Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

Deci voi ziceti ca masina sta dupa curba acoperiti de tufis sa nu ii vezi cand vii, cu radarul indreptat inspre sosea pe linia de dupa curba. Buun. Si eu vin cu 80 iau curba, mai mult de 80, zic eu ca e periculos intr-o curba. Buun. Si vad masina politiei cu girofaru pe ea si detectoru zice piu piu semnal 1,2... Eu calc frana tare si reduc in 20-30m de la 80 la 50 OK? Ok.Si ei nu ma pot inregistra intrucat variatia vitezei mele e mare si atunci nu stau degeaba dupa colt?

Si vorbesc din experienata a 50mii de Km facut in 3 ani si ceva pe soselele din romania. La noi in Neamt nu am vazut schema astasa te ia din spate. Ori in miscare si ia de pe sensu opus ori in tufis si te ia din fata venind spre ei.

Vorbiti de masina politiei sau de radare fixe?

Eu vorbesc de maisna politiei.

Nu, tu treci de masina politiei, urla detectorul, dar pana reactionezi au 2 cadre cu nr tau in clar si viteza masurata, iti vine amenda in plic acasa, toata lumea e fericita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am achizitionat azi un detector Bytrex LRD-1030. Vanzatorul i-a facut reclama si m-a incantat si cu pretul. Mai are cineva astfel de detector? As dori pareri despre el (sper sa nu fii aruncat banii pe fereastra). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Si vad masina politiei cu girofaru pe ea si detectoru zice piu piu semnal 1,2... Eu calc frana tare si reduc in 20-30m de la 80 la 50 OK? Ok.....

Nu e OK, ca masina politiei nu e inscriptionata, si nu are girofar, si mai are si folie, si nu ai cum sa-ti dai seama. Si in plus TU crezi ca e pentru sensul celalalt si nu reduci viteza deloc. Ai spus tu asta intr-un post anterior! Iar detectorul zice piu piu semnal 1,2 de abia dupa ce ai trecut de masina cu radar (bine, depinde de detector, conditiile de propagare si traficul in zona), si deci implicit, dupa ce ei au cadrele cu viteza ta.

Deci, mare atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi cum spuneti voi.

La mine in Neamt, nu am vazut loganuri cu cutii negre in fata, asa incat sa pot sa confirm ceea ce spuneti. Acu sunt in probe 3 sisteme fixe de detectare a vitezei ce nu pot fi detectate de detectoarele de radare si care te iau din spate dupa ce ai trecut de ele.

Poveste:

Cand nu aveam detector pentru a merge mai tare ori trebuia sa merg cu ochii beliti pe geam si sa reduc de la 65-70 in localitate la orice logan alb venit din fata sau stationat pe marginea drumului sau sa merg dupa unu ce avea detector si nu gonea foarte tare ca sa pot sta si eu dupa el cu dacia sau cu skodita de 1,2 dupa el. Periculos si obositor la maxim in ambele cazuri.

Acu la detectorul pe care il am tre sa ma scoata de 3 ori si si-a meritat investitia. Asta nu inseamna ca daca vad ca fac colegii de trafic flash-uri, daca ceilalti merg cu 50, eu sa trec cu 80 si sa astept piuitul detectorului. Nicidecum. Ca am invatat multe din mersul fara detector si statul la panda al domnilor cu cascheta.

Acu toate acestea fiind spuse:

VA UREZ LA MULTI ANI SI MULTA SANATATE.

SUTE DE MII DE KM FARA INCIDENTE NEPLACUTE!

Va salut si sa auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar logane cu radar, acum sunt si galbene, si rosii, si bleumarin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si adaug: si cu folii de targ pe geamuri, si cu banda de sah tip taxi, si cu paravanturi de-alea tot ca de taximetrist pe la geam... Parca e filaj, nu controlul vitezei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi aduc aminte ca am vazut unul galben, intr-o statie de taxiuri, printre taxiuri, si avea si firma pe plafon, dar in loc de TAXI scria RADAR :icon_thumright: Pentru cine stie, in Cta vis-a-vis de Billa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bucuresti inca nu am vazut logan deghizat in nimic. sunt doar albe , galbene sau rosii. simple. fara nimic pe ele. si toate cu tun din ala.

Mai nou pe soseaua Bucuresti - Giurgiu (DN5 - E85) au pus 2 radare fixe cu camere pe ambele sensuri in localitatea Daia.

Inca 2 radare fixe cu camera pe Bucuresti - Alexandria (DN6 - E70). Unul in localitatea Ghimpati si unul in Copaciu.

Atentie la ele.

Eu am un Beltronics STI Driver, un 955 si un 940 si le detecteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa scap de bazaitul in X, am pus pe City in afara, camerele fixe le detecteaza de la aceeasi distanta... cat am pierudt din sensibilitate, ca mie mi se pare ca...deloc :)? (Cobra ESD 737)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca nu ai pierdut nimic in sensibilitate, ci poate chiar ai castigat, deoarece detectorul tau, nu mai baleiaza si banda x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit, nu sunt sigur ca opreste doar banda X, ci e posibil sa micsoreze sensibilitatea in K/Ka...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ar putea sa micsoreze sensibilitatea in benzile K, Ka, sau care e scopul, desi am si eu aceleasi dubii. Dar daca tu zici ca detecteaza camerele fixe de la aceeasi distanta ca pe hwy atunci inseamna ca nu micsoreaza sensibilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe detectoarele Cobra mai scumpe, mai evoluate... scrie intr-adevar ca reduce la tacere X-ul...

De fapt alea mai scumpe cred ca au acelasi soft, aceeasi antena.. dar functionalitati multe in plus...

LE - am gasit aici: http://cobra.com/index.cfm?fuseaction=prod...p;category_ID=3

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sta pe City de cand l-am scos din tipla, pentru ca nu mai chiraie in X decat daca trece de 3/5 cu semnalul, ceea ce s-a intamplat de... 4 (?) ori anul asta. Sensibilitatea in celelalte benzi nu pare afectata, am incercat pe highway candva, vede benzinariile de la aceeasi distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai in Bulgaria mai sunt radare in X. STI ar trebui sa nu dea multe alarme false in X, cred ca le memoreaza si nu mai bipaie, dar poate fi scoasa banda X, fara remuscari :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kostas, bine ca pe mine care am STi nu ma intrebi :offtopic: Tii minte ultima data cand am fost impreuna in Bulgaria si am pus frana aia brusca de era sa treci prin parbriz?...(cand veneam de la Veliko Tarnovo)...era radar in X ala. Daca esti in RO, atunci poti merge fara X...dar cum tu treci des prin Bulgaria, macar atunci activeaza X-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt ilegale detectoarele pe la vecinii bulgari?parca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da sunt ilegale. dar cine te pune sa le spui lor ca ai asa ceva sau sa le arati ? le avem si noi ascunse prin parasolar sau deasupra oglinzii unde nu se vede ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pus la baza parbrizului arunci o sapca peste el si-l lasi acolo, nu fac ei multe nazuri. Bulgarii intr-adevar au radare de mana, pistoale, in X. Si se dau jos din Astra G albe cand le folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de care povesteam mai sus era un "cub" inchis la culoare pe un trepied pus pe capota de la motor. Nu era modelul "de mana". Urcam un deal si inainte sa ajung in varf, mi-a dat brusc semnal maxim in X. Am franat instant (nici nu aveam viteza mare dar am zis sa nu le dau nici un motiv...) si dupa ce am trecut de culme, l-am vazut dupa ceva vreme pe dreapta (era noapte da avea girofarele albastre aprinse) si avea chiar si un "client".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un nou record personal de detectare a unui radar aflat pe o masina de politie in miscare - aprox. 5 km ( Bel rx 65e ) :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a dat cineva sa testez un din ala japonez cu baterie (si) solara, Supercat something, oricum, model low end. Are cineva asa ceva? Nu stiu daca sa-l clasific drept petarda sau extrem de finut, dat fiind ca radare n-am gasit, iar pe unde celalalt miauna chiar la 3/5 el nici nu misca.

Ce am vazut in schimb e ca daca il apropii de al meu piuie, si chiar piuie insistent, not good.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!