astea cu convertor.Doar e facut in China....nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da chestia aia neagra este delay box ?? 

Screenshot_20190330-110402.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta este 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin dacă renunțăm la delay sa fi montat fără el nu am fi avut probleme? Am văzut la alte modele un Power filter care este un regulator de tensiune. E altceva. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil chiar sa nu meargă, fără acesta. Unitățile OEM au nevoie de acesta, ca să nu înregistreze eroare pe camera și sa poate functiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele originale nu au nicio cutiuta separata pentru delay, il face intern camera.

(Cazul meu: camera originala 18D 980 551A si RCD510, ambele montate si configurate de mine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis cineva ca cele OEM au asa ceva? Normal ca nu au.... Dar nu vad legătura cu discuția în cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu vreau sa intru în polemici, știu că ești foarte bun în domeniu dar ai menționat "acesta" de două ori într-un context în care putea însemna fie delay box, fie power filter.

Am vrut doar să elimin ambiguitatea (nu e vorba de delay, și nici măcar power filter-ul nu e necesar, cel puțin în cazul motoarelor Diesel, instalația mea nu are așa ceva separat și merge foarte bine fără).

Zi faină!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru eu încerc sa răspund la problema pe care o are colegul nostru. În rest am montat toți camere originale pe unități originale.. Multe.. Și normal ca au mers. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa creez cearta as fi putut cumpăra camera originala însă m-am gândit ca într-un timp voi schimba Rns 510 cu una cu android ceva nou și acelea au intrare video cu rca... din cate am văzut. Și va fi mai ușor sa rămână camera montata cu rca cum e acum. Important este ca funcționează.  Am VW Touran și ma ajuta . Mulțumesc mult pentru ajutor.  Sănătate maximă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Ciprian.tironeac

Salutare,

Stie cineva daca exista vreo diferenta majora intre cele 2 kit-uri de camere? Eventual daca aveti si alte recomandari...

https://www.vagstore.ro/cumpara/kit-retrofit-camera-marsarier-vw-golf-5-6-passat-b6-b7-passat-cc-cu-805

https://www.vagstore.ro/cumpara/camera-marsarier-in-lampa-numar-pentru-vw-rns510-310-si-rcd510-784

Doresc sa montez camera la un RNS510 si sunt in impas cu alegerea unui kit...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciuna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul link este o camera video composite care este dependenta de calitatea cablajelor video, fiind foarte perturbabila, dar are avantajul ca in cazul defectarii camerei , lucrul cel mai frecvent intalnit, inlocuirea este doar 100-150 lei, maxim. In calitatea imaginii intra ca variabila si calitatea interfatei de conversie RGB si a camerei. Se poate instala ulterior si pe scula AM.

In cel de  al doilea link este o camera video component RGB ( in teorie ar trebuie sa fie imuna la perturbatii, dar..." nu se pune la chinezarii"), are dezavantajul ca in cazul defectarii , solutia este inlocuire totala, deci dauna de 689 lei. Nu toate AM permit camera RGB ( doar unele china).

Daca ar fi sa aleg , as opta pentru cea RGB, referitor la calitate imagine... 

Din aceste kit-uri, filtrul de alimentare este un gunoi la toate produsele, se inlocuieste cu releu si alimentarea se face din "sursa curata" nu pwm.

 Cablul video de asemenea un gunoi, un cablu video ( de 5.5 m de top pentru prima varianta/videocomposite , ca la RGB ar trebui 4 perechi ecranate), ar fi pe la minim 100lei.

Daca se inlocuiesc cele mentionate se pot scoate performanta si din chinezarii,...., dar fiabilitatea...:banghead:

In prezentarea compatibilitatilor (lista de masini) scrise in lista , referitor strict la pozele prezentate, sunt suficiente erori!!!

Este greu sa iti ofere cineva un sfat pertinent la chinezarii ,,,,, doar daca a avut aceleasi porcarii chinezesti de la acelasi furnizor din acelasi lot !!!

Daca faceai un kit dintr-o interfata RGB de firma, o camera de: Alpine , Kenwood, OE high, un holder OE de Scirocco, cablaj profi de Dietz, se putea face o comparatie cu o  chinezarie.

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cumpără kit ul oem și știi ca nu te doare capul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti!

Am montat o camera originala pe masina din semnatura. Am codat-o si nu vrea sa mearga. Imi da eroarea de jos. Am pus un cablu de la carsystems.eu.

Pe linga cablul ce intra in navigatie am mai avut 4 fire. rosu l-am dus la + Pin 15, negru la pin 12, porocaliu la pin 9 can H si maro la pin 10 can L in Quadlock.

 

Log-SS-WVWZZZ3CZAE180464-257210km-159822mi.txt

Cand bag in marsarier nu face nimic pe navigatie nu da eroare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza camera fara optical Parking System.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi cum? La cod imi apare 002007 și 2 inseamna ca este cu park si 1 cu trailer. Sa pun 0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!