Jump to content

Suspensii Sport


dragos_85
 Share

Postare recomandată

  • Replies 341
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dreamer

    24

  • cipriangolf

    15

  • ovidiu89

    13

  • sonnic53

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor si pe mine ma batea gandul sa imi pun suspensii sport. Aveam de gand chiar dupa ce trece iarna sa bag vreo 35 mil in masina. Dar saptamana asta am atins cu burta masinii de vreo 5 ori in locuri unde se formase gheata inalta. Daca aveam suspensii cu 3-4 cm mai joase probabil ramaneam pe burta.

Curiozitatea mea este: Suspensiile de la diesel se pot pune fara a schimba flasele pe o benzinara de 1.6? Sunt mai tari, dar totusi la fel de inalte ca ale mele?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ti.ai pus suspensia de pe vr6 nu e mai inalta ? sau e la fel de joasa ca cea sport ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un pic mai inalta dar nu ca Suspensia normala :) o sa pun o poza pe seara sa iti faci o parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai intreb odata.a pus cinvea suspensii de diesel pe benzina, si daca se comporta mai bine (suspensii mai tari fara a fi si joase)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ca noua suspensie spate vr6 se aseaza foarte bine cu cele sport dupa fata in sf am reusit sa fac o poza 2 Phun sa iti faci o idee ( va trebui sa schimb si bucsele punte spate ca scartaie ingrozitor deja sunt fier pe fier ,asta cand se mai incalzeste)

ACeasta poza este cu suspensia veche sport post-44049-0-54512100-1296905809_thumb.j

si cu suspensia vr6 normala post-44049-0-47003400-1296905050_thumb.jpost-44049-0-08860600-1296905036_thumb.jpost-44049-0-61021700-1296905023_thumb.j

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea o intrebare scurta...........care amortizoare sunt mai rigide sachs Super Touring (cu eticheta albastra) sau sachs Advantage (cu eticheta rosie)??????

Va multumesc!!!!!

post-37124-0-82546000-1296941621_thumb.g

post-37124-0-24912100-1296941630_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Changeme....eu credeam ca va fi mai "saltata" din cauza ca VR6-le e un pic mai greu ... stiu asta de la un prieten, pe cand avea Audi A4 2.5 V6 si ii pusese suspensie de 1.9 ...era super low ride. Din cauza asta am tras concluzia. Arata bine...ce sa zic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mie mi se pare ca noua suspensie spate vr6 se aseaza foarte bine cu cele sport dupa fata in sf am reusit sa fac o poza 2 Phun sa iti faci o idee ( va trebui sa schimb si bucsele punte spate ca scartaie ingrozitor deja sunt fier pe fier ,asta cand se mai incalzeste)

ACeasta poza este cu suspensia veche sport post-44049-0-54512100-1296905809_thumb.j

si cu suspensia vr6 normala post-44049-0-47003400-1296905050_thumb.jpost-44049-0-08860600-1296905036_thumb.jpost-44049-0-61021700-1296905023_thumb.j

Am si eu o intrebare: suspensia veche sport care ai avuto pe masina, cu cat era mai joasa decat una normala de golf3(nu vr6)?Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am avut si eu suspensie sport cu o lasare de 40/40 reglabila spate

am enuntat la ea pt ca eram prea jos atingeam urat si supensia fiind de la jom nu era prea stralucita

am optat pe utmatoarea configuratie ... amortizoare kayaba excel g gas fata spate .si arcuri sport kw coborare 40/40

sint multumit configuratia care o am e dura dar confortabila la drum lung ...

dar nu am negelijat tot ce inseamna bucse fata bucse spate ... tampoane spate burdufe protectie praf flanse etc toate noi noute lemforder

cost ...ca in reclama priceless o socotela simpla amortizoare 800 ron arcuri 500 flanse si alte prostii 500 ron manopera 400 monopera regleare unghiuri 100

dar pot sa ma laud ca nu se mai aude nimic

ps. cred ca am scris cam mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

extreme nu am idee cat era mai joasa ca nu sunt documentat, oricum era foarte rigida ! un mare plus il aveam strict in viraje si stabilitate indiferent de viteza , de ex cu suspensia sport luam o curba in L cu 70 km fara sa se incline masina sau sa o pierd de sub control, daca chiar esti interesat cat lasa garda jos invata-ma sa aflu acest lucru mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Pai chiar nu stiu cum se poate verifica... :( Eu am intrebat deoarece vroiam sa imi fac o idee cam cu cat ar fi mai joasa daca ii pun suspensii sport de -40mm.Ca as vrea sa fie mai joasa,dar sa nu ating pe jos asa usor...si nu stiu care ar fi cea mai buna solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O masuratoare nu prea precisa o poti face intre buza aripi si buza jantei , inaltimea Stock e in jur de 15 - 16 cm si pe fata si pe spate

post-12008-0-73004500-1299225432_thumb.j

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,acum vreo 2 saptamani,am cumparat o ta-technix fixa noua,am asteptat sa se faca cald sa o montez.

Azi inainte sa o montez am observat ca arcurile fata au un cod si cele de spate alt cod,am zis ca poate asa trebuie sa fie,poate asa si e,dar,dupa montaj pe spate s-a lasat 40 mm iar pe fata doar vreo 20mm.E normal sa fie asa?Se mai lasa pe fata?In cat timp se lasa sau in cati kilometrii,pentru ca acum e foarte urata sta ridicata de fata.Tind sa cred ca se mai lasa pe fata pentru ca pe spate e foarte rigida pe fata nu e chiar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e pentru masina ta sau sa produs o incurcatura , setul de fata sa nu fie imperecheat cu cel de spate , ar trebui sa ceri lamuriri de la cei care ti lau vandut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vb cu astia cu firma care tiau vandut suspensia si zimi si mie ca am un prieten care sa confruntat cu aceiasi problema dar din pacate nam avut ocazia sa ma uit pe seria de la arcuri. Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vorbesc azi acolo si revin aici diseara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat acum la ei si mi-au zis ca daca nu se lasa pana luni sa sun la ei ca imi dau arcuri de 1.8,deci ar cam trebuii sa se lase.Mai vorbim diseara va zic cum s-a comportat ca ii pun rotile de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost foarte rigida vreo 2-3 saptamani si mai ridicata dupa care s-a mai lasat...la coduri sincer nu m-am uitat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se lase ?? da ce e de plastic ? si cine garanteaza ca nu se va "lasa" in continuare ? suna a scuza de service din spatele blocului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi danny si ridefree pentru link,o fi raportu cum zici tu da arata ca dracu,totusi se pare ca acum spre seara s-a mai inmuiat putin si parca a mai coborat,dar asa din ochi nu imi dau seama.Ma gandisem sa o ridic cu o roata pe bordura o noapte si a doua noapte cu cealalta,pentru ca am urcat-o acum cand am ajuns acasa si am lasat-o decat cu roata din stanga pe bordura si arata bine adica e lasata car ar trebui,ma gandesc ca ar comprima arcu putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare asa sta treaba si cu masinile noi ? sau vin cu suspensia gata "rodata" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marcos28- vezi ca ai gresit aria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce am gresit ca cer pareri despre o suspensie sport intr-un topic despre suspensii sport?

danny masinile noi nu au suspensii asa tari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este un topic general.

Se vorbeste despre suspensia sport pentru Golf3, doar atat. Exista arie separata pentru fiecare tip de Golf sau daca vrei sa vorbesti la modul general despre suspensia sport exista aria Discutii Generale.

Sper ca ai inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!