Jump to content

Sfat achizitie Seat Ibiza


grace
 Share

Postare recomandată

Buna tuturor!

Vreau sa-mi iau si eu un Seat Ibiza 1.2 si va rog sa-mi dati si mie ceva informatii despre masinuta asta. Orice sfat e binevenit, ca nu prea ma pricep la chestii tehnice, asta e, sunt fata...

Ce dealer imi recomandati: Porche Romania, Alto Syncro sau Metrotehnica? Am fost la Porche dar nu prea am fost multumita de "tratament", si, in plus nu aveau disponibila o masina pentru teste.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grace

    13

  • X-Ecutor

    11

  • DRAPAR

    9

  • Michael

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din punct de vedere tehnic este inrudita cu Skoda Fabia 1.2HTP, iar in aceasta perioada exista oferta Skoda Fabia Lady.

Ai comparat dotarile celor 2: Ibiza vs. Fabia Lady?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit.

Incearca Metrotehnica.

Singura obiectie la ibiza: calitatea plasticului mai ales pe consola centrala. (oricum parerea este subiectiva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum Grace!

Si eu iti recomand Metrotehnica! Cu baietii astia se poate negocia. Mie imi vine a 2-a seat ibiza acum si tot de la ei am cumparat-o. Si cu mine s-au purtat urat astia de la PoRo. Sunt niste grandomani si nu au vrut sa-mi dea nici un disccount, desi le-am zis ca o sa cumpar 2 ibize. Am inteles ca s-a mai deschis un dealer seat in militari, ar trebui sa treci si pe acolo sa ceri si de acolo discount.

Eu m-am hotarat f greu intre Fabia si Ibiza, tre sa le conduci pe amandoua!!! Faptul ca am ales Ibiza poate fi si din cauza ca la servici conduceam atunci o fabie si eram obisnuit cu ea si ... poate vroiam ceva nou. Oricum sunt multumit cu alegerea mea deocamdata. O sa vad in timp care dintre cele 2 e mai fiabila. Fabia deja are nota f mare! Ibiza tre sa mai imbatraneasca :)

Succese !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum Grace!

Si eu iti recomand Metrotehnica! Cu baietii astia se poate negocia. Mie imi vine a 2-a seat ibiza acum si tot de la ei am cumparat-o. Si cu mine s-au purtat urat astia de la PoRo. Sunt niste grandomani si nu au vrut sa-mi dea nici un disccount, desi le-am zis ca o sa cumpar 2 ibize. Am inteles ca s-a mai deschis un dealer seat in militari, ar trebui sa treci si pe acolo sa ceri si de acolo discount.

Eu m-am hotarat f greu intre Fabia si Ibiza, tre sa le conduci pe amandoua!!! Faptul ca am ales Ibiza poate fi si din cauza ca la servici conduceam atunci o fabie si eram obisnuit cu ea si ... poate vroiam ceva nou.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti decat sa te bucuri cand "vezi" si reprezentante ale sexului frumos pe un forum auto. Si eu te sfatuiesc, ca si Drapar, sa incerci si oferta Skoda Fabia Lady, speciala pentru doamne, cu discount de 1.200 euro CIP la acelasi motor 1.2 HTP (cred ca este cea mai buna oferta la Fabia pana acum). Singura chestie este ca oferta este limitata (pana la sfarsitul lui martie). In Bucuresti ai 3 dealeri Skoda: PoRo, AviaMotors si BradyTrade unde poti sa te adresezi. Daca insa Ibiza este alegerea inimii tale, asta e, trebuie sa dai curs acestui "sentiment" si sa iti iei Ibiza. Noi nu dorim decat sa fii cat mai bine informata inainte de a face o alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pentru incurajari si sfaturi.

M-am gandit si eu la Fabia Lady, dar parca Ibiza ma atrage mai mult.

Oricum astazi merg la dealer-ul din Militari si in urmatoarele zile la Metrotehnica. Nu prea stiu ce discount as putea cere, ca Ibiza are momentan pachetul promotional Hit...

Daca va mai vin alte idei mai scrieti-mi.

Va tin la curent, pe curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare alege ce-i place! Poti incerca sa negociezi: covorase, vopsea metalizata sau alarma! Bafta la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Drapar: Era Fabia Combi 1,4 16V 101 CP. Are nota f buna pt ca in 100.000 de km nu a avut absolut nici o problema. Nici una. Si saraca a trecut prin multe... Motorul a fost si este excelent (asta ma interesa pe mine cel mai mult). Colegul care o conduce acum e la fel de multumit. Nu prea se poate compara masina asta cu motorul asta cu ibiza mea. Varianta Combi la fabia nu e asa stralucita in curbe se cam clatina; iar ibiza pur si simplu " inghite " curbele. Asta e singurul aspect in care ibiza mea intrece fabia de la servici. In rest Fabia rules :D . Prima nemutumire la ibiza au fost farurile care desi f frumoase erau slabe in putere in comparatie cu cele de la Fabia. Din aceasta cauza am creat si topicul cu Lumina alba VS Lumina galbena.

Nu stiu ce sa mai spun....Ibiza este in parerea mea un pic mai "aspectuasa" dar imi lipseste destul de des Fabia cu motorasul ala de 101 cp :)

@grace: Cu pic de bafta poti lua si covorase si culoare metalizata si alarma. Sa nu-ti fie rusine sa le ceri un discount mai mare, ca in felul asta sa ajungi la cele de mai sus. Eu de ex nu m-am multumit cu cele 3 lucruri de mai sus. Daca nu ceri nu o sa-ti dea nimeni. Spune-le asa, daca imi dati asta asta si cu asta cumpar masina de la voi imediat. Trebuie sa fii si f bine informata inainte(do your homework!). Dupa ce obtii un disccount te duci la concurenta si le ceri si lor discount; daca al 2 dealer iti da o oferta mai slaba, atunci le spui uite astia de la Alto Syncro sau de la Metrotehnica imi dau un discountul asta mai bun..... O sa vezi atunci la ce discount poti ajunge :D . Sa ai rabdare daca nu esti multumita de rezultat! O sa vezi ca o sa obtii ce vrei pana la urma! Eu am avut rabdare 6 luni :)

AAAAAAAAA eram sa uit, ai grija cum te imbraci cand te duci la dealeri ( adica sa nu fi prea "scumpa" daca intelegi ce vreau sa spun. Eu m-am dus intr-o pereche de blugi din liceu :D It worked like a charm!

Multa bafta!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grace: Ce alarma iti dau? Care este termenul de livrare acordat de dealer? Mult succes in continuarea negocierilor!

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de le PoRo. Nu au dat nimic sicount, nici macar un tirbuson. Insa dealer-ul a fost super serios si super-promt. Eram satul de altii care ma tot amanau iar tipul asta a schimbat cu mine 15 mail-uri si mi-a raspuns la toate intrebarile.

Ii recomand pentru promptitudinea cu care au adus masina si cum au manevrat dosarul, insa la partea cu discount-ul nu ii recomand deloc.

Comparativ, prietena mea si-a luat un Golf 5 de la Midocar si a obtinut o reducere de aproximativ 650 euro. Deci daca negociezi la sange cu ei obtii sigur nu doar vopseaua metalizata, dar si altceva in plus, gen alarma.

Cand am luat Ibiza am fost si la Avia motors, Fabia de 1.2 mi s-a parut foarte scumpa in comparatie cu Ibiza. E adevarat ca avea niste dotari in plus, ins anu ma incalzeau extraordinar geamurile electrice pe spate, torpedou refrigerat sau oglinizincalzite electric.

Acum am vazut ca au oferta interesanta, cel mai bine te duci si faci drive-test cu amandoua, vezi ce poti negocia si alegi ce iti zice inima. Eu am stiut din prima cand am vazut masinuta ce doresc sa imi iau si asa cred ca au simtit toti. :banghead:

Bafta la ales!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grace: Ce alarma iti dau? Care este termenul de livrare acordat de dealer? Mult succes in continuarea negocierilor!

<{POST_SNAPBACK}>

Alarma e aceea de 213 (pret cu TVA), iar cu termenul de livrare, da, la Altro Syncro unde am fost ieri e o problema...Astazi ma suna reprezentantul de vanzari sa-mi zica daca are ceva pe stoc sau trebuie sa faca o noua comanda. Termenul legal ar fi 4-6 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de le PoRo. Nu au dat nimic sicount, nici macar un tirbuson. Insa dealer-ul a fost super serios si super-promt

Putin off-topic. Confirm si eu promptitudinea dealer-ului de la PoRo (Aviatiei) de unde am luat masina. Nici mie nu mi-au dat un tirbuson, dar mi-au oferit o sticla de sampanie personalizata Skoda, un breloc PoRo si mi-au facut o fotografie cu machineta, pe care mi-au trimis-o ulterior prin posta. De fapt, la momentul respectiv habar nu aveam ca poti negocia vreun optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu nu ai mai pus ceva optionale sau ai cerut o culoare mai deosebita dealerul nu ar trebui sa aiba vreo problema sa iti comande masina din stoc. E doar o tactica de vanzare. Cand te suna si iti spune ca iti poate aduce masina in 2-3 saptamani vei fi f bucuroasa si vei semna mai repede contractul :banghead: . Daca masina e galbena sau rosie trebuie sa vina ASAP.Alta culoare gen negru mai dureaza. Eu de ex. am vrut neagra si mi-au spus ca dureaza vreo luna jumatate pana iese din productie si pe urma inca 2-3 saptamani sa vina in tara. Nu mi-am mai luat neagra ca n-am mai avut bani si mai costa si f mult(nu mai tin minte exact).

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael, si mie mi-au dat sampania personalizata Seat, brelocul si mi-au facut poza pe care mi-au trimis-o prin posta inramata. Si de sarbatori mi-au trimis o felicitare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am regasit,

Am fost ieri la Metrotehnica, baietii de acolo sunt ok. Am obtinut alarma si senzor de parcare. Din pacate X-Ecutor nu am obtinut vopseaua...Alarma e Gemini.

Spuneti-mi si mie de unde am eu certitudinea ca masina vine cand zic ei, se face ceva contract, ca eu stiu doar de pro-forma si ulterior factura finala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am regasit,

Am fost ieri la Metrotehnica, baietii de acolo sunt ok. Am obtinut alarma si senzor de parcare. Din pacate X-Ecutor nu am obtinut vopseaua...Alarma e Gemini.

Spuneti-mi si mie de unde am eu certitudinea ca masina vine cand zic ei, se face ceva contract, ca eu stiu doar de pro-forma si ulterior factura finala.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu cred ca ai o certitudine; daca masina nu este pe stoc, la lansarea comenzii tale, prin intermediul sistemului VAG de programare a productiei, dealerul iti spune saptamana intrarii in fabricatie a masinii si estimeaza data livrarii.

Crezi ca ai "stors" tot ce era posibil in materie de dotari? (vezi metoda lui X-Ecutor!)

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt surprins ca ai facut rost de senzori de parcare, care la seat sunt cam scumpi. Felicitarile mele! Vopseau rosie e 60 de euro iar galben e moca. Presurile costa 900.000. Eu zic ca e bine cu disccountul. Mai mult... mai greu obtii. Te poti duce acum la alt dealer si sa ceri mai mult dar ma indoiesc ca iti mai da cineva senzori de parcare si alarma. Senzorii de parcare costa mai mult decat vopseau rosie si presurile!!!!

Drapar are dreptate cu livrarea masinii. Dealerul iti spune cand iese masina din fabricatie. Dupa acea data dureaza maxim, repet maxim 2 saptamani. La mine asa a fost. Iar Ibiza cu nr 2 a fost produsa acum o saptamana jumatate si ei mi-au spus ca saptamana viitoare o sa o primesc.mentionez ca eu am mai adugat niste optionale la masina si din cauza asta a trebuit sa astept sa intre in fabricatie. Daca nu vrei optionale masina vine direct de pe stoc si dureaza mai putin.

Later edit: In legatura cu contractul. Raspunsul este da; se face contract. Daca nu respecta termenul de livrare al masinii stipulat in contract se incearca rezolvarea problemei pe cale amiabila (adica iti mai platesc ei penalizari) sau in tribunal. Nu am auzit pana acum sa se fi intamplat asa ceva la orice dealer auto din romania.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt surprins ca ai facut rost de senzori de parcare, care la seat sunt cam scumpi. Felicitarile mele!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat timp v-au dat voua actele (vama, cartea masinii etc)?

Eu stiam ca astea se dau odata cu masina, cand o ridici, dar, baietii de la Metrotehnica zic ca imi vor da actele dupa o saptamana.

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde cum cumperi masina!

A mea este luata in leasing si la ridicarea masinii am primit de la dealer nr. provizorii, autorizatia de circulatie pe 30 de zile si asigurarea obligatorie. Cartea de identitate a masinii sta la finantator pana la incheierea leasingului. Nr. definitive, certificatul de inmatriculare si copia asigurarii CASCO le-am primit de la dealer dupa 10 zile de la ridicarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum cumperi masina!

A mea este luata in leasing si la ridicarea masinii am primit de la dealer nr. provizorii, autorizatia de circulatie pe 30 de zile si asigurarea obligatorie. Cartea de identitate a masinii sta la finantator pana la incheierea leasingului. Nr. definitive, certificatul de inmatriculare si copia asigurarii CASCO le-am primit de la dealer dupa 10 zile de la ridicarea masinii.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai e vorba de plata cash. Mi-au zis ca atunci cand ridic masina primesc numerele rosii si autorizatia de circulatie. Dupa aprox. 1-2 saptamani primesc si declaratia de vama, certificatul de inmatriculare si factura finala.

Unde ma sfatuiti sa fac CASCO. Eu stiu pe cineva la Aliantz (si stiu ca sunt ok). As vrea o societate agreata de dealer ca sa nu am probleme in caz de ceva reparatii (Doamne fereste...). De la Metrotehnica mi s-a zis ca ei lucreaza cu RAI dar nu am auzit de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grace: Eu mi-am facut casco la Allianz. Daca vrei sa te mai documentezi cu casco uite link aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4011

Ai semnat ceva? Te-ai hotarat?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai m-am hotarat...Am fost azi la ei si mi-au dat pro-forma pentru avans. Au rezervat masina care iese astazi din fabricatie. Nu sunt lamurita cu aspectele legate de acte pe care le-am expus mai inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!