Jump to content

Faruri Aftermarket pentru Passat B5/B5.5


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

da cu becurile stoc asa lumineaza cam chioare dar cu xenon se scimba radical situatia, sa vad daca am timp diseara sa fac niste poze cu ele aprinse sa vedeti cum lumineaza (am xenon pe ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poze sunt farurile Devil cu bec xenon si cele Stock cu bec halogen. Deci e cam nedreapta comparatia.

Trebuia ca ambele sa aiba ori xenon ori halogen.

De asta ma intereseaza o comparatie intre cele 2 tipuri de faruri, dar cu acelasi tip de bec (xenon sau halogen).

Tipul respectiv spune ca la farurile stock fara lupa, lumina era cam cu 30% mai multa decat la cele noi.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am sesizat diferenta intre cele stok si cele devil la care am acelas xenon, pot spune ca era diferenta in favoarea celor stoc poate 30% sa fie intradevar dif, cele devil au o lumina putin mai sabla dar nu asta este problema ci faptul ca lasa o umbra intre bara masinii ca sa zic asa si partea luminoasa care se imprima pe asfalt daca ma intelegi(acolo e o zona moarta care nu este luminata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta spuneau si in link-ul respectiv, de zona aia moarta. Insa mai tare ma ingrijoreaza iluminatul drumului. Deci si tu ai sesizat o oarecare scadere a intensiatatii luminii cu noile faruri. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de luminat drumul il lumineaza destul de bine, chiar nu pune probleme, pe mine nu ma deranjeaza diferenta fata de oem adica ce bate mai departe de masina este ok aproape ca cele oem zona cea moarta ma deranjeaza pe mine dar mam impacat cu ideea. de luminozitatea lor m-am speriat cand le-am montat primadata si erau cu halogene de aveai impresia ca sunt de bicicleta, dar cu xenon sa schimbat mult de tot situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima impresie, cand te-ai si speriat, cred ca era datorita faptului ca ai trecut de la xenon la halogen. Asta si eu am patit-o cu alte masini. :icon_thumright:

Importanta ar fi comparatia cu farurile stock cu lupa + xenon, in aceeasi poza (cu alta masina langa a ta).

Pentru ca daca faci poze diferite, cu fiecare faruri in parte, aparatul foto iti va corecta lumina prea puternica a unora sau lipsa de lumina a celorlalte si cand te uiti la poze pe urma, ti se pot parea identice.

Cat despre lipsa luminii in imediata apropiere a botului masinii, sa zicem ca se poate trece peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite pozele in prima cum se vede din masina noaptea iar celelalte cu partea moarta in care nu lumineaza

post-17496-1253732904_thumb.jpg

post-17496-1253732981_thumb.jpg

post-17496-1253732996_thumb.jpg

post-17496-1253733009_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Dar nu inteleg de ce, cel din stanga (mai albastru), vede si in imediata apropiere a masinii?

Sa zicem ca nu prea mai conteaza ce ai la 2m in fata masinii. Dar ma interesa cat de tare lumineaza farurile in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul e mai albastru pt ca mi sa ars un bec si am luat altul si am unul de 6000k si unul de 8000k,

iar faptul ca bate mai aproape este din cauza reglari, le-am reglat singur in garaj (mia luat vreo 2 ore), ele de noi nu erau reglate, bateau total aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma baga tot mai mult in ceata farurile astea. E cineva din Cluj sau din apropiere care si-a montat, ca sa merg sa le vad cum lumineaza noaptea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Desi eu inca nu mi-am luat farurile,intre timp si-a cumparat fratele meu pe a6,incerc sa atasez un filmat 3gp...

Primele impresii:par facute cu bun simt,ochiometric de o calitate asemanatoare a celor oem,marca fiind "sonar" 360 euro.Vin montate cu becuri dar fara motorase care pot fi utilizate de la vechile faruri.Au un mecanism rudimentar de reglaj manual insa mai degraba imprecis,mai ales cu becurile care sunt montate e durere.

Lumina...lupa e mai mica in diametru decat cea originala,in schimb e de calitate,oricum e intuneric,comparabil cu lumina de pe Passat cu becuri normale,probabil cu un set de Philips night vision ar trebui sa fie totul ok.Deja cu un set de becuri Bosh albastre se vede mai bine!

Cum am scris mai sus reglajul este imposibil de facut fara interventii "hardware",eu unul as umbla mai incisiv insa el nu are probleme de vedere ca mine...

In final, merita! pare alta masina,e super,cel putin pe audi e fantastic.Nu am avut ocazia sa vad pe viu pe Passat,in schimb se apropie Craciunul! Avizam nevestele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da reglajul e incomod de facut, eu le-am facut cu surubelnita cu prelungitor tip arc care se indoaie, pana acum nici eu nu prea eram multumit de ele cu toate ca imi petrecusem vreo 4-6 ore de reglaj la ele (binenteles in zile diferite) dar nu m-am lasat si mi-am mai petrecut ultima ora de reglaj dupa ultimile calcule pe care le facusem si vreau sa zic ca acum sunt super multumit de ele, acum lumineaza cam 99,99% ca cele OEM. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsf,cumva la farurile tale ai niste rotite, in spate, de reglaj?Oricum eu am stat(cumulativ) 99 de ore sa le reglez pe alea originale de pe Passatul meu...Pana la urma am desfacut unu si i-am scos tabla aia din fata becului pe faza scurta apoi l-am facut sa bata in jos pana nu-i mai deranja pe cei din fata! am trecut si la rar,dar oricum ar fi cazul de o pereche de daylight :)

Modificat de silviu8x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da au niste rotite dintate metalice care se regleaza prin gaurile de sus de la masca dar este foarte incomod sau aproape imposibil sa le reglezi in felul asta. eu am desfacut capacele din spatele rotilor, care se desfac pt a schimba becurile de semnalizare bsi pe acolo am bagat o surubelnita in cruce cu prelungitor tip arc care se curbeaza si le-am reglat super usor si rapid.acele rotite metalice de reglat au pe spatele lor pe mijloc locas cu cap de surub in cruce si de acolo se regleaza usor. ale mele tot sonax sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am citit o parte din posturi, eu fiind posesor de faruri daylight o sa va spun impresiile mele.

Mai intai de toate va spun ca am schimbat farurile deoarece cele originale erau fara lupa si sticla de la ele era foarte mata, aproape ca nu mai vedeam nimic.

o sa fac cateva poze si o sa atasez in zilele urmatoare . De luminat mie mi se pare ca lumineaza foarte bine, dupa ce am schimbat farurile le-am lasat pe cele daylight cu becurile originale si am fost foarte multumit de ele, in comparatie cu vechile faruri care erau mate, acuma ar cam fi o problema sa zic asa, ele dau o forma ciudata luminii ca sa zic asa, in partea stanga bat mai jos decat inpartea dreapta , oricum le-as regla tot asa bat, in schimb lumineaza foarte bine.

iata si o poza cu farurile daylight pe passat b5:

Farurile sunt marca sonar, de azi vara si pana acum nu am avut absolut nici o problema cu ele, in sensul ca se aburesc, sticla este din plastic lafel ca si farurile originale passat b5. o sa revin maine cu poze noi cu xenon in farurile dayline.

Si in aceasta poza aveam tot becurile stock din farurile sonar.

post-61745-1264716403_thumb.jpg

post-61745-1264716652_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am atasat si cateva poze mai noi, facute dupa ce am pus xenon, din pacate camera mea foto nu este prea stralucita noaptea....

xenonfata.th.jpg xenondinmasina.th.jpg

post-61745-1265053409_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!! un prieten are devil eyes pe un audi A6 din 2000 .. si pot sa spun si sa dovedesc k farurile originale ku kitul xenon after-market lumineaza mai bine strada si uniform.. pe cand cele cu leduri.. parca sunt niste lanterne .. au lupa mai mica si este mai inauntru fata de cel original.. nu as da niciodata faruirile originale pe niste chinezarii .. mai buine montezi xenon original.. se gaseste tot la sh si gata.. decat sa dai 300€ pe niste faruri MADE IN TAIWAN .. parerea mea si a celui care a cumparat farurile.. restu' nush

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte bune daca mergi ziua dar seara...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar despre farurile Dectane ce parere aveti? are/ a vazut cineva, sunt tentant sa'mi cumpar dar nu stiu daca diferenta va fi majora (kit xenon pe el desigur). Se vad mai bine decat devil eyes?

http://www.auto-led-tuning.ro/index.php?mo...=productDetails

a nu se interpreta ca si reclama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma DECTANE este o firma buna cu produse de calitate aproape ca hella, defapt daca nu ma insel dectane apartine de hella... eu am stopuri pe leduri de la dectane , sunt foarte reusite ....

In legatura cu farurile, atat va dati cu parerea.... dar ati mers vreo data cu o masina cu faruri devil eyes reglate cum trebuie? si in plus farurile costa acuma in jur de 200 euro nu 300.... ma rog fiecare cu parerea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 8 luni, a dat 300€ pe faruri.. s-a dus si le-a reglat la un service cu aparat din ala.. nu in perete cum fac majoritatea.. ! eu am spus ce am vazut.. deci face mai mult decat o parere... vrei calitate alegi originalul.. vrei look devil eyes alegi chinezarii.se stie

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai prosti eu am devil eyes si tot asa m-am dus la servis si le-au regalt cu aparat (de luat bani sunt aparatele alea) si tot asa se vedea super prost, pana nu mi-am petrecutcateva ore in garaj cu reglare pe perete si drumuri de mers noaptea si iar reglari, si pot spune ca le-am adus la un stadiu de nu mai fac diferenta intre cele originale si cele devil lumineaza identic.

daca ai vointa sa pierzi mult timp cu reglatul lumineaza super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la mine, farurile originale erau matuite, nu mai trecea lumina prin sticla, cand am schimbat farurile, chiar si nereglate bateau de 10x mai bine chinezariile decat cele originale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Se poate pune faruri devil eyes sau angel eyes pe un passat 4motion 2002 tDI ? :vaidecapulmeu: :vaidecapulmeu: De fapt as vrea sa stiu daca se potrivesc la mufe si functioneaza chestia aia cu auto-leveling....La farurile pe care le am, exista becuri cu lupa la fza scurta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!