Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

Daca te referi la Maruhama, am eu modelul ch 888. Da, pare mai firav, dar te asigur ca vede toate radarele, iar distanta de detectie este foarte buna si nu da multe alarme false. In schimb, ma deranjeaza foarte tare banda ka/ku. Dupa ce am citit aici ca au aparut si la noi radare in ka am lasat-o activa, dar cred ca o sa renunt la ea din nou; aici e problema lui, canta cand vrea el in banda ka. Poate cineva sa ne spuna unde s-a intalnit cu astfel de radare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva nelamuriri: am un detector Beltronics 995. Are benzile selectabile si ca functii este ok. Nu m-a impresionat deloc pe modul Autoscan (desi in prospect era recomandat sa il lasi sa functioneze in modul acesta). Pe modul Highway isi face treaba. Acum intrebare: in mod normal camerele fixe ar trebui sa le detecteze? In ce banda si la ce nivel de intensitate? Si unde e bine sa stea detectorul pe parbriz? In josul parbrizului sau sus la oglinda?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Dupa ce am citit aici ca au aparut si la noi radare in ka am lasat-o activa, dar cred ca o sa renunt la ea din nou; aici e problema lui, canta cand vrea el in banda ka. Poate cineva sa ne spuna unde s-a intalnit cu astfel de radare?

unde ai citit tu aici de radare in KA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este bine ca detectorul sa stea cat mai sus, aproape de oglinda retrovizoare. Trebuie sa ai grija sa nu fie obturat/acoperit senzorul ce detecteaza radarele venite din spate ori sa nu te deranjeze la condus...

In general, camerele fixe emit un remnal radar de o mai mica intensitate, deci proportional distanta va fi mai scurta. La mine este cuprinsa intre 150 si 350 metri.

Dupa cate stiu eu banda KA nu este utilizata la noi. Doar K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai grija sa nu fie obturat/acoperit senzorul ce detecteaza radarele venite din spate ...

Asta daca ai V1 :P Pentru celelalte, senzorul ala e doar pentru laser :)

Cat mai sus pentru detectie radar, si cat mai jos pentru detectie laser. Depinde ce te intereseaza! Cat mai departe de obiectele metalice care ar putea obtura directia lui de detectie (ex. stergatoare)

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri in Serbia am luat un laser in bot de nu-i adevarat. In 2 sec unul din militieni ma masura si celalalt era deja cu paleta pe geam. Bine ca erau gropi in zona, altfel ma scapam de o galagie de bani.

Ce mai foloseau aia, un radar in X eram in satul vecin si inca mi-l mai detecta, ala nu stiu de ce-l mai scot pe strazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre Ka am gasit aici pe forum la a treia pagina in urma, dar, citind mai atent, am inteles ca este vorba numai despre acele panouri care iti indica viteza cu scop informativ. Asa ca voi deselecta banda Ka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beltronics 995 a luat premiul pentru detectorul anului 2008 in urma testelor facute de o revista de specialitate de afara. Cu toate acestea numai pe modul Highway isi face treaba intr-adevar de la mare distanta. Radarele le detecteaza de la foarte mare distanta. Nu este absolut nici o problema insa la capitolul camere este la pamant in sensul ca le detecteaza cand sunt in dreptul lor (ex. localitatea Cotorca de pe E85). Nu stiu daca alte detectoare arata si camerele in timp util dar asta al meu nu le gaseste in timp util. In schimb la radare da e jos palaria dar numai pe modul Highway. Pentru camere fixe cred ca se impune o navigatie (ce vine cu Igo 8) si faci cont pe http://speedcams.tehnoplus.net/ si iti trimit ei mail cand mai apar camere fixe si ti le treci pe harta. Este metoda cea mai sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand beltronics sti driver

Am citit despre el pe net. De la ce distanta iti da camerele fixe de pe E85 de exemplu? Sau orice camera fixa in general?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

beltronics 995 - best

Te lauzi? Sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat MicroFuzion FZLZ3 la 250Ron.

Pareri dupa 1500Km: isi merita banii. In plus detecteaza camerele puse la noi in Piatra Neamt (Dumbrava Rosie) de la 200m (nu am asteptam sa zica ceva) asa incat nu ai cum sa depasesti viteza legala in preajma unor astfel de camere daca ai un astfel de detector. Acu am aflat ca si ele emit in banda K...

Radarele politiei la fel le sesizeaza de la departare, da inca nu m-a scos pana acum singur pentru ca imi faceau semne participantii la trafic ce veneau din sens opus si dadeau flasuri. Multumesc tuturor. Sa vad cum ma mai scoate detectorul in viitor cand sunt doar eu cu politia. Atunci sa il vad. Abia atunci pot sa spun ca isi merita banii cu adevarat.

Revenind, cine stie? Camerele fixe de la Piatra Neamt (si ingeneral celelalte) (Radare fixe cu unde electromagneticete) te iau din fata sau din spate? Cum sunt ele puse pe sosea? vedeti: http://www.pdiromania.ro/forum/radare-fixe...e-fixe-noi.html

Daca iau din spate si facpoza dupa ce ai trecut de ele, detectoru le sesizeaza mai tarziu decat daca ar face poza din fata.

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

camerele fixe te "iau" din spate.

deci atentie mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beltronics 995 a luat premiul pentru detectorul anului 2008 in urma testelor facute de o revista de specialitate de afara. Cu toate acestea numai pe modul Highway isi face treaba intr-adevar de la mare distanta. Radarele le detecteaza de la foarte mare distanta. Nu este absolut nici o problema insa la capitolul camere este la pamant in sensul ca le detecteaza cand sunt in dreptul lor (ex. localitatea Cotorca de pe E85). Nu stiu daca alte detectoare arata si camerele in timp util dar asta al meu nu le gaseste in timp util. In schimb la radare da e jos palaria dar numai pe modul Highway.

Ceva nu e ok daca zici ca nu-ti detecteaza camerele fixe decit in dreptul lor. Al meu (setat pe "highway" le prinde cu cca. 250-300 m indiferent in ce directie sint orientate.

Referitor la amplasarea detectoarelor: parerea mea este ca cel mai bun loc pentru a le monta este intre oglinda si parasolarul pasagerului din dreapta. In felul acesta detectorul are "vizibilitate" si in spate prin luneta, nefiind blocat de scaune, tetiere sau eventuali pasageri iar in fatza are o arie mai libera peste unele obstacole gen denivelari, masini aflate la o distanta de citeva zeci de metri in fatza, etc. L-am momtat acolo de la inceput in spatele unei folii parasolar de pe vremea cind era ilegala folosirea lor. De afara nu se vede din cauza foliei si deci nu e tentant pentru eventuali spargatori de masini, nu ma incurca la vizibilitate si nici nu imi da impresia de mii de obiecte pe bord sau in fatza mea, firul de alimentare este mascat pe sus pe rama parbrizului, coboara pe stilpul dreapta si este legat direct pe o sigurantza in panoul de sigurante dupa contact, asa ca n-am grija lui. Am vazut la multi ca il pun sus si atirna firele ca niste liane pina la bricheta...daca mai are pe bord si un GPS atunci e ca la Romtelecom la el in masina. E nepractic, arata urit si tradeaza prezentza lui. Am detectat radare laser in Austria, Italia si Ungaria, camere in Franta si Spania dar nu l-am luat niciodata jos, sa-l opresc sau sa-l ascund, indiferent de tara, fie ca era legal sau ilegal si n-am avut in ultimii ani nici o problema, iar din pozitia in care e amplasat sint de-a dreptul incintat de sensibilitatea lui, atit pentru detectia din fatza cit si cea din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia e pusa pe afara, sau pe inauntru? Daca e pe dinauntru, se lipesc ventuzele de ea, sau ai folosit alta metoda de prindere a lui langa oglinda?

Eu pe al meu il am tot sus insa in stanga de tot, langa stalpul fata stanga. Deci, tot invizibil pentru cei de afara. Doar ventuzele se vad, si nu stiu cum sa le ascund. Am deja o banda fumurie la partea de sus a parbrizului, dar insuficient de inchisa la culoare. M-am gandit la o rovigneta, sau alt abtibild, dar nu stiu daca se prind ventuzele de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia e pusa pe dinauntru si am lipit ventuzele de ea. Initial le-am lipit fara nici un adeziv sau ceva dar dupa ceva timp am pus un strop de superglue pe fiecare. Din cauza ca folia e inchisa la culoare vara se incalzeste iar aerul ramas sub ventuza se dilata si dezprinde ventuza si te trezesti cu detectorul in bratze..:) asa ca l-am lipit ca doar il dau jos foarte foarte rar... Ventuzele nu se vad de afara prin folie..e adevarat ca-s transparente, adica material transparent iar folia e destul de inchisa la culoare, fumurie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare pentru cunoscatori. Sa cumpar un Beltronics 940 sau merita sa dau banii pe functiile in plus detinute de Beltronics 950, 995, sau X65? Beltronics 940 are lipsuri mari a unor functii neaparat necesare? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, e suficient un Beltronics 940 sau sa dau banii pe ceva mai evoluat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cati bani ai... Eu as merge pe 995, are aceleasi performante cu RX65 (unii spun chiar ca 995 e mai bun) si este cu cca. un milion mai ieftin. Daca vei utiliza pe bord "combinatia" detector si gps care-ti da toate camerele fixe poti lua si un detector mai ieftin, cum ar fi Bytrex LRD-1030. Este foarte sensibil si costa doar 250 ron. Il am de peste o luna si nu m-a facut de ras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banda "KA" am descoperit pe dn1 m-am speriat cind nu se mai oprea din oracait

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mine un Beltronics rx 65e. Dupa ce am studiat cele spuse de voi. Stie cineva ceva oferta? Sau are de vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu cauti unde trebuie? Si anume, pe aria vanzari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru prins detectorul scoateti ventuzele si lipiti pe suportul de tabla banda dublu adeziva de calitate. De exemplu, eu am 3M auto tape, e pusa la -20 grade iarna trecuta, a facut vara, acum a venit iar iarna, und all ist ok, desi gropile n-au lipsit din meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!