Jump to content

Faruri Aftermarket pentru Passat B5/B5.5


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

Vezi ca se gasesc angel eyes (doar cerculetele care se aprind) in comert, la un pret rezonabil, ai putea incerca sa le montezi in farurile originale, si sa iti vopsesti singur farul in interior cu negru, sau sa mergi la cineva care se pricepe si iti poate face asa ceva, in felul acesta iti ramane si auto-levelling

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Liviu Pitesti

Farurile originale de Passat se desfac foarte greu si daca nu reusesti sa le lipesti bine,o sa se abureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

am o problema cu aceste faruri:ledurile din farul drept se aprind doar cand au chef.stii cumva  ce probleme au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Chinezarii ordinare.

Trebuie desfacut farul si inlocuite led-urile cu altele de calitate, eventual OSRAM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va salut si sarbatori fericite tuturor...

 

de cateva zile ma tot framanta un gand..am gasit sh faruri devil...cum sunt patit, in ultima perioada m-au oprit militienii si am primit N avertismente pt pozitii albastre, albe, far faza scurta dreapta ars...va intreb sunt legale??ma refer la certitudine 100% nu la ghici, sau poate mai dau cate un telefon, ca fiecare favor trebuie intors...

 

din ce am citit in OUG orice modificare adusa la sistemul de iluminat se poate sanctiona cu retinerea certificatului...

si imi este teama de faptul ca oriunde m-am dus in tara asta nici dracu nu a zis nimic de becuri albe/verzi/mov sau arse, insa cand ma plimb prin oras, fac coada militienii sa ma opreasca..

am schimbat tot, sa intru in legalitate...cauciucuri, becuri pozitie, aveam de gand sa imi iau xenon, am abandonat ideea, aveam de gand sa imi pun leduri pe triple, sanatate si cu alea, muzica singurul lucru care ma calmeaza la volan, o ascult din ce in ce mai incet, parca sunt mos...tara lu papura voda..

 

am niste leduri in bara, am de gand sa aflu daca se pot omologa, stiu ca pt neoane sub masina se poate face omologare...

 

Multumesc, 

Toate gandurile bune!

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca pentru LED-uri pe pozitie in faruri au facut figuri la RAR, insa au trecut cu vederea. Pe strada insa nimeni vreodata nu mi-a zis nimic.

Dar pentru faruri care asa sunt construite, n-o sa-ti faca nimeni nimic vreodata. Mai ales ca farul desi cu xenon, are lupa si e reglat corespunzator.

 

La cate tipuri de faruri sunt pe atatea marci de masini, crezi ca un politist stie care e oem si care nu? Ce e construit in fabrica e ok.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva unde se cromeaza sau nicheleaza sau o imitatie de crom , in constanta e vre-un atelier ceva? S-au matuit oglinzile din spatele becurilor xenon de la faza scurta si nu mai au putere de patrundere noaptea pe ploaie sau ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie afumate lupele. Din cate am citit, oglinzile mate maresc efectul xenoanelor.

Mai bine cauti oglinzi decat un atelier sa le cromezi...

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzi separat nu se gasesc , faruri noi 2400 lei / buc pentru ca sunt bixenon cu semnal pe mijloc , faruri sh prezinta aceeasi problema . 

 

Lupele se curata si altfel decat cu o carpa si detergent pt geamuri? Vre-un solvent ceva?

 

Mentionez ca unul e mai puternic unul mai slab ... cel din dreapta are putere mai mare, cel din stanga e sub orice critica... cand am noaptea pe altul in spate imi face umbra :dry: . Becurile sunt schimbate philips amandoua n acelasi timp 250 lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai desfacut  farurile ? Lupele se curata pe ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si le-am curatat cu detergent de geamuri,  am si incercat varianta cu spray "chrome efect" pt oglinzi insa nu a iesit decat gri efect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca spray de zinc. Daca nu, cauta faruri sh cu oglinzi bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat ceva din europa .. daca merge ma apuc de facut la toata lumea. Macar sa-mi recuperez o parte din investitie.

Modificat de MarioMagic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce faruri imi recomandati pentru un B5 -1999. Locuiesc intr-o tara unde e destul intuneric iarna? Farurile actuale sunt matuite si galbene. Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta modelul de faruri OEM xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as pune xenon pt ca aici nu este legal decât daca il instalezi în service autorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci faruri halogen oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as pune xenon pt ca aici nu este legal decât daca il instalezi în service autorizat.

 

am inteles, dar daca iti faci retrofit-ul complet, cu spalatoare si autoleveling, iti mai fac probleme ?

 

este adevarat ca te costa ceva, dar are si plusuri.

 

Altfel, exact cum ti-a recomandat Cosmin.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie făcut neapărat tot tacâmul. Problema este că nu ştiu momentan Dc pot face asta în România şi aici doar o vizită la "RAR" pentru legalizare.

Cel mai simplu şi un pic mai ieftini cred, ar fi să pun ceva halogen numai că nu mă pricep ce model şi brand să aleg. Ca design aş prefera ceva cu sticlă clară.

Care este aproximativ raportul de pret între cele doua soluţii?

Modificat de DACS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Halogen ai deja. Ce halogen vrei sa pui?

Farurile afetermarket sunt o investitie proasta. Geamuml e mai prost ca la alea OEM, cele cu lupe au lumina slaba fara xenon... deci n-ai facut mare afacere.

 

Cauta 2 faruri ca ale tale dar in stare f buna si ai scapat de griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F utile informaţiile. Mulţam.

O să caut faruri ca ale mele în cazul ăsta dar noi. Sunt slabe şanse să gasesc aici ceva acceptabil SH la pret/calitate.

Modificat de DACS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am gasit asa ceva pe ebay:

H7 - H4 http://www.ebay.com/itm/190572754323?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

H7 - H1 http://www.ebay.com/itm/360391128594?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

66 de euro pt un set nu e mult pentru inca 4 ani cat intentionez sa mai tin masina asta. La ultimul control ITP mi-au sugerat sa schimb farurile.

 

merita sa iau unul din modelele de mai sus? Care ar fi mai indicat cu H4 sau cu H1?

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele h7-h4 au proiectoarele incorporate in far ,becul h7 este pentru proiectoare iar becul h4 are 2 faze ,faza de intalnire si faza lunga,celalalt cu h7-h1 h1 este pe faza de intalnire ,iar pe lunga se aprind amandoua.

acum depinde daca tu ai proiectoarele in far sau nu.

dupa parerea mea cele mai bune sunt h7-h4 pentru caci daca vrei pe timpul zilei sau chiar si noaptea poti folosi numai proiectoarele de ceata caci lumineaza aproape ca un far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ma prind ce am eu pe masina? Obligatoriu ziua tb sa am faza scurta aprinsa. Noaptea imi trebuie cat mai multa lumina posibila.

Trimis de pe al meu SM-T2105 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!