Jump to content

Golf Mkiv Zdr


Jacku

Postare recomandată

Vorba lui laurentiu. Sunt si pe la noi de aduc piese oem. Am luat si eu de la cineva de pe forum tot felul de ciudatenii oem si n-a gresit niciodata si pretul a fost ok. Stie lwr la cine ma refer :)

Pentru integrat ceasurile exista capacul orb ce venea la octaviile tour kn loc de radio daca vrei iti dau codul de pe el si ii fac si o poza

Link către comentariu

Cam tot ce am luat de cand e masina la mine am comandat singur. Si am mai comandat de pe AHW si de la Forge dar acum s-a intamplat sa mai greseasca si ei. Preturile sunt bune si din UK primesc coletul in 3-6 zile. Pentru ceasuri am deja panoul de la 42DD. 

Imi mai lipsesc doar pragurile de GTI pe care nu am reusit sa le gasesc pana acum originale :( . Mai caut dar accept orice ajutor pentru a le gasi

Link către comentariu

Ce praguri de Gti? Poate de ed25 - altul nu stiu sa fi avut praguri peste? Iar ed25 e doar in 2 usi

Link către comentariu

Da GTI Ed25 .Se potrivesc si la 4 usi. Nu sunt ca cele de r32 diferite pentru 2 sau 4 usi. Uite si un exemplu mai jos . Vin bine si in combinatie cu spoilerele de bara de V6 .Si in plus o sa pun si eleronul pe care il am deja dar montez totul cand revopsesc toata masina 

a.jpg

post.jpg

Link către comentariu

:) .S-a rezolvat cu eroarea. Au trimis arcul corect pentru actuator si un nou kit de revizie pentru FMDV008 . Stau cu emotii pana in weekend : am gasit un webasto bw 50 complet si functional si am facut o propunere de pret. a ramas sa ne auzim la telefon cand demonteaza piesele . Intre timp am schimbat bujiile

a.jpg

Link către comentariu

Am mai scris cred asta: la benzinare nu vad rostul webasto-ului (cel putin pentru clima noastra, cu relativ putine zile extrem de friguroase) - se incalzesc suficient de repede motoarele. La diesele poate doar (mai ales daca nu au sau nu merge ok incalzirea pe antigel) .

Mai bine in alte chestii sa bagi banii - de exemplu climatronic - ala e chiar un upgrade simtitor

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi a fost timp frumos si am avut timp de "mesterit". am curatat un pic unitatea webasto dar am uitat sa fac poze frumoase. Asta e. O sa pun altele la montaj.

Si ca sa fie toata lumea multumita   ( de ex mad_kat :P ) am vuzutat un prieten care dezmembreaza un golf si am mai cules cateva piese. Acum am o tema in plus : cum se leaga webasto la climatronic ?

Si uite asa incep sa caut si ceasuri maxidot , si uite asa nu se mai termina treaba la masina. Dar nu imi pare rau. La final o sa imi placa si mai mult.

Am uitat ... capacul meu de la sigurante avea o prindere rupta , capacul de la vasul de lichid de parbriz la fel s nici sita nu o maiaveam. Asa ca am profitat de ocazie si le-am luat si pe ele plus suportul de monede din consola centrala. Gata azi :)

IMAG2623.jpg

IMG-20170402-WA0000.jpeg

IMG-20170402-WA0002.jpeg

IMAG0052.jpg

a.jpg

b.jpg

c.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Moama cum arata...:))

De fiecare data cand vad poze de la trecerea AC-Climatronic ma face sa nu mai vreau :))

Link către comentariu

Doar arata. In realitate este destul de usor de demontat. O sa fie putina bataie de cap cu adaptarea instalatiei electrice dar cu atentie se rezovla

Link către comentariu

Bravo!

Nu o sa fie usor dar rezultatul merita cu varf si indesat. Golf ca al tau are nevoie de climatronic.

Cu webasto nu comentez, dar nu il vad necesar la un benzinar in mintile lui, ce foloseste uleiul corect

Link către comentariu

Cand iti permiti pentru ca nu e nimeni care sa te bata la cap .... pregatesti piesele.Ca aspect negativ am observat ca buretii de la izolatii si clapete sunt cam putreziti si se dezintegreaza. In rest totul arata bine , chiar si radiatorul a fost schimbat de curand si e ca nou. Acum trebuie sa caut burete sau alt material asemanator cu grosimea de 3mm pentru a reconditiona clapetele.O sa comand si mufe pentru a face cablajul pentru grilele de bora Iar pentru climatronic cred ca o sa il comand pe cel din atasament . Asa o sa am ragaz sa caut si ceasuri maxidot. Cel putin o sa demontez o singura data si montez tot.

Daca sumt colegi care au climatronic si webasto ii rog sa ma ajute cu schema pentru "ïmperechere".

124_0.jpg

IMAG0065.jpg

IMAG0066.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nu prea am mai avut timp de masina dar incet se avanseaza . am desfacut cutia de la climatronic pentru a reconditiona clapetele ( in timp buretele se macina  si nu mai etanseaza compartimentele din cutie). Am schimbat si termostatul care a decis sa se blicheze inainte de plecarea in minivacanta de Paste. Si am mai facut o ultima prostioara. Dupa asta promit ca ma opresc si ma ocup de montaje si adaptari :) 

A.jpg

B.jpg

C.jpg

IMAG0314.jpg

Link către comentariu

Cumva maxidot de edition? Daca da, un pic cam enervant :D

Folii de europa ai pentru ele?

Link către comentariu

O sa existe si folii. Nu raman asa. Aici nu e finalul. Pun poza cand ajung pe masina.

Daca mai adaug MFD+ volan cu comenzi , scaune cu memorie si oglinizi rabatabile electric pot sa spun ca e FULL. (dar prefer volan in 3 spite si ceasurile suplimentare unde sunt acum)

Ceva tot mai am de facut. Am observat ca s-a scurs lichid din oglinda retrovizoare :(  

 

Link către comentariu

Pentru full iti trebuie MFD cu DSP :D . Volanul cu comenzi nu musai - Pune unul in 3 spite cu piele perforata sau de R32, si e ce trebuie.

Scaune cu memorie... Aici ar fi o treaba, dar se gasesc tare greu si-s tare scumpe cand apar...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi nu am stat degeaba .... la servici :) in pauza am rezolvat problema cu oglinda.

IMAG0556.jpg

Link către comentariu

Zilele trecute am observat ca nu se mai incuie portbagajul din telecomanda. Am verificat broasca dar nu e de acolo. Am sarit peste siguranta  ( restul functioneaza normal) . A mai ramas un singur loc de verificat... cablajul din dreapta sus la haion. Surpriza a fost sa vad ca nu mai era nici un fir intreg asa ca m-am apucat de lucru. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu

problema comuna la golf 4 hatch.

ce se aude cu climatronicul, e gata?

Link către comentariu

Mai intarzie putin. inca nu am buretele pentru clapete. nu am avut timp sa ajung sa il iau si in weekend nu e program. Dar am dat iar de o problema comuna la golf 4. azi dimineata am vazut ca am apa pe presul de cauciuc de la sofer. Deci nu e de la usi. Banuiesc ca trebuie sa verific sub stergatoare. Mai am si alt loc de verificat?

intre timp am mai comandat : leduri pentru pozitii , fitinguri pt webasto ( vreau sa schimb un furtun mai vechi) , surub lipsa la filtrul de aer , mufele pentru grilele iluminate de bora , inelele cromate pentru ceasurile suplimentare si adaptorul pentru senzorul de temperatura ulei. Vreau sa mai iau cativa metri de furtun siliconic negru pentru ceqasul de boost ( acum e albastru)

Vreau sa fac frumos la compartimentul motor. 

Si mai am . La o verificare pe rampa am observat putin ulei pe la turbo (doar cand merg mai sportiv) si conducta de la servo umeda. Am verificat lichidele si sunt ambele in limite dar trebuie sa ma ocup de probleme. In rest masina merge foarte bine.

Pentru climatronic mai caut un pin de la mufa D16 din panoul de clima si pentru noile ceasuri 3 pini pentru mufa verde mini iso.

Am luat si microswith pentru usa spate care face probleme.

Cand zici ca e gata mai apare cate ceva. Im sta pe creier apa din masina. Asta trebuie rezolvata urgent

 

Gata pentru azi

 

Link către comentariu

apa...trapa, chedere sau panourile de la usi, daca e sub bord - mansonul de fire de sub stergatoare.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Ce mult a trecut de la ultima postare :)

Nu prea am mai facut nimic la masina dar.... trebuie sa o programez la o revopsire totala. In plus  de fapt e un minus am mai multa rugina la aripa stanga spate unde nua fost reparat chiar ok prima oara si trebuie refacuta . Mai caut o grila cu semn fata fara prinderi rupte , aripa stanga fata in stare buna , carenaje roti si o carcasa oglinda dreapta.

Puteti sa imi recomandati un service mai bun ?

La motor vreau doar sa mai fac o reconditionare la turbina si sa fac un pic de curatenie si atat.

In rest am restante la montat pe masina ce piese am strans. Cam atat anul asta.

 

 

Link către comentariu

Ma bucur ca mai sunt oameni care inca mai au rabdare sa mesrereasca la ,,vechiturile" astea.:rolleyes:

Link către comentariu
16 hours ago, flaviusmaff said:

Ma bucur ca mai sunt oameni care inca mai au rabdare sa mesrereasca la ,,vechiturile" astea.:rolleyes:

Multumesc de apreciere. Nu zic ca nu ma incanta o masina mai noua  7r :)))))) dar e din alta categorie si in plus masina asta are farmecul ei. Acum cand mai am putin si termin tot ce mi-am propus sa fac la ea nu prea imi vine o mai dau

12 hours ago, rares v said:

Poate turbina cu ocazia asta o hibrizezi, se aleaza la K04 :)

Turbina va ramane asa cum e acum. Daca ar fi sa trec la altceva iau o turbina noua dar va trebui sa pun deoparte bani de soft la alt tuner  ( sunt diferente de atitudine intre Revo Romania si Revo UK  din pacate . Din cauza asta am si renuntat la proiectul upgrade turbo)

 

Dar sa lasam asta. Astazi am schimbat prefixul :) 200.000 KM Intamplarea a facut ca in spatele meu sa fie o masina de generatie mai nou si una de generatie veche.

 

a.jpg

b.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!