Jump to content

Faruri Aftermarket pentru Passat B5/B5.5


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

Felicitari pt faruri , acum am si eu ceva intrabari : se potrivesc la perfectie adica nu au lufturi , ai pus xenon sau esti tot pe halogen ? Lumina pe halogen e mai buna decat ce aveai inainte pe farurile oem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B97dmt, da-mi voie sa-ti raspund eu la intrebarile tale, mai ales ca tu ai modelul B5.5, la fel ca mine, iar eu am aceste faruri de circa jumatate de an. Farurile se potrivesc 90% perfect in locul celor OEM, dar reglandu-le cu atentie nici nu se observa. Mie mi-a ramas putina distanta intre capota si faruri, dar nu ma deranjeaza, as fi putut sa pun niste sprancene, dar m-am razgandit pt ca eclipseaza ledurile. Am urmarit simetria dreapta-stanga. Farurile vin cu halogen H1, mult mai slabe decat cele OEM care au H7 si fara motoras electric si reglate destul de prost. Deci daca vrei aceste faruri, este recomandat a se monta cu tot cu kit xenon, o investitie in plus, dar apoi vei avea lumina sa te saturi. Motorasele de reglare le iei de pe farurile vechi, se potrivesc exact. In schimb, ca posesor, pot sa spun ca sunt bestiale, am atras multe priviri si am fost intrebat de multe ori ce sunt cu ele. A, eu le-am cumparat anul trecut, m-au costat 1250 RON, cu tot cu taxe de transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pt faruri , acum am si eu ceva intrabari : se potrivesc la perfectie adica nu au lufturi , ai pus xenon sau esti tot pe halogen ? Lumina pe halogen e mai buna decat ce aveai inainte pe farurile oem ?

Multumesc pentru aprecieri. Ce sa zic, farurile ce potrivesc in proportie de 90% asa cum a spus si Luci G, mie mia ramas putin spatiu in laterale,dar e nesemnificativ;nu,nu am xenon pe ele deocamdata, si da farurile astea lumineaza mult mai bine decat celelalte pe care le aveam, tinand cont ca cele vechi erau f matuite si zgariate(in urma unui accident:) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Florin, vad ca nu mai ai masina cu farurile respective. Mai tii minte ce tip de becuri mergeau in ele? La ITP n-a mai ajuns nimeni cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

h1 si h7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu e bine. H1 are lumina mult mai slaba. :Driver:

Si la ITP ai ajuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am ajuns. am lumina foarte buna.dar trebuie sa mentionez ca ambele faruri sunt aproape noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui niste poze cu ele pe masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma bate gandu sa iau faruri,ce ziceti ar merge acelea pe fond negru pe o culoare deschida?(cu toate ornamentele negre) AM gasit ceva pe net,un far nou original,deci stock e 70euro+semnalizare,iar acela cu lupa xenon si angel eyes e 150euro/pereche!Am gasit si ceva Devil Eyes,dal cam piperate preturile!Si la ITP nu ai ce probleme sa ai,pentru ca nus inprovizatii,are un vecin de al meu pe passat a facut RAR`u acuma 2 luni si le avea pe masina,si chiar la`m intrebat,si a zis ca nu ia zis nimeni nimica de ele!Bafta!Asphalt USCAT!si ,,ZGOMOTE`` putine!!:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Valentyn, sau cei care au asa ceva pe masina, am niste intrebari, pentru ca pana la iarna o sa-mi cumpar si eu.

1. Cine este producatorul?

2. Puteti cumva aprecia daca lupa este mai mica sau identica in diametru cu lupa OEM de B5.5?

3. Lumina data de ele cu becuri halogen este mai slaba decat a celor OEM? Intreb cu becuri halogen pentru ca asa e cel mai corect a aprecia diferenta dintre 2 faruri. Mie personal cele de pe B5 (fara lupa) mi se par a da lumina foarte buna fata de alte masini, insa mi-e cam mila de cei din fata de cand am pus xenon.

4. Au vreun viciu ascuns dupa o ce le-ati testat o vreme?

Am intrebat de producator pentru ca mie imi par identice toate care le-am vazut cu devil-eyes pe Passat.

518964802kabgdm.th.jpg 518967910mhzwdm.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gresit in titlu, intr-adevar nu sunt pentru B5 ci pentru B5.5

Salut! Ti-ai mai pus faruri angel eyes? Cum a iesit? Nu poti sa pui niste poze? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am faruri ca acestea montate pe un, VW transporter T4. Sunt cam 60% multumit, pentru ca:

1-Farurile vin echipate cu becuri H1, pana nu am montat xenon pe ele, ziceai ca sunt cu lanterna.

2-Pentru ca xenonul sa stea aprins tot timpul (ma refer la schimbul faza scurta- faza lunga) trebuie facuta o improvizatie, cu o dioda si un releu de protectie pe fiecare far. La Passat nu stiu exact cum e sistemul ,pentru ca eu am xenon din fabrica pe al meu.

3- La mine a trebuit largita gaura prin care intra becul, pentru ca becul normal este mai subtirel decat cel de la xenon,desi kitul era H1.

4- La drumuri denivelate, trepideaza lupa si oglinda de la faza lunga.

5- Ca aspect, 10+

PS: recomand montarea unei foli de protectie pe toata "sticla" pentru a evita matuirea si zgarieturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-Farurile vin echipate cu becuri H1, pana nu am montat xenon pe ele, ziceai ca sunt cu lanterna.

Desi am aceeasi parere despre becurile H1, am constatat cu stupoare ca faza scurta pe VW LT are tot becuri H1 si nu sant slabe deloc.

Iar la xenon, cred ca e chiar indiferent cat e de mare becul. Conteaza pastila ce contine gazul. Si e foarte mica la toate becurile cu xenon, probabil chiar identica.

Cred ca cel mai mult conteaza marimea oglinzii din spatele lupei si diametrul lupei. De asta am intrebat de o comparatie aproximativa intre lupa unui astfel de far si cea a unui far OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am pus faruri Devil Eyes pe masina :D

imgp0008l.th.jpg imgp0010z.th.jpg imgp0183r.th.jpg imgp0185i.th.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari si multumesc pentru poze. :D

Foarte frumoase. Impresii? Cum e lumina pe strada fata de cele stock?

Banuiesc ca ai avut fara lupa.

PS: ti-am aranjat eu pozele. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le lasi cu becurile lor originale zici ca luminezi cu lanterna, dar daca pui xenon sunt aproape la fel ca cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupa este o idee mai mica decat cele stoc da e mica diferenta, iar chestia cu tremuratul oglinzii la mine nu tremura absolut deloc, ala vechi ale masinii tremura lumina de ziceai ca danseaza hip-hop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat pt ca cele originale erau crapate si bateau rau de tot zici ca mergeam cu lumanari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,si eu am lovit masina...si miam cumparat farurile Angel Eyes.....merita...am dat 140 euro pe ele....se vede mult mai bine si mai clar!

http://img5.imageshack.us/i/dsc03849t.jpg/

http://img33.imageshack.us/i/dsc03854q.jpg/ cam asa ceva e seara :D

post-47174-1251236541_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,si eu am lovit masina...si miam cumparat farurile Angel Eyes.....merita...am dat 140 euro pe ele....se vede mult mai bine si mai clar!

Urat arate, mai ales cu partea aceea neagra intre semnal si aripa, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu gusturile lui,decat cele originale is super astea...si oricum..bara si capota o sa le vopsesc culoarea masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca arata foarte bine, acum trebuie sa fii atent si ce marca sunt farurile angel eyes, dau bine nu am ce zice!bravo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

img2605t.th.jpg

cost 15 mil, grila 2 mil , nu mai stiu ce site au respectivii , dar au magazinu pe langa piata crangasi.

foarte multumit de faruri , le-am montat instalatie hid xenon h1 6000k 35w doar faza scurta momentan , urmeaza si pe lunga .

mentionez ca aveam faruri vechi cu xenon h7 12000k 35w albastru .. da frumoase ,dar la drum seara eram cu dumnezeu in fata :P daca mai si ploua era deja greu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit aici niste impresii despre farurile Devil-eyes pe B5.

Mi se pare cam aiurea lumina pe faza scurta, in imediata apropiere a masinii. Asa sa fie?

Evident comparatia e DEVIL EYES cu xenon / STOCK cu halogen si fara lupa. Insa lumina nu e chiar mult mai multa la xenon fata de halogen. Poate daca era pe un far stock si pe celalalt devil, si aprinse amandoua si cu acelasi tip de bec, ne puteam da seama de diferenta.

Faza scurta DEVIL (cu xenon)/STOCK (cu halogen) abblendlichtdevileyes2.th.jpg abblendlichtserie2.th.jpg

Faza lunga DEVIL (cu xenon)/STOCK (cu halogen) fernlichtdevileyes2.th.jpg fernlichtserie2.th.jpg

gegenueberstellung4.th.jpg

Poate posesorii pot sa ne confirme sau sa ne infirme.

Haideti oameni buni, impartasiti impresiile, nu ne dati numai cu lingurita, ca tuturor ne place sa aflam lucruri noi, din pataniile altora!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!