Jump to content

Faruri Aftermarket pentru Passat B5/B5.5


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

si pentru acest model Hella recomandat ar fi halogen sau xenon? ar fi diferenta mare de calitate a iluminarii intre ele??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hella sunt facute pt. halogen, dar se poate pune fara probleme xenon. Daca mai gasesti, pune de 4300k, vei fi supermultumit fata de cum vezi acum.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, de unde ai cumparat farurile cu 1000 lei setul ?? magazin on line sau.....??? merci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fireblade900

nu le-am cumparat inca, in iulie le iau si, da, am gasit on-line desi o sa cer si o oferta de pret la un distribuitor cu care am mai colaborat si in trecut

Modificat de fireblade900
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile HELA 1EL 008 350 le-am gasit la un distribuitor cu 424lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
iosif nechifor

Salutare tuturor. La fel ca multi altii am si eu o problema la B5: farurile s-au matuit de zici ca merg prin lanul de porumb si nu pe strada. am incercat chestia clasica smirghel fin + polish, fara rezultate sensibile. Asa ca ma bate gandul sa iau niste faruri noi. Acum treaba este ca am vazut prin trafic destul de recent mai multe b5-uri cu niste faruri aftermarket, gen cele de la A4, si anume intregi, cristal (deci fara model) cu proiectoare optice duble (nu stiu cum sa ma exprim f exact)... presupun ca unul dintre becuri e pt FS+FL si al doilea e proiectorul de ceatza. Ideea este ca nu numai ca arata f misto, cred ca farul este si f eficient. Intrebare: A mai vazut cineva? Am halucinatzii? Stiti despre ce vorbesc?? Merci ca ati citit si dc am revenit cu chestii care s-au discutat puteti sa ma injuratzi blink.gif!!

Bafta!. der.

Salut. aceeași problema am avut și eu cu farurile.am cumpărat de la nor auto pasta speciala pe polish și am farurile noi.a costat 38 de euro.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polish am facut si eu la ale mele dar au tinut putin...au devenit din nou matuite,dupa 6 luni cred...din pacate la farurile mele a fost bagat de fostu proprietar bec albastru de proasta calitate ca au stricat oglinda iar lupa este afumata...si tinand cont ca oglinda este stricata, lupa afumata, plasticul matuit...am decis sa le schimb de tot si voi avea grija sa le folosesc in conditii optime...(becuri de calitate optime farului,folie de protectie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa polish la faruri se da un strat de lac si se lasa o zi in soare la uscat...nu se mai matuiesc decat peste 3-4 ani...chestie "furata" de la un meseriash :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

tocmai am achizitionat farurile HELA mai sus mentionate si functioneaza/lumineaza foarte bne cu becurile cu care au venit la pachet.

multumesc celor care m-au sfatuit. MA DECLAR MULTUMIT DE ACEST MODEL DE FAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scuze, nu inteleg, farurile de pe eBay sunt noi? Originale? De primele vorbesc!

http://www.ebay.com/itm/190572754323?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

 

Si inca ceva: stie cineva preturile pentru faruri OEM ?

Scuze ca reiau discuția, astea sunt originale Hella sau nu?

www.ebay.com/itm/190572754323?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul ala nici intr-un caz. Cred ca sunt TYC . Uite aici un pret pentru Hella link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaaa, alt preț... Alta calitate... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, am si eu o intrebare. Vreau sa imi cumpar faruri after market angel eyes. trebuie sa ma duc sa le omologhez la Rar? cum se procedeaza ? Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le montezi si le folosesti. Oricum nu-ti vor omologa faruri aftermarket.

Dar daca sunt reglate corespunzator, nici nu vei avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza farurile fara probleme. Eu am pus faruri marca SONAR  si nu m-a oprit nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o intrebare. Vreau sa imi cumpar faruri after market angel eyes. trebuie sa ma duc sa le omologhez la Rar? cum se procedeaza ? Merci anticipat

 

am luat si eu faruri after market angel eyes le-am tinut cam 6 luni nu ma oprit nimeni ,acum am luat faruri d-lite pe negru arata mult mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

Ma gandesc ca din 2014 pana acum s-or mai fi schibmat lucrurile in privinta producatorilor. TYC si DEPO tot de lasat la coada sunt, ca preferinte? Ce marci mai sunt de luat in considerare pentru faruri de Passat 2004?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit la mine cineva cu faruri TYC noi pe B5.5. Vedeau mai slab decat cele vechi oem. Cand le-am decapsat (rupt, pardon, ca sunt dintr-un plastic foarte casant), oglinda lupei parca era vopsita cu spray. De unde luciu...

Solutia a fost: montat lupe noi HELLA.

Apoi lumina s-a schimbat radical.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, facem 1 bucata efort si montam Hella... din discutiile de mai sus am itneles ca exista Hella speciale pt Xenon si Hella pt halogen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Far bixenon oem:

B5_5Z.JPG

 

Far halogen oem:

volkswagen-passat-b5.5-3bg-headlight-hea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce faine sunt alea din prima poza. Doar ca nu am xenon. Merg si la halogen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Citeste despre ele in topicul de faruri bixenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem mai demult, cand eram interesat sa imi pun xenon. Uitasem ce am citit acolo pt ca m-au descurajat astia pe la service-uri, parerea lor e ca daca nu pun xenon original imi crez prea multe probleme, asa ca nu am mai tinut minte toate detaliile citite in topicul ala. Din pacate pt mine, voi ramane la varianta pt halogene, le-am gasit cu 476 de lei bucata. Zic din pacate, ca mi-as fi dorit xenon, intotdeauna mi-am dorit o masina care sa imi lumineze bine, noaptea, drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!