Jump to content

Golf Mkiv Zdr


Jacku

Postare recomandată

ajuta orice protectie.

in functie de durabilitate, trebuie reaplicata. In cazul jantelor, mai des pt ca sunt mai abuzate fata de un panou al masinii (temperatura, praf de placute, zgarieturi)

un sealant / sealant are durabilitate mai mare, plus ca o ceara nu rezista bine la temperaturi ridicate.

Link către comentariu

Fara lac, eu zic ca polish-ul o sa fie degeaba. Nu o sa reziste acel aliaj fara protectie iar un sealant e frectie la picior de lemn fara o protectie adecvata (lac). E ca si cum nu ai mai vopsi masina ca oricum la 2-3 luni dai cu sealant... 

Link către comentariu

astazi am inceput operatiunea reconditionarea . Am curatat mizeria si depunerile de pe janta ( foarte multe si inca ar mai fi de lucrat). Am testat si zonele unde s-a umflat lacut si nu pare oxidat mult. Janta nu are urme de indreptare si nici fisuri , nici nu pare deformata ceea ce e bine. Urmatorul pas este sablarea deoarece e nevoie, Apoi ma apuc de slefuit fata jantei si sa vopsesc interiorul gri metalizat inchis. spre negru. urmeaza polisharea fetei si urmeaza sa ma decid la varianta finala entru protejarea jantei

a.jpg

Link către comentariu

In locul tau inainte sa ma apuc de orice, as duce jantele la indreptat.

 

Eu am indreptat niste jante de curand pe 18 originale, produse in 2013 si rulate pana acum si 2 erau strambe tare, 1 mai putin si 1 deloc.  

Link către comentariu

Clar va fi verificata si indreptata dupa caz cand o voi duce la sablat . Am decojit mai multe zone unde era lacul si vopseaua umflata si nu sunt oxidate mult  deci nu vor ramane urme adanci .o sa postez fiecare pas al procesului de reconditionare.

Link către comentariu

De obicei dupa indreptare (depinde) iti raman urme fine pe suprafata, mai ales spre spatele jantelor. De asta iti sugeram sa le indrepti daca e nevoie, apoi sa le bibilesti cu smirghel si ce mai trebuie. Altfel o sa le cureti ca noi si cand le indrepti iti strica suprafata.

Link către comentariu

Ceruse cineva o poza cu acest model de jante polishate montate pe o masina. Asta e singura poza pe care am gasit-o. 

vw-santa-monica-17-5x100-slika-49930867.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi a sosit si motorasul buclucas. Si pentru ca balastul de la faruri nu avea suportul de prindere oem am cautat si niste suporturi dar din pacate sau din fericire la reprezentanta nu mai aduceau asa ca am gasit unele sh cu tot cu balast la oferta.

IMG_20180808_222820.jpg

IMG_20180809_144350.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu am mai facut nimic interesat si nimic nou la masina din motive personale  dar.... ca sa nu ziceti ca nu am facut chiar nimic , m-am apucat sa schimb un burete la un sezut de la scaunele pe care le voi monta pe masina. pana acum am facut cese vede mai jos. Restul sper sa il fac in weekend

a.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Una calda , una rece..... cam asa sunt noutatile . Am reusit sa montez azi interiorul cel nou si din pacate am descoperit ca cei care au lucrat la cladirea langa care am parcat masina nu au nimic in cap. Nu au semnalizat lucrarea si au zis ca e bine sa stearga mizeria de pe masina cu o perie de plastic sau ceva mai tare. Acum toata vopseaua arata ca in poze.

a.jpg

b.jpg

1.jpg

2.jpg

Link către comentariu

Ce oameni! Ai idee macar cine a făcut asta sa recuperezi paguba??

Link către comentariu

Idee am dar.... e o echipa a primariei generale care face lucrari la fatadele cladirilor vechi. Am depus reclamatie la primarie dar nu stiu daca se va rezolva

Link către comentariu

Astazi am montat definitiv si cealalta jumatate a interiorului. am avut nevoie de spatiu azi  si  am lasat masina fara bancheta temporar .
Urmeaza o "mica" curatenie la interior si ne linistim pana la primavara.

IMG_20181020_162645.jpg

Link către comentariu

trimuri de edition - netzoptik - ar fi de vis - insa cred ca este aproape imposibil sa gasesti cu plasticele bej

oricum arata senzational, si da senzatia de interior luminos.

Link către comentariu

Va multumesc. Nu sunt ele chiar perfecte dar arata mult mai bine decat ce aveam pe masina. Un scaun a necesitat inlocuirea buretelui la sezut ( dar am rezolvat deja) si din cauza neatentiei celui care le-a adus  , axcelasi scaun , avea un picior de la baza stramb. Am avut noroc sa gasesc la un prieten un scaun mai uzat si l-am dezmembrat ca sa inlocuiesc baza cu cea de la al meu.. Le-am curatat si apoi hidratat in 3 etape si acum pielea e foarte moale si placuta la atingere. Sunt foarte multumit de rezultat si acum ma pot concentra pe alte elemente.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ca sa nu stau degeaba m-am apucat de o "mica " curatenie in etape. Am rezolvat interiorul si filtrul de aer urmand sa ma ocup de chedere , balamale  si compartimentul motor in tura 2. 

Si cand am facut curat in boxa am dat peste ertierii vechi ( cei pt discuri pline) si m-am apucat de o mica reconditionare.Cam atat acum

a.jpg

b.jpg

c.jpg

Mocheta o voi curata la primavara

Link către comentariu

Cand nu ai ce face .... mai cumperi ceva pentru masina. si de data asta e ultima achizitie pentru interior.... asa sper eu . Am zis ca arata mai bine borul asta cu volanul cu piele perforata si nuca schimbatorului. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu

Ma gandeam .... in loc de santa monica sa trec la BBS RC dar pe 17" ? ( bbs rc 324 7.5jx17" ET35  5x100 - si asa arata montate pe masina )

b.jpg

2011_10_30_12_32_01_046-border-border.jpg

2012_04_04_22_30_51_IMG_9883.JPG

2012_04_04_22_32_16_IMG_9887.JPG

Modificat de jamal_bao
Link către comentariu

Parca dau mai bine BBS'urile din ultimele 2 poze, primele sunt cumva cromate sau doar mi se pare?

Link către comentariu

ultimele 3 poze sunt cu aceeasi masina doar ca in prima dintre ele s-au folosit niste efecte

Link către comentariu

bord de bora, fain!

18 e un pic cam mult pt drumurile noastrechiar daca bbs-urile sunt super faine...

Link către comentariu

Repet , BBSurile sunt modelul RC324 si sunt cele pe 17". Din cauza asta ezit putin. Nu arata la fel de bine ca cele pe 18" dar e un compromis pentru dimensiunea mai buna raportata la drumuri.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!