Jump to content

Sfat achizitie Seat Ibiza


grace
 Share

Postare recomandată

Si mai este si pretul la service..... Care nu ar trebui sa conteze daca ar fi un service bun. Eu unul inainte sa-mi cumpar masina cand mergeam la showroom-uri intrebam si de service, cat costa etc. La brady trade (vroiam skoda atunci) chiar mi-au spus ei ca pretul la service conteaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grace

    13

  • X-Ecutor

    11

  • DRAPAR

    9

  • Michael

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

pinkzone911

pai stati asa nitel, de PoRo service am auzit si eu de rau

nu ma pot duce frumusel la revizii si pentru orice probleme in garantie si post-garantie la service metrotehnica daca am luat masina de la PoRo????

eu asa ma gandeam...

ca atunci am ras-o!!! :Driver:

(ma rog, n-o fi dracu' atat de negru... te-oi putea intelege si cu oamenii de la PoRo pana la urma... sper...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pt pitzic:

Si eu tot de la OMV bag bezina, dar pana acum (aprox 14500km) nu am avut nici o problema legata de ea.

De la ce statii bagi? (eu din pantelimon, avrig, aviatiei).

Pe de alta parte uitate putin la topicul despre vibratii si poate recunosti simptome de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare . Hop si eu pe aci. Am niste nemaluriri legate de un IBIZa din 1995 (2 usi). Din cate am vazut pe aici nu prea sunt posesori de ibiza asa vechi ..... As vrea sa iau un Ibiza din 11/1995 de la cineva. masina este adusa din Germania. Pare intretinuta si pe interior cat si pe exterior desi o aripa pare a fi vopsita (spate) iar arcurile par a fi vopsite si ele ..... :D . In rest are cod motor ABD.( motor de golf 3) 1,4 l 60 cp . servodirectie, 1 airbag sau 2 (revin cu detalii la sf despre pb aceasta ) geamuri electrice fata din care functioneaza doar dreapta iar cel din stanga se aude motorul cum merge dar geamul nu reactioneaza. Probleme ce am observat la ea : motorul e cam zgomots se aud niste sunete de tacheti ( daca nu ma insel).sta la relanti iar in rest nu se aud batai sau alte lucruri. motorul are ceva viata in el. Franele mi s-au parut slabute. CEa mai importanta problema pe care am observat-o este ca atunci cand iau maxim deci maxim nu pe parcurs de directie scade turatia la relanti. la seat mi-au spus ca nu este problema . cutia pare ok. AMBREIAJUL are o cursa foarte ciudata in prima parte a lui pare a fi apasat in gol si usor. dar nu patineaza sau ceva poate trebuie doar reglat.

Kilometrii 130 k km.(in cartea ei nu apare nici un istoric nimic e doar ca un manual de utilizare. ( nu stiu daca sunt reali insa inclin sa cred ca nu) am incercat la Seat dar nu au acces la baza de date seat spania. am trimis un mail acolo sper sa primesc un raspsuns bun inapoi.

Problema cu airbagu' : 1 este pe volan iar in dreapta la pasager nu scrie airbag dar nici nu se poate deschide acel compartiment. MASINA ARE BUTON DE DEZACTIVARE AIRBAG dar nu stiu pentru care este acest buton asta in caz ca masina are 2 airbag-uri. O sa atasez o poza cu compartimentul acela.

IN asteaptarea unui raspuns din partea voastra atasez niste poze . Va multumesc anticipat !

post-10002-1223729111_thumb.jpg

post-10002-1223729149_thumb.jpg

post-10002-1223729160_thumb.jpg

post-10002-1223729165_thumb.jpg

post-10002-1223729170_thumb.jpg

post-10002-1223729190_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Reinvii un topic inactiv de.. 4 ani (wow), pentru ca vreau sa imi cumpar o ibiza, si as vrea ca inainte de a da banii, sa ma informez cat mai mult.

Momentan stau in Germania, si peste vreo luna jumatate ma intorc in tara, si as vrea sa vin cu o Ibiza. Am targetul clar motorul 1.4 TDI, (as fi vrut foarte mult 1.9, dar inmatricularea depaseste bugetul).

Mi-am facut o lista cu motoarele, BNM, AMF, BNV si BMS (am mai gasit pe vreo wiki, ceva, si BAY). Presupun ca in afara de AMF, toate sunt euro4, sa nu am surprize la RAR.

Acuma ce as vreau eu este sa stiu daca:

1. In afara de puterea cea mai mare, este vreunul mai bun decat celalalt la alte aspecte?

2. La eventuala achizitie a unui motor de 70CP, prin chip se obtine acelasi rezultat ca un chip la cel de 80CP?

(Ca paranteza, eu am ca referinta masina din semnatura, care trage minunat dupa parerea mea, si nu am incercat ceva mai puternic. Am sanse ca o Ibiza (cu sau fara chip) sa traga la fel de bine, avand in vedere diferenta de greutate? )

Si pe langa asta, ca nu imi iau masina pentru raliu, evident ma intereseaza ce trebuie sa vad la masina inainte de a o cumpara. La ce sa ma uit mai atent, cum sa fie, cum sa nu fie, etc. Nu sunt afon cu masinile, dar am participat la achizitia a doua masini (nu Ibiza, una nici macar VAG), si amandoua, desi ma uitasem sub capota, nu m-am prins ca erau defapt lovite, una chiar grav. Deci.. cum sa fac, la ce sa ma uit? Sa iau pe cineva cu mine e destul de putin probabil, avand in vedere ca sunt singur aici.

3. Avand in vedere ca aici kilometrii nu se modifica la fel ca la noi, dar nu este un fenomen inexistent:

3a. Am vreo sansa sa imi dau seama (volan, pedale, schimbator, ceva)?

3b. Cam care ar fi o cifra maxima, dupa care nu merita sa mai cumpar (kilometraj, nu bani).

4. Este valabil si la Ibiza acel mit, cum ca cele fabricate pentru piata din Germania sunt mai "bine facute" decat cele pentru piata de la noi?

Si in final, preferinta mea ar fi de o Ibiza incepand din 2006, deoarece as prefera (probabil strict estetic) varianta cu bara noua in fata.

Multumesc si astept sfaturi, ca am nevoie de cat mai multe.

Modificat de aviatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ce sa zic de preferintele tale, dar:

1. pentru a vedea daca a fost lovita uitate la liniile masinii in exterior, sub chederele de la portiere, sub capota la sasiu si zona radiatorului si la roata de rezerva (locasul rotii de rezerva e primul care se deformeaza la o lovitura din spate)

2.motorizarea 1.4 TDI e discutabila dar nu e rea , mai studiaza (mie de exemplu nu mi-a placut cum suna fata de AXR 1.9) e mult mai zgomotoasa

3.cat despre putere tu stii cum conduci si la ce iti trebuie prin romanica noastra

4.pentru km uitate la uzurile masinii, la uzurile de la discurile de franare si daca tot esti acolo verific-o la istoric

5. sa nu uit ai grija ce culoare are masina ca se supara "doamna" daca nu se asorteaza :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat un 1.4 TDI de 75CP, doar de dragul de a vedea cum se comporta un 1.4, pentru ca as vreau euro4. Am avut in sa sansa (sau nesansa) de a conduce un motor chipuit, de la 75 la 90CP, si pot sa zic ca am fost intr-adevar impresionat. Fiind obisnuit cu cateva zeci de mii de km pe AXR, se simtea acea "greutate" la plecatul de pe loc, in rest dpdv zgomot si trepidatii nu am sesizat mari diferente (ca sa nu zic deloc). Am avut posibilitatea sa merg pana pe la 120 (in a 4a), si nu parea mai zgomotoasa ca 1.9 din interior.

Dpdv mecanic, nu troncanea, amortizoarele de la haion erau sanatoase, farurile pareau noi (eticheta impecabila, desi pe ea scria 2003, anul masinii) dar aveau panza de paianjen in interior, si era si motorul spalat perfect.. Masina era per total draguta, daca nu ar fi fost euro3 o luam. Dar cu taza de 1000 si ceva de euro, prefer sa iau 1.9 euro4. Oricum era doar ca sa imi fac o impresie (care pana la urma mi-am facut-o doar partial datorita chipului) vis-a-vis de ce poate masina.

Sper totusi sa gasesc ceva bun, deoarece am "cochetat" cu un anunt de pe mobile.de unde era una la 170.000 km, la 4200eur si mai apoi 3900 (ca probabil nu se inghesuia lumea), si acum cateva zile a intrat la noi in tara, pe autovit, la 90 si ceva de mii de km, si 5650 euro. Masina sunt 100% sigur ca este aceeasi. Asa ca prefer sa imi iau personal de aici, decat sa imi iau (tot personal) o teapa acasa, si sa cotizez la vreun "importator liber-profesionist" de pe meleagurile noastre.

Alte idei despre:

1. Partea cu chip-tuningul. Adica.. un motor de 70CP si unul de 80CP se pot chipui, la acelasi "stage", ca sa dea aceeasi putere? Sau chiar difera si dpdv constructiv?

2. Cum as putea sa testez suspensiile, mai ales partea cu "Ibiza are suspensii mai dure/sportive decat Polo"?

Multumesc si va mai tin la curent. In curand ma voi alatura posesorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

particip si eu cu reinvierea acestui subiect, adresand in acelasi timp o intrebare?

Vreau sa cumpar ptr sotie un seat ibitza, an 2000-2002, 1.4 benzina, ce sfaturi imi puteti da referitor la acesta masina, si comportamentul ei in timp ?

Va multumesc si astept sugestiile dumneavostra !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna, vreau sa achizitionez o Ibiza 6L, motor 1.9 tdi 101 sau 1.9 tdi 131. Masina o iau din Danemarca inmatriculata pt ca locuiesc aici. 

 

Am fost si am vazut azi una: http://www.guloggratis.dk/seat/ibiza/annonce/18523551-nysynet-seat-ibiza-19-tdi?bigimages=1#images

 

Probleme: -usa sofer era lasata din balamale, se inchidea rau

                 -rugina pe aripa deasupra rotilor (la o masina din 2005 destul de dubios)

                 -jegoasa in interior, tapiterie rupta, lipsa cauciucuri de iarna 

 

Motorul era ingrijit, km reali, trage foarte bine dar totusi imi trebuie o masina ingrijita si dpdv estetic.

 

La ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar acest model?

Modificat de vladmury
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!