Jump to content

Suspensii Sport


dragos_85
 Share

Postare recomandată

Nu am vazut ca e doar pentru G3. SCUZE :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dreamer

    24

  • cipriangolf

    15

  • ovidiu89

    13

  • sonnic53

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut .. eu am amortizoare normale si arcuri sport ..acu vreo 2 zile mi-am schimbat amortizoarele fata ..erau asa de moarte incat nu se mai ridicau :) sa fie de la suspensie.zilele astea vreu sa imi iau o suspensie ta-technix fixa.. si fata si spate ..sunt bune ? te zdruncina tare? ca la drumurile din iasi vai vai :)) si app dupa ce o schimb era un coleg care vroia arcuri sport ..i le dau pe ale mele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am mai spus, la ce strazi avem nu merita. Toate socurile provenite de la gropi se duc in caroserie, bucsaraie, etc. Daca inainte schimbam bucsaraia la 4 ani acum in 2 ani sunt terminate toate. Si mai ales la gumele cu talon mic, eu am pe jantele de vara talon pe 45 si fiecare pietricica se simte, plus ca la fiecare hop mai mare exista riscul sa agati spoilerul, E drept ai stabilitate mai mare in curbe dar la ce costuri implica nu stiu daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jockers . Daca ai amortizoare normale si arcuri sport, termini mult mai repede amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca le termin azi mi-am facut comanda .. la suspenise sport ..si fata si spate...dar nu stiu ..merg flansele normale si la suspensie sport? ca eu mi-am luat flanse acu vreo 2 saptamani si pe amortizoarele normale care le am acu ..sta flana ridicata si se misca ..:( am un joc aiurea la curbe ca joaca amortizoru...arunc amortizoarele :)) arcurile daca le vrea cineva .vb :) arcurile sunt bune ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansele cu rulmentii nau nici o treaba e posibil sa nu se potriveasca suportul dintre flansa si arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste flansa din capat si la amortizoare sport. Eu nu am schimbat decat amortizoare+arc,in rest totul era de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham.maine imi ajunge suspensia...sper sa o si montez maine...ca sambata pe la iasi la era drifturi alea alea ..si tre sa fiu si eu prezent:) si inca ceva si la flansele vechi si astea noi..cand le pun pe amortizor au joc..e normal asa?alea vechi se inchideau bine sus nu state-au ridicate..cand am pus flansele noi imi stau ridicate...cred ca o sa iau rulmenti de la astea noi si le pun tot pe alea vechi...ce se strica normal la o flansa? rulmenti sau mai este ceva..un raspuns ar fi bine venit... va asteptam la Iasi la Era :X pe 19-20 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se numesc amortizoare flotante si eu am avut aceiasi intrebare,si m'a lamurit un amic/mecanic,este normal sa aibe joc la flansele din fata.. ;) spor in continuare la TUNAT :>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proof o mica precizare . vezi ca nu ai 80 cp decat daca nu i-ai facut tu ceva modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare. Se potrivesc amortizoarele spate de pe vento pe golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu 2 amortizoare spate de pe golf 3 de vanzare si dupa codul lor se potriveau si pe vento si pe golf 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns tracto tot asa am gasit si eu ca e aceeasi suspensie, doar la golf variant si syncro e diferita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este. Am cautat eu suspensie si preciza foarte clar ca cea de la GOLF 3 se potriveste si la Vento si la Golf 2. Sa revin la subiectul care ma intereseaza. Weekend-ul acesta am supus masina la mai multe teribilisme. Am observat ca numai e stabila pe sosea, mai ales in curbe. Fuge de spate...cand fac jaloane se balangane stanga/dreapta, cand franez brusc si se opreste pe loc balangane fata/spate...ce sa mai...suspensie varza. Mi-am pus in gand sa imi pun sport reglabila fata/spate, dar un var care si-a schimbat la un 520 aceeasi generatie cu a mea si-a pus suspensie normala si mi-a zis ca este foarte ok (el avand roti 245/40/18 de M) , mi-a bagat in cap ca mi se vor strica bucsele si restul articulatiei mai repede avand suspensie sport. Acum eu i-am zis ca masina lui nu este demna de suspensii sport tinand cont ca se incadreaza in clasa limuzinelor si are 2 tone, in fine, nu am dat-o cu el la capat si si-a tinut-o pe a lui. Acum eu va intreb pe voi, cei care aveti suspensie sport. Asa este, cum zice el?

P.S Nu imi place sa se vada luftul mare intre pasajul aripei si cauciuc, si nici sa imi atinga daca imi voi pune niste roti pe 16'. De aceea optez mai mult pe suspensia sport. Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand asa : Iti pui doar arcuri sport si o sa ai parte si de confort si de stabilitate sporita si de un plus la imaginea masinii (nu se mai vede distanta de care ziceai tu).

Pe langa astea iti mai pui o bara stabilizatoare fata (asta in cazul in care nu ai) dar pe golf 3 doar de la 1.8 in sus s-a pus din fabrica. Bineinteles ulterior o poti monta si tu. Nu recomand sa pui roti mai mari de 15 pentru ca legal nici nu este posibil (pt motorul tau Vw recomanda un maxim de 15") si doar o sa iti cresti consumul si o sa-ti ingreunezi servodirectia. Daca doamne fereste ai parte de un incident te mai poate scoate si vinovat pentru ca nu ai avut jante adecvate.

Garantez ca vei fi mai mult decat multumit !

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ca se vor duce mai repede articulatiile dar sa fim sinceri astea se duc si la suspensia normala. Nu te gandii acuma ca iti pui suspensie sport si zbori prin toate gropile, daca mergi incet si atent nu e nici o problema zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT- GTI si VR6 pot avea roti omologate pe 16 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Tracto - daca imi pun doar arcuri sport, amortizorul normal va fi tinut intr-o comprimare continua si exista riscul sa curga . Imi voi monta o suspensie sport reglabila dar momentan 434 de lei s-au dus pe o amenda banala din cauza ca roata dreapta fata era pe "spatiu verde" si pt asta mi-au ridicat masina. *** **** in Romania!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca am folosit arcuri sport pe amortizoare normale 30 mii de km fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa avea un prieten pe un G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Si la mine stau ambele flanse ridicate cu cativa cm, dupa ce am montat suspensia reglabila (telescoape si arcuri sport) de la Tatechnix.

Am doua probleme din aceasta cauza:

1. Directia a fost dereglata pentru ca tot complexul roata, telescop si brat se ridica prin oala. Flansa si bucsa tampon nu fixeaza capul de sus al telescopului. Bucsa tampon de sub oala a fost schimbata, dar flansele de deasupra nu. Sunt cele originale de pe masina.

Nu pot face directia din cauza aceasta.

2. Aud bocanituri infundate la telescoapele din fata.

Mentionez ca suspensia are aproximativ 9 luni de cand a fost montata si am facut deja 10.000 km cu ea asa.

Aveti ceva solutii?

stiu ca le termin azi mi-am facut comanda .. la suspenise sport ..si fata si spate...dar nu stiu ..merg flansele normale si la suspensie sport? ca eu mi-am luat flanse acu vreo 2 saptamani si pe amortizoarele normale care le am acu ..sta flana ridicata si se misca .. :( am un joc aiurea la curbe ca joaca amortizoru...arunc amortizoarele :)) arcurile daca le vrea cineva .vb smile.gif arcurile sunt bune ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand mi-am schimbat suspensia am ramas cu 2 arcuri spate unul sport (rosu) si unu negru sau verde , le donez , eu sunt din cta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.am si eu o intrebare si o problema in acelas timp.pe partea stanga la greutate imi atinge toba de punte si toncane[haraie].care ar fi problema,si cum as putea sa o inalt de spate.ce arcuri s-ar potrivi pe golf.cineva mi-a zis ca merg de golf 3 breck alti ca merg cele de audi 80 butoias.astept pareri si raspunsuri.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.sper sa nu fie offtopic.mi`am montat pe masina din semnatura o suspensie sport de la ta technix, si am o nedumerire.Arcurile de pe spate au vreo importanta cum trebuie montate.Spun asta deoarece ele intr`un capat au spirele mai adunate si in capatul celalalt sunt mai distantate spirele.Stie cineva daca are vreo importanta cum trebuiie puse?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ele vin puse invers adica partea mai larga vine sus, pe ea vine montat taleru

post-60607-0-39366400-1335022751_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!