Jump to content

Golf Mkiv Zdr


Jacku

Postare recomandată

4 hours ago, Muale said:

induci lumea in eroare cu avatarul, credeam multa vreme ca ai masina de alta culoare

Golful rosu a fost primul si a reprezentat ceva special in relatia cu tatal meu care nu mai e printre noi. De asta nici nu voi schimba avatarul. 

Tot din acest motiv am pastrat si numarul care e acum pe golful bleumarin.

Modificat de jamal_bao
Link către comentariu

Am mai scotocit un pic prin arhiva. Am gasit poza de dinaintea celei de la avatar si ceva cu cele doua golfuri

16406885_252509978507627_5787182061057474972_n.jpg

16426222_252512431840715_8839804620135641064_n.jpg

16473167_252512005174091_3549969597885372393_n.jpg

16473252_252512428507382_7697892722633574787_n.jpg

Link către comentariu

Astazi am facut o plimbare pentru ITP. Credeam ca expira in Octombrie si stateam linistit dar se pare ca m-am inselat.Oricum am trecut cu putine emotii.

Am zis sa dau setarile de la soft pe stock sa nu am surprize dar ... noxele au iesit dublu fata de normal. Sa lesin cand am vazut. Am rugat sa ma lase un minut si sa repetam masuratorile. Am pus setarile de la stage 2 si noxele au scazut la jumate. Un pic ciudat dar am reusit sa trec de ITP.

Cam atat azi. peste doua saptamani merg pentru o evaluare la tinichigerie si vopsitorie

Link către comentariu
  • 1 month later...

Daca tot nu am avut timp sa bag masina la vopsit am zis sa mai schimb cate ceva.Pe masina rosie am avut montat un Xcarlink si se auzea bine fara zgomot de fond. In graba cand am revenit la Gamma pe masina am luat o interfata Anycar si aveam un zgomot si un bazait intre melodii. Asa ca am revenit la Xcarlink si s-a remediat problema. Am demontat si filtrul de aer pentru curatare si un mic bricolaj ( inca lucrez la schema- trebuie sa unesc gatul de pe carcasa filtrului cu carcasa din spatele farului deoarece piesa originala care intra in carcasa filtrului oem e prea mare) ). 

La ultima ploaie am identificat si locurile pe unde mai intra apa in masina - garnitura de la stop si pe la o fata de usa.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Untitled.jpg

INTKVFMK4-1.8T-2T.jpg

Link către comentariu

Ma bucura tare sa vad o instalare de filtru sport ca la carte - majoritatea arunca toate piesele de la cel oem si infig filtrul sport in debitmetru, fara sa le pese de unde trage aer.

Majoritatea nici nu stiu la ce naiba folosesc plasticele alea din spatele farului drept, cred doar ca mascheaza dosul farului, de se uitau si la mine aiurea cand le cautam sa le pun la golf...

Link către comentariu

Pana la urma am patit si eu treaba aia cu stergatoarele . Asa ca m-am apucat de treaba.Din pacate nu s-a putut remedia bratul intepenit asa ca am schimbat piesa. Apoi am facut putina curatenie si am pus totul la loc.

 

A urmat o plimbare de relaxare..... pe un drum "privat" :) 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu

bratul de pe lateral era gripat..zi ca nu?am patit si eu la golf exact asa si nu am mai avut ce sa ii fac ...nu a iesit neam din mecanism tija aia care se invarte :P 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Vroiam sa revin cu lucruri placuta dar nu prea pot.

Saptamana trecuta... ambreiaj trosc pos din senin. Adica s-a spart nuca din capatul surubul care face parghie cu furca de debraiere in mers si a facut deranj.

Deci am schimbat kit ambreiaj , furca de debraiere , rulment , cilindru receptor ,pompa de ambreiaj si chestii marunte.

Problema e ca masina intra foarte greu in viteza. Inca analizam si cautam solutii :(

Si am mai adaugat ceva imbunatatiri pe lista de asteptare. Am facut rost de senzorii de autoleveling pentru xenon si de cablaje. Am gasit un modul GSM pentru a comanda Webasto de la distanta si in plus transmite si coordonatele gps ale masinii la cerere.

Acum ramane sa astept vestea buna de la mecanic. Asta e cadoul pe care il apreciez cel mai mult pentru aniversarea de azi 

 

 

s-l1600.jpg

Link către comentariu

Din pacate nu a fost timp de verificat masina asa ca am citit manual si am setat cartela pentru modulul GSM. Ramane sa gasesc un loc bun prin bord pentru cutiuta si antena GPS. Se monteaza simplu : mufa care intra in ceasul programator al webasto se conecteaza la cablul Y si mufa cablului intra in ceas. tot de acolo se alimenteaza. Un alt criteriu care m-a facut sa aleg acest modul este aplicatia folosita pentru controlul modulului   Webasto Thermo call :)

Acum am cat tot ce mi-am dorit pentru aceasta masina ( mai putin pragurile originale de GTI ) . ramane sa o pun la punct mecanic si estetic si sa ma folosesc de ea fara alte griji. 

A.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Pana la urma am rezolvat cu ambreiajul. Concluzia este ca nu mai duc masina in viata mea la acel service.

Dar sa ne bucuram si de ucruri bune..... l-am vizitat pe Florin astazi si am facut ce se vede in poza

IMG_20180122_215931.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ca sa nu stau degeaba am mai luat cate ceva pentru cand se face vremea frumoasa. Manere noi la interior (nu originale dar nu sunt chiar asa rele) , sticle de far , mastic si am comandat la Porsche restul de surubele pentru a putea instala senzorii de autoleveling pentru faruri , capacul de la filtrul de polen ( cum schimba altcineva filtrul cum il sparge :( . De acum o sa il schimb doar eu) si plasticul de sub stergatoare. Era de mai mult timp rupt la un colt. Ii multumesc pe aceasta cale D-lui Gicu Stoian care m-a ajutat mereu cu comenzile si discounturi

Tot pentru primavara am comandat si un set nou de presuri textile. Din martie ma apuc de montat.

Am terminat cu perioada de rodaj pentru ambreiaj asa ca duminica fac o plimbare la munte :)

 

 

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu

Nu s-au facut manere crem cu insertie de aluminiu. trebuia sa caut unele crem cu "mahon" si apoi sa fac rost de insertii de aluminiu si sa le inlocuiesc.Apoi trevuia si consola centrala si se prelungeste lucrarea. 

Cu tot ce am comandat acum am cam ajuns la final cu lista si ramane doar sa montez tot pe masina. Am cam obosit sa caut , vreau sa nu mai am asta pe creier si sa ma bucur de masina de acum. Altfel pun manere cu insertii , caut scaune cu reglaj electric si memorie , pun ambele oglinzi laterale mari ( de audi a3 ) electrocromatice , calculatorul si motoras pentru rabatare electrica a oglinzilor si ia uite asa din scurt ce mai pot face dar e de durata. si incalzire in bancheta si gata  , nu ma mai provoca ca asa nu mai termin deloc masina.

Link către comentariu

stiu ca nu s-au facut crem cu aluminiu.

procedura o stiu - am luat manere gri si le-am scos insertiile sa le inlocuiec pe cele de mahon ale masinii :)

been there done that, chiar vorbeam cu rudi treaba asta

 

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Dar manere gri cu insertie de aluminiu s-au facut. :). Inca mai caut pragurile originale de gti. din pacate le-am gasit tarziu si dupa ce am dat comanda am primit vestea proasta  ....pana la coletul meu au terminat stocul si mi-au returnat banii :(

 

IMG_0089.png

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu

Nu prea ma pricep la poze artistice asa ca rezultatul se vede mai jos. Am inceput cu Sinaia, urmeaza Azuga, Bran si poate Poiana Brasov. Drumul a fost liber si frumos dupa Comarnic :). IMG_20180204_131657.thumb.jpg.308b2d6de43c79d777852017aecddcf0.jpg

 

Link către comentariu

Buna dimineata! Masina e inca sub zapada :) Din pacate e ultima zi dar a meritat din plin iesirea

IMG_20180208_085531.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!