Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Este de la ansamblul care tine manerul exterior si butucul fals. Din Pacate trebuie sa demontezi iar fata de usa si sa fixezi coroana pe suport. Coroana care ti-a ramas se roteste la infiletarea/desfiletarea surubului de pe cant astfl incat sa poti scoate butucul sau sa-l fixezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica asa cum vezi in poza atasata si cum ti-am explicat in raspunsul la PM-ul tau

post-30007-0-07983800-1408513431_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @florin si @kelu

 

Am reusit sa asez siguranta in pozitia in care era initial (ca in poza lui florin). Acum totul merge ok, dar am impresia ca manerul usii nu e tensionat cat trebuie. Parca trag prea usor de el, si are un joc mai mare fata de cel de la usa fata stanga. Parca s=ar tine doar in acel cablu din poza 1 (sau doar in acel cablu trebuie sa se tina?). Cand le-am pus la loc am urmat pasii:

1. am bagat capatul curbat al manerului in gaura, am avut grija ca sa bag si acea bucata de cauciuc, apoi se impinge usor dinspre usa din spate spre bord ca sa se aseze manerul.

2. am bagat cablul cu terminatia din plastic pe santurile manerului (poza 1)

3. am pus butucul la loc

4. am strans surubul tx20 din interiorul usii.

Ce as putea sa fac sa fie un pic mai tensionat manerul?

 

post-114375-0-02941400-1408526029_thumb.

post-114375-0-76371200-1408526044_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poza de la mine, vezi un arc ? fata in fata cu semiluna care blocheaza butucul - cea care a cazut la tine... l-ai pus la loc si pe ala - el e resortul manerului... daca nu l-ai pus, normal ca se trage prea usor manerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi e un arc care nu-l vad in poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l-am pus si pe acela la loc. Am facut poza fara acel arc. Arcul se tensioneaza si intra cu cele 2 picioare intr-o chestie din cauciuc (de unde iese cablul cu terminatia din plastic care se fixeaza in manerul usii). Manerul revine la pozitia normala, usa se deschide fara probleme, doar ca manerul are un joc, putin mai mare, fata de manerul de la usa din stanga.


acele doua picioare ale arcului, se fixeaza in ceva anume? eu l-am tensionat si l-am bagat cu picioarele in chestia din cauciuc de unde iese cablul care se prinde in maner (asa era inainte sa-l dau jos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, depinde.... cand e vb de un joc mic, diferente fata de celalalt maner... cam greu sa imi dau seama din descrierea ta, din pacate.... asta trebuie sa vezi tu la fata locului, ce si cum se rezolva.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e. Pentru moment nu sunt probleme. Cand le-am montat inapoi, nu am fortat nimic. Asa ca il voi lasa exact cum e acum.

Multumesc de ajutor.

Modificat de sandubloc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kum desfac suport Minerului de pe foaia de usa din exteriorpost-125384-14085563243678_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie sa dai jos fata de usa exterioara. Ai un surub ascuns sub manerul de plastic de pe exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tot chinui de o ora , o poza ceva ?

Ma tot chinui de o ora , o poza ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai desfacut butucul?? Intai scoti butucul , apoi tragi de manerul de plastic spre tine descriind apoi o curba cu el sa iasa din gauara dinspre oglinda si vei gasi acolo un surib cu torx 20. Dar presupun ca am desfacut toate suruburile de la fata de usa exterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate dar imi tine cracanu manerului din spatele fetei de usa ,post-125384-14085600598087_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez eu desfac usa dr spate!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe lateralul usii, scoti plasticul care iti da acces la suruburi (banuiesc ca ai facut asta), apoi tot pe lateralul usii ai o gaura in dreptul manerului prin care se vede un surub torx, bagi o surubelnita pe gaura si invarti de el. dupa asta tragi de butuc (trebuie sa iasa fara sa-l fortezi), apoi scoti cablul care tensioneaza manerul si scoti manerul. dupa ce dai jos manerul o sa ai acces la acel surub care iti tine usa. eu am desfacut usa fata dreapta, cred ca e la fel la toate. sper ca am fost de ajutor.

 

@florin acel arc despre care vorbeam mai sus, trebuie sa stea singur in tensiune, adica se prinde in ansamblu in care e prinsa si siguranta pentru butuc? cand l-am montat, l-am tinut cu mana si s-a proptit intr-un cauciuc din interiorul usii. din poza lui @speiva pare ca acel arc e tensionat si prins in acel ansamblu.

Modificat de sandubloc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul sta in tensiune singur doar cand e ansamblu demontat. E fosrte.important ca la demontare sa fie tinut tras in exterior manerul tocmai ca acea coroana sa calce peste gheara tinuta de arc. Deci! Gheara este tinuta de arc. Cand tragi de manerul exterior practic tragi si gheara care tensioneaza arcul. Cand manerul este in repaus arcul nu este tensionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ok dar la usa spate dr unde am eu prob nu găsesc surubelu acela care zice sandubloc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este, vezi dupa ce ai dat jos ornamentul de plastic.... pe lateral unde vine chederul... are o mica protuberanta.... exact acolo, ridica chederul si o sa gasesti gaura de acces la surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai posibilitatea mergi la masina si suna-ma dupa ce ai deschis usa spate si ai dat jos ornamentul de pe lateralul usii - o sa te directionez prin telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum ti s-a mai spus. In lateralul usii ai un surub (surubul este in usa, nu se vede, ascuns, cum vrei sa-i zici). Poti sa ajungi la el cu o surubelnita mai lunga. Il desfiletezi si iese manerul... Dupa ce dai manerul jos o sa ai acces la acel surub din poza ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An reușit iar maneru o rămas pe usa !!! Auzi la broasca iy dau spray hss wurth, sau o desfac ?

An reușit iar maneru o rămas pe usa !!! Auzi la broasca iy dau spray hss wurth, sau o desfac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume ai reusit? Nu ai nevoie de spray. Dupa ce scoti butuc si desfaci sarma care tine tensiune la maner, tragi un pic spre tine (spre spatele masinii) apoi ca si cum ai deschide usa. Asa se da jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!